Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde un OM » 12 Dec 2011, 22:39

Pentru ca este mai ieftin.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde lucky5strike » 12 Dec 2011, 22:44

sau ar trebui sa... :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 12 Dec 2011, 23:13

ves.lucian.zabrani scrie:am citit undeva ca prima fabrica de zahar s-a construit in Germania in 1797 !!!
pana atunci nu a existat zaharul !!! ??

E vorba de fabrica de zahar din sfecla.Zaharul din trestie se cunoaste mai bine de pe la 1550.Ii zicea ''capatana de zahar''
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Peter Janos » 13 Dec 2011, 14:56

Gica prietene ! Pentru perioada de iarna eu propun folosirea placilori candi fara invertire. A acelas reteta dar fara sare de lamiie. ;)
Avatar utilizator
Peter Janos
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Apr 2011, 16:18

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Peter Janos » 15 Dec 2011, 08:46

Gica iti cer scuze public daca te a suparat ca am alta parere . Toti incepatorii la un loc nu merita sa te supar pe tine. IARTA- ma!!!!!!
Avatar utilizator
Peter Janos
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Apr 2011, 16:18

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde ciobi » 22 Dec 2011, 17:49

Tre' sa multumesc pentru postarea retetei de zahar candi. Mie imi place si sper sa le placa si la albine.

Rog o clarificare totusi legata de administrarea turtei candi.
Cat de mare e riscul ca prin proprietatea ei higroscopica sa ne trezim cu familia omorata in "baie de zahar invertit". La o usoara picurare data de condensarea apei pe suprafata inferioara a turtei/pungii ghemul face fata?
Am gasit o familie moarta de ce parea a fii picurare din turta candi, cu toata ca nu curgea din punga dar era lipicioasa din cauza umiditatii cauzate de ghem.

Multumesc.
ciobi
 
Mesaje: 12
Membru din: 09 Iul 2011, 10:20

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Peter Janos » 23 Dec 2011, 09:21

Peter Janos scrie:Gica prietene ! Pentru perioada de iarna eu propun folosirea placilori candi fara invertire. A acelas reteta dar fara sare de lamiie. ;)
:)
Avatar utilizator
Peter Janos
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Apr 2011, 16:18

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 23 Dec 2011, 09:39

Batrane putina rabdare te rog.In cateva zile vine un coleg de forum pe la mine sa-i vand licenta.Voi face poze cat mai concludente.Pana atunci doua poze:
Fişiere ataşate
FEBR.2009 003.jpg
FEBR.2009 022.jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde proapis13 » 23 Dec 2011, 10:05

Si inca una conform cu originalul
Norocul ca nu se plateste dreptul de autor :lol:
salve :D
Fişiere ataşate
turta candi.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 23 Dec 2011, 10:42

Peter Janos scrie:Gica prietene ! Pentru perioada de iarna eu propun folosirea placilori candi fara invertire. A acelas reteta dar fara sare de lamiie. ;)

Batrane,omenirea manaca paine dospita (echivalent zahar invertit la albine) de 1000 de ani si nu faina sau paine nedospita (echivalent zahar).
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde neculai.luca » 23 Dec 2011, 11:02

Nici pe asta n-am știut-o ! Mulțam !
Să trăiești Gică! Îți doresc SĂRBĂTORI FERICITE !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 23 Dec 2011, 11:12

neculai.luca scrie:Nici pe asta n-am știut-o ! Mulțam !
Să trăiești Gică! Îți doresc SĂRBĂTORI FERICITE !

Sa contratraiesti mult si bine Neculai.Vezi ca ai MP
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde ciobi » 29 Dec 2011, 11:33

iertare ca postez aici in lipsa de topic dedicat.

Pentru Timisoareni zahar ieftin ( 4.09 ron) se poate cumpara din reteaua de magazine TIO sau din fabrica TIO (vis avis de magazinul Kaufland Dumbravita.
ciobi
 
Mesaje: 12
Membru din: 09 Iul 2011, 10:20

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde ciobi » 31 Dec 2011, 11:47

Pentru ca in literatura internationala si chiar si pe site-ul STUPARITUL am vazut retete cu candi care mentioneaza momentul invertirii la 117 grade intreb daca "spumuirea" la care face referire d-ul Gica este echivalentul celor 117 grade?

Pentru ca daca da atunci cu un termometru industrial am inlocuit urmarirea si gestionarea spumuirii si nu mai riscam sa ardem siropul.

Multumesc
ciobi
 
Mesaje: 12
Membru din: 09 Iul 2011, 10:20

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde pngflorin » 08 Ian 2012, 19:14

gica scrie:Reteta pe care o voi posta nu-mi apartine.Invertirea zaharului este cunoscuta de mult timp.Varianta de invertire pentru apicultura a fost stabilita si batuta in cuie de o ruda acum mai bine de 40 de ani.Personal nu am schimbat nimic la ea.
Puteti folosi orice cantitati de zahar cu conditia respectarii proportiilor pentru celelalte componente si esentialul,vasul in care pregatiti sa aiba volumul dublu fata de nr. de kg. de zahar.La 5 kg vas de 10 litri,la 100 kg butoi de 200 litri.
Varianta folosita de mine:
Intr-un pet de 2 litri pun 100 grame sare de lamaie umplu cu apa si amestec pana la dizolvare.Aceasta este solutia de sare de lamaie 5%.Continutul ajunge pentru invertirea a 100 kg de zahar.

Reteta standard pentru sirop din zahar invertit:
Necesar
-oala de 10 litri
-100 ml solutie 5% sare de lamaie
-1 litru de apa
-5 kg zahar
Sa presupunem ca vrem sa invertim 5 kg de zahar.
Se ia o oala de 10 litri,preferabil emailata.
Se pune 1 litru de apa apoi 100 ml solutie sare de lamaie
Se pune la fiert.Cand apa incepe sa cante (inainte de a fierbe) se pun 2 kg de zahar.Se amesteca bine,cand se apropie de fiert se pun celelalte 3 kg si se continua cu amestecatul.
Mare atentie la foc,cand incepe sa fiarba se unfla ca laptele pus la fiert.Face spuma si creste in oala,la un moment dat stationeaza si incepe sa dea inapoi.Asta inseamna ca invertirea s-a terminat.Se stinge focul.Acum :
- daca vrei sirop 1:1 pui imediat 4 litri de apa rece si amesteci bine.
- Daca vrei sirop 2:1 pui imediat 1,5 litri apa rece si amesteci bine.
Asta este totul.Acum daca se doreste ceva mai bun se poate pune Protofil sau ceaiuri.

Reteta standard pentru placi din zahar invertit (candi):
Necesar
-oala de 10 sau 15 litri
-200 ml solutie 5% sare de lamaie
-0,9 litri de apa
-10kg zahar
Oala de 10 litri dar e mai buna una de 15 litri.De preferat oala emailata sau din cele cu fundul gros (3 straturi).Sunt bune si oalele de inox dar au tabla subtire si amestecul iese putin maroniu.Sub astea poate fi pusa o tabla.
Se pune 0,9 litri de apa si 200 ml solutie 5% sare de lamaie.
Se pune la fiert.Cand incepe sa fiarba se pune treptat zaharul (10 kg) si se amesteca continuu.Atentie,acest amestec incepe sa fiarba violent si exista riscul sa dea peste oala in momentul invertirii.Se tine la invertit 30-60 secunde,si se stinge focul.Se lasa sa se raceasca 10-15 minute timp in care se amesteca din cand in cand apoi poate fi turnat in forme.Personal il pun in pungi din rola de 2 kg (pun la ochiometru 800g-1kg) videz si lipesc cu o masina.Se poate scoate aerul din punga si inoda apoi punga ca e tot un drac.Se pun pe o suprafata plana si orizontala la racit.
Pun o poza din 2009
Putem comenta.


intreb, nu dau cu parul.....

daca dupa ce se realizeaza invertirea pt obtinerea de placi candi, amestec continutul cu miere, sa zicem 20-30% , mai obtin placa solida sau va fi mai fluid ?

presupand ca va deveni mai lichid pot sa scad cantitatea de apa de la 0.9 litri la 0.6 litri ?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 08 Ian 2012, 23:43

Pentru ce vrei sa pui miere?
- incalzita la 100 de grade - adio miere
- daca reduci cantitatea de apa se caramelizeaza amestecul
- daca pui miere cand amestecul se raceste si ajunge la 50 de grade nu mai iese placa
Nu cunosc o procedura sa faci placi candi cum vrei matale.Dar hai sa zic una ca sa rada toti de mine.Este o mica smecherie care se foloseste la fabricarea turtelor cu miere si zahar.Stiu de ea demult si acum o iarna sau doua a scris un coleg despre ea.Atunci am tacut sau daca am scris nu mai stiu ce am mai scris acolo.Colegul a plecat din start cu stangul.
Multi ati facut turte cu miere si zahar pudra si ati constatat ca iese un amestec moale.Ca sa se intareasca sa poata fi pus usor si fara grija pe rame se pune in amestec faina de porumb (malai).Faina absoarbe apa pana la de 6 ori greutatea ei si turta se intareste in cateva zile.Trebuie tinuta la temperatura camerei.
Colegul a scris ca faina pusa in turte se foloseste la stimulare si de aici a plecat balamucul.
Asa ca domn Florin uite ca acum ai si solutia.
As dori de la matale sa fi mai activ pe forum.Sunt 100 de colegi in situatia in care erai si matale acum 3 ani.
Si intreabaaaaa,si intreabaaaa,tot ca matale.Ai putea sa le raspunzi cum ti s-a raspuns si matale odata.
Am raspuns nu am dat cu parul.Sa fii sanatos.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori