Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde Cristian IONITA » 21 Iul 2011, 17:05

atentie cu mierea si ceaiurile .... exista pericolul declansarii de furtisag deoarece au miros fata de siropul simplu de zahar

Daca familia / roiul hranit nu apuca sa traga tot peste noapte este posibil sa fie atacat de catre ceilalti stupi
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea de completare

Mesajde liviu1965 » 21 Iul 2011, 19:09

Cristian IONITA scrie:atentie cu mierea si ceaiurile .... exista pericolul declansarii de furtisag deoarece au miros fata de siropul simplu de zahar

Daca familia / roiul hranit nu apuca sa traga tot peste noapte este posibil sa fie atacat de catre ceilalti stupi


Asta este explicatia, ceaiul miroase diferit fata de siropul pe baza de apa si se declanseaza furtisagul mai cu sanse mai mari?

Urdinisul este lasat liber 2-3cm
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Hranirea de completare

Mesajde aliuta2000 » 21 Iul 2011, 19:27

Am 2 familii zic puternice (14 rame respectiv 18 rame in ele ) si cam 12 si 15 cu albina full .
in momentul hranirii lor o a reduc si urdinisul , dar cred ca sunt destul de puternice pentru a se apara in fata furtisagului , si vor fi capabile sa traga de dupa diafragma cam 2-300 g de miere catre cuib in fiecare seara
voi ce credeti ??
fiind incepator astept si ciulesc urechile la informatii .
prin preajma am ceva crescatori de albine care insista ca sa le fac pana la 15 august hranirea de stimulare , dar ele la ora asta au un cules destul de bun zic eu (cred ca este peste cel de intretinere ) fiind o zona de deal cu faneata care acum este otava si incep din nou florile (trifoias salbatic si altele ).
gandesc ca e posibil chiar sa fie ceva excedent de miere , dar fiind primul an ele au intaietate la hranirea lor , si daca mai apuc si eu ceva e si mai bine , de aceea gandesc ca ceea ce am scos pana acum vreo 10 Kg de meire din ambii sa le-o dau inapoi catre safrsitul lui august inceputul lui septembrie cum zice Adi Hodis, si la jumatatea lu septembrie sa fie abina noua pentru iarna si cu hrana suficienta ...
daca toamna va fi lunga , e posibil sa aiba polen pana tarziu in toamna (dupa ce se coseste si otava )
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde victor s » 21 Iul 2011, 19:46

aliuta2000 scrie: vor fi capabile sa traga de dupa diafragma cam 2-300 g de miere catre cuib in fiecare seara
voi ce credeti ??
prin preajma am ceva crescatori de albine care insista ca sa le fac pana la 15 august hranirea de stimulare , dar ele la ora asta au un cules destul de bun zic eu (cred ca este peste cel de intretinere ) fiind o zona de deal cu faneata care acum este otava si incep din nou florile (trifoias salbatic si altele ).

daca sunt asa de puternice cum spui poate cara si o cantitate dubla sau chiar tripla, dar ce n-am inteles eu, daca tot e un cules peste cel de intretinere, de ce-ti faci probleme acum?
pe de alta parte , in apicultura situatia se poate schimba de la o zi la alta (crede-ma ,stiu ce vorbesc). atunci cand crezi si speri ca totul este super O.K., constati ca de fapt situatia este critica.
mai este si situatia inversa, cand un roi de anul acesta ''cere cu disperare'' magazia (catul) deasupra...
ideea este urmatoarea...asculta la toti si selecteaza ceea ce t-i se potriveste tie, cel mai bine !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde aliuta2000 » 21 Iul 2011, 20:04

pentru moment am cam8- 10 rame care au semiluna de miere de la salcam capacit si mai jos au puiet . restul de rame au miere pe ele , dar nu sunt pline ...unele sunt mai pline si capacite in partea superioara , altele au mai putina , si mai sunt cateva care sunt noi construite si au si ceva miere pe ele. consider ca in cuib sunt cel putin 12-15 Kg de miere actual pe rame , dar ma gandesc ca o sa incep sa reduc cuibul si apoi sa le ajut sa bage mai mult in cuib sa fie hrana suficienta pentru iarna .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 21 Iul 2011, 23:02

aliuta2000 scrie:Am 2 familii zic puternice (14 rame respectiv 18 rame in ele ) si cam 12 si 15 cu albina full .
...
gandesc ca ceea ce am scos pana acum vreo 10 Kg de meire din ambii sa le-o dau inapoi catre safrsitul lui august inceputul lui septembrie cum zice Adi Hodis, si la jumatatea lu septembrie sa fie abina noua pentru iarna si cu hrana suficienta ...
daca toamna va fi lunga , e posibil sa aiba polen pana tarziu in toamna (dupa ce se coseste si otava )


aliuta2000 scrie:pentru moment am cam8- 10 rame care au semiluna de miere de la salcam capacit si mai jos au puiet . restul de rame au miere pe ele , dar nu sunt pline ...unele sunt mai pline si capacite in partea superioara , altele au mai putina , si mai sunt cateva care sunt noi construite si au si ceva miere pe ele. consider ca in cuib sunt cel putin 12-15 Kg de miere actual pe rame , dar ma gandesc ca o sa incep sa reduc cuibul si apoi sa le ajut sa bage mai mult in cuib sa fie hrana suficienta pentru iarna .

Inteleg ca stupii sint orizontali ... iar din ce ai mai scris, este intre 12-15 kg. IN CUIB, adica pe cele 8-10 rame cu semiluna ( coronitza/e se numeste ) ???.
Daca ai atita miere in cuib, si mai reduci + ca vrei sa mai dai cele 10 kg. + ca ai cules bun ... nu te supara, da´ o sa blochezi cuiburile si in iarna o sa ai miere pe albine ... inloc de albine cu mierea necesara.
Adica o sa ai populatie putina pt. ca blocand cuibul ... matca va ponta doar unde va avea loc.

Mai cititi cu atentie si faceti diferentza intre stimulare si complectare rezerve de iernat.
Pina si denumirile da de inteles ca nu e una si aceeasi actiune, stimularea este:
1. un cules de intretinere care, cantitativ este cu mult sub cele mari, salcam, tei si floarea soarelui dar poate sa fie un cules care sa ofere cantitatea de hrana necesara iernarii, posibil chiar sa ofere ceva miere marfa ( de extras ).

2. administrare de miere in hranitor s-au descapacita si data dupa diafragma.

3. administrare de sirop din zahar, invertit ( vezi ratzeta Gica ) ... sirop NEinvertit nu recomand deoarece uzeaza albina prin invertire a siropului, practic a zaharului.
Aceasta stimulare se face incepind din 01 august si pina in toamna, ideal prin culesul de intretinere si prin interventia cu sirop daca dispare culesul si are ca scop mentinerea pontei matcii in vederea cresterii albinelor care vor ierna.
Aceste albine trebuie sa-si formeze corpul gras la care contribuie aportul de polen ... totodata coloniile asi realizeaza cantitatea de pastura vitala si necesara la cresterea urmatoarei generatii de puiet incepind din iarna, chiar din ianuarie daca iarna permite ... si credeti-ma ca am avut parte de astfel de ierni.
Stimularea se poate doza astfel incat la intrarea in luna octombrie, rezervele sa fie gata chiar din 20 septemnbrie.
Daca voi complectati rezervele pina in 15 aug., cat spatiu mai are matca si unde vor depozita albinele pastura ??? ... in ramele centrale, ca cele dinspre margine, a 2-a din st-ga cat si din dr-ta, vor fi cu miere.

Complectarea rezervelor, se face doar la coloniile care din dif. motive NU si-au putut realiza cantitatile de hrana necesara iernarii ... iar daca nici aceasta actiune nu se poate executa ( sint cazuri, de ex. stuparul este bolnav s-au nu este acasa ci plecat in delegatie) atunci mai exista varianta de a folosi turte de miere cristalizata, puse in pungi de plastic. Inainte de a le aseza direct peste rame, pungile se cresteaza cu un cutit pt. a facilita accesul albinelor la miere.

Deci, una-i stimularea si alta-i complectarea ...da´ si rezultatele, ;) da da, aham ... :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde aliuta2000 » 22 Iul 2011, 15:29

Am inteles foarte bine ce e una si ce e cealalta .
albina momentan este multa in stupi (daca reduc cuibul o sa ajung sa il blochez )....si vreau sa am ponta matci cat mai tarziu posibil .
Am observat ca acele coronite de miere , albinele si le-au facut de la salcam si lea-u capacit , si acum au mai pus poate inca un deget in jos de miere si l-au capacit .
Cred ca acum hrana o duc in magazie (imediat in lateralele cubului acolo unde e si pastura si polen din belsug).
o sa urmaresc cat de mult merge ponta matcii . in 2 saptamani probabil ca o sa dispara tratorii din stupi , si atunci ar trebui sa acord ceva stimulare la ele ???

Intrebarea mea cred ca a ramas usor fara raspuns .....
Este corect sa folosesc miere pentru stimulare ?? sau nu ... eu nu doresc decat sa prelungesc ponta matcii cat mai mult posibil (daca va vrea sa oua si in oct sa ii fie de bine m-as bucura , daca nu ar fi util macar la jumatatea lui sept )
Albinele mele au hrana suficienta consider eu sa treaca iarna in momentul actual fara probleme dar daca va fi nevoie ... hrana de completare o sa vina catre finalul sezonului activ ... pana sa intre la iernat .. pentru ca nu vor mai fi mult de completat
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 22 Iul 2011, 17:18

aliuta2000 scrie:Intrebarea mea cred ca a ramas usor fara raspuns .....
1.Este corect sa folosesc miere pentru stimulare ?? sau nu ...

2. eu nu doresc decat sa prelungesc ponta matcii cat mai mult posibil (daca va vrea sa oua si in oct sa ii fie de bine m-as bucura , daca nu ar fi util macar la jumatatea lui sept )

3.Albinele mele au hrana suficienta consider eu sa treaca iarna in momentul actual fara probleme dar daca va fi nevoie ... hrana de completare o sa vina catre finalul sezonului activ ... pana sa intre la iernat .. pentru ca nu vor mai fi mult de completat


1. Raspunsul este DA ... chiar asa slaba e zona ta, incat nu este nimic plante necultivate ( buruieni ... ) ?.

2. Multumeste-te cu septembrie, ca altfel nu e bine sa creasca puiet si in luna octombrie deoarece va consuma resurse din stup ...

3. Corect insa urmareste evolutia culesului ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde adycnst » 23 Iul 2011, 11:21

adi, daca vremea este ca anul trecut cu temperaturi de 25 grd in oct.... :roll:
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea de completare

Mesajde miculstupar » 23 Iul 2011, 20:41

stie cineva de ce albinele mele de la un roi nu mai ia 600 ml sirop concentratie 1/1 in 2 zile :?:
de 5 ori l-au luat complet(in 10 zile) iar acum de 4 zile nu ia decit 400 ml in 2 zile (mai gasesc 200 ml cind le mai pun sirop) :shock:
or fi gasit cules mai atractiv in alta parte ;)
roiul este pe 5 rame ;)
Avatar utilizator
miculstupar
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2011, 11:05
Localitate: Chisinau

Re: Hranirea de completare

Mesajde aliuta2000 » 23 Iul 2011, 21:20

1. Raspunsul este DA ... chiar asa slaba e zona ta, incat nu este nimic plante necultivate ( buruieni ... ) ?.

2. Multumeste-te cu septembrie, ca altfel nu e bine sa creasca puiet si in luna octombrie deoarece va consuma resurse din stup ...

3. Corect insa urmareste evolutia culesului ...[/quote]

1 consider ca e buna zona pe toamna acum ....
cred ca este un cules mai bun decat teiul din preajma dupa mine ....
au cateva sute de Hectare de faneata , din care o parte s-a cosit si acum e otavala vremea infloriri trifoiului salbatic alb
2. daca in sept e puiet e mai mult decat ok consider eu
3. asa o sa fac , si o sa le suplimentez daca e nevoie .
Multumesc mult de tot de raspunsuri
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 23 Iul 2011, 21:40

miculstupar scrie:stie cineva de ce albinele mele de la un roi nu mai ia 600 ml sirop concentratie 1/1 in 2 zile :?:
de 5 ori l-au luat complet(in 10 zile) iar acum de 4 zile nu ia decit 400 ml in 2 zile (mai gasesc 200 ml cind le mai pun sirop) :shock:
or fi gasit cules mai atractiv in alta parte ;)
roiul este pe 5 rame ;)

Nu-l ia pe tot pt. ca e mare portia de sirop si pt. ca au cules din natura.
Stimuleza numai cand lipseste culesul ( un cantar cu stup pe el, ti-ar fi f. bun ) si
micsoreaza portia la 100- 150 de ml pt. ca mai exista nectar si in natura.

La 600 ml X 5 portii= 3 kg + 1,6 kg ( in cele 4 zile )=4,6 kg. ... in ritmul asta o sa blochezi cuibul ... tine cont ca ai roi, nu familie bine populata.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde miculstupar » 23 Iul 2011, 21:50

multumesc de raspuns
intradevar am mai stimulat un roi mai puternic care ia tot siropul..
am zis sa nu uzez albinele care vor intra in iarna...si sa le uzez pe acestea din iulie...si de aceea am inceput de acum cu sirop
Avatar utilizator
miculstupar
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2011, 11:05
Localitate: Chisinau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 24 Iul 2011, 01:18

miculstupar scrie:...
am zis sa nu uzez albinele care vor intra in iarna...si sa le uzez pe acestea din iulie...si de aceea am inceput de acum cu sirop

Asa-i ca nu ai citit topicul asta ? ... si nici despre ce si cum e cu albinele ?.
Asa-i ca tu mai intai faci ... si apoi te intrebi daca e bine ?.
Asta e impresia mea ... poate sint cam rautacios dar asta gandesc si nu ma bucur ...
Te rog, fa in asa fel incat sa-mi demonstrezi ( defapt tzie mai intai ) ca m-am inshelat si ca te vei stradui sa shtii muulte despre albinele astea atit de importante.

Am sa ma bucur cand o sa ma tragi si tu de maneca ...
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde ovidiu_78 » 24 Iul 2011, 01:36

pana sa apuce sa te traga de maneca............... :lol: :lol: :lol:
nu stiu cine ar pute face asta adi ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 24 Iul 2011, 01:57

Ovidiu, crede-ma ca e bine sa nu zicem niciodata ... niciodata.
Iar decat o patzanie, mai bine o tragere de maneca ... :)

Sa nu-mi zici ca ... las´ ca zici de doua ori ... ;) :P
Da´ ce faci bre, la ceas tarziu de noapte ? :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori