Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde CORNEL V. » 13 Oct 2014, 11:46

jon baz scrie:Buna ziua! Am o nelamurire si sper ca ma puteti ajuta: am terminat de facut hranirile de completare la stupi, dar... am 2 roiuri mici, unul pe 3 si unul pe 4 rame, intr-un stup orizontal cu 2 familii, separate prin diafragma fixa de lemn cu o fanta cu plasa dubla. Fiecare roiulet are cam 7,5-8 kg de miere + ceva pastura fiecare. Am vazut tabelul cu consumul din timpul iernii, dar era pentru familii medii si puternice, nu pt familii mici. Intrebarea mea: le ajunge mancarea? Pot acum sa le mai pun vreun kg de sirop? :?: Ele inca aduc polen. Multumesc mult!

Daca nu te lasa inima sa unifici,te mai uiti dupa 15 ian si eventual ii pui o turta in cap
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Hranirea de completare

Mesajde jon baz » 13 Oct 2014, 11:50

Multumesc mult!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Hranirea de completare

Mesajde Mircea_63 » 13 Oct 2014, 13:28

CORNEL V. scrie:
sovian scrie:Salut ,Am adaugat cate o turta de apifonda si sper ca va fii bn.ms

Turta la putereee :)


Ai vazut Cornele ca nu e in zadar? :D Dupa atatea pagini...in sfarsit cineva care a inteles.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Hranirea de completare

Mesajde CORNEL V. » 13 Oct 2014, 14:34

Asa e,Mircea, "e grele" cu unele chestii :o
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Hranirea de completare

Mesajde sovian » 14 Oct 2014, 07:20

Dar eu ma mir ca mai exista persoane care nu inteleg...."voi" omul are deja mâncare cat pt o familie si are posibilitatea sa fac hranire de completare. Greu cu voi !!!!!!!
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde csaa » 14 Oct 2014, 18:38

La o familie am bagat experimental sirop invertit 1/2. Nu stiu daca e favorizata de caldura de zilele astea, dar au inceput sa capaceasca ce le-am bagat. Turtele nu prea le baga in seama
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Hranirea de completare

Mesajde TDI » 14 Oct 2014, 18:51

:D Buna treaba!
csaa scrie:La o familie am bagat experimental sirop invertit 1/2. Nu stiu daca e favorizata de caldura de zilele astea, dar au inceput sa capaceasca ce le-am bagat. Turtele nu prea le baga in seama
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Hranirea de completare

Mesajde csaa » 14 Oct 2014, 21:44

Adică? Ce vrei să spui?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Hranirea de completare

Mesajde grigore_parascanu » 30 Noi 2014, 19:13

Am intrat in iarna cu 6 roi pe 3 rame si mancare putina, cu tot ca leam dat sirop, nu la tras , roii facuti cam tarziu pe la sfarsitul luni iunie, pe care nu iam ajutat cu puiet de la altii lasandui sa se dezvolte singuri. Avand musca putina nu a tras mancare indeajuns si de aceeia asi pune o turta . problema acum vine asi vrea sa le pun o turta cu urmatoarele componente ,miere de rapita,zahar pudra,protofil,apicomplex,drojdie de bere . Asi dori daca cineva vrea sa ma ajute cu cantitatea care sa o folosesc pt. fiecare produs in parte si daca pot sa o pun acum in decembrie sau cel tarziu la inceputul lui ianuare, nu ma incurca vremea ca acele familii le am la dos intro camera unde am posibilitatea sa o incalzesc cand vreau sa pun turta . Va rog sami raspundeti daca pot sa pun aceasta turta sau sa fac alta reteta pe care astept sa mio spuneti .
grigore_parascanu
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Dec 2013, 17:12

Re: Hranirea de completare

Mesajde proapis13 » 30 Noi 2014, 20:30

grigore_parascanu scrie: Va rog sami raspundeti daca pot sa pun aceasta turta sau sa fac alta reteta pe care astept sa mio spuneti .

stimularea cu turte .
viewtopic.php?f=9&t=807&hilit=turta+la+putere#p15501
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hranirea de completare

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 25 Dec 2014, 05:58

Ati mai folosit careva zahar in varianta bruta la albine? Eu am dat asta vara la roi ca sa nu provoc furtisag si l-au consumat.

Exemplu:
http://bushfarms.com/beesfeeding.htm#drysugar

Nu ma intereseaza hranirea de stimulare ci vreau doar sa le asigur ratia de urgenta de care cu siguranta vor avea nevoie ca sunt pe rama de 3/4 pe un corp.

Hristos se naste, mariti-L!
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 25 Dec 2014, 12:51

hntrnth@mailinator.com scrie:Ati mai folosit careva zahar in varianta bruta la albine? Eu am dat asta vara la roi ca sa nu provoc furtisag si l-au consumat.

Exemplu:
http://bushfarms.com/beesfeeding.htm#drysugar

Nu ma intereseaza hranirea de stimulare ci vreau doar sa le asigur ratia de urgenta de care cu siguranta vor avea nevoie ca sunt pe rama de 3/4 pe un corp.

Hristos se naste, mariti-L!

Pai daca ,, vrei sa le asiguri ratia de urgenta, de care cu cu siguranta vor avea nevoie” nu incape indoiala. Le dai, numai sa treaca ”hopul” ... si daca e asa, e de prea lunga durata hopul ala.
In aceasta perioada, ceea ce insinuezi, denota ca nu au rezerve de hrana decat foarte putine. Atentie marita in perioada cresterii puietului si in special martie, cand consumul de hrana este foarte mare, comparativ cu dec. si ian.

Felul ramei nu are nici o influenta in ce priveste rezervele de hrana. Neimplicarea stuparului in toamna, da.

Iar de stimulare ce sa zic ? ... nu vreau sa te supar dar e prima data cand citesc asa ceva pentru aceasta data. :shock: Aceasta, deasemenea denota mari carente la studiu.
Stimularea este o actiune de sezon activ si se incheie la sfarsitul toamnei.
Sper sa privesti interventia mea in scop constructiv, scop in care iti recomand sa citesti si sa inveti cat se poate de mult despre viata albinelor. Asta te va ajuta in multe situatii si te va scuti de alte situatii, precum asta. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 25 Dec 2014, 15:53

Nu am decat o iarna la activ si nu prea le am cu evaluarile si de aia ma gandeam sa le dau o portie de urgenta sa aiba in caz de nevoie fara sa imi bat capul sa fac turte iar in ce priveste stimularea cu turte pe parcursul iernii e o practica pe care am intalnit-o inclusiv pe acest forum si la stupari "reali".
Am ajuns in situatia de fata din cauza unei inmultiri masive de care deocamdata nu imi pare rau. Ma interesa sa aflu daca si altii folosesc zahar brut pe timpul iernii.

Hristos se naste, intampinati-L
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde vlad » 25 Dec 2014, 17:16

daca tot ai zahar si ca sa nu-ti para rau de inmultirile facute , da-l prin rasnita si fa turte . asa cum ti-a zis si adi flosirea zaharului se face doar in sezon activ . lasa lenea sau fa-ti timp si fa turte ; pana la primavara mai este mult; iarna abia de sambata vine si , sigur , albinele tale nu vor face curse la hranitor sa ia zaharul .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Hranirea de completare

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 25 Dec 2014, 18:03

Mersi.
Am rezerve pt. ianuarie si februarie maxim. In martie va fi problema. Eram curios daca sunt si la noi stupari care nu se complica cu turte in cazuri de astea.
Pui un ziar deasupra ramelor, zaharul, spritzezi cu putina apa si voila! Americaniii ii spun metoda "mountain camp".
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 25 Dec 2014, 19:22

hntrnth@mailinator.com scrie:1. Nu am decat o iarna la activ si nu prea le am cu evaluarile si de aia ma gandeam sa le dau o portie de urgenta sa aiba in caz de nevoie
2. fara sa imi bat capul sa fac turte
3. iar in ce priveste stimularea cu turte pe parcursul iernii e o practica pe care am intalnit-o inclusiv pe acest forum si la stupari "reali".
4. Am ajuns in situatia de fata din cauza unei inmultiri masive de care deocamdata nu imi pare rau.
5. Ma interesa sa aflu daca si altii folosesc zahar brut pe timpul iernii.

Hristos se naste, intampinati-L

Deci, cu regret ... direct la dorinta.
1.
2.
3.
4.
5. Sigur ca da dar f. putini. :idea:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori