Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sucul de ceapa

Mesajde akmm » 28 Dec 2011, 23:42

Treaba sta cam asa: Secretul sucului de ceapa consta in faptul ca avand multe foi induce in eroare albinele.In incercarea de a numara foile din care s-a extras sucul, le apuca primavara tot numarand.Celelalte, neavand suc de ceapa in compozitie nu au nici o framantare si nici motiv sa traiasca asa ca mor impacate mai devreme.
Concluzie; sucul de ceapa mareste viata prin insasi misterul dat de suc,Sau cam asa vad eu lucrurile.Da' nu mai spuneti si la altii ca vreau exclusivitate......
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Sucul de ceapa

Mesajde delorin I » 13 Dec 2012, 20:08

Stand cu Stuparitul nou a lui Hristea in fata, ajuns fiind la subiectul hraniri si la siropul de ceapa...am dat si eu pe forum la hraniri sa vedem ce se scrie, intrebandu-ma firesc daca nu as putea inlocui presa manuala (si efectele asupra ochilor in special) si tot mecanismul de stoarcere al cepei cu ceva mai ..modern. Deja cineva anterior enuntase ca a folosit storcatorul de fructe pentru a stroarce ceapa! Ca unul ce am folosit un blender sa storc niste struguri...si am stors si samburii....ma intreb daca utlizzarea acestor mecanisme moderne si maruntirea excesiva nu poate avea si un efect advers...cert e ca sucul de struguri trecut prin blender ca si zaharul tos de fapt..nu mai are acelasi gust! Intrebare...efectul ramane acelasi? In alta ordine de idei nu prea sunt mutumit de claritatea retetelor recomandate aici despre siropul de ceapa! de numar se apre ca nu poate fi vorba! VA propun sa mai studiem acest fenomen si atunci cand vorbim de 25 ml de suc sa folosim pe model Hristea - asimilarea cu 2 linguri de supa...:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Cleolin » 27 Dec 2012, 11:45

Parca ...DL HRISTEA ....a scris prima LEGENDA a cepei.....
:lol: :lol: :lol:
Cat despre studii despre ceapa....Unde ati vazut sponsori pentru studii care nu aduc parale.....?
Cleolin
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Dec 2012, 19:00
Localitate: Targu'Iesilor

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Cleolin » 28 Dec 2012, 13:34

salve,
Am citit un studiu facut de Rusi...rezultate.....ceapa are mare efect in combaterea nosemei...
da vigoare albinei si prelungeste viata albinei intre 5-10zile...in perioada cea mai importanta(culegatoarei)a vietii ei....asta in cantitati de pana la 25ml la litru....daca cantitatea de ceapa creste are efecte inverse.....foarte interesant ....toti stiu efectele cepei dar nu spune nimeni nimic.
Eu personal am folosit si e foarte buna ....cu precautiile de rigoare pentru miere(in cules ia gust de ceapa) si furtisag....
Cleolin
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Dec 2012, 19:00
Localitate: Targu'Iesilor

Re: Sucul de ceapa

Mesajde peterneamt » 28 Dec 2012, 15:03

Păi dacă este secret....... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sucul de ceapa

Mesajde delorin I » 28 Dec 2012, 19:48

Alte retete pentru ceai de ceapa?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Cleolin » 28 Dec 2012, 20:17

Salve,
Ceapa nu se fierbe niciodata.....reteta consta in zdrobire...sau dat prin masina de tocat ....dupa care se pune tot in sirop....nu se lasa cojele mai mult de o zi caci mucegaiesc.
Cleolin
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Dec 2012, 19:00
Localitate: Targu'Iesilor

Re: Sucul de ceapa

Mesajde delorin I » 28 Dec 2012, 22:22

Circula un pps pe net despre momentul in care ceapa de vine toxica! Cam in 24 de ore...deci tu spui ca se pune si coaja!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Cleolin » 29 Dec 2012, 09:53

Coaja se pune...albinutele o sorb ca pe ia , nu stiu ce gasesc asa bun....
si dupa 24 de ore se scoate pt ca mucegaieste(a mai scris o data) :D
Cleolin
 
Mesaje: 13
Membru din: 18 Dec 2012, 19:00
Localitate: Targu'Iesilor

Re: Sucul de ceapa

Mesajde delorin I » 29 Dec 2012, 11:57

Cam in ce proportii? Cata ceapa zdrobita la cat sirop?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Mircea_63 » 29 Dec 2012, 13:16

Ar fi de interes un studiu comparativ si desfasurat dupa principiile cercetarii, dar acesta se pare ca nu e de gasit.

La nivel de hobby...hai ca merge sa curat si sa storc niste lacrimi si niste cepe, dar daca ajung la un nivel intensiv...? Nu e vorba de comoditate, ci de eliminarea balastului din activitate.
Sa stau sa curat cepute si cepulici, fara ca efortul si timpul sa se reflecte in rezultate, nu pare o treaba de viitor.

Interesant de stiut despre ipoteticul efect al cepei, l-am intalnit in manualele d-lui Hristea, dar ... nu vreau sa duc discutia off-topic.

Daca asa avea 100 de familii si 5-6 dintre ele ar avea nevoie de ceapa :) ...probabil sunt o linie slaba si numai bine stiu care-i situatia. Unific (daca trec iarna) si da-i bataie cu familiile puternice, altfel as fi ca un dascal care neglijeaza o clasa pentru cativa inapoiati.
N-am 100! Abia am 5, dar asa vad lucrurile dupa putina mea experienta si as fi bucuros daca vre-un stupar experimentat m-ar trage de maneca in caz ca gresesc!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Sucul de ceapa

Mesajde iunicu » 29 Dec 2012, 18:39

Compozitia cepei:
-Vitamine (C, B1, B2, B6, E, PP, acid folic)
- Minerale ( seleniu, zinc sodiu, potasiu, fosfati, fier, sulf, inclusiv ioduri, apoi sulfura de propil, foarte bactericid dar si alte principii antibiotice)
-Aminoacizi
-Compuşi sulfuraţi
-Uleiuri eterice
-Fitohormoni
-Pectină
-Celuloză
-Enzime
-Acizi organici.
-Alicina (este substanta care da cepei mirosul de... ceapa, dar are si un efect antibiotic si antiviral extrem de puternic)
-Clorofila
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Albinel » 29 Dec 2012, 21:16

Cleolin scrie:salve,
Am citit un studiu facut de Rusi...rezultate.....ceapa are mare efect in combaterea nosemei...
da vigoare albinei si prelungeste viata albinei intre 5-10zile...in perioada cea mai importanta(culegatoarei)a vietii ei....asta in cantitati de pana la 25ml la litru....daca cantitatea de ceapa creste are efecte inverse.....foarte interesant ....toti stiu efectele cepei dar nu spune nimeni nimic.
Eu personal am folosit si e foarte buna ....cu precautiile de rigoare pentru miere(in cules ia gust de ceapa) si furtisag....


sunt destui stupari ce folosesc ceapa la liber in vederea pregatirii famiilor de albine pentru iernat ..
anul asta nu am mai folosit ,anii trecuti da..in tineretile mele ..o dadeam mai la inceputul toamnei si o dadeam in foite..o sugeau mai ceva ca pe nectar..printre altele cel mai importat rol il are in combaterea nosemei..m-a ferit Dumnezeu de asa ceva ..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Albinel » 29 Dec 2012, 21:18

[quote="iunicu"]

salve colegu !! cum se face ca noi nu ne cunoastem si locuim asa de aproape ?? :)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Sucul de ceapa

Mesajde iunicu » 29 Dec 2012, 21:31

Albinel scrie:cum se face ca noi nu ne cunoastem ? :)

Asta este o graseala pe care trebuie sa o repar cat de urgent. Asfi tare fericit sa te cunosc!
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Albinel » 29 Dec 2012, 21:34

iunicu scrie:
Albinel scrie:cum se face ca noi nu ne cunoastem ? :)

Asta este o graseala pe care trebuie sa o repar cat de urgent. Asfi tare fericit sa te cunosc!


suna-ma cand vrei tu..as fi onorat !! acum trebuie sa ies urgent merg la Tancabesti sa-mi iau "viata"..nevasta ;) 0722824399
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori