Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde cypryx » 17 Ian 2013, 13:25

foloseste aplicati de redimensionare a pozelor,
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Calatin » 17 Ian 2013, 21:09

Buna seara. Sunt detinator a 4 familii achizitioneate in aprilie anul acesta(sunt incepator in ale apiculturii) care ierneaza pe 7 rame.As dori ca in primavara sa ii stimulez cu sirop dupa reteta lui nea Gica la care as adauga si miere de tei(cei drept nu am prea multa ).Va rog frumos sa-mi dati un sfat despre cantitatea de miere care se adauga la 1kg de zahar sau o reteta care sa contina miere necristalizata.Va mulktumesc.
Calatin
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Ian 2013, 21:37
Localitate: iasi - harlau

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Cruceru Emil » 18 Ian 2013, 14:11

http://www.youtube.com/watch?v=X2_tj_azWvg O ideie pentru usurarea muncii!!!! (cred ca l-am pus unde nu trebuie)
Cruceru Emil
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Ian 2013, 14:06

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde jenica67 » 18 Ian 2013, 22:57

Calatin, fa reteta de sirop invertit cu ceaiuri si poti sa pui miere oricata. Dar daca nu ai decat putina, pune asa un 20%. Sau altfel, gandeste-te ca ar trebui sa le dai vreo 1,5-4 l/stup in functie de rezerve si zona. Acum pentru 4 trebuie intre 6 si 16 l. Gansedte-te sa iti ajunga miere ce o ai, pentru cantitatea asta.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Crysty » 19 Ian 2013, 16:21

Va salut si toate cele bune,fiind prima mea iernare ,se lasa cu emotii, am facut degraba papa dupa reteta lu Nea Gica,ce a iesit se vede in poze, nu stiu daca e bine sau daca e rau, am incercat sa respect reteta,am folosit oala de 15 kg , si am lucrat cu 10 kg zahar,dupa ce am luat de pe foc am scufundat oala in apa si acolo a stat pana s-a racit. Inca nu am pus la fetite, o sa pun la inceputul lui februarie daca vremea permite.
Accept critici de tot felu, da sa stiti ca am gustat si e..... bunicica.
Fişiere ataşate
2013-01-13 09.03.28.jpg
papa
2013-01-13 08.54.18.jpg
papa
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde BUNKA » 19 Ian 2013, 17:05

Le-ai pus in farfurii de plastic...ok, dar atentie cum le dai pt ca treaba asta se duce printre rame..pune o folie subtire de invelit sandwiciuri, de aia stretch si fa-i niste decupje cu caterul nu prea mari si pune-o cu gura in jos peste rame in dreptul ghemului...daca pui direct o sa ai belea, se duce printre rame, se lipesc albinele de ea si pica pe fund unde mor, daca se lipeste si matca aia e...s-a dus!
Deci atentie mare!

...semneaza,
Stan patitul!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Crysty » 19 Ian 2013, 17:59

BUNKA scrie:Le-ai pus in farfurii de plastic...ok, dar atentie cum le dai pt ca treaba asta se duce printre rame..pune o folie subtire de invelit sandwiciuri, de aia stretch si fa-i niste decupje cu caterul nu prea mari si pune-o cu gura in jos peste rame in dreptul ghemului...daca pui direct o sa ai belea, se duce printre rame, se lipesc albinele de ea si pica pe fund unde mor, daca se lipeste si matca aia e...s-a dus!
Deci atentie mare!

...semneaza,
Stan patitul!!

In una din poze se vede ca am tras punga peste farfurie si placa, punga ordinara la sul, ma gandeam sa o inod si o pisc putin.E gresit?
Daca e gresit ,o dau jos si fac intocmai cum ai zis. Dar totusi daca as pune farfuria pe rame ,exact cum sta pe masa ,ar fi gresit?
Multumesc .
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tomy81 » 20 Ian 2013, 00:16

pune mai bine in pungi de congeator
eu am omorat 3 famili anul trecut cu farfuriile de plastic
tomy81
 
Mesaje: 52
Membru din: 31 Mai 2011, 17:10
Localitate: BISTRITA

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde proapis13 » 20 Ian 2013, 00:23

[quote="Crysty"]
Eu am pus deasupra ghemului in pungi subtiri si nu s-a intimplat nimic
Ai mai jos o foto
viewtopic.php?f=9&t=643#p11295
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde stefeug » 20 Ian 2013, 01:08

Crysty scrie:In una din poze se vede ca am tras punga peste farfurie si placa, punga ordinara la sul, ma gandeam sa o inod si o pisc putin.E gresit?
Daca e gresit ,o dau jos si fac intocmai cum ai zis. Dar totusi daca as pune farfuria pe rame ,exact cum sta pe masa ,ar fi gresit?
Multumesc .


pune-le in pungi la rola si nu e nevoie sa le innozi .... si de asemenea, nu e nevoie sa le crestezi. albinele pot face singure gauri si isi iau portia de care au nevoie. farfuria sunt de parere s-o pui invers fata de normal, cu turta intoarsa spre ghem, ca albina sa poata sa vina in contact direct cu turta si nu sa se urce pe lateralul farfuriei deasupra. in farfuria asezata normal, deasupra ramelor, poti sa dai sirop pe vreme mai rece, pt ca siropul va fi mentinut cald prin caldura emanata de familie. de asemenea, poti rupe marginile farfuriei care au ramas libere si sa ramai doar cu plasticul care acopera turta. din experienta mea, e mai multa munca sa le pui direct in pungi, decat in farfurii, dar sunt mai multe avantaje, printre care si acela ca vezi ce se petrece cu turta, lucru mai dificil atunci cand pui in farfuria de plastic.
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde State » 20 Ian 2013, 01:56

BUNKA scrie:Le-ai pus in farfurii de plastic...ok, dar atentie cum le dai pt ca treaba asta se duce printre rame..pune o folie subtire de invelit sandwiciuri, de aia stretch si fa-i niste decupje cu caterul nu prea mari si pune-o cu gura in jos peste rame in dreptul ghemului...daca pui direct o sa ai belea, se duce printre rame, se lipesc albinele de ea si pica pe fund unde mor, daca se lipeste si matca aia e...s-a dus!
Deci atentie mare!

...semneaza,
Stan patitul!!



Recititi ce scria nea Gica la inceputul topicului. Probabil ati gresit dozele in reteta. Chiar a pus si poze cu placile deasupra ramelor si ii spunea unui alt stupar ca nu curg peste albine.
Vad ca si proapis13 a procedat la fel.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde jenica67 » 20 Ian 2013, 10:54

Ai primit raspunsuri, ca sigur ai si mai multe dubii cum sa pui turta. :lol:
Eu asi pune-o in felul urmator : asi scoate-o farfurie (chiar daca asi rupe plasticul in fasi), asi pune-o in pungi de sul (cum ai zis ca ai si facut) si le-asi lega bine la gura, pentru ca daca se topesc sa nu curga. In rest, nu asi face nici o gaura, nimic, sa se descurca albinele cu punga aia. Eu dau siropul asa si nu am avut niciodata probleme, oricat de suntire a fost .
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde csaa » 20 Ian 2013, 11:50

Nu cred ca o sa "curga". In timp, functie de umiditate si temperatura, se inmoaie si se poate prelinge printre rame, dar sa curga (in adevaratul sens al cuvantului) nu cred.
Eu am bagat in pungi si am asezat placile pe cate trei betisoare puse perpendicular pe rame.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Crysty » 20 Ian 2013, 12:42

am priceput :shock:
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde balu » 20 Ian 2013, 12:56

Pungile sunt f bune, se poate da si sirop 1/1 in ele, problema este cu ceara de p[e speteaza superioara, care la temperatura scazuta le poate sfisia , trebuie asezata pe rame, nu trasa peste rame.
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde un OM » 20 Ian 2013, 21:50

Daca in sezonul activ aceste crescaturi au rolul de distantier intre rame si folie, iarna pot fi inlocuite cu doua betisoare care pot fi mutate usor in cazul adaugarii de turte. Dar fiecare cu timpul sau de lucru.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori