Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde peterneamt » 24 Feb 2021, 23:45

peterneamt scrie:https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=ro&prev=search&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&u=http://www.nationalbeeunit.com/downloadDocument.cfm%3Fid%3D741&usg=ALkJrhguOZDWM_ImzN3ZuhbkX-tvoQ-Eeg



Dacă siropul este păstrat pentru orice perioadă de timp, atunci poate apărea o creștere fungică neagră (sau, poate fermenta (acrii )). Acest lucru poate fi prevenit prin adăugarea unui pic de timol. Timolul nu se dizolvă ușor în apă, dar o soluție poate fi preparată într-o sticlă mică sigilabilă. Umpleți-o până la o treime cu cristale de timol * și completați sticla cu spirit chirurgical (medicinal de ex. Mona ;) ). Se adaugă 2,5 ml. din această soluție la 4,5 l. de sirop de zahăr sau o jumătate de linguriță la un galon de sirop. * Se poate obține de la furnizorii de echipamente pentru albine. Pentru o anumită hrănire, de obicei atunci când este pentru utilizare imediată de către colonie, se folosește sirop subțire. Acesta conține cantitatea de apă de două ori și este cel mai bine preparat pentru utilizare, după cum este necesar. Siropul de zahăr poate fi depozitat și mutat în tobe de plastic adecvate. În stupină un vas de udat din plastic este un dispozitiv util pentru umplerea alimentatoarelor.
ps. timolul stă la baza multor preparate destinate albinelor cu multiple beneficii.....ex : Protofil , Apifitofort, Apifito-vit , Anti-Var-Nosem, HiveAlive , etc. O altă sursă în afară de cristale de timol ( produse ieftin în China și vândute scump în Europa după ambalare....) :
http://ro.gmp-factory.com/herbal-medici ... owder.html
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde peterneamt » 25 Feb 2021, 00:20

peterneamt scrie:
peterneamt scrie:https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=ro&prev=search&pto=aue&rurl=translate.google.com&sl=en&sp=nmt4&u=http://www.nationalbeeunit.com/downloadDocument.cfm%3Fid%3D741&usg=ALkJrhguOZDWM_ImzN3ZuhbkX-tvoQ-Eeg



Dacă siropul este păstrat pentru orice perioadă de timp, atunci poate apărea o creștere fungică neagră (sau, poate fermenta (acrii )). Acest lucru poate fi prevenit prin adăugarea unui pic de timol. Timolul nu se dizolvă ușor în apă, dar o soluție poate fi preparată într-o sticlă mică sigilabilă. Umpleți-o până la o treime cu cristale de timol * și completați sticla cu spirit chirurgical (medicinal de ex. Mona ;) ). Se adaugă 2,5 ml. din această soluție la 4,5 l. de sirop de zahăr sau o jumătate de linguriță la un galon de sirop. * Se poate obține de la furnizorii de echipamente pentru albine. Pentru o anumită hrănire, de obicei atunci când este pentru utilizare imediată de către colonie, se folosește sirop subțire. Acesta conține cantitatea de apă de două ori și este cel mai bine preparat pentru utilizare, după cum este necesar. Siropul de zahăr poate fi depozitat și mutat în tobe de plastic adecvate. În stupină un vas de udat din plastic este un dispozitiv util pentru umplerea alimentatoarelor.
ps. timolul stă la baza multor preparate destinate albinelor cu multiple beneficii.....ex : Protofil , Apifitofort, Apifito-vit , Anti-Var-Nosem, HiveAlive , etc. O altă sursă în afară de cristale de timol https://www.alibaba.com/countrysearch/CN/timol.html ( produse ieftin în China și vândute scump în Europa după ambalare....) :
http://ro.gmp-factory.com/herbal-medici ... owder.html
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde peterneamt » 30 Dec 2021, 12:54

Hrănirea albinelor: Învață modul corect cu Bruce White. Un ghid pentru începători pentru apicultură pas cu pas, care prezintă motive pentru hrănirea albinelor, diferite hrănitori și amestecuri, de câtă miere este nevoie de albinele tale și o demonstrație specială care arată cum albinele stochează siropul în cutiile super și cu puiet.



https://www.youtube.com/watch?v=v_2Ot54jMus
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde BUNKA » 25 Ian 2022, 10:09

peterneamt scrie:Hrănirea albinelor: Învață modul corect cu Bruce White. Un ghid pentru începători pentru apicultură pas cu pas, care prezintă motive pentru hrănirea albinelor, diferite hrănitori și amestecuri, de câtă miere este nevoie de albinele tale și o demonstrație specială care arată cum albinele stochează siropul în cutiile super și cu puiet.



https://www.youtube.com/watch?v=v_2Ot54jMus


Eu mă mai uit și la Bob Binnie
Tare omul!
Apă cu zahăr învârtit la pompă!
Am încercat și eu multe în viață și se pare că metoda străveche e cea mai bună numai sa fie subțire 1/1 și dat la timp.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde jonny_it » 25 Ian 2022, 12:32

BUNKA scrie:Eu mă mai uit și la Bob Binnie
Tare omul!
Apă cu zahăr învârtit la pompă!
Am încercat și eu multe în viață și se pare că metoda străveche e cea mai bună numai sa fie subțire 1/1 și dat la timp.


Bine ai revenit printre noi! Mai traiesti? Hai cu pozele :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde daffid mihailov » 25 Ian 2022, 15:58

Cred ca nu mai e demult la moda printre apicultori sa investești sirop. As spune ca primăvara și vara merge chiar mai subțire de 1/1, pt stimulare.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Balian » 26 Ian 2022, 08:05

Zahărul în trecut era invertit ca să fie mai ușor prelucrabil pentru albine.
Azi e o gamă largă de produse invertite în circulație. Majoritate pe bază
F40. Are o folosință ff ușoară și scutește albina de uzură chiar în perioade
când ea este mai vulnerabilă. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde marco68 » 26 Ian 2022, 09:28

F 40 e bun pe termen scurt, nu e de contestat, dar afecteaza trintorii,pe termen lung, ceea ce duce automat la slabirea intregului efectiv....trintori slabi,albine ,matci de joasa calitate.Am gasit pe undeva la altii mai destepti , nu e observatia mea.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde marco68 » 26 Ian 2022, 09:29

Plus ca f 40 nu stimuleaza, doar hraneste.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde cristi_vidican » 26 Ian 2022, 10:12

marco68 scrie:F 40 e bun pe termen scurt, nu e de contestat, dar afecteaza trintorii,pe termen lung, ceea ce duce automat la slabirea intregului efectiv....trintori slabi,albine ,matci de joasa calitate.Am gasit pe undeva la altii mai destepti , nu e observatia mea.

Dezvoltă!
Așa ceva n-am mai auzit până acum.
Ceva linkuri, ceva referințe pentru cei mai deștepți pe care trebuie să-i citezi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Balian » 26 Ian 2022, 12:06

Asta nici eu nu am auzit.
Vă asigur că stimulează. Câteodată prea bine.
Numai F40 folosesc încă din timpul Dulcofructului,
de vreo 8 ani. Numai de bine şi de f bine pot să spun
despre el. Este aici un alt aspect important, spun eu:
în analize de miere pe F40 găseşte mai repede decât
zahărul. Ce spuneți? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde marco68 » 26 Ian 2022, 13:54

Nu fac anti reclama si eu folosesc F-ul toamna la completare, dar nu mai stiu unde am citit, dar stiu ca m-a facut sa fiu atent.Slabeste trintorii .
Un link despre HMF din porumb http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 110118.htm
Nu gasesc exact specificatia despre trintori,(dar stiu sigur ca este) F40 fiind hidrolizat de porumb omg e plin de pesticide care in timp afecteaza sperma la trintori si calitatea acesteia.Discutiile despre f40 sint pe ambele forumuri ,stuparitul si apiardeal undeva prin 2011-20013 Cu d-nu Dumitriu, si multi alti stupari retrasi,plecati(Gica Romanescu)...etc.Ideea era ca in america s-a folosit prima data hidrolizatul, si tot la ei a inceput si CCD-ul la albine.Plus ca se foloseste masiv pentru oameni...cam cu aceleasi efecte,cica,din ce am citit.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde marco68 » 26 Ian 2022, 14:01

F -ul se regaseste in analize pentru ca contine foarte multe pesticide care s-au folosit la porumbul modificat genetic si or fi proprietati specifice porumbului
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Ian 2022, 14:14

Povestea ca zaharul neinvertit uzeaza albinele e doar poveste. De cand am albine am folosit pentru hranire numai sirop din zahar neinvertit, nici macar fiert si nu a fost niciodata nici o problema de depopulare.Albinele se pricep mult mai bine decat noi la invertire. Familiile ies din iarna asa cum se vede aici: https://www.youtube.com/watch?v=9aItk885PYU
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde jonny_it » 26 Ian 2022, 16:04

Vasile_Bucovineanu scrie:Povestea ca zaharul neinvertit uzeaza albinele e doar poveste. De cand am albine am folosit pentru hranire numai sirop din zahar neinvertit, nici macar fiert si nu a fost niciodata nici o problema de depopulare.Albinele se pricep mult mai bine decat noi la invertire. Familiile ies din iarna asa cum se vede aici: https://www.youtube.com/watch?v=9aItk885PYU


Noi doi scriem din pozitia unor apicultori care ierneaza la munte/zone mai reci, cei din alte zone posibil sa aiba alte experienta cu inlocuitorii pentru ca au altfel de iarna/primavara.
In sud si in zonele mai calde ale tarii apicultorii pot sa le dea si apa minerala sa consume iarna, nu sunt probleme. Dar la dumneavoastra si la mine unde iarna este iarna se vede diferenta intre o iernare pe miere, zahar sau F40. Mierea este cea mai buna hrana pentru iarna(cu exceptia celei de mana), in lipsa ei zaharul administrat inaintea formarii albinelor pentru iarna este un inlocuitor destul de bun, apoi F40-ul.

Siropul din zahar, facut corect este cel mai asemanator din punct de vedere chimic de nectar.
Albinele prefera nectarul in defavoarea mierii. Lasati in plin cules o rama cu miere afara si langa lasati o rama cu nectar proaspat(cand o scuturati sa cada din ea nectar) si vedeti unde vin mai multe albine.
F40-ul nu o sa stimuleze cum o face siropul de zahar. Una este sa dai o rama cu miere la o familie si alta este sa fie un cules din natura. Cam asa si cu diferenta intre F40 si sirop in ce priveste stimularea. Chiar si diluat F40-ul tot nu se apropie de compozitia chimica a nectarului. Stimuleaza dar nu la fel.

Am iernat multi ani pe miere de mana, sau amestec de miere de mana, poliflora si sirop de zahar. Am incercat si F40 deoarece pretul era mult mai bun fata de sirop si mult mai simplu de lucrat cu el pentru ca vine gata facut. Diferenta intre familiile iernate pe F40 si sirop se vede primavara. Pe vatra de la munte am aproape 3 luni de cand nu au mai iesit deloc afara si sigur mai trece inca o luna pana sa iasa afara in conditiile in care de ceva timp nu mai este nici ziua cu plus si noaptea se duce bine sub minus 10 grade. In vest/sud este alta poveste ... si discutia noastra despre F40 vs sirop de zahar posibi sa nu ajute prea mult.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori