Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde balu » 20 Sep 2012, 20:34

am facut si eu sirop de n ori, totusi uneori se unfla , uneori nu, desi procedez cam la fel
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 07:00

balu scrie:am facut si eu sirop de n ori, totusi uneori se unfla , uneori nu, desi procedez cam la fel

Uneroi s-a invertit, uneori nu prea. :lol:
Nu esti singurul.
Vezi sa invarti bine cu lingura cand da sa fiarba, ca in fimul de mai sus, dar sa nu pui prea multa sare de lamaie.
Si sa ai focul mare pana fierbe.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde catalin.profiri » 21 Sep 2012, 09:20

Eu folosesc oale din inox. A caramelizat de fiecare data...
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde un OM » 21 Sep 2012, 09:55

Inseamna ca trebuie sa schimbi.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde popescunicolae » 21 Sep 2012, 15:25

asa cum am mai spus si in acest topic, sunt nou in acest domeniu (de fapt sunt la stadiul de invatacel) viewtopic.php?f=11&t=2710
Sa inteleg ca aceasta "mancare" este pentru familiile de albine, pentru iarna?
Aceste "placi", se pun in stup?
Cam ce cantitate este indicata (sau la ce perioada se adauga alta), la un stup mediu?
---
Imi pare rau daca intrebarile vi se par puerile, dar eu nu cunosc si vreau sa invat.
Cu stima, Popescu Nicolae!
Avatar utilizator
popescunicolae
 
Mesaje: 23
Membru din: 21 Sep 2012, 14:57
Localitate: Braila

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 21 Sep 2012, 15:48

popescunicolae scrie:asa cum am mai spus si in acest topic, sunt nou in acest domeniu (de fapt sunt la stadiul de invatacel) viewtopic.php?f=11&t=2710
Sa inteleg ca aceasta "mancare" este pentru familiile de albine, pentru iarna?
Aceste "placi", se pun in stup?
Cam ce cantitate este indicata (sau la ce perioada se adauga alta), la un stup mediu?
---
Imi pare rau daca intrebarile vi se par puerile, dar eu nu cunosc si vreau sa invat.
Cu stima, Popescu Nicolae!

Acele placi se pun prin ianuarie-februarie la stupii care au rezervele de hrana pe terminate, ca o metoda de salvare. Este bine sa nu se ajunga sa se pună astfel de plăci de zahăr candi, dar asta e, se mai întâmplă.
În lunile agusut-început de septembrie apicultorul se asigură că stupul are rezerve suficiente de iernare pentru albinele sale. Acolo unde nu sunt rezerve de miere, de regulă se completează dându-se stupilor sirop de zahăr sau din porumb sau, cine-si permite și nu e zgârcit, miere.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde popescunicolae » 21 Sep 2012, 15:49

ok. Va multumesc mult pentru aceasta lamurire :)
Avatar utilizator
popescunicolae
 
Mesaje: 23
Membru din: 21 Sep 2012, 14:57
Localitate: Braila

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde pngflorin » 01 Oct 2012, 08:01

Mare atentie la modul de preparare al placilor candy.........anul trecut am omorat o familie, datorita nerespectari cantitatilor, a fost prea moale , si a curs peste albina.

:o
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 14 Dec 2012, 18:21

cornelioandanciu scrie:S-ar putea sa fie din cauza calitatii zaharului, si eu am patit anul trecut cu un lot de zahar, nu au vrut sa iasa placile nicidecum.Am incercat si cu o parte apa la patru parti zahar, tot degeaba.Altadata o parte apa la cinci parti zahar a iesit ok.


Nea Cornele,NU a fost zaharul de vina ci ,,preparatorul'' :lol:
Daca citeai cu atentie reteta NU AVEAI VOIE SA GRESESTI - mai incearca o data dar sa respecti ce scrie aici
viewtopic.php?f=9&t=643#p11252 - A 2-a reteta :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde jenica67 » 14 Dec 2012, 20:15

Si inca o precizare, Gica daca nu ma insel spunea, sa se foloseasca todeauna zahar cristal.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde victor s » 14 Dec 2012, 20:52

Coronita sau Margaritar de la A****A sunt singurele sorturi de zahar fara miros...(scuze ca te-am completat eu Jenica)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde pustu » 14 Dec 2012, 23:16

victor s scrie:Coronita sau Margaritar de la A****A sunt singurele sorturi de zahar fara miros...(scuze ca te-am completat eu Jenica)

...... deci mai putine sanse de furtisag , dar tinand cont ca placile candi se dau , de regula , la temperaturi cand albina nu mai zboara poti folosi orice marca de zahar
proapis13 scrie:
cornelioandanciu scrie:S-ar putea sa fie din cauza calitatii zaharului, si eu am patit anul trecut cu un lot de zahar, nu au vrut sa iasa placile nicidecum.Am incercat si cu o parte apa la patru parti zahar, tot degeaba.Altadata o parte apa la cinci parti zahar a iesit ok.


Nea Cornele,NU a fost zaharul de vina ci ,,preparatorul'' :lol:
Daca citeai cu atentie reteta NU AVEAI VOIE SA GRESESTI - mai incearca o data dar sa respecti ce scrie aici
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.p ... 643#p11252 - A 2-a reteta :!:
salve :D

proportia data de nea gica e de 1,1 la 10 [1,1 lichide la 10 zahar] : probat , placi beton , sa traiesti nea gica
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Alecs » 14 Dec 2012, 23:49

pustu scrie:proportia data de nea gica e de 1,1 la 10 [1,1 lichide la 10 zahar] : probat , placi beton , sa traiesti nea gica


Nea gica" traieste" si va trai vesnic in mintea noastra , in inima noastra, pe forumul nostru si alte forumuri, in caietele noastre de notite si impreuna cu noi in prisacile noastre pentru ca ne vegheaza de acolo, de sus. Dumnezeu sa=l odihneasca in pace !
Alecs
 
Mesaje: 166
Membru din: 23 Feb 2011, 14:19
Localitate: Iasi

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde adriann » 15 Dec 2012, 00:11

daca placile de zahar candi sunt prea subtiri... iese prea moale siropul se poate pune niste malai in compozitie care o sa absoarba o mare cantitate de apa si asa nu mai curge peste albine.... si malaiul cade pe fund dupa consumul zaharului
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde pedro » 29 Dec 2012, 03:53

a avut cineva posibilitatea si curiozitatea sa verifice la un laborator
daca siropul/candy astfel preparat este invertit si in ce proportie?
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!
Avatar utilizator
pedro
 
Mesaje: 67
Membru din: 15 Mar 2011, 01:05
Localitate: Vasoaia,Arad

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde sfantul spiridon » 30 Dec 2012, 02:46

pngflorin scrie:Mare atentie la modul de preparare al placilor candy.........anul trecut am omorat o familie, datorita nerespectari cantitatilor, a fost prea moale , si a curs peste albina.

:o

am omorat si eu 6.
inainte de asta am recomandat-o si varului meu si astfel s-au mai dus 3.
cu tot respectul dar nu am priceput, daca e prea moale omoara, daca e prea tare arata doar foarte bine in sensul ca nu prea sunt linse- cum zicea nea Gica.
Am fost partizanul acestei retete pana am descoperit ce poate sa faca. Apoi, fata de alte produse, placa produsa dupa cunoscuta reteta este, din punctul meu de vedere, o nefericire. Uzura albinelor este groaznica. Asta e doar o parere ce poate oricand a fi demontata dar nu pentru mine
sfantul spiridon
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Apr 2011, 12:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori