Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea albinelor

Mesajde doruuu » 31 Mar 2015, 21:12

Am avut surprize ... La 80% din familii , era ulucul uscat . La 10 % mai era f.putin ( aprox.50 ml. ) pe fundul ulucului . La restul luase cam jumatate din ce le pusesem . Cred ca am avut zile mai friguroase ... Am introdus iar cate 400 - 500 ml. si le mai verific peste 4 zile . Atunci o sa mai vedem....
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Hranirea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 31 Mar 2015, 23:37

Da` le hranesti, nu gluma. Acusi te apuci si de extractie. Nu te supara ca te intreb, ce urmaresti cu hranirile astea?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stimulare primavara

Mesajde marius16 » 01 Apr 2015, 14:51

Buna ziua!
De cand pot sa administrez la familiile de albine sirop cu protofil ?
Cea mai mare glorie nu o dobândeşti atunci când nu eşti doborât niciodată, ci atunci când te ridici după ce ai căzut. – Confucius
Avatar utilizator
marius16
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Mai 2014, 23:00
Localitate: Tg Neamt

Re: Stimulare primavara

Mesajde mellis » 01 Apr 2015, 15:33

Salut,
Eu administrez de saptamana trecuta, alti am vazut ca au inceput acum vreo 2 saptamani.
Aveti cules de polen?
Este bun ca siropul sa fie caldut si nu foarte frig noaptea.
La polen este mai indicat administrat dimineata devreme..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stimulare primavara

Mesajde marius16 » 01 Apr 2015, 15:46

Abia acum au inceput sa aduca polen, cred ca am sa le mai las vreo saptamana ca noaptea e cam rece.
Mai am o intrebare, a folosit cineva API-VIT START stimulator?
Cea mai mare glorie nu o dobândeşti atunci când nu eşti doborât niciodată, ci atunci când te ridici după ce ai căzut. – Confucius
Avatar utilizator
marius16
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Mai 2014, 23:00
Localitate: Tg Neamt

Re: Stimulare primavara

Mesajde Florin Dobre » 01 Apr 2015, 16:09

Cum stimulez eu cu sirop 1/1...foto sunt facute acum 1 ora. :idea:
Fişiere ataşate
stimulare pungi sirop.jpg
stimulare sirop.jpg
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Hranirea albinelor

Mesajde doruuu » 01 Apr 2015, 17:19

Am cateva familii care nu stau prea bine cu mancarea ... Am organizat cuibul la mijlocul lui septembrie si inca mai aveau mult puiet . Atunci stateau bine cu mancarea dar prin noiembrie , la un control am sesizat ca nu mai aveau asa multa mancare cum credeam. Am inceput cu turtele si acum am inceput cu ,,siroapele". Stiu ca acum este perioada cea mai dificila ( pot sa moara de foame ) si in acelasi timp fac si stimulare si putin tratament - protofilul. Asa ca nu am alta solutie decat siropul ... ;)
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Hranirea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 01 Apr 2015, 17:28

In septembrie m-au pacalit cativa cu rezervele si pe mine. Au avut puiet tarziu care a consumat binisor din rezerve. Noroc ca m-a pus in garda un prieten care observase acelasi lucru in stupina sa. Am intervenit de urgenta cu sirop 4/1 si au intrat in iarna cu rezerva refacuta.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Stimulare primavara

Mesajde thomas » 01 Apr 2015, 20:16

Asezi pungile direct pe rame.. Nu ti le sparg albinele si curge siropul pe ele?
La mine le mai rup si curge siropul..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Stimulare primavara

Mesajde nae » 01 Apr 2015, 20:28

thomas scrie:Asezi pungile direct pe rame.. Nu ti le sparg albinele si curge siropul pe ele?
La mine le mai rup si curge siropul..

Scoate aerul din punga si urmareste daca ai spatiu intre rame si podisor = sa nu o spargi matale cand pui capacul .
Daca spatiul e mic foloseste o punga de 3-4 L in care bagi 0.5 L= se aplatizeaza .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stimulare primavara

Mesajde CristianBee » 01 Apr 2015, 20:36

Cam ce consum de sirop/sirop proteic/turta proteica aveti in primavara la o familie pe 10R ? ( intrebare cu caracter general ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Hranirea albinelor

Mesajde marius16 » 01 Apr 2015, 22:07

A folosit cineva api-vit start stimulator?
Cea mai mare glorie nu o dobândeşti atunci când nu eşti doborât niciodată, ci atunci când te ridici după ce ai căzut. – Confucius
Avatar utilizator
marius16
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Mai 2014, 23:00
Localitate: Tg Neamt

Re: Stimulare primavara

Mesajde thomas » 01 Apr 2015, 22:09

nae scrie:
thomas scrie:Asezi pungile direct pe rame.. Nu ti le sparg albinele si curge siropul pe ele?
La mine le mai rup si curge siropul..

Scoate aerul din punga si urmareste daca ai spatiu intre rame si podisor = sa nu o spargi matale cand pui capacul .
Daca spatiul e mic foloseste o punga de 3-4 L in care bagi 0.5 L= se aplatizeaza .


Asa am procedat. am constatat ca mi le sparg doar familiile cele mai puternice. Poate le e foame tare :))
Dati gauri in pungi? Sau lasati albina sa traga?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Stimulare primavara

Mesajde MIHAEE'E » 01 Apr 2015, 22:22

Salut
eu toamna trecuta le-am dat siropul in saci menajeri
acum le-am pus in hranitoare oferindu-le posibilitate de deplasare deasupra ramelor.
nu gauresti punga !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Hranirea albinelor

Mesajde MIHAEE'E » 01 Apr 2015, 22:29

doruuu scrie:Am cateva familii care nu stau prea bine cu mancarea ... Am organizat cuibul la mijlocul lui septembrie si inca mai aveau mult puiet . Atunci stateau bine cu mancarea dar prin noiembrie , la un control am sesizat ca nu mai aveau asa multa mancare cum credeam. Am inceput cu turtele si acum am inceput cu ,,siroapele". Stiu ca acum este perioada cea mai dificila ( pot sa moara de foame ) si in acelasi timp fac si stimulare si putin tratament - protofilul. Asa ca nu am alta solutie decat siropul ... ;)



ar fi bine sa iei in calcul si uzura albinei deja uzata !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: Stimulare primavara

Mesajde nae » 01 Apr 2015, 22:30

Nu le gauresc .
Daca nu s-au spart mecanic singura explicatie este frigul = fam puternica a ''rarit'' punga , a venit frigul s-a strans pe puiet si a curs .
La serbet ,sirop gros/3-4/1 se intampla la 1/1 nu am avut probleme = poate si folia si izolatia de sus tin fam activa , poate = asa e la mine .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


cron