Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Biologia Varroa destructor

Mesajde Gicuta » 30 Ian 2022, 23:42

Un an bun tuturor!
Din diverse motive am tot cautat informatii despre biologia acestui daunator, dar n-am gasit explicit nicaieri: Cat timp traieste la 0 grade? Cat traieste la 40+? Unde se intalnesc femela cu masculul? De ce ii irita uleiurile volatile? Sau de ce nu? Dece oxalicul? Dece formicul? Dece zahar pudra? Daca aveti aceste informatii, v-as fi recunoscator! Si cred ca si altii ca mine!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Biologia Varroa destructor

Mesajde yuonyuon » 31 Ian 2022, 00:37

Gicuta scrie:Un an bun tuturor!
Din diverse motive am tot cautat informatii despre biologia acestui daunator, dar n-am gasit explicit nicaieri: Cat timp traieste la 0 grade? Cat traieste la 40+? Unde se intalnesc femela cu masculul? De ce ii irita uleiurile volatile? Sau de ce nu? Dece oxalicul? Dece formicul? Dece zahar pudra? Daca aveti aceste informatii, v-as fi recunoscator! Si cred ca si altii ca mine!
mai bine intrebati cu ce se trateaza :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Biologia Varroa destructor

Mesajde daffid mihailov » 31 Ian 2022, 00:54

Femela adultă invadează celula cu aproximativ 15-18 ore înainte ca celula de puiet să fie acoperită.
2. Acarianul depune primul ou (mascul) la aproximativ 30–35 de ore după invadarea celulei.
3–6. Acarianul depune trei până la patru ouă (femelă) la intervale de aproximativ 30 de ore. Fiecare descendent trece prin două stadii de nimfă înainte de a deveni adult.
5. Masculul devine adult înaintea surorilor sale.
6. Prima fiică ajunge la maturitate și se împerechează de mai multe ori cu fratele ei.
7. A doua fiică ajunge la maturitate și se împerechează cu fratele.
8. Pupa albinei își extinde aripile și aproximativ o zi mai târziu iese din celula puietului.
9. Acarianul mama și una sau două fiice adulte părăsesc o celulă de puietă lucrătoare împreună cu albina în curs de dezvoltare. Fiecare dintre acești acarieni trăiește pe albinele cel puțin 4 zile înainte de a invada o nouă celulă de puiet pentru a se reproduce.
10 puietul de trântori este infestat de aproximativ nouă ori mai mult decât puietul de lucrătoare. Acest lucru este semnificativ deoarece timpul de dezvoltare al trantorilor este cu câteva zile mai lung decât al lucrătorilor (24 și, respectiv, 21 de zile). Acarienii pot produce mai multe fiice adulte atunci când se află în puiet de trântori, iar populațiile de acarieni pot crește mai repede.


In afara stupului pe faguri in funcție de temperatura. Pe fagurii goi nu trăiesc prea mult. Nu mai știu exact cât.

PS. 10 minute la peste 47 grade e mort.
Uleiul volatil îl dezorientează și nu mai identifica celulele gata de capacit.
Zaharul e frectie la picior de lemn. In alcool verifici gradul de infestare.
Oxalic functioneaza( încă nu se știe cum acționează asupra acarianului)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori