Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde cristi_vidican » 29 Iul 2014, 16:31

Mersi Lucian63 de explicație
Practic se poate folosi orice recipient care se închide ermetic și încape în etaj
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Bambucha » 30 Iul 2014, 08:15

Cristi, ai incercat cumva si solutia 1/1 ? Timpul de tras depinde si de puterea familiei sau doar de debit?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde redoo » 30 Iul 2014, 08:28

Am incercat eu cu 1/1 si se pare ca depinde de puterea familiei.pet-ul a avut 4 gauri date cu acul.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde cristi_vidican » 30 Iul 2014, 23:04

Bambucha scrie:Cristi, ai incercat cumva si solutia 1/1 ? Timpul de tras depinde si de puterea familiei sau doar de debit?

N-am încercat. Nu știu dacă aș amesteca cu apă n-ar fermenta siropul în 2 săptămâni?
Un crescător de mătci mi-a arătat că are hrănitoare exterioare (din flacoane tari) și hrănește stupul crescător cu sirop de zahăr, dar bagă și ceva conservant, ca să nu se acrească siropul. Nu mi-a zis ce bagă, că vorbeam printr-un translator și s-a pierdut ideea.
Eu sunt mulțumit cum trage și mai ales de ce văd în stup.
Siropul e tras și în fucție de condițiile de cules. Puterea familiei nu influențează cu nimic. La acea gaură reușesc să tragă 2-3 albine odată.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Mishu05 » 05 Aug 2014, 15:18

Cristi tocmai ai gasit metoda perfecta de producere a minim 2milioane de roiuri in romania, anual. Teritoriu avem, polen este cam peste tot mai trebuie gasita doar o metoda ieftina de monitorizare/urmarire in caz de furt si limita este una strict geografica, atat. Buba e cui vinzi toti roii/familiile astea.
Chiar daca nu se va mai vinde material biologic atat de mult cu metoda asta stimulezi in conditii perfecte atat toamna cat si primavara si poti tine sute de familii lejer.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde State » 07 Aug 2014, 23:04

Un filmulet distribuit de nea Marin.
Pentru cei care viziteaza mai rar stupina, exista si varianta de 5L. :D

Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2014, 13:01

Poate că ar trebui pusă o folie peste rame ca să țină căldura sus bine, altfel se pierde prin etajul de sus
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde alt stupar » 10 Aug 2014, 21:07

Grija cum si cand "va jucati cu focul" !!!
Ceea ce astazi pare ca da randament, ca nah, dupa atat amar de ploaie acum toata buruiana secreta oaresce nectar si in majoritatea zonelor exista un cules de intretinere, maine poate deveni sursa unui violent furtisag in stupina !
Plasticul "pisa" urat la diferentele de temperaturi diurne-nocturne... se zice ca dupa Sf. Marie poti sa te caci in ea de palarie, noptile se racesc brusc si o combinatie "noapte racoroasa - dimineata senina - roi slab populat - PET gaurit" poate determina afluntza de sirop la urdinis ori pe sub sita si... restul e durere !!!
Cenzurati cata macar "genialitatile" vazute pe Iutubul asta ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Gicuta » 11 Aug 2014, 11:17

Puteti sa hraniti albinele folosind orice fel de cutie situata peste podisor (sau folie... cu orificiu corespunzator accesului albinelor). Sfatul meu este sa nu folositi plutitoare (mai ales betze...fff periculoase), ci sa treceti prin cutia respectiva, de pe o margine pe alta trecand prin fundul cutiei o bucata de material textil (sau sa captusiti cutia cu un astfel de material). Este ieftin si puteti folosi cutii mai mici sau mai mari in functie de scopul hranirii. Toate cele bune!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Mircea_63 » 11 Aug 2014, 11:57

Poate fi in podisorul podisoarelor, daca picura sau, si mai rau, curge, e bai mare. Furtisagul e un dusman perfid si periculos.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde ignatov andrei » 11 Aug 2014, 14:10

Gicuta scrie:Sfatul meu este sa nu folositi plutitoare (mai ales betze...fff periculoase)


Da di shi, li intra albinilor in ochi ?!? :?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Gicuta » 11 Aug 2014, 16:19

Albinele nu stiu sa inoate si mai ales nu stiu sa faca echilibristica pe betele care se invart in sirop. Eu am incercat sa le invat.:D. Poti incerca si dta :P :twisted:
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Mircea_63 » 11 Aug 2014, 16:41

Gicuta scrie:Albinele nu stiu sa inoate si mai ales nu stiu sa faca echilibristica pe betele care se invart in sirop. Eu am incercat sa le invat.:D. Poti incerca si dta :P :twisted:


Eu le-am invatat deja, dar recunosc ca le-am asigurat si lumina in stup. Ale tale sunt pe intuneric? :? Poate d`aia...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde thomas » 11 Aug 2014, 20:19

Salut! Vreau sa fac si eu 1-2 hraniri de completare cu sirop 2:1, si neavand hranitoare de lemn suficiente, as folosi sticle de plastic de 2l pline full cu sirop, gaurite in 2-3 locuri, pe burta, cu acul sau burghiu de 0.2.
Din experienta, ati mai incercat, curge siropul? Sau trebuie sa las si dopul mai slab, ca sa traga aer?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde catalin.profiri » 11 Aug 2014, 21:42

Thomas, citeste ce a scris Cristi Vidican inca o data te rog pentru ca a fost foarte explicit.
Nu da drumul la dop.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde thomas » 11 Aug 2014, 22:06

Am citit, tocmai d-aia am mai intrebat. Ma gandeam ca siropul 2:1 e diferit ca densitate sau ca alti parametri fata de F40 acela. Eu i-am dat gaura la sticla de pepsi, a curs putin, dar s-a oprit. Numai dupa ce am slabit dopul a inceput sa picure din nou.. D-aia am mai intrebat.. Ma bag la experiente, dar momentan ajung la albine din 2 in 2 sapt..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron