Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 23 Sep 2020, 13:05

kovacslg scrie:
Dl youn.
Va contraziceți singur.
Propagați idea că nu sunteți adeptul siropului, dar pe de altă parte în alta postare, alt an, scrieti că dați 30 de litrii de sirop la ROI.
Nu la familie. La roi!!! 40 de kg!!!
arata exact unde am scris asta ca o mananc !! :lol:

Referitor la statistici.
Scrieți că la 15 august aveți familiile la 25-30 de rame. Dadant.
Și așa ca situație generala, adică majoritatea stupilor.
Acum eu înțeleg că sunteți bun apicultor dar totuși...
Cu producțiile de 100-150 kg... cu colegul care se apropie de o tonă de miere la 15 stupi in 2020... eu înțeleg că va străduiți, să aveți stupina in regula, dar nu putem greși noi restul, chiar așa de catastrofal, încât să fie așa diferente.

Păcat, pentru că in postările dv sunt multe lucruri de valoare, dar care se pierd întro avalanșă de discuții în contradictoriu pierzând si din credibilitate din cauza unor cifre avansate, care parca sunt valabile doar la dvs, sau care contextual sunt insuficient explicate.

Respecte[/quote
in primul si primul rand NU am zis 150 kg MEDIA pe stup...ceilalti colegi ce au chef de scandal au exagerat...eu am zis (ca doar ramane scris) ca in 2018 am avut record pe UN stup 145 kg la 3 culesuri...
problema voastra ca la 1 august nu aveti stupii pe 3 corpuri....defapt la mine la dunare unde ar fi cel mai prielnic sa ai asa ceva de pe tot teritoriu tarii.....nu vezi ...decat rar cate un cat 1/2 din zeci de stupini...

de acuma cand vreti sa ma contraziceti sau sa denigrati spusele mele veniti direct cu paragrafu complet sa vedem ...nu prea mi se pare corect(nu numa pentru mine) ...eu incerc sa explic celor ce sunt curiosi iar alti colegi care sau plictisit peacasa sa faca misto....
yuonyuon
 
Mesaje: 2845
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 23 Sep 2020, 13:38

daca eu la 1 august am un stup pe 3 corpuri 1/1 si unu din corpuri este aproximativ 60 % cu miere ...albina este din plin..adica peste 20 de rame...puiet 6-7 rame
si pe de alta parte am un roi cu 4 table de puiet gata sa ecluzioneze pe 5 rame de albina..........cum pregatesc roiul pentru iarna pentru ca el nu are hrana, e la limita minima? in nici un caz nu dau sirop la roi!!!!

si acum sa va explic daca imi dati voie:
iau caldarea cu sirop si bag in stupul cel mare pana sa plictiseste(adica pana se capacesc ramele)pentru ca el are multa abina "de vara" ....dupa ce sau capacit ramele din cat cu miere mixta de FS poliflora si zahaar .....o parte o dau la roi iar cealaltă parte le opresc pentru stup cel mare cand organizez cuibu la 1 octombrie chiar si mai tarziu....

daca nici acum nu sa inteles inseamna ca .......ma las de sportu asta (de a explica)
yuonyuon
 
Mesaje: 2845
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Balian » 23 Sep 2020, 14:17

Scrieți numai, că srieți multe lucruri interesante. Am cam
învățat să reținem ce este folositor și sărim peste ce nu.
Nici unul nu suntem perfecți. ” șă dăm înainte!” :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2883
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori