Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde ovidiu_78 » 24 Iul 2011, 02:18

citesc,altceva nu am ce face :D
am fost la albine azi apoi mi-a tras una o intepatura in spranceana de la ochiul stang,acuma arata ochiul ca dupa o partida de box :lol:
zilele trecute am mai primit una in varful degetului,am crezut ca ma pish ded durere :lol:
asta e
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Hranirea de completare

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Iul 2011, 04:34

nu-ti fa griji Ovidiu !!! face parte din peisaj !!! ai grija pe cand vii la Arad sa nu patesti la fel ca ieri !!! mai folosim si masca din cand in cand !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Hranirea de completare

Mesajde miculstupar » 24 Iul 2011, 06:40

mai sunt si uni rautaciosi :twisted: dar tin sa va anunt ca sunt chiar la inceput (am 2 luni de stuparit si 2 roi prinsi) :)
si intradevar nu am citit decit ce si ce in astea 2 luni + servici :cry:
si din acest motiv am zis sa intreb pe forum.... :idea:
Adi Hodis scrie: La 600 ml X 5 portii= 3 kg + 1,6 kg ( in cele 4 zile )=4,6 kg

eu stiam ca 600 ml (sirop 1/1) X 5 portii= 3 kg (sirop) + 1,6 kg ( in cele 4 zile ) ies maxim 2,3 kg Miere (nu 4,6 kg miere ca nu o fi randament 100% la transformarea siropului in miere si in faguri nu pun sirop ci miere (asta asa sa fiu si eu puti rautacios ;) )
cu cele 2 kg miere nu cred ca blochez cuibul
Iernarea famililor de albine - Ion Miloiu
Avatar utilizator
miculstupar
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2011, 11:05
Localitate: Chisinau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 24 Iul 2011, 09:43

miculstupar scrie:eu stiam ca 600 ml (sirop 1/1) X 5 portii= 3 kg (sirop) + 1,6 kg ( in cele 4 zile ) ies maxim 2,3 kg Miere (nu 4,6 kg miere ca nu o fi randament 100% la transformarea siropului in miere si in faguri nu pun sirop ci miere (asta asa sa fiu si eu puti rautacios ;) )
cu cele 2 kg miere nu cred ca blochez cuibul
Iernarea famililor de albine - Ion Miloiu

Nu am dat cifre reale de hrana rezultata pt. ca albinele inca au cules din natura ( dovada ca nu au mai golit siropul din hranitor ) dar daca doresti sa intram in detalii, nici o problema.
Si nu m-am referit ca blochezi cuibul cu 2 kg-me ci daca continui ritmul dozajului.
Iar ce indicatie dai despre Iernarea familiilor de albineeu cred ca sintem in faza de pregatire a generatziei de albine care vor ierna :idea:
Poftim ceva de citit :arrow: http://www.proapicultura.ro/iernarea_fa ... tolul1.htm
Lectura placuta
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde miculstupar » 24 Iul 2011, 11:19

exact ce ati zis asta ziceam si eu,ca e posibil sa fi gasit cules din natura (ma gindeam ca ar fi alta acuza, intradevar a plouat si cerd ca au aprut flori)
miculstupa scrie:or fi gasit cules mai atractiv in alta parte ;)

iar ce imi recomnadati sa citesc este plagiat asa cum am scris
miculstupa scrie:Iernarea famililor de albine - Ion Miloiu

oricum mai mult de 6 litri in total nu le dau.. (Tabelul 2)
Ultima oară modificat de miculstupar pe 24 Iul 2011, 11:32, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
miculstupar
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2011, 11:05
Localitate: Chisinau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 24 Iul 2011, 11:31

miculstupar scrie:...
iar ce imi recomnadati sa citesc este plagiat asa cum am scris
miculstupa scrie:Iernarea famililor de albine - Ion Miloiu

Daca ai fi citit tot topicul acesta, ai fi gasit citatul din acel link care descrie " stimularea " si complectarea.
Iata postarea de care ziceam:
Adi Hodis scrie:Cristi, cine vrea sa se informeze, cauta ... cine nu, asteapta raspunsuri.
Si eu, cand vreau sa aflu un raspuns, caut pina gasesc ...
Dupa toate cele scrise pina acum, stiind ca am dreptate ... am mai cautat pe net ... si am gasit repede acest link.
http://www.proapicultura.ro/iernarea_fa ... tolul1.htm
Aici sint raspunsuri concrete si detaliate ... despre stimulare si complectare, e o mare diferenta intre cele 2 actiuni.
Citat:
" 5. Hrănirile stimulative.
.....De la bun început, trebuie net diferenţiate hrănirile de completare a rezervelor de hrană, care se fac în doze mari, de 2-5 kg zilnic şi se termină în 10-15 zile, de hrănirile stimulative care trebuie făcute în doze mici pe întreaga perioadă de creştere a puietului, respectiv de la ultimul cules principal până toamna târziu. Important este ca prin modul de administrare să se creeze albinelor senzaţia de prezenţă permanentă a sursei de cules, senzaţie care să le menţină într-o stare activă. ... "
Inchei citatul

Sper ca e suficient de clar, stimularea se face pina toamna tarziu, ori in 15 august e prea devreme pt. complectarea rezervelor ceea ce se executa doar daca familiile NU si-au asigurat cantitatea de hrana.

Am mai gasit redata complectarea cu sirop din zahar ... mai demult nu se practica invertirea zaharului de catre stupar si se uza multe albine.
In prezent se poate inverti si se elimina acea uzura.

Spor la citit doritorilor de raspunsuri si mai ales sa le fie de folos. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde miculstupar » 24 Iul 2011, 11:44

multumesc oricum
am mai aflat ceva si sper ca este corect ca se elimina uzura albinelor cu zahar invertit corect (maxim 1g sare lamie la 1 litru sirop)
o fi 100% eliminta uzura albinelor daca zaharul este invertit ? (adica este acelasi lucru cum ar lua nectarul din natura), eu ma cam indoiesc, astept pareri
eu am vut sa elimin uzura albinelor care vor ierna 100% si in acelasi timp sa fac si putina completare pentru ca stupii mei sun ambi roi de anul acesta
Avatar utilizator
miculstupar
 
Mesaje: 11
Membru din: 03 Iul 2011, 11:05
Localitate: Chisinau

Re: Hranirea de completare

Mesajde un OM » 24 Iul 2011, 12:02

Uzura albinelor actuale este inerenta. Noi incercam sa le protejam pe cele de iernare, nu pe cele ce traiesc in momentul actual. Pe acestea cautam sa le valorificam la maxim de randament.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde danipowsoft » 25 Iul 2011, 07:24

nu are cum sa elimine uzura albinelor 100% dupa mine (nu stiu prea multe), nu ar fi bine sa le dati sirop, decit daca nu aveti incotro ele oricum mai aduna cite ceva
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde proapis13 » 01 Aug 2011, 23:00

Nu vreau sa va trimit sau sa citez din clasici;vezi Miloiu,Marza,etc,insa cred ca
,,Retzeta Gica'' face minuni la incepatori mai ales la cei cu mijloace materiale putzine
Se poate folosi atat ca stimulare cat shi de completare numai ca trebuie tzinut cont
de potentzialul melifer al zonei cat shi de conditziile meteo shi ciclicitatea repetarii lor
Una e la mine in zona cand pot merge cu stimularea/completarea pana in octombrie shi
alta in zona covasnei sa zicem cand bruma incepe sa cada la 1 septembrie
Mai putem culege info shi de la vecini asta fiind valabil pt incepatori care vin aici culeg
informatzia frugal shi o interpreteaza dupa ureche.Spor la treaba
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hranirea de completare

Mesajde Soporan VV » 13 Aug 2011, 13:06

Va salut pe toti, respectuos, de la Turda. Am observat ca sunt f. multi incepatori, eu nu indraznesc nici macar sa ma numesc astfel (inca). As dori, daca se poate, sa-mi spuna cineva, de ce hranirea de stimulare se face cu intermitente? Exemplu:" Roi pe 3 rame 1/1 - 100-150 gr. ; 1 zi DA - 1 zi NU ... s-au la interval de 2 zile, 200 gr. ( 1 zi DA - 2 zile NU )."
Soporan VV
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Aug 2011, 12:07

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 13 Aug 2011, 16:38

Salut Sporane ... raspunsul este dat in mai multe locuri pe acest topic, ce-i drept ca un pic mai nuantzat dar este scris si " la subiect " numai ca nu l-ai sesizat ... poate din cauza ca te uita-i sa vezi catzi incepatori sint :) .
Deci, raspunsul este ... ca sa nu blocheze cuibul ... si sa aiba matca spatiu pt. ouat ca d´aia se numeste stimulare.
Daca ai mari portia, oricum nu are unde sa depoziteze pe ramele centrale ca acolo este puietul si tot pe acele rame va ierna albinele ... insa depoziteaza pe ramele marginashe de unde vor consuma abia prin februarie - martie.
Pe ramele centrale trebuie sa se acumuleze rezerve treptat ... zilnic cate putin, astfel ca la intrarea in iarna, sa contzina aprox. 15 cm. inaltzime de hrana pe 1 rama ( 1,5 - 2 kg ).

Cand vei deschide roiul, uita-te sa vezi ... daca e s-au nu, asa cum am zis ... rama din centru are puiet si coronitza de miere capacita ( s-au partial capacita ) ... dar loc sa depoziteze miere este f. f. putin ... ca e concurentza intre matca si culegatoare.
Asa este in conditii normale.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde tassevasi » 13 Aug 2011, 22:55

Soporan VV scrie:Va salut pe toti, respectuos, de la Turda. Am observat ca sunt f. multi incepatori, eu nu indraznesc nici macar sa ma numesc astfel (inca). As dori, daca se poate, sa-mi spuna cineva, de ce hranirea de stimulare se face cu intermitente? Exemplu:" Roi pe 3 rame 1/1 - 100-150 gr. ; 1 zi DA - 1 zi NU ... s-au la interval de 2 zile, 200 gr. ( 1 zi DA - 2 zile NU )."


Ceia ce spune d-l Adi e f corect si mai adaug ca cel mai bine e sa stimulezi zilnic timp de 20 de zile cite 150-200 ml cu sirop de zahar invertit amestecat cu ceaiuri din plante ,intrucit vei avea un spor de puiet de 2 ori si ceva fata de un stup nestimulat (martor).
Daca stimulezi cu cantitate mai mare 2-5 l timp de 4-5 zile sporul va fi mai redus decit primul exemplu .
Mai clar ,stimulezi 20 de zile 150-200 ml ai 63.3 dm2 spor puiet .
stimulezi 4 zile 2-5 l ai 60 dm2 spor .
nu stimulezi ai 25 dm2 puiet .
Acum cred ca ai inteles si ai sa procedezi in consecinta .
Numai bine si multa sanatate .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: Hranirea de completare

Mesajde redoo » 14 Aug 2011, 22:36

intreb....dintr-un litru de sirop 1/1 cata miere iese?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Hranirea de completare

Mesajde un OM » 14 Aug 2011, 23:00

600-700 grame.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Hranirea de completare

Mesajde horia_ch » 16 Aug 2011, 07:44

Poti s-o iei si altfel: dintr-un kilogram de zahar iese un kilogram de miere.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori