Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 22 Noi 2011, 23:13

cristi arad scrie:inca o problema apare la modul de administrare in stup(eu am unul propriu), ca daca curge prin lada si mai ales peste ghem ii BAI MARE

Adi Hohis,proapis13,lasati va rog pe colegul cristi arad sa se desfasoare.
Ati uitat ce bai mare era cand aveati un singur stup propriu?
Ati uitat ce greu era?
Ati uitat povestea aia din Creanga cu drobul de sare?
Din pacate nu este singurul pe aici.Las'ca ne invata el ce si cum.Acusica. :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2011, 23:37

gica scrie:[
Adi Hohis,proapis13,lasati va rog pe colegul cristi arad sa se desfasoare.
Ati uitat ce bai mare era cand aveati un singur stup propriu?
Ati uitat ce greu era?:

Nu cred ca are dacat un stup propriu si al lui,cred ca are mai multi
si stii de ce?......prea raspunse la multe inrebari .....cam incomplet ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Badea Alin » 23 Noi 2011, 00:05

nea Gică vreau să-ti spun că tocmai vroiam să te sun, să-ți cer rețeta de zahăr invertit și... hop!, o descopăr pe forum. Ce să mai spun, mă bucur că te cunosc pentru că pentru noi tinerii apicultori ești o binecuvantare, orice problemă am avea dumneata ne-o rezolvi cu plăcere, ești un pedagog extraordinar. Gata cu atatea laude (că ți se urcă la cap). Oricum, te sun, că imi face plăcere să vorbesc cu dumneata.
Cu stimă!!!
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Adi Hodis » 23 Noi 2011, 00:09

gica scrie:Adi Hohis,proapis13,lasati va rog pe colegul cristi arad sa se desfasoare.

Lasam ... chiar asteptam ... lamuriri.Vedeti ca am raspuns tocmai in sensul acesta ... ca ne-a lasat in ceatza.
Da´ si eu ... sint ... inca :? :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 25 Noi 2011, 00:52

proapis13 scrie:
cristi arad scrie:inca o problema apare la modul de administrare in stup(eu am unul propriu), ca daca curge prin lada si mai ales peste ghem ii BAI MARE

Nu-i bai daca curge,asta ti-o spune unul care o foloseste de cand a gasit forumul...cel vechi
plus ca a cerut referinte vizavi de reteta de la ,,tatal '' ei prin viu grai.
Asa ca grabeste-te fuguta si lamureste-ne si pe noi cu ce difera modul tau de administarre fata de al nostru
Eu unul sunt foarte curios
salve :D

ii bai daca curge prin stup, mare bai pt ca albinele se prind in el si mor; eu il administrez in borcane intoarse peste podisor , borcane cu capac gaurit si tifon,cam asta-i hranitorul meu
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 25 Noi 2011, 01:03

gica scrie:
cristi arad scrie:inca o problema apare la modul de administrare in stup(eu am unul propriu), ca daca curge prin lada si mai ales peste ghem ii BAI MARE

Adi Hohis,proapis13,lasati va rog pe colegul cristi arad sa se desfasoare.
Ati uitat ce bai mare era cand aveati un singur stup propriu?
Ati uitat ce greu era?
Ati uitat povestea aia din Creanga cu drobul de sare?
Din pacate nu este singurul pe aici.Las'ca ne invata el ce si cum.Acusica. :lol:

nea gica bag de seama ca te manaca limba, ce usor este sa vorbesti si mai ales sa vorbesti desore cineva pe care nici nu-l cunosti, omu in topic ne-a cerut o pare despre o reteta, eu am da-t reteta mea cu o oarecare intarziiere pt ca timpul nu-mi permite; insa cand zic ca-i o problema daca curge prin stupi zaharul invertit, sa stii ca este si-ti zic din proprie experienta, pentru ca declanseaza un furtisag si-o mortalitate mare intre albine, mai ales daca curge si ajunge pe fundul stupului. sa stii ca de cand sunt stupar n-am dat bani pe apifonda si sa mai stii ca eu cunosc stupari de 20 ani care nu stiu cum se prepara si se da zaharul invertit, si dintrastia sunt pe forum , daci hai sa nu mai faci valuri si ironii ca ironici ca tine eu am vandut n-am cumparat.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 25 Noi 2011, 11:15

cristi arad scrie:..nea gica bag de seama ca te manaca limba, ce usor este sa vorbesti si mai ales sa vorbesti desore cineva pe care nici nu-l cunosti, omu in topic ne-a cerut o pare despre o reteta, eu am da-t reteta mea cu o oarecare intarziiere pt ca timpul nu-mi permite; insa cand zic ca-i o problema daca curge prin stupi zaharul invertit, sa stii ca este si-ti zic din proprie experienta, pentru ca declanseaza un furtisag si-o mortalitate mare intre albine, mai ales daca curge si ajunge pe fundul stupului. sa stii ca de cand sunt stupar n-am dat bani pe apifonda si sa mai stii ca eu cunosc stupari de 20 ani care nu stiu cum se prepara si se da zaharul invertit, si dintrastia sunt pe forum , daci hai sa nu mai faci valuri si ironii ca ironici ca tine eu am vandut n-am cumparat.

Colegule,inainte de a scrie ce scriu aici ti-am recitit toate cele 38 de postari.
Scriu atata - Pinochio are nasul mic.
Sa fii sanatos ca de restul slabe sperante.
Rau este ca mai sunt vreo 6 ca tine pe aici.
Si ultima remarca,Nistatinul este antibiotic.Asa ca mai usor cu el la puietul varos.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 25 Noi 2011, 13:33

proapis13 scrie:
cristi arad scrie:inca o problema apare la modul de administrare in stup(eu am unul propriu), ca daca curge prin lada si mai ales peste ghem ii BAI MARE

Nu-i bai daca curge,asta ti-o spune unul care o foloseste de cand a gasit forumul...cel vechi
plus ca a cerut referinte vizavi de reteta de la ,,tatal '' ei prin viu grai.
Asa ca grabeste-te fuguta si lamureste-ne si pe noi cu ce difera modul tau de administarre fata de al nostru
Eu unul sunt foarte curios
salve :D

cand voi avea timp voi face niste poze si le voi expune
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 25 Noi 2011, 13:47

gica scrie:
cristi arad scrie:..nea gica bag de seama ca te manaca limba, ce usor este sa vorbesti si mai ales sa vorbesti desore cineva pe care nici nu-l cunosti, omu in topic ne-a cerut o pare despre o reteta, eu am da-t reteta mea cu o oarecare intarziiere pt ca timpul nu-mi permite; insa cand zic ca-i o problema daca curge prin stupi zaharul invertit, sa stii ca este si-ti zic din proprie experienta, pentru ca declanseaza un furtisag si-o mortalitate mare intre albine, mai ales daca curge si ajunge pe fundul stupului. sa stii ca de cand sunt stupar n-am dat bani pe apifonda si sa mai stii ca eu cunosc stupari de 20 ani care nu stiu cum se prepara si se da zaharul invertit, si dintrastia sunt pe forum , daci hai sa nu mai faci valuri si ironii ca ironici ca tine eu am vandut n-am cumparat.

Colegule,inainte de a scrie ce scriu aici ti-am recitit toate cele 38 de postari.
Scriu atata - Pinochio are nasul mic.
Sa fii sanatos ca de restul slabe sperante.
Rau este ca mai sunt vreo 6 ca tine pe aici.
Si ultima remarca,Nistatinul este antibiotic.Asa ca mai usor cu el la puietul varos.

mai gica, nistatinul nu este antibiotic ci este antimicotic de uz intern (puietul varos fiind o micoza/ciuperca nu se trateaza cu antibiotic ) asa nu distorsiona adevarul, in plus daca ai avea stupii bolnavi nu ti i-ai trata ca sa nu folosesti antibiotice sau antimicotice?. sunt eu nou pe forum, dar nu sunt si stupar nou; se pare ca tu si altii sunteti deranjati de faptul ca cei noi veniti pe forum nu stam cu coada intre picioare ci indraznim sa ne dam cu o parere, oricum daca se considera ca nu-i buna nu trebuie tinut cont de ea; din omenie te iert pentru afirmatiile tale dar sa stii ca daca nu va depasiti sentimentele de mandrie (tu si alt stupar) sa tii ca au trecut anii pe langa voi ca vantul pe langa piatra; m-am cam plictisit de discutia asta asa ca eu nu voi mai continua subiectul dat fiind faptul ca privesc constructiv lucrurile voi interveni numai pentru a da un mic ajutor celor interesati, ca nu cumva sa va deranjez prin prezenta pe cei in discutie
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gica » 25 Noi 2011, 14:01

cristi arad scrie:mai gica, nistatinul nu este antibiotic ci este antimicotic de uz intern (puietul varos fiind o micoza/ciuperca nu se trateaza cu antibiotic )

Macar citeste aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/nistatin
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 25 Noi 2011, 15:15

gica scrie:
cristi arad scrie:mai gica, nistatinul nu este antibiotic ci este antimicotic de uz intern (puietul varos fiind o micoza/ciuperca nu se trateaza cu antibiotic )

Macar citeste aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/nistatin

citeste un prospect pana la capat (fungii sunt ciuperci si NU SE TRATEAZA CU ANTIBIOTICE CI CU ANTIMICOTICE si sulfamide - ex neoxazol)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 28 Noi 2011, 12:16

dogvet scrie:Stimati colegi,Nistatinul dpdv al clasei farmacologice este un antibiotic,dpdv al utilizarii si al efectului sau este un antimicotic selectiv utilizat pt anihilarea populatiilor de candida si altor tipuri de fungi.

asa este .
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi arad » 28 Noi 2011, 12:22

proapis13 scrie:
cristi arad scrie:inca o problema apare la modul de administrare in stup(eu am unul propriu), ca daca curge prin lada si mai ales peste ghem ii BAI MARE

Nu-i bai daca curge,asta ti-o spune unul care o foloseste de cand a gasit forumul...cel vechi
plus ca a cerut referinte vizavi de reteta de la ,,tatal '' ei prin viu grai.
Asa ca grabeste-te fuguta si lamureste-ne si pe noi cu ce difera modul tau de administarre fata de al nostru
Eu unul sunt foarte curios
salve :D

am pus un servetel sub capac deoarece nu am avut tifon la indemana; tifonul se pune in locul servetelului in mai multe straturi astfel incat zaharul invertit sa formeze o pelicula
Fişiere ataşate
Picture 003.jpg
poze hranitor zahar invertit
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde costinelblagniceanu » 28 Noi 2011, 18:41

Daca acel sirop are consistenta mierii poti sa-l pui intr-o punga alimentara(din acelea de pe sul)fara frica si sa nu o intepi pentru ca albinele o vor face ele.Eu am folosit si nu am avut probleme.Mentionez numai daca acel sirop are consistenta mierii.:D :D :D
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde gabi bee » 11 Dec 2011, 23:45

stim ca albinele , daca sunt hranite cu zahar sau produse pe baza de zahar care nu a fost invertit , suporta o uzura prematura a organismului si implicit scurtarea perioadei de viata . am citit undeva pe net [nu pe forum] ca si omul care consuma zahar sau produse pe baza de zahar are aceeasi problema adica organismul uman este nevoit sa inverteasca zaharul ca sa poata fi asimilat , iar procesul de invertire se face cu consumarea unor cantitati importante de calciu din organism . in timp, organismul uman , in urma unui consum nerational de zahar sau produse pe baza de zahar , are de suferit , in primul rand fiind afectat sistemul osos si dantura [cariile dentare , osteoporozele , etc etc]. cele citite de mine par destul de veridice dar , stiind ca nea Gica e mai in tema si mai in domeniu , ca sa zic asa , ai cer si lui parerea despre chestia asta ! te salut nea Gica ! :P
Ultima oară modificat de gabi bee pe 12 Dec 2011, 15:40, modificat 1 dată în total.
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Dec 2011, 23:50

am citit undeva ca prima fabrica de zahar s-a construit in Germania in 1797 !!!
pana atunci nu a existat zaharul !!!
oare multele cazuri de diabet nu sunt urmare a consumului excesiv de zahar ???
de ce or fi preferat oamenii zaharul in detrimentul mierii ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori