Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sucul de ceapa

Mesajde popik50 » 20 Dec 2011, 19:41

Un apicultor in varsta de la mine din sat foloseste ca ingredient sucul de ceapa in siropul de zahar(toamna) . El are stupi de 30 de ani si nu a pierdut nicio familie in perioada de iarna pe parcursul acestor ani si nu sunt putini. Secretul spune el :"Sucul de ceapa" amestecat in sirop. Asta le face sa fie foarte longevive si sa moara foarte putine pe parcursul iernii. Eu anul acesta nu am incercat dar la anul viitor am sa pun si eu.
Ce perere aveti? Folositi asa ceva si in ce doze?
Vecinul meu punea 250 ml la 10 litri de sirop (asta ca sa nu miroase mierea a ceapa :D )
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Sucul de ceapa

Mesajde nae » 20 Dec 2011, 19:59

Folosesc ceapa/usturoiul in sirop primavara/toamna . Reteta (folclor) : pt. un l. de sirop o (una) ceapa =cat un ou . 1-am fiert ceapa __am facut ceai + sirop . 2-am facut ceai din alte plante +sirop + ceapa rasa (in doua zile dispare din hranitor-ceapa )/folcloric_ dupa ureche.O tura sirop + ceai urmatoarea sirop + protofil .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Badea. claudian » 20 Dec 2011, 20:39

Nu sucul de ceapa este secretul..... in spatele sucului sta alt secret!!... pe care il vei descoperi odata cu trecerea anilor ;)
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Sucul de ceapa

Mesajde nae » 20 Dec 2011, 20:42

BADIE crezi ca mai dorm la noapte !? :shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Sucul de ceapa

Mesajde paul » 20 Dec 2011, 20:46

Badea. claudian scrie:Nu sucul de ceapa este secretul..... in spatele sucului sta alt secret!!... pe care il vei descoperi odata cu trecerea anilor ;)

Bade ... poate unii nu vom mai apuca ... trecerea anilor si ... secretul ... Nu ar fi oare mai bine sa faci o ... dispensa si sa ... desecretizezi ? ...
:roll: :roll: :roll:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sucul de ceapa

Mesajde gabi bee » 20 Dec 2011, 20:57

hai sa desecretizez eu proprietatile sucului de ceapa ! :D pe langa vitamine si alte cele , sucul contine niste substante cu actiune bacteriostatica , ce previne diferite afectiuni digestive si mareste durata de viata a albinelor . asta e informatie din carti , daca mai sunt si alte dedesubturi , nu stiu ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Sucul de ceapa

Mesajde popik50 » 20 Dec 2011, 21:09

Sucul de ceapa si de orz verde au o substanta numita ''superoxid dismutaza'' care are un rol de revigorare a organismului si de moarte celulara mult mai lenta decat in mod normal. Eu am facut experiment pe mine cu sucul de orz verde si a avut efecte extraordinare.Sucul de ceapa e mai greu de consumat , dar sunt sigur ca are efecte benefice si asupra corpului uman.Deci , eu cred ca sucul de ceapa are si el un rol deosebit pentru longevitatea vietii albinelor. As vrea sa le pun si pulbere de orz verde in sirop :)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Sucul de ceapa

Mesajde popik50 » 20 Dec 2011, 21:12

Badea. claudian scrie:Nu sucul de ceapa este secretul..... in spatele sucului sta alt secret!!... pe care il vei descoperi odata cu trecerea anilor ;)

Pai daca vine sfarsitul in 2012 cred ca e bine sa auzim si noi secretul si sa nu murim ca niste ignoranti ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Sucul de ceapa

Mesajde paul » 20 Dec 2011, 21:17

gabi bee scrie:hai sa desecretizez eu proprietatile sucului de ceapa ! :D pe langa vitamine si alte cele , sucul contine niste substante cu actiune bacteriostatica , ce previne diferite afectiuni digestive si mareste durata de viata a albinelor . asta e informatie din carti , daca mai sunt si alte dedesubturi , nu stiu ! :P

Gabita ... nu ai citit cu atentie ce spune ... Badea ... Ce spui tu sunt lucruri care se stiu ...In spatele acestor lucruri este ... un secret ... In spatele secretului ... alt secret ... pe care o sa-l aflam ... in timp !!! :roll:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sucul de ceapa

Mesajde iunicu » 20 Dec 2011, 22:03

De ce va dati de ceasu mortii sa aflati secretul de la cineva care nu-l stie?
Credeti ca daca @Badea. claudian ar fi descoperit secretul nu il spunea? Probabil a primit reteta candva cu aceiasi enigma si o arunca mai departe sa ne racaie pe creier.
Daca ai o explicatie stintifica atunci stii exact ce faci. Daca ai numai o problema pe care timpul o rezolva atunci nu trebuie decat sa inveti dansul albinelor ca sa-ti poata explica ele ce bine se simt dupa tratamentul cu ceapa. Ori poate ar trebui sa lingem matca sa primim informatia. :lol:
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Sucul de ceapa

Mesajde proapis13 » 20 Dec 2011, 23:10

Badea. claudian scrie:Nu sucul de ceapa este secretul..... in spatele sucului sta alt secret!!... pe care il vei descoperi odata cu trecerea anilor ;)

Sucul asta ca reteta e depasit de mult,mai elaborioasa e reteta aia in care se lasa
ceapa in zahar de seara pana dimineata se strecoara se cantareste dupa care....

Ati observat ca bunicii nostrii dupa ce topesc untura la porc in momentul cand o iau de pe foc
arunca o ceapa-doua taiata in patru dupa care cand ceapa nu mai sfaraie e luata dupa care
untura e strecurata si lasata la racit
Ceapa fiind un antioxidant foarte puternic face ca grasimile saturate existente in untura
sa fie pulverizate din lantul lor si sa fie cat mai comestibile
De-aia se poate consuma untura fara a avea pbe cu colesterolul si digestia
Daca ii intrebati de ce pun ceapa or sa va raspunda ca asa faceau si bunii lor si a ramas obiceiul
Daca le explici ce reactie are loc acolo te iau cu ...fugi domle de-aciia
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sucul de ceapa

Mesajde paul » 20 Dec 2011, 23:29

Proapis ... cu asta mai dat gata ... Ceapa si colesterolul ... Probabil ca albinele sunt mai ... cardiace ,asa de felul lor si ... le prieste ... Eu tot nu-s lamurit ... De unde colesterol in siropul de zahar ? ... :lol: :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sucul de ceapa

Mesajde iunicu » 20 Dec 2011, 23:41

Cum? Pai nu fac colesterol de la pastura? Au glicemia mare de la miere. Reumatism de la frig si greturi de la substanta de matca. Mama ce ar merge langa ceapa o branzica si o horinca.

Acum ontopic!
Probabil ca toate explicatiile de pana acum contin sambure de adevar.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Sucul de ceapa

Mesajde paul » 20 Dec 2011, 23:48

iunicu scrie:Cum? Pai nu fac colesterol de la pastura? Au glicemia mare de la miere. Reumatism de la frig si greturi de la substanta de matca. Mama ce ar merge langa ceapa o branzica si o horinca.

Acum ontopic!
Probabil ca toate explicatiile de pana acum contin sambure de adevar.

Sigur contin ... mai multi samburi ... Fara discutie !!!... Sunt lucruri care vin de ... candva, demult ... Am inteles exact ce a zis colegul proapis 13 ... A facut o paralela la ... beneficiile cepei ... Total de acord !!!
Mai glumim ... putin ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sucul de ceapa

Mesajde proapis13 » 20 Dec 2011, 23:52

Consumul de zahar poate influentza cresterea colesterolului
Zaharul dupa cum stim este un carbohidrat,o zaharida sau mai nou,glucida
Cand glucida asta e descompusa de acizii din organismul nostru printre altele
mai rezulta si un ,,alcool organic'' numit si colesterol
Acest colesterol se fixeaza in ficat de unde ste preluat de limfa si transportat
impreuna cu un alt subprodus glucoza la creier
Surplusul este retrimis in organism la coloana sau in alte locuri
unde este consum mare de energie
Cu timpul dauneaza organismului
Cam asta e explicatia primita de mine de la un doctor ortoped cand
am fost diagnosticat cu artroza la cotul drept in urma cu 2 ani
Artroza mi-a disparut insa am ramas cu explicatia asta in creier
Probabil ca are legatura una cu alta
Daca nu si doctorul si eu batem campii :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sucul de ceapa

Mesajde paul » 20 Dec 2011, 23:57

Proapis ... cu alte cuvinte ... te-a durut in cot ... :lol: :lol: :lol: De cine ??? ...
Acum serios ... mai lasa si tu ... porcul ... mierea ... Mai dai cu ... stevie ,urzici ... merge si ceapa ... Tot vine ... Craciunul ... :lol: :lol:
Mai ... glumim ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


cron