Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde BRUMITA » 26 Mar 2016, 21:03

gica.mosu scrie:Iata,Fl Dobre si o poza cu unul "slab"...a fost iernat pe 5 rame'ngem,n-a primit decat o tura de proteica solida si 3 lichida...pe la 8 martie ....acum(ieri) e pe 9 rame....Dar cel mai slb(vin cu poza) e unul care a primit rama'ncap+ o rama dupa DF si ce a intrat de afara.....P.S- diferenta a facut-o...cei cu turtele proteice inclusiv lichida la 3 zile :shock: ....PS-2...Zarzarul si corcodusul la mini sunt pe terminate,au prins20-30%,urmeaza restul....v-om vedea :idea:....Daca obs in coltul stupului au inceput sa scoata polistirenul afara(cerea spatiu)si iam dat de treaba..... ;)


Foarte frumos . :)
Am vazut in fiecare stup si cate un hranitor mai mic .Puneti ceva ptr stimulare si in el ? Sau doar in pungi ?
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 27 Mar 2016, 09:16

Da,RH-rama hranitor claditoare(partial oarba) o pun de regula cand pun a doua tura de proteica solida(lichda) de regula langa DF,iar dupa 1 martie s-au la infloritul zarzar-corcodus ,o mut intre prima si a doua rama(pt a avea matca la indemana sa depuna trantori si sa nu-mi strice(cu oua de trantori) celalalte rame din cuib) si da,ii pun miere zaharisita,api....a,proteica si in unele cazuri sirop-prot lichida(solida) dupa caz....Cand infloresti ciresul ,bag si RK-rama claditoarein dreapta,cand fac intoarcerea cuib,atunci le pun si FA la cladit...de regula r2 in partea dreapta a cuibului...Timpul dicteaza totul...P.S- Eu numersc ac ramaRH=rama de ghidare(control fam)...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde BRUMITA » 27 Mar 2016, 20:23

Multumesc frumos de raspuns .
Si eu am in fiecare stup cate o RH .Azi am mai invatat ceva despre ea. ;)
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 24 Mai 2016, 22:35

lucky5strike scrie:"Isteatza" ponta. Sigur e intr-o lada cu fund plin, ca la a-v cu nici un chip nu baga puietul asa de jos la ora asta. 8-)


...Am facut o poza la stupul din care era acea rama cu puiet pe 7 martie,acum cu 2 caturi de 1/2....as fi vrut sa intre'n friguri-pt botci...dar o sa trag din el prin transvazare dubla si...P-S- o dedicatie pt L5S si Marius Avram :P si nu numai.....
Fişiere ataşate
IMG_0383.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Shrek » 24 Mai 2016, 23:01

Matale faci fotografia ca jandarmii la manifestatii:de jos ca sa para mai multe! Fa una de sus in jos sa vedem ce-i in cutie! Sau ti-e teama ca o sa-ti vedem " bubele din cap"?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 25 Mai 2016, 22:41

.....'Poi,nu stiu ce sa za'c...dar bag sama ca sunt luat o ta'ra la "stou"...s-au lu matali ti-ar trebui un control di specialitatee la OFTALMOLOG, or i-ti dau adresa pe privat a lu' Rodica-Mariea CAMPINEANCA aia di trateaza toati boalili inclusiv di" pleonasmi" la plamani :lol: si poate are un leac si pt mataliiii :D P.S-se vede si din avion s-au fara ochelari...ce si cum stau treburili in acea fam de albine,si cred ca f multi dintre voi si-ar dori sa aiba cati mai multi stupi(matci)la fel in gradina=prisaca :idea: ...Cat de "bube "am leac pt eli inclusiv alifiii...(si caturi di rezerva).....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde ILISANU » 25 Iul 2016, 03:48

Ce ziceti de turta asta miraculoasa?

http://agrointel.ro/29214/sfaturi-pentr ... i-usturoi/

Turtele se dau ca stimulent primăvara sau spre sfârșitul toamnei.

Ingredientele turtei pentru albine:
 10 kg zahăr pudră
 0,3 kg ceapă măcinată fin (blender sau storcător de fructe)
 0,3 kg de usturoi măcinat fin
 0,5 făină de porumb fină
 2 kg miere de albine
 10 plicuri sare de lămâie (a 8 grame fiecare)
 100 grame drojdie uscată inactivă

”Toate aceste ingrediente se amestecă și se frămantă până compoziția se omogenizează perfect. Apoi se pune în pungi de hârtie sau plastic legate la gură. Se scoate aerul din ele pe cât posibil cu un făcăleț de bucătărie prin roluire. Turta astfel pregatită se înțeapă sau zgârie cu o furculiță și se așează cu suprafața înțepată peste rame. Cantitatea de 13 kg obținută se împarte în turte de câte 1 kg (ajunge pentru un numâr de 13 stupi) și se administrează familiilor de albine. Menționez ca ceapă și usturoiul împiedică înmulțirea păduchilor și datorită folosirii acestei rețete am rezultate foarte bune”, explică apicultorul cum se prepară turta.

Pe lângă acest tratament natural împotriva păduchilor de varroua destructor, dâmbovițeanul spune că folosește și fumigații cu Varachet și benzi de mavrirol. ”Datorită acestor turte vor oua mai repede și cu o pontă mai mare”, laudă apicultorul efectul turtei cu ceapă și usturoi.

Atenție la dozaj!

Ca și administrare, Alexandru Nicoară atrage atenția că nu trebuie depășită doza de 50 gr suc de usturoi și ceapă la 1 kg de turtă, în caz contrar efectul va fi invers decat cel dorit.

Despre efectele turtei asupra albinelor, tânărul apicultor spune că preparatul le ajută să trăiască mai mult. ”Mult iubitele albine își pot prelungi viața cu 5 până la 10 zile în mod natural fără a băga în ele anabolizanți și energizanți din culturism. Nu dorim să facă mușchi la aripi, si doar sa le oferim o viață cât mai sănătoasă și îndelungată cu niște produse vegetale oferite de natură”, explică crescătorul de albine din Moreni.

El spune că prelungirea vieții albinelor nu este o forțare a albinelor să traiască mai mult decât trăieste ea în mod normal, ci este o detoxifiere a tubului digestiv împotriva substanțelor chimice fitosanitare folosite în agriculatură, care scurtează viața albinei și intoxică tubul digestiv. ”Adăugarea sucului de ceapă, usturoi și hrean ne este folositoare în special în culesuri primăvara-vara pentru ca albina culegătoare să fie mai bine pregătită în fața factorilor chimici din natură, cât și pentru stimularea lor pentru un ouat prelungit și un intestin curat, pregătit de iernat”, încheie apicultorul.
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde teinegru64 » 25 Iul 2016, 13:21

Da' hrean....hrean cate galeti sa pun ?Dar daca pun malai grisat,caca lor nu va fi de un galben mai stralucitor?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde varza » 25 Iul 2016, 13:51

Da de unde faci rost de atata zahar praf?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde varza » 25 Iul 2016, 13:54

varza scrie:Da de unde faci rost de atata zahar praf? Adica cat te costa ? Pentru ca la preturile oferite de unii procesatori..... e uneori mai rentabil sa iernezi pe miere
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde ILISANU » 27 Iul 2016, 01:51

Ideal este pe miere si pastura...dar cand n-au?
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde varza » 27 Iul 2016, 12:19

Da daca nu ai trebuie sa le oferi ceva ..... oricum la cat te duce zaharul praf ca si cost sau de unde il procuri?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde ILISANU » 03 Aug 2016, 17:21

varza scrie:Da daca nu ai trebuie sa le oferi ceva ..... oricum la cat te duce zaharul praf ca si cost sau de unde il procuri?


Scuze pentru lipsa raspunsului. Reteta de mai sus am gasit-o pe WEB, inca n-am realizat-o. Am postat-o aici pentru parerile celor experimentati. Albinele imi sunt pasiune, nu m-am gandit in astia 2 ani de cand am inceput la miere sau profit. Avantajele primite sunt cele de ordin psihologic, pt linistea si pacea ce mi-o dau, precum si polenizarea gradinii si livezii. La un moment dat vom face si miere, sper :) Pana atunci, ca orice pasiune, platesc. Le fac sirop din zahar invertit iar Toamna si Primavara cumpar turte proteice si energetice. Am 5 familii acum deci nu sunt costuri uriase si inca nu-mi iau scandal de la "stapana" :)))
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 26 Feb 2017, 20:08

...Am facut in ac an control de fond(starea familiei-matca-hrana)pe 23-25 feb,si le-am pus cate o proteica"cozonac" doar putin modificata decat in fila 1,mai precis am scos din compozitie faina de soiea(o scoteau pe urdinis afara cand albinele aduceau polen) si am pus 15-25%polen crud si APIMER(miere cu apilarnil)..arata ca in foto.... :D ..Am pus cantitati intre 200-700gr/roi -fam,si am vazut ca 'fetele' au actionat ca atare :shock: Comparabil cu anul trecut cand pe 4 martie aveam puiet pe 4 rame(vezi foto -fila 6) ....acum doar/jumatate la fam bune...cauze:vremea si abia azi 26 feb am vz prima albina cu polen in(sacose) pe cand anul trecut pe 28 ian intra deja polen...PS-BH-ule ,daca te porti frumos=te linistesti din jigniri,i-ti trimit doar tie reteta modificata(are si ceva "rahat".... :shock: ....se vede dif de culoare)....sa ai si tu ceva.....de ....si ca amintire....Ce zici?Batem palma...suntem in postul pastelui ...si ne facem de "CACAOOO".. :D ...Spor-G.M :!:....
Fişiere ataşate
20170226_133034 - Copie.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde cristian bh » 27 Feb 2017, 00:01

gica.mosu scrie:...Am facut in ac an control de fond(starea familiei-matca-hrana)pe 23-25 feb,si le-am pus cate o proteica"cozonac" doar putin modificata decat in fila 1,mai precis am scos din compozitie faina de soiea(o scoteau pe urdinis afara cand albinele aduceau polen) si am pus 15-25%polen crud si APIMER(miere cu apilarnil)..arata ca in foto.... .Am pus cantitati intre 200-700gr/roi -fam,si am vazut ca 'fetele' au actionat ca atare Comparabil cu anul trecut cand pe 4 martie aveam puiet pe 4 rame(vezi foto -fila 6) ....acum doar/jumatate la fam bune...cauze:vremea si abia azi 26 feb am vz prima albina cu polen in(sacose) pe cand anul trecut pe 28 ian intra deja polen...PS-BH-ule ,daca te porti frumos=te linistesti din jigniri,i-ti trimit doar tie reteta modificata(are si ceva "rahat".... :shock: ....se vede dif de culoare)....sa ai si tu ceva.....de ....si ca amintire....Ce zici?Batem palma...suntem in postul pastelui ...si ne facem de "CACAOOO".. :D ...Spor-G.M :!:....

Coane,....de maine intra postul,...multumesc pt gandurile bune,pt reteta cu rahat si cu cacao,... dar momentan,la sicriele putine ce le am ramase peste iarna 14 din 14 :D ,am nitel rame cu miere si pastura,acusica va intra si polenul,asa ca nu-i nici o graba cu retetili matali fermecati,...da-le cu draga inima oricui le doreste,...n-are rost sa-ti zic ca pastura n-am pomenit pana acu s-o scoata pe urdinis,...la mine in stupina ,....aghiasmele,...cozonacii,..si mataniile,lucru necurat ii ,...asa ca, ce-ti dorec eu dumitale,...si mie la fel sa mi se implineasca! :)
Iaca o ajutat Dzeu,...si de trei ani n-am n-am nici o mortalitate la familii,...in conditiile iernilor asa cum au fost randuite!
ps,.daca si cu parca,se plimbau in barca,.daca nu era,...moshule,...nu era!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 12 Mar 2017, 14:11

...Da asa cum am promis(pt CR-BH-SUL=iuuuumbesc BIHORENI..di treabaa :P )...Iata ra'teta:
-doua parti miere=(12kg)fluidaaa+o parte api.....r=(7,5kg)+2kg drojdie de bere inactiva+1kg lapte praf degresat(apicola-nu pt vitei=VITALACT :!: )1000ml(scavai GRADEEE)de tinc de plante(pro....l)..+cevaKG polen sa iasa la n%PROTEICA(dupa dorinta)+"RAHAT"...+APIMER 1-1,5kg(miere cu apilarnil-daca se poate in amestec cu polen ,pastrat la rece)+zahar FARIN=PUDRA-n kg-PT a obtine consistenta alatului de (COZONAK :oops: )..si se pune in functie de ce "GOANGA"aveti in lazi=STUCCHI=3-700gr/fam(se repeta de N ori)......P.S-"rahat"cu ghilimele=ceva care doar NEPOTUL meu ,va sti ce si cat se pune....P.S-Spor la stimulare la toti,inclusiv cu ce aveti fiecareeee...P.S2-Din ac componente am obtinut o cantitate de aprox-45kg...ca in foto(=o oala de 30 de litri)...pt 80 stupi="mari-mici"daaar..si ... voinici.....uneori=vremea dicteaza... :!:P.S-3-ac reteta o dedic la un apicultor DOBROGEAN...la care in fiecari an ii moare=decedeaza N stuchi...=un fel de "BACLAVALE CU "RAHAT"...si de o v-a folosii=nu v-a mai ave piederi in veci..AMIN,si pt ca ac reteta o am de la un apicultor DOBROGEAN cunoscut in ...DELTA prin ani'84..MakmmUT....(MAREEEE APICULTOR-nu cu"BETE"...ca...un... a(cu)mm se... poartaaa astazi(geeen "VARZA"...:oops: ..P.S-3-daca reteta "GOGOSI cu antibiotice nu da rez aceasta va avea rez 100%..spor la turtee= COZONACI...Farara NR-fara NR-G.M!!!!...
Fişiere ataşate
20170306_071255.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori