Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sucul de ceapa

Mesajde alexx » 30 Dec 2014, 14:14

ignatov andrei scrie:Nu am folosit, nu folosesc si nici nu voi folosi vreodata suc de ceapa, ceaiuri si... alte panarami de "leacuri"!

Daca e asa de bun acest suc de ceapa, de ce albinele nu culeg de pe ceapa strivita, asa cum fac cu prunele, merele sau alte fructe?!?

Chestia asta cu "dublarea vietii" datorita sucului de ceapa, este o gogorita pentru adormit copiii!
Hranind stupii, creste temperatura datorita activitatii suplimentare, astfel avem 35 grade pe o suprafata mai mare!

TEMPERATURA este factorul ESENTIAL!

Un entomolog studia puricele.
Pune puricele pe o coala de hartie alba si spune: sari!
Puricele... sare!
Prinde puricele si-i rupe picioarele, il pune din nou pe hartie si spune: sari!
Puricele... nu mai sare.

Concluzia entomologului:
- daca-i rupi picioarele, puricele nu mai aude!

:lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Tankard » 02 Oct 2015, 16:18

Salutare,deci pana la urma care sunt proportiile? 25 grame suc de ceapa la 1 litru sirop 2/1 sau 25 mililitrii la 1 litru sirop 2/1?
Se pot administra 300 ml sirop+suc de ceapa de trei ori la interval de 2 zile pe familie de albine? sau e musai sa dam doar 200 ml sirop per familie ?
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Tankard » 02 Oct 2015, 16:31

Am sa dau maine sirop 2/1 +suc de ceapa,fara ceai,la 3 roiuri pe care le voi ierna pe 4-5 rame in roinete de polistiren,am sa marchez cate 10-15 albine in fiecare roi,sa vad ce se intampla.O sa vad care este rezultatul in primavara.
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Sucul de ceapa

Mesajde teinegru64 » 02 Oct 2015, 16:34

Eu nu dau ceapa .Plang ...doar... cand aud de ceapa.Am pus odata in stupina trei cepe.Au degerat.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Tankard » 02 Oct 2015, 16:44

Si eu plang rau de la ceapa,mai ales data prin masina de tocat:),dar ce sa fac,merg pe principiul "Totul pentru albine,totul pentru familii sanatoase si puternice" !!! :D
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Sucul de ceapa

Mesajde proapis13 » 02 Oct 2015, 16:45

Tankard scrie:Am sa dau maine sirop 2/1 +suc de ceapa,fara ceai,la 3 roiuri pe care le voi ierna pe 4-5 rame in roinete de polistiren,am sa marchez cate 10-15 albine in fiecare roi,sa vad ce se intampla.O sa vad care este rezultatul in primavara.

Cand marchezi albinele,inainte sau dupa hranirea cu ceapa si care este shpilul ??? :roll:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Tankard » 02 Oct 2015, 19:07

Hranirea cu ceapa am sa o fac incepand de maine ,de 3 ori din 2 in 2 zile,cate 200-300 ml de sirop /famile,am sa le marchez dupa ultimul tratament cu taktic cand nu mai e puiet deloc in cuib.Vreau sa vad daca albinele traiesc mai mult,cum vor ierna,daca v-a fi mai putina mortalitate in timpul iernii,etc.Spunea cineva aici ca a marcat albine si au trait pana la rapita.... ar fi super sa prelungeasca viata albinei asa de mult sucul asta de ceapa. :D .
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Sucul de ceapa

Mesajde un OM » 02 Oct 2015, 20:25

Si daca vor trai atat de mult, se va datora sucului de ceapa?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Sucul de ceapa

Mesajde nae » 02 Oct 2015, 23:03

De ce aveti NEVOIE de antibiotic ?, natural sau nu .
:D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Sucul de ceapa

Mesajde mellis » 02 Oct 2015, 23:14

E la fel cum se da la copii - preventiv - sa fie..
Sunt impotriva lor, nu mai pun ceva in sirop ce ar putea să-l strice, am gafat destul ...
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Sucul de ceapa

Mesajde nae » 02 Oct 2015, 23:17

Nu stiu zona fiecaruia dar ADUC polen ;) ; vitamine, oze sau alte dude .. nu le vad necesare .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Sucul de ceapa

Mesajde ignatov andrei » 03 Oct 2015, 09:15

teinegru64 scrie:Eu nu dau ceapa .Plang ...doar... cand aud de ceapa.Am pus odata in stupina trei cepe.Au degerat.


Dumitre, alea se pun la geam (fereastra), nu la "fereastra"... :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Tankard » 06 Oct 2015, 11:34

mellis scrie:E la fel cum se da la copii - preventiv - sa fie..
Sunt impotriva lor, nu mai pun ceva in sirop ce ar putea să-l strice, am gafat destul ...
Sanatate

nu stiu daca este doar preventiv cand faci pastorale si te intalnesti cu 20 de stupine pe 1000 mp,si din cei 20 de apicultori doar 2 au cunostinte despre viata si bolile albinelor(si alea vagi,din auzite)... sa nu zicem ca e doar asa preventiv.Eu de ex am vatra de stupina in oras,albinele sigur acum culeg de prin nush ce piata ,de prin gunoaie,fructe stricate ,semifermentate cu glazura de ceva legume semiputrezite si alte gunoaie menajere produse de omul civilizat si depozitate corespunzator in tot felul de ambalaje de carton(mai ales de la inghetata).O hranire cu suc de ceapa ce rau poate sa-i faca?(uite, am facut o rima :D ).Este clar ca ceapa are o actiune benefica asupra organismului,deci eu m-am decis sa dau si sa vad care-i treaba.
Sanatate,va doresc
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Sucul de ceapa

Mesajde ignatov andrei » 06 Oct 2015, 21:15

Tankard scrie:
mellis scrie:E la fel cum se da la copii - preventiv - sa fie..
Sunt impotriva lor, nu mai pun ceva in sirop ce ar putea să-l strice, am gafat destul ...
Sanatate

nu stiu daca este doar preventiv cand faci pastorale si te intalnesti cu 20 de stupine pe 1000 mp,si din cei 20 de apicultori doar 2 au cunostinte despre viata si bolile albinelor(si alea vagi,din auzite)... sa nu zicem ca e doar asa preventiv.Eu de ex am vatra de stupina in oras,albinele sigur acum culeg de prin nush ce piata ,de prin gunoaie,fructe stricate ,semifermentate cu glazura de ceva legume semiputrezite si alte gunoaie menajere produse de omul civilizat si depozitate corespunzator in tot felul de ambalaje de carton(mai ales de la inghetata).O hranire cu suc de ceapa ce rau poate sa-i faca?(uite, am facut o rima :D ).Este clar ca ceapa are o actiune benefica asupra organismului,deci eu m-am decis sa dau si sa vad care-i treaba.
Sanatate,va doresc


Daca la albinele tale "intestinul" functioneaza ca la mamifere, eu zic sa incerci si alte combinatii: cu tataneasa, suc de morcov si varza, suc de telina si cartof crud etc.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Tankard » 07 Oct 2015, 21:18

ignatov andrei scrie:
Tankard scrie:
mellis scrie:E la fel cum se da la copii - preventiv - sa fie..
Sunt impotriva lor, nu mai pun ceva in sirop ce ar putea să-l strice, am gafat destul ...
Sanatate

nu stiu daca este doar preventiv cand faci pastorale si te intalnesti cu 20 de stupine pe 1000 mp,si din cei 20 de apicultori doar 2 au cunostinte despre viata si bolile albinelor(si alea vagi,din auzite)... sa nu zicem ca e doar asa preventiv.Eu de ex am vatra de stupina in oras,albinele sigur acum culeg de prin nush ce piata ,de prin gunoaie,fructe stricate ,semifermentate cu glazura de ceva legume semiputrezite si alte gunoaie menajere produse de omul civilizat si depozitate corespunzator in tot felul de ambalaje de carton(mai ales de la inghetata).O hranire cu suc de ceapa ce rau poate sa-i faca?(uite, am facut o rima :D ).Este clar ca ceapa are o actiune benefica asupra organismului,deci eu m-am decis sa dau si sa vad care-i treaba.
Sanatate,va doresc


Daca la albinele tale "intestinul" functioneaza ca la mamifere, eu zic sa incerci si alte combinatii: cu tataneasa, suc de morcov si varza, suc de telina si cartof crud etc.


,este o greseala ? sucul de ceapa este inutil sau face rau?
cred ca sucul de morcov este bun,contine vitamine,deci ,mai multa armata in lupta cu virusii...telina este buna la o anumita varsta ...doar pt barbati,albinele nu au nici o legatura (cu asociatia consumatorilor de telina anonimi)...zic si eu:))
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Sucul de ceapa

Mesajde comi » 08 Oct 2015, 01:01

Sa recapitulam:
Ceapa este unul dintre cele mai bune remedii naturale care ajuta sistemul imunitar, si protejeaza impotriva diferitelor tipuri de infectii si un puternic antibiotic si antiseptic.
Probioticele sunt ingrediente nealimentare digerabile(!) care atunci cand sunt consumate stimuleaza crestere si functia anumitor bacterii ,,bune,,pt organism din intestin.
Alimentele probiotice contin zahar nedigerabil,lactoloza,si fructo-oligo-zaharide.
Actionind ca o sursa de hrana pt bacteriile ,,bune,,probioticele actioneaza selectiv pt cresterea bacteriilor ,,bune,, favorizand cresterea populatiei lor in intestin.
Principalele surse de probiotice: ceapa,usturoiul,banane,asparagus.
Phytoncidele sunt o terpentina foarte volatila(ne cam ustura ochii) care contine o serie de alte ingrediente si actioneaza pt prevenirea cresterii bacteriilor care ataca organismul.
Phytoncidele din ceapa si usturoi sunt capabile de a ucide diferiti microbi pe o distanta considerabila de timp(peste 270 de ore)
Imunizarea coloniilor de albine cu suc de ceapa(sic transit gloria mundi!)
Chiar daca ai o colonie puternica si nr de albine moarte este minim se poate aplica doar profilactic acest tratament.
Se ,,stoarce,, o ceapa sau mai multe in fct de nr de stupi sau nr de tratamente intr-un recipient in care se adauga microorganisme patogene atenuate sau moarte(acestea se obtin din adaugarea de albine moarte intr-un recipient cu suc de ceapa proaspat rasa care ucid agenti patogeni din corpurile albinelor )
Acest amestec de suc de ceapa cu cu microorganisme atenuate sau moarte se foloseste in jur de una lingura la un litru de sirop la o colonie de albine de putere medie!
Surse:
Beelogistic.com
Californianbeecompany.com
Supravietuirea albinelor depinde de succesul cu care se apara sistemul imunitar impotriva invaziei de microbi,paraziti si pradatori.
Sistemul imunitar al albinelor la fel ca si a altor specii de insecte holometoboleares depinde de doua categorii principale de reactie de aparare
1 raspunsurile mediate celular cum ar fi fagocitele si incapsularea obiectului strain
2 mecanismele de aparare reprezentate de proteinele antimicrobiene imune
Surse: acelasi de mai sus
Cu stima si fara injuraturi sau caterinca!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori


cron