Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PROTOFIL

Mesajde gabi bee » 08 Sep 2011, 16:55

pai eu le-am facut stimulare cu 300 ml la trei zile ca daca vb de completare e altceva. daca le dai 1,4 l pe zi ele al iau ,normal, dar fiindca a fost si inca mai este cules de intretinere nu are rost sa dai mai mult de 300-400 ml pe zi ! cam cate rame cu puiet ai acum in medie la stupi ? :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 08 Sep 2011, 18:07

Daca e sa le consider perfecte ( puiet capacit si coronita miere , rama full ) atunci am cam 2-3-4 / stup ( dadant 10R ), acum.
Numai ca sunt imprastiate ca a iesit puietul ..... si albina umple cu miere si pastura fagurii goliti.
Cei 1,4l i-am pus in ultimele zile cand am observat ca nu prea mai e cules.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde victor s » 08 Sep 2011, 18:16

gabi bee scrie: eu am luat o sticla de 0,5 l protofil ,am dat 28 lei si mi-a ajuns la 30 l sirop 1\1 cu care am facut 7 stimulari la trei zile

am prins o frantura de discutie dintre doi apicultori cu state vechi in breasla, (nu sunt forumisti de-ai nostri) in care cei doi spuneau ca nu este bine sa amestecam protofilul cu siropul decat inainte de administrare.
din ce motiv , sincer mi-a fost jena sa intreb (sa nu creada oamenii ca le ascult discutia).
pai daca e sa fie un secret apai sa-l lasam secret, dar sa-l stim si noi... :lol:
oricum eu asa faceam anul trecut, dar sincer nu ma intrebati de ce...adica intrebati-ma dar raspunsul e departe de a fi cel corect...masuram cantitatea de sirop pt fiecare stup in parte si atunci adaugam cu seringa cantitatea de protofil conform prospect.
dar eu sunt un parlit de incepator cu 10 stupi pe batatura si am tot timpul din lume sa fac (vb lui janese) isperiente d-astea. mai greu e la cei cu peste 5o :D
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: PROTOFIL

Mesajde gabi bee » 08 Sep 2011, 19:07

da , protofilul se pune in sirop inainte de administrare . eu cand am pus prima oara protofil in sirop mai mi-a ramas nefolosit cam un litru . peste 3 zile cand am facut iar stimulare , siropul ramas cu protofil in el deja prinsese un miros iute de alcool . l-am amestecat cu cel nou facut si l-am dat la albine dar am preparat de atunci sirop cu protofil exact cat mi-a intrat prima oara , ca sa nu mai ramana ! deci , cei " batrani " au dreptate ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 09 Oct 2011, 12:44

proapis13 scrie:3 pungi a cate 55-65g de plante uscate si maruntite/L de alcool
aprox 5g din fiecare planta x 11 plante+punga=65g
salve :D


Azi am cumparat alcool dublu rafinat. Cam 50ron sticla de 1l.
Daca-l fac zilele astea tine pana in primavara? Ma gandesc sa-l tin la 96grade, si abia in primavara sa-l cobor la
40grade - parerea ta
20grade - parerea lui nea Gica

Stie careva cate grade are originalul..... ala comercializat.

Sa nu uit... in loc de apa plata pot sa folosesc apa dedurizata?

Acum, rapid, vreau raspunsul......
Glumesc, dar daca se poate un raspuns... orisice idee este bine venita
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 09 Oct 2011, 12:50

victor s scrie:
gabi bee scrie: eu am luat o sticla de 0,5 l protofil ,am dat 28 lei si mi-a ajuns la 30 l sirop 1\1 cu care am facut 7 stimulari la trei zile

am prins o frantura de discutie dintre doi apicultori cu state vechi in breasla, (nu sunt forumisti de-ai nostri) in care cei doi spuneau ca nu este bine sa amestecam protofilul cu siropul decat inainte de administrare.
din ce motiv , sincer mi-a fost jena sa intreb (sa nu creada oamenii ca le ascult discutia).
pai daca e sa fie un secret apai sa-l lasam secret, dar sa-l stim si noi... :lol:
oricum eu asa faceam anul trecut, dar sincer nu ma intrebati de ce...adica intrebati-ma dar raspunsul e departe de a fi cel corect...masuram cantitatea de sirop pt fiecare stup in parte si atunci adaugam cu seringa cantitatea de protofil conform prospect.
dar eu sunt un parlit de incepator cu 10 stupi pe batatura si am tot timpul din lume sa fac (vb lui janese) isperiente d-astea. mai greu e la cei cu peste 5o :D


E o chestie de chimie, de reactii.... nea Gica stie
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde tassevasi » 09 Oct 2011, 22:51

Pentru protofil ttreb sa aveti principalele plante >musetel, c soricelului,galbenele,sunatoare,menta pelin.
mai puteti pune si tei,patlagina,cimbrisor,maces,catina,cicoare s a m d .
Inportant este diluarea alcoolului . Nu se foloseste apa dedurizata ci distilata sau apa plata .
La 1l al de de 96 din start se adauga 370 ml apa disl si se diluiaza la 70g cu care se va face amestecul de plante si anume 205 g amesgtec din toate plantele si se pune la macerat 14 zile .
Dupa 14 zile se mai amesteca cu 1,028l apa dist pt a se obtine 40 de g cu care se va lucra >17 ml /l de sirop. In final se obtine 2,4 l de alcol >protofil.

Numai bine
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 09 Oct 2011, 23:00

tassevasi scrie:Pentru protofil ttreb sa aveti principalele plante >musetel, c soricelului,galbenele,sunatoare,menta pelin.
mai puteti pune si tei,patlagina,cimbrisor,maces,catina,cicoare s a m d .
Inportant este diluarea alcoolului . Nu se foloseste apa dedurizata ci distilata sau apa plata .
La 1l al de de 96 din start se adauga 370 ml apa disl si se diluiaza la 70g cu care se va face amestecul de plante si anume 205 g amesgtec din toate plantele si se pune la macerat 14 zile .
Dupa 14 zile se mai amesteca cu 1,028l apa dist pt a se obtine 40 de g cu care se va lucra >17 ml /l de sirop. In final se obtine 2,4 l de alcol >protofil.

Numai bine


De departe pare o reteta buna insa nu mai bine se face diluarea alcoolului dupa ce se macereaza plantele??
Nea Gicaaaa,scoate-ne din impasul asta cu calculul gradelor :idea:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde tassevasi » 09 Oct 2011, 23:25

Diluarea la 70g e cel mai bine , pt ca la atitea g se obtim maximul de uleiuri volatile din plante .
Dupa 14 zile se diluiaza la 40 g ,se strcoara si se foloseste cu un maxim rezultat .
Nu se macereza la 96 g ci la 70 .
Numai bine .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: PROTOFIL

Mesajde gica » 10 Oct 2011, 08:26

Hai ca nu e grele.Pitesteanul este un smecher.Si ca orice smecher care vrea sa va incurce face involuntar o mica greseala la cantitati.
Acum la concret:
- folositi alcool de 96 de grade cand lucrati cu plante verzi.Este cel mai bine dar e greu.Nu toate plantele se pot culege simultan.Asa ca din fiecare planta se face o tinctura iar la final iese ce trebuie prin amestecare.Aceste tincturi au cantitatea maxim posibila de uleiuri volatile.
- folositi alcool de 70 de grade cand lucrati cu plante uscate.Uleiurile volatile vor fi in cantitati mai mici,restul principiilor active apar la fel ca la extractia din plante verzi.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 10 Oct 2011, 12:24

Hai ca am lamurit-o si pe asta.

Vedeti ca este de cumparat alcoolmetru clasic ( din sticla cu balast) la magazinele cu tehnica medicala . Costa cam 30ron.
Sunt si electronice..... dar costa mai mult de 30ron.

Nu s-a raspuns la : termenul de valabilitate a produsului finit.... Ca acum incepe timpul liber..... si peste cateva " zile " trebuie sa-l folosim.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 10 Oct 2011, 13:47

.....La 1l al de de 96 din start se adauga 370 ml apa disl si se diluiaza la 70g cu care se va face
amestecul de plante si anume 205 g amesgtec din toate plantele si se pune la macerat 14 zile .....

Deci aducem alcoolul la dilutzia de mai sus dupa care adaugam cantitatea de plante uscate ;)

Sa stiti ca are dreptate nea Gica cand spune ca retzetele astea cu plante medicinale au cate o hiba si un shchechpipse

Eu le-am dat-o pe a mea cu alcool de 96 diluat decat cu 10% apa distilata si nu am avut nici-o reclamatzie...de la albine
or fi fost ele cu ...capu-n-nori o zi doua dupa dar le-a facut bine :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 10 Oct 2011, 14:18

Au fost bete manga...... cu dureri de cap....cateva zile.

Termenul de valabilitate...... il stii?

Stau cu buruieniile intinse prin casa si incep sa apara observatii, gen..... ori strangi ori nu mai strangi.... Vad ca nea Gica m-a pus pe asteptare....

Eu , acum vreau.....

Salve
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 10 Oct 2011, 15:41

Eu fac de trei ori pe an si ce ramane de la o transa la alta amestec
Este un macerat de plante asa ca nu cred ca ii trebuie termen de garantie
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde liviu1965 » 10 Oct 2011, 16:30

M-ai linistit

Merci,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROTOFIL

Mesajde gica » 10 Oct 2011, 17:47

liviu1965 scrie:Stau cu buruieniile intinse prin casa si incep sa apara observatii, gen..... ori strangi ori nu mai strangi.... Vad ca nea Gica m-a pus pe asteptare....

Liviu,
este o vorba - prietenii sunt ca vinul - cu cat sunt mai vechi cu atat sunt mi buni.
In stuparit este valabil pentru protofil si pentru VF.
Am vazut ca a deschis un coleg un topic despre un acaricid care se numeste Varamit sau Varamid (cum il numeste proapis13).Cercetarea noastra a trecut de mult peste el,produsul se numea Varachet.A aparut Varachet Forte care este actual si este alta lucrare.Distanta este de la Loganul actual la Dacia 1100.
Asta este cu protofilul,la fel si cu VF.Va curge multa apa pe Jiu pana sa apara ceva mai bun.
Protofilul este minune daca sti sa-l faci.
Reteta initiala apoi cea imbunatatita pot fi completate.Nu aveti idee ce sanse ne ofera plantele.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori