Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PROTOFIL

Mesajde gica » 27 Oct 2011, 12:29

daca ai facut extractia corect plantele nu mai au prea mare valoare terapeutica.Eu fac aceasta operatie primavara si din plante mai fac un ceai sau o infuzie.Apoi le arunc.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 27 Oct 2011, 13:43

Va multumesc,

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 07 Noi 2011, 13:14

Scuze, revin.

Acum are sa rada de mine Proaps13 , stie el de ce....

Duminica asta am avut musafiri. Mi-au vazut sticla cu protofir " home made ".
Intrebarea lor a fost ce-i aia? eu: plante medicinale si alcool pur. Ei: aaaaa , ca si bitterul suedez....
Am ras , am glumit da' am o intrebare: bitterul suedez nu-i tot cam din aceleeasi plante? Daca e bun ptr.albina nu-i bun si ptr.oameni? Eu nu testez ca poate-mi creste vre-o aripa..... Poate-o servesc pe socra-mea duminica viitoare..... ca tare-i mai dor de mine.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde panshe85 » 07 Noi 2011, 14:29

weekend ul asta am fost cu prietenii la un pub si mi a sarit in ochi o sticla pe care scria bitter suedez :D am cerut cate un shot.... protofil curat....mi am luat mare caterinca de la ai mei amici cand au auzit ca servesc albinele cu asa ceva :lol: deci,serviti va fara frica insa v as sugera ca pt consumul propriu al protofilului sa excludeti pelinul,asa e mai baubil :P (consumul excesiv de "protofil" dauneaza grav sanatatii) :))
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2011, 10:22

liviu1965 scrie:Plantele , am sa le usuc si le pastrez ptr.ceai. Sau se evapora alcoolul din ele...Sau le pun asa intr-o punga. Nu mucegaiesc? Uf.... alta nevoie de ajutor..

Le lasi in damigeana sau bidonul de plastik in care ai facut protofilul
Poti face un ceai in primavara dar atentie cand pui plantele in apa fierbinte ca da peste cum da laptele-n-foc :lol:
Asa ca innte cu o zi eu desfac dopul de la damigeana pt evaporarea alcoolului
Plantele trecute prin alcool NU mai mucegaiesc
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 08 Noi 2011, 15:09

ok, incerc.

Da' tot nu mi-ai raspuns la ....... , vorba lui panshe85, una mica .... merge? ( din punctul de vedere al sanatatii bineinteles ) . Stai ca par un alcoolic.... super .Cand eram mai mic era bitterul asta care era scump. Si multa lume lua dimineata una mica pe stomacul gol si pleca la munca.Cred ca nu cu masina proprie.....
Sau stii, incerc pe soacra si vad cum reactionaza. Sau o o mor?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde Liviu Sarbu » 08 Noi 2011, 15:32

Ce te faci daca intinereste cu 20 ani ? :lol:
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 08 Noi 2011, 16:02

Mai om bun, la asta nu m-am gandit.Si duminica vine la noi in vizita, e ziua fiisei, adica ... sotia mea.Asta e om bun dar maicasa....daca exista riscul sa intinereasca..... am imbulinat-o.

Sa-i dau ..... sa nu-i dau...... Protofil , aceasta-i intrebarea.

Sugestii.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2011, 16:11

liviu1965 scrie:ok, incerc.

Da' tot nu mi-ai raspuns la ....... , vorba lui panshe85, una mica .... merge? ( din punctul de vedere al sanatatii bineinteles ) .

Credeam ca am mai scris undeva
Am un prieten revenit in tara in perioada sarbatorilor pascale di tarile de jos
Sticla cu protofil era ramasa undeva linga sticla de visinata,vin si garrone
A desfacut-o.. a mirosit ...a intrebat ce e? si in timp ce raspundeam sec;
protofil el a zis noroc si a luat o dusca...s-a scuturat putin si a concluzionat ca-i cam tare ,,bitterul suedez''
pai normal ca e tare ca-i pt tratamentul....albinelor :lol: am ras,a ras si el
Si ca sa ne arate ca e cunoscator a zis ca nu-i completa reteta deoarece originala are busuioc :!:
Oricum,a ramas vba ca de sarbatori la iarna cand o veni in tara vrea
sa vada pe viu cum se prepara si cum se administreaza in turte
Asta chiar ca e Toma necredinciosul
Ai grija ca daca nu-i place soacra-ti se pune aia pe tine numai cu ...gratare de porc
Sau preferi un pui la tzast...scuze da la voi nu e tzast...e bun in spuza la buza cuptorului
salve :D
Ultima oară modificat de proapis13 pe 08 Noi 2011, 16:34, modificat 1 dată în total.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 08 Noi 2011, 16:23

Ai folosit expresia ... suparare.... Stai linistit , sunt moldoveanul care rade si " suport " sa rada si altii de mine.
Daca deranjez vreodata.... exista PM si nu ne balacarim in public.... cu tot respectul.
Dar, .... abserv ca ai omis sa-mi spui in reteta Protofilului si busuiocul.....sau ai spus. Am sa ma uit.
Nu-i problema cu albinele, cu soacra e..... daca nu-i place?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde Liviu Sarbu » 08 Noi 2011, 16:26

Mai bine dai protofilul la albine, stii cum se zice " nu strici orzul pe gaste " si transmite-i sotiei la multi ani din partea colegilor de pe forum. :)
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 08 Noi 2011, 16:29

Multumesc de urare, ptr.sotie
La soacra.... am o problema... macar sa-i fac o indigestie.... ceva.... ca ani de zile....mi-a explicat care , ce si cum....

Of, imbatranesc si nu pot sa ma exprim.....

Acum ca Proapis13 nu mi-a dat reteta completa.... daca scapa soacra?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2011, 16:37

Vezi ca modificai;colegul meu a zis ca originala are gust si de busuioc
Acuma sa nu pui busuiocul de la icoane in reteta ca nu stiu ce o sa iada
Apropo,au sarbii o bautura ,,Domacij rakija'' adica rachiu de casa in
care se pune o ramura de busuioc - calmeaza durerile/nervii stomacali
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 08 Noi 2011, 16:58

Si eu am crezut ca-mi dai o veste buna.....
busuiocul..... este o planta extraordinara. La noi, in Moldova se pune inclusiv la ... persoana defuncta.Este antibacteriana.

Italieni o folosesc la paine prajita frecata cu usturoi si busuioc si ..... ma gandesc la topicul lui Victor cu retete..... si am spus ca nu mai vizitez acest topic.....ploua....da' ce ploua ..... si vine ignatul....si nea Gica poate posteaza cum face carnatii....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2011, 17:05

liviu1965 scrie:busuiocul.... La noi, in Moldova se pune inclusiv la ... persoana defuncta.Este antibacteriana..

Interesant,apropo,la voi la moldoveni mortul se ingroapa cu popa :?:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde gica » 08 Noi 2011, 17:09

Dar ce proapis13,la voi se ingroapa numai popii?
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori