Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde mierea » 12 Feb 2012, 21:16

de ce?
hm.....ca am vazut ....ca si alti au facut ......si cred ca i bine....problema ca nu am ales farfurii din plastic de calitate...ci din alea ieftine...am pus intr o farfurioara ...tot din plastic..pentru cea mica....dar de data asta din plastic tare....si s a desprins usor.....dar e doar una....celelalte le am lasat in farfurii....si le am infoliat...
o fi bine ...o fi rau.....atunci cand aflu....adica dupa ce le pun in stupi.... va spun si voua...
maine e in plan sa le pun...sunt un pic stresat...sper sa iasa bine....
mierea
 
Mesaje: 13
Membru din: 20 Noi 2011, 17:27

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde CORNEL V. » 12 Feb 2012, 23:03

De ce ?

Pentru ca este o munca in plus :!:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde iulyan_milo » 16 Feb 2012, 23:11

daca curge pe albine are ceva?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde un OM » 16 Feb 2012, 23:37

Pericol de mortalitate.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde iulyan_milo » 17 Feb 2012, 17:13

Domnul Un Om, am fost in stupina, la 2 stupi le plangeam de mila curgea siropu pe urdinis. Am luat pungile din stupi si o sa fierb siropul mai mult ca sa se intareasca. Mentionez cu am folosit in prepararea serbetului 10 kg zahar pudra, 1,8 l apa din zapada, si dupa ce a fiert am mai adugat 0,5-1 kg miere.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde pngflorin » 18 Feb 2012, 14:44

iulyan_milo scrie:Domnul Un Om, am fost in stupina, la 2 stupi le plangeam de mila curgea siropu pe urdinis. Am luat pungile din stupi si o sa fierb siropul mai mult ca sa se intareasca. Mentionez cu am folosit in prepararea serbetului 10 kg zahar pudra, 1,8 l apa din zapada, si dupa ce a fiert am mai adugat 0,5-1 kg miere.


in mod cert tb mai putin lichid,
am patit si eu la fel la 1 stup.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde yrynel_clau » 18 Feb 2012, 17:24

Iuliene ,ori nu a fost zaharul bine invertit ? ori ai ingaurit punga cand ai pus-o s-au ai pus-o pe ramele ce mai aveau crestaturi de ceara si s-a ingaurit ,altfel nu avea cum sa curga.
Cand zaharul ie invertit trebuie sa se vada fundul vasului continut limpede),la un minut dupa ce-l iei de pe foc.
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde yrynel_clau » 18 Feb 2012, 17:25

yrynel_clau scrie:Iuliene ,ori nu a fost zaharul bine invertit ? ori ai ingaurit punga cand ai pus-o s-au ai pus-o pe ramele ce mai aveau crestaturi de ceara si s-a ingaurit ,altfel nu avea cum sa curga.
Cand zaharul ie invertit trebuie sa se vada fundul vasului (continut limpede),la un minut dupa ce-l iei de pe foc.
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde iulyan_milo » 18 Feb 2012, 17:47

I-am aplicat pungii niste gauri. Tocmai cei slabi au fost cele mai sigure victime. Acum am scos pungile si o sa bag din nou zaharul la fiert poate devine mai tare si fara sa mai fie pericol pentru bietele fiinte, care in loc sa le ajut reusesc uneori din lipsa de experientza sa o dau in bara.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde iulyan_milo » 18 Feb 2012, 18:08

Deci nu trebuie sa ingauresc punga?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde CORNEL V. » 18 Feb 2012, 20:08

Daca sunt pungi din alea la rola ,nu trebuia ingaurite
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde balasbebe » 18 Feb 2012, 20:30

Daca albinele au puiet este posibil sa curga pungile. Dacaeste facut dupa reteta si inca este rece nu au cum sa curga peste albine. Poate este bine sa se controleze putin temperatura deasupra podisorului sau a materialului folosit, carpa sau folie.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde iulyan_milo » 18 Feb 2012, 22:45

Nu am folosit pungi la sul ci plasute de 4kg, ce sunt putin mai groase. Va multumesc pentru sfaturi si mai astept si altele.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde bihorel » 19 Feb 2012, 01:33

am incercat si eu sa-mi fac reteta de la nea Gica cu placi candi dar nustiu daca nu am gresit lasand prea mult siropul pe foc. Am respectat cantitatile prescrise de apa, zahar si solutie de 5% sare de lamaie dar la cum se vad turtele sunt mai inchise la culoare spre deosebire de cum erau cele prezentate demonstrativ de nea Gica.
Ce se intampla daca fierbe prea mult(am lasat pana cand a inceput sa se umfle,sa creasca spuma apoi am mai lasat cam 1 minut) si care este consistenta normala a turtei dupa racire? :?
bihorel
 
Mesaje: 19
Membru din: 10 Mar 2011, 02:13

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 19 Feb 2012, 08:49

Nea Gica avea o vorba, un raspuns la dilema ta: in timp, dupa cateva nereusite vei invata exact cu trebuie sa faci.
Nu stiu exact cum trebuie sa iasa mai deschis la culoare. Si mie mi-au iesit anul trecut putin mai inchise, desi nu prea. S-au caramelizat, cred ca era focul prea tare. Mai stiu ca zaharul trebuie bagat treptat si trebuie amestecat in el ca sa nu se prinda.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde bihorel » 19 Feb 2012, 14:39

probabil ca asa si este dar stii cum se spune dupa "cateva nereusite" sufli si-n iaurt. De aceea as fi vrut sa fiu sigur daca si unde am gresit. Zaharul l-am pus treptat si am amestecat aproape continuu mai ales la ineput cand zaharul nu se topise dar si dupa ce era ca un sirop cu mici pauze.
Cristi spui ca si la tine s-au caramelizat! in aceste conditii mai poate fi pusa turta la albine?
multumesc pt sprijin!
bihorel
 
Mesaje: 19
Membru din: 10 Mar 2011, 02:13

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 37 vizitatori