Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 10 Oct 2018, 22:59

Shrek scrie:Mah Yoane, io te-am întrebat câtă miere ai făcut intr-un stup, nu cate....flotări faci într-o săptămână! Mai taie că altfel aprind și o faru' de la biticla!
Daca ai extras la FS , si in cuib ai 8 table cu puiet , ce completare faci? 7-8 litri sirop? (bine tu nu faci FS poate)
Mai ai 2 rame cu miere in cuib .......+8 kg de sirop faci 3 , puietu mai manaca 2-3 ,, ghici ce ramane pe iarna?? :lol:

Garantez ca raman toate 3 + turte....trece iarna " binisor"...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 10 Oct 2018, 23:12

La ultimul cules care il faceti INTENSIV (ex FS) dupa ce sa terminat culesul , asteptati minim o saptamana ca stupii sa se organizeze, apoi extrageti, in acest timp familia isi deblocheaza cuibul de miere(o muta in cat) iar matca completeaza cu puiet tot corpul de jos (in cazul in care au fost blocaje), dupa o alta saptamana , o mare parte din puiet va fi capacit si se poate da sirop cu "galeata.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Shrek » 11 Oct 2018, 09:50

Era o glumă și sunt sigur că nu ți-a sărit...mustarul. Așa cum spunea DM, producția de miere per stup, depinde într-o foarte mare măsură de investiția în hrana, randamentul fiind de 2-3 kg miere la 1 kg sirop. Deci la un 50 kg de sirop este normal să obții 150 kg de miere într-un an.
Eu eram interesat sa aflu cum reușiți să redresați populația de albine după culesurile importante. La mine, cu excepția sălcamului , când albinele simt chemarea pădurii , după încheierea culesului la tei populația se reduce la jumătate. Durează ceva vreme până își revine și pierd că faneata și mana. Presupun că după fs se produce același fenomen mai ales că este un cules intensiv și de uzura.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 11 Oct 2018, 10:41

Shrek scrie:Era o glumă și sunt sigur că nu ți-a sărit...mustarul. Așa cum spunea DM, producția de miere per stup, depinde într-o foarte mare măsură de investiția în hrana, randamentul fiind de 2-3 kg miere la 1 kg sirop. Deci la un 50 kg de sirop este normal să obții 150 kg de miere într-un an.
Eu eram interesat sa aflu cum reușiți să redresați populația de albine după culesurile importante. La mine, cu excepția sălcamului , când albinele simt chemarea pădurii , după încheierea culesului la tei populația se reduce la jumătate. Durează ceva vreme până își revine și pierd că faneata și mana. Presupun că după fs se produce același fenomen mai ales că este un cules intensiv și de uzura.
eu nam facut 150 de kg de cand ma stiu .... anul acesta am atins recordul.se pare ca am facut ce trebuie. vorbim de "varfuri"

tre sa ai familii puternice . peste 20-25 rame albina , 3 corpuri 1/1 , si nu scoti miere imediat dupa ce sa terminat culesul , ca ii dai inapoi cu 10 zile.

eu patesc can vin de la tei la FS , pentru ca sunt sucesive , cateodata se suprapun , prima saptamana merge in " suturi" . dar cand sar teiul . si vin direct in FS e jale
daca stupul e puternic simte mai putin "hopurile" , revin la DM , de ce ei tin stupii la putere maxima??? ca albina care ecluzioneaza sa o echivaleze pe aia care se pierde.
cand ai stupul slab , la cel mai mic soc ai pierdut razboiu.

Despre roit . pai tre sa dau vina pe dadant ca a facut rama prea mica de inaltime.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde ignatov andrei » 11 Oct 2018, 12:57

yuonyuon scrie:
Shrek scrie:Era o glumă și sunt sigur că nu ți-a sărit...mustarul. Așa cum spunea DM, producția de miere per stup, depinde într-o foarte mare măsură de investiția în hrana, randamentul fiind de 2-3 kg miere la 1 kg sirop. Deci la un 50 kg de sirop este normal să obții 150 kg de miere într-un an.
Eu eram interesat sa aflu cum reușiți să redresați populația de albine după culesurile importante. La mine, cu excepția sălcamului , când albinele simt chemarea pădurii , după încheierea culesului la tei populația se reduce la jumătate. Durează ceva vreme până își revine și pierd că faneata și mana. Presupun că după fs se produce același fenomen mai ales că este un cules intensiv și de uzura.
eu nam facut 150 de kg de cand ma stiu .... anul acesta am atins recordul.se pare ca am facut ce trebuie. vorbim de "varfuri"

tre sa ai familii puternice . peste 20-25 rame albina , 3 corpuri 1/1 , si nu scoti miere imediat dupa ce sa terminat culesul , ca ii dai inapoi cu 10 zile.

eu patesc can vin de la tei la FS , pentru ca sunt sucesive , cateodata se suprapun , prima saptamana merge in " suturi" . dar cand sar teiul . si vin direct in FS e jale
daca stupul e puternic simte mai putin "hopurile" , revin la DM , de ce ei tin stupii la putere maxima??? ca albina care ecluzioneaza sa o echivaleze pe aia care se pierde.
cand ai stupul slab , la cel mai mic soc ai pierdut razboiu.

Despre roit . pai tre sa dau vina pe dadant ca a facut rama prea mica de inaltime.


Ai varianta Layens!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 11 Oct 2018, 14:05

Ai varianta Layens!


doar rama standard 47 latime, cu 30 inaltime si caturi cu rame de 145, dar nu prea le folosesc . majoritatea au 2 caturi 1/2 si rama 1/1.
lateralele le fac de 36 , deja am facut si merg stupii altfel.

lazile sunt de 10 rame
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde ignatov andrei » 12 Oct 2018, 17:50

yuonyuon scrie:
Ai varianta Layens!


doar rama standard 47 latime, cu 30 inaltime si caturi cu rame de 145, dar nu prea le folosesc . majoritatea au 2 caturi 1/2 si rama 1/1.
lateralele le fac de 36 , deja am facut si merg stupii altfel.

lazile sunt de 10 rame


Bafta!
Braila ramane "mama" stupului orizontal cu 16 rame!
In Braila s-au facut ramele patrate!
La urma urmei... Braila devine FRUNCEA!
Cine se supara...da un peste...!!! :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 14 Oct 2018, 10:58

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:
Ai varianta Layens!


doar rama standard 47 latime, cu 30 inaltime si caturi cu rame de 145, dar nu prea le folosesc . majoritatea au 2 caturi 1/2 si rama 1/1.
lateralele le fac de 36 , deja am facut si merg stupii altfel.

lazile sunt de 10 rame


Bafta!
Braila ramane "mama" stupului orizontal cu 16 rame!
In Braila s-au facut ramele patrate!
La urma urmei... Braila devine FRUNCEA!
Cine se supara...da un peste...!!! :lol: :lol: :lol:
orizontal pe 15 rame......inceputul!! :))
Fişiere ataşate
9.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 14 Oct 2018, 11:05

Si pentru shrek ceva din prezentul......apropiat.....
Fişiere ataşate
6.jpg
5.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde emil livadaru » 01 Sep 2019, 09:13

antal_bee scrie:Cred ca a venit timpul si pentru acest subiect. De cand e bine sa incepem aceasta hranire? Ce cantitate de hrana sa folosim? Cei care au familii puternice si au pus la pastrare proviziile pt iarna nu vor avea probleme, dar pentru roi si familii mai slabe este necesara hranirea de completare. Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.
emil livadaru
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Aug 2019, 11:12


Re: Hranirea de completare

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 16 Sep 2020, 10:33

emil livadaru scrie:
antal_bee scrie:Cred ca a venit timpul si pentru acest subiect. De cand e bine sa incepem aceasta hranire? Ce cantitate de hrana sa folosim? Cei care au familii puternice si au pus la pastrare proviziile pt iarna nu vor avea probleme, dar pentru roi si familii mai slabe este necesara hranirea de completare. Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Eu inca nu am inceput hranirea. Astazi voi da prima cantitate de sirop.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hranirea de completare

Mesajde 5rame » 16 Sep 2020, 11:39

Vasile_Bucovineanu scrie:
emil livadaru scrie:
antal_bee scrie:Cred ca a venit timpul si pentru acest subiect. De cand e bine sa incepem aceasta hranire? Ce cantitate de hrana sa folosim? Cei care au familii puternice si au pus la pastrare proviziile pt iarna nu vor avea probleme, dar pentru roi si familii mai slabe este necesara hranirea de completare. Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Eu inca nu am inceput hranirea. Astazi voi da prima cantitate de sirop.


Daca începeți acum o mai capacesc. Cat dati pe familie?
Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 16 Sep 2020, 12:22

5rame scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:
emil livadaru scrie:
antal_bee scrie:Cred ca a venit timpul si pentru acest subiect. De cand e bine sa incepem aceasta hranire? Ce cantitate de hrana sa folosim? Cei care au familii puternice si au pus la pastrare proviziile pt iarna nu vor avea probleme, dar pentru roi si familii mai slabe este necesara hranirea de completare. Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Eu inca nu am inceput hranirea. Astazi voi da prima cantitate de sirop.


Daca începeți acum o mai capacesc. Cat dati pe familie?
Multumesc!
completarile se fac la inceputul lunii august....
in perioada asta se dau caturile jos si se oorganizeaza familiile pentru iernat...posibil si un tratament...

bineinteles cei care stimuleaza au 5 rame de puiet rezerve aproape de zero si numa bine ca peste o saptana scade temperatura sub 10 grade ...o frumusete......

eu mai aveam 2 rame de capacit la ecluzionare
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 16 Sep 2020, 14:24

yuonyuon scrie:
5rame scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:
emil livadaru scrie:
antal_bee scrie:Cred ca a venit timpul si pentru acest subiect. De cand e bine sa incepem aceasta hranire? Ce cantitate de hrana sa folosim? Cei care au familii puternice si au pus la pastrare proviziile pt iarna nu vor avea probleme, dar pentru roi si familii mai slabe este necesara hranirea de completare. Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Eu inca nu am inceput hranirea. Astazi voi da prima cantitate de sirop.


Daca începeți acum o mai capacesc. Cat dati pe familie?
Multumesc!
completarile se fac la inceputul lunii august....
in perioada asta se dau caturile jos si se oorganizeaza familiile pentru iernat...posibil si un tratament...

bineinteles cei care stimuleaza au 5 rame de puiet rezerve aproape de zero si numa bine ca peste o saptana scade temperatura sub 10 grade ...o frumusete......

eu mai aveam 2 rame de capacit la ecluzionare

Daca se completeaza rezervele la inceputul lunii august cu caturile pe stupi o mare parte din sirop va fi depus in caturi si atunci cand se iau caturile vom extrage siropul din rame.Din cele 30 de kg date la 15 august cate kg vor fi extrase din caturi? Sau nu e important acest lucru?
Referitor la intrebarea daca mai capacesc hrana data tarziu: o capacesc in mare parte, aprox 80%.
Eu sunt obligat sa extrag la sfarsitul lunii august deoarece in multi ani am cules tarziu de mana, dupa care formez cuiburile, dau hrana necesara la iernare si nu mai umblu in cuiburi pana in primavara. Albinele stiu mai bine ca noi sa-si aranjeze hrana pentru iernare si nu e nevoie sa aranjam noi cuiburile.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 16 Sep 2020, 15:53

Vasile_Bucovineanu scrie:
yuonyuon scrie:
5rame scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:
emil livadaru scrie:
antal_bee scrie:Cred ca a venit timpul si pentru acest subiect. De cand e bine sa incepem aceasta hranire? Ce cantitate de hrana sa folosim? Cei care au familii puternice si au pus la pastrare proviziile pt iarna nu vor avea probleme, dar pentru roi si familii mai slabe este necesara hranirea de completare. Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Eu inca nu am inceput hranirea. Astazi voi da prima cantitate de sirop.


Daca începeți acum o mai capacesc. Cat dati pe familie?
Multumesc!
completarile se fac la inceputul lunii august....
in perioada asta se dau caturile jos si se oorganizeaza familiile pentru iernat...posibil si un tratament...

bineinteles cei care stimuleaza au 5 rame de puiet rezerve aproape de zero si numa bine ca peste o saptana scade temperatura sub 10 grade ...o frumusete......

eu mai aveam 2 rame de capacit la ecluzionare

Daca se completeaza rezervele la inceputul lunii august cu caturile pe stupi o mare parte din sirop va fi depus in caturi si atunci cand se iau caturile vom extrage siropul din rame.Din cele 30 de kg date la 15 august cate kg vor fi extrase din caturi? Sau nu e important acest lucru?
Referitor la intrebarea daca mai capacesc hrana data tarziu: o capacesc in mare parte, aprox 80%.
Eu sunt obligat sa extrag la sfarsitul lunii august deoarece in multi ani am cules tarziu de mana, dupa care formez cuiburile, dau hrana necesara la iernare si nu mai umblu in cuiburi pana in primavara. Albinele stiu mai bine ca noi sa-si aranjeze hrana pentru iernare si nu e nevoie sa aranjam noi cuiburile.
ce fac albinele mai mult decat sa isi traga mierea aproape in zona cuibului.....e asa de complicat ca noi sa i\nu intelegem si albina sa stie mai bine ca noi...??....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori