Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde mircea_tm » 26 Dec 2015, 14:49

CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Hranirea de completare

Mesajde mircea_tm » 26 Dec 2015, 14:49

CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Hranirea de completare

Mesajde DoarEu » 26 Dec 2015, 21:02

In Mama Rusie...siropul le trage pe albine... :lol: :lol:
Totusi ce nu mi-a placut...in primul filmulet...pune pungile peste crestaturi de ceara(iar cand le ia din galeata una din pungi curge...)
Putea sa faca o ....nefacuta... :mrgreen:
Va spune Stan Patzitul...
Sanatace!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Hranirea de completare

Mesajde popik50 » 27 Dec 2015, 00:20

Da le da sirop, nu se joaca :lol: . PUSTU cred ca a furat patentul de la rusi :D
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Hranirea de completare

Mesajde gica.mosu » 27 Dec 2015, 10:32

....DAAAA,le da ,cat si cand trebuie :idea: Cei cari o avut "gunoaie"in buzunar=CARD...amu is scutiti de griji=stres :shock: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde balu » 27 Dec 2015, 15:08

Eu am facut niste ,,saibe"de lemn de 7 cm inaltime, le pun peste corpuri,si pun pungi cu sirop, merge rapid
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Hranirea de completare

Mesajde DoarEu » 27 Dec 2015, 22:13

balu scrie:Eu am facut niste ,,saibe"de lemn de 7 cm inaltime, le pun peste corpuri,si pun pungi cu sirop, merge rapid

Eu la roi(doar acolo a fost cazul) puneam pungile direct in stup,dupa diafragma-pe fundul stupului.Imi intrau cate 4-5 pungi puse una langa alta.2 transe de pus asa si aia a fost completarea.Nu am avut reclamatii de la albine... :lol:
Le:Roi pe 7 rame full in dadant pe 10 rame.Spatiu-3 rame...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Hranirea de completare

Mesajde asd » 12 Mar 2016, 19:21

Din lipsa de timp si din disperare de cauza am tipat la cativa flamanzi zahar pe o foaie de hartie deasupra ramelor pe care l-am udat cu apa. M-am uitat mai devreme si is calare pe el. Daca mai intarziam putin le cantam prohodul.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde proapis13 » 12 Mar 2016, 20:55

asd scrie:Din lipsa de timp si din disperare de cauza am tipat la cativa flamanzi zahar pe o foaie de hartie deasupra ramelor pe care l-am udat cu apa. M-am uitat mai devreme si is calare pe el. Daca mai intarziam putin le cantam prohodul.

Multi au trecut la stimulare si ru inca nu ai terminat...complectarile ?!?!?!?.... ;) :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hranirea de completare

Mesajde asd » 12 Mar 2016, 21:08

Io tot speram ca scap si primavara asta fara completari dar e prea mult puiet. De stimulat se stimuleaza singure. :lol: Sper sa-mi ajunga lazile.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde asd » 12 Mar 2016, 21:14

Ajuta foarte mult sa ridici de corp. Nu prea m-am inselat la faza asta. Fara cantare si alte dandanale.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde gica.mosu » 13 Mar 2016, 15:58

...Paaai ASD-ule,bag sama ca ti-o dat cu virgula'ntoamna la completare...de o faci acum cu "zaharoza'nmuieata" pe punga...s-au sa defectat"bratometrul" :?: ...ori cum tot un fel de stimulare este :shock: P.S- daca e asa cum zici matale,s-ar putea sa nu mai ai nevoie de...lazi si de pomi in stupina ;) ...Pt cei care aveti pb cu hrana...mai "trageti"un ochi prin lazi=stupi...nu strica :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde asd » 13 Mar 2016, 16:03

Astia-s roii facuti pe o rama de puiet. Nu mai vreau mersi. Albina au insa prea mi-au dat de lucru.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde gica.mosu » 13 Mar 2016, 16:13

asd scrie:Astia-s roii facuti pe o rama de puiet. Nu mai vreau mersi. Albina au insa prea mi-au dat de lucru.


...Pai,e ff simplu=faci ceva egalari(hrana)de la "bogati la"saraci"+ o turta energetica'cap si paaaa :shock: Siii,pe viitor...doi mici intr-o lada cu DF intre ei...f simpluu...ce zici,si ai si scavai matci la rezerva :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde asd » 14 Mar 2016, 08:33

Uite stup ME iernat cu cat de 3/4 plin de miere(fotografia e de ieri) - 1 cat jumate de albina la ora actuala:
20160313_134652.jpg


https://www.dropbox.com/sh/qfrfcn4p1ecx ... Az93a?dl=0
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde Sam » 06 Oct 2018, 21:06

Seara buna! Va rog sa-mi spuneti unde am gresit in situatia urmatoare.
La 23 August am inceput sa hranesc pentru completare 9 roi pe care i-am gasit cu mai putina hrana. Stupina pe vatra in dealurile subcarpatice, puiet inca era in toate stadiile pe 3-4 rame. Am dat 4 sarje de 3-4 litri, la 1 septembrie a fost ultima hranire. Siropul concentratie intre 2/1 si 3/2 (2 parti zahar + 1 parte apa) sare de lamaie aprox. 1 gram la litru, apa infierbantata pana aproape de fiebere, apoi oprit focul si turnat+amestecat zaharul.

Astazi am intrat in ei sa scot ramele eliberate de puiet si sa fac o ultima restrangere si am constatat ca siropul dat ca si completare este cristalizat in rama. In medie am coroane de miere de cativa cm sub speteaza ramei (ce era inainte de hranirea de completare) + coroane cristalizate cam cat un lat de palma sub acestea (siropul dat ca si completare). Ce am gresit la siropul de completare?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori