Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine moarte in fata stupului

Mesajde Shrek » 11 Iul 2021, 22:03

Multumesc!
Am uitat sa precizez ca nu este vorba de acelaș stup. Cel cu trantoru pe urdinis, este ok, dar nu inteleg de ce i-a ...disponibilizat?! O veni fo toamna timpurie? O fi vara secetoasa?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albine moarte in fata stupului

Mesajde Balian » 11 Iul 2021, 22:27

Chiar se pare că majoritea albinelor sunt trântori.
Câtă miere este în aceea familie? Au mâncare?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albine moarte in fata stupului

Mesajde Shrek » 11 Iul 2021, 22:39

Ieri dimineață avea trei magazii de 1/2 aproape pline. Exista o depopulare comparativ cu o saptamana-10 zile in urma cand am umblat ultima dată. Mai sunt vizibile mortalității la câțiva stupi alaturati dar nesemnificative. Eu las suberul de tabla in fata stupului din comoditate, sa nu tai iarbă ca devin agresive cand le deranjeze, dar si pentru a vedea daca sunt probleme cu albinele. Dar asa multe moarte o dată nu am avut niciodată! Totusi, cam multi trantori pentru un singur stup!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori