Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde jenica67 » 09 Sep 2012, 23:17

Eu am facut siropul o singura data, de atunci imi face siropul sotia, si nu s-a plans nici o data, ca a avut probleme. Mai mult, l-a facut si cu 2 sau 3 kg zahar si restul pana la 5 apifondant, si a iesit ( e adevarat ceva mai subtire) fara probleme.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde csaa » 10 Sep 2012, 07:39

Inseamna ca mai invertesc si astazi 5 kg. Multumesc!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde balasbebe » 10 Sep 2012, 07:59

Noi la roi le spunem familii, iar la o mana de albine roi.

Trebuie calculat cam 2,5 kg de miere la un interval de albine. Sau 2-3 kg de miere pe rama ocupata de albine+ una de acoperire(rama plina cu miere)
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde bostina constantin » 10 Sep 2012, 11:51

Ieri, dumineca, am invertit 10kg de zahar asa;

2l apa amestecat cu 200ml solutie sare lamaie [2l apa plata 100g sare lamaie], le-am pus intr-un tuci de 20-25l si la foc.
Cand s-a icalzit putin am inceput sa adaug zaharul si sa amestec continui, pt a mentine aceiasi temperatura in toata masa. Am continuat sa amestec cu focul destul de mare, la inceput a facut spuma cu bule mici, a continuat cu bule din ce in ce mai mari, si-a dublat volumul [s-a umplut tuciul], dupa care a revenit la volumul initial .Am dat tuciul jos de pe chirostrii si l-am bagat cu fundul in apa rece [un fund de bidon de 60l plin cu apa] si am adaugat cca 4l ceai de plante medicinale racit. Rezultatul afost; 12l sirop [2/1] adica 15.6 kg, si o culoare mai ceva ca mierea. Concluzia mea e ca, pt a reusi invertirea, conteaza foarte mult ca temperatura sa fie aceiasi in toata masa in tot ciclul.
Nu as fi de acord ca, solutia de apa sare de lamaie, sa se puna cand deja zaharul fierbe, deoarece in zona unde curge solutia, zaharul se va inverti instantaneu iar in zona cealalta mai tarziu sau deloc. Si asta pt ca in timpul firberii sarea nu se evapora, ramanand tot 5g pe 1kg de zahar, iar cand se ajunge la temperatura de invertire[parca 116 grade], aceasta va fii uniforma si totala.
Asa fac eu si albinele papa tot. ;)
Sa fiti sanatosi cu totii!! :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde jenica67 » 10 Sep 2012, 13:59

csaa, eu pana acum, am facut completarile numai cu sirop 2:1 si 1:1 in august, dar si concentratii intre ele, si nu am avut in nici o iarna probleme. Singura conditie este sa fie hrana suficienta, dar siropul, sa fie invertit dupa reteta lui Gica. Eu am facut siropul todeauna cu ceaiuri, si am pus protofil si de multe ori si apicomplex.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde csaa » 11 Sep 2012, 17:06

In august am hranit cu ceai 1/1 neinvertit. Acum sper ca nu e prea tarziu pentru a le da de mancare
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Apicotef » 17 Sep 2012, 21:34

Apicotef
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iul 2012, 21:03

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 17 Sep 2012, 22:28

@Apicotef
Nu ma pricep la chimine, dar am impresia ca ai pus prea multa sare de lamie. Pana la urma tu ai pus in oala 8 g sare de lamaie, la 5 kg de zahar. Eu stiam ca e 1g sare de lamaie/1kg zahar.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Apicotef » 18 Sep 2012, 10:45

@cristi_vidican
Rolul sarii de lamaie este acela de a facilita descompunerea cristalului zaharos in cele doua componente principale deja cunoscute, proces care, in cazul in care este facut de albine, contribuie major la uzura acesteia. Invertirea are loc in momentul prezentat in videoclip la final si anume cand siropul se umfla si da inapoi. Datorita faptului ca procesul a avut loc, nu cred ca a avut vre-un rol negativ folosirea a 8 gr sare adica mai mult de 1 gr/kg.
Totusi sunt convins de reusita acestui procedeu si cu cantitatea mentionata de dvs. (1 gr/kg) dar si cu cantitati mai mici de sare de lamaie. Secretul reusite consider ca este mentinerea temperaturii constante in toata masa de sirop prin mestecarea continua.

Dozarea sarii nu se va face exact mai ales in cazul folosirii sucului de lamaie dar, ca multe aletele in apicultura, fiecare isi desavarseste tehnica proprie, care de multe ori e cea mai buna.

Cu stima !
Apicotef
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iul 2012, 21:03

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 18 Sep 2012, 10:55

Redau mai jos un dialog cu nea Gica (cel care a promovat pe forum reteta de invertire). Discutia se poate gasi aici

cristi_vidican scrie:Deci, dupa cele scrise mai sus, apar diferente: cantintatea de apa in care se dizolva zaharul este aproape identica cu cea a zaharului, 2 g de acid citric pt un kg de zahar, timpul de incalzire mai mare, nu se incalzeste direct la flacara ci la apa calda.
Domnule Gica, va rog sa ne lamuriti ce este cu aceste diferente, daca sunt de luat in considerare.
Cristi Vidican


gica scrie:Nu este nimic de lamurit referitor la articol.Sau mai bine zis asa nu prea trebuie facut.2 grame de sare de lamaie coboara PH-ul solutiei catre cifra 2.Nectarul si mierea au PH=4,5 - 5,5


Deci, ceea ce tu trebuia sa faci era sa pui doar 100 ml din acea substanta. Asa a iesit un sirop cu un PH mai mic.
Acelasi tip de sare de lamaie il folosec si eu si mi-e ciuda ca l-au pus la 8 g si nu la 10 sau la 5. Asa, trebuie sa il impart de fiecare data.

Cristi Vidican
Ultima oară modificat de cristi_vidican pe 18 Sep 2012, 11:03, modificat 1 dată în total.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde horia_ch » 18 Sep 2012, 11:02

I. Miloiu (Hrănirea albinelor - 1990, dacă nu mă înşel) ar zice că acest sirop va cristaliza puternic în timpul iernii, tocmai din cauza celor 1,6 g acid citric la kilogramul de zahăr. Eu nu ştiu sigur, că n-am încercat.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Apicotef » 18 Sep 2012, 11:41

Domnilor, de retinut este modul de preparare... In continuare, asa cum am mai spus, fiecare aplica metoda proprie studiata de el. Important e sa studiezi si sa aplici, numai asa vei vedea punctele bune si cele slabe. In cazul meu, ce am prezentat cu privire la modul de preparare si cantitati este ceea ce am constatat ca merge bine la mine....in alte cazuri nu comentez.
Apicotef
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Iul 2012, 21:03

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Liviu Sarbu » 19 Sep 2012, 10:57

Am o intrebare. Stie cineva de ce nu ar fi buna pentru invertire oala din inox ? Din cate stiu eu acidul citric nu ataca inoxul. In fond nevasta-mea face invertirea zaharului de cate ori face gem si nu am observat sa se oxideze in vre-un fel oala, sau gemul sa aiba ceva gust strain.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Mircea77 » 19 Sep 2012, 11:38

Invertirea zaharului in vase de inox face ca zaharul sa fie mult mai predispus la "caramelizare". Exista o postare a regretatului Gica Romanescu care atrage atentia asupra acestui subiect (vasele de inox) si recomandarea ca toata operatiunea sa fie facuta in oale emailate sau cele cu "fund dublu" care sa permita o incalzire indirecta a amestecului. Astfel se evita caramelizarea.
Eu am facut siropul anul acesta in oala de inox. Si pot sa spun ca nu mi s-a caramelizat siropul decat foarte putin (odata cand nu am fost atent la taria focului de aragaz). Daca nu esti grabit si faci siropul la foc mic, caramelizarea este minima.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gabi bee » 19 Sep 2012, 21:49

eu am invertit siropul de zahar numai in oala de inox de 10 litri si niciodata nu a dat spre caramelizare si merg numai pe flacara data la maxim la un ochi puternic de aragaz ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde csaa » 20 Sep 2012, 16:27

Problema este la fundul oalei. Daca puneti o tabla (de preferat din aluminiu) sub oala sau daca oala are fund dublu nu se caramelizeaza deloc. Imi pare rau ca nu am fotografiat cum mi-a iesit invertirea zaharului dar va rog sa ma credeti pe cuvant ca nu s-a caramelizat deloc.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori