Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Nebunu_R » 06 Mar 2012, 11:20

la turte parca spunea ca se lasa 10-15 min sa se raceasca. nu brusc.
e ok sa pun dupa astea 10 min Protofil si Apicomplex? cred ca temperatura va fi undeva sub 60 grade celsius
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde proapis13 » 06 Mar 2012, 20:37

kamy scrie:
un OM scrie:Despre varianta invertirii zaharului.
invertirea zaharului cu sare de lamaie ramane la latitudinea fiecaruia dar sarea de lamaie ramane un produs chimic si cancerigen dar probabil nu in cele 40 de zile cat traiesteo albina in perioada activa,de la drajdiste vecinii nostri am ramas cu o zestre de invartire de toamna cand sant rezerve subtiri sirop de zahar dens,30% miere se lasa in beci 2-3 saptamani (nu mai retin exact)timp in care se amesteca din cand in cand daca se pune si vinul in beci frecvente se mareste pe cale naturala,pe urma e bagat in rame cu pompa de vid,scurse ramele si capacit prin pulverizare cu ceara topita!

Poti sa dai copy paste de unde ai copiat traducerea asta incompleta???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde kamy » 06 Mar 2012, 21:14

proapis13 scrie:
kamy scrie:[quote="un OM"
Poti sa dai copy paste de unde ai copiat traducerea asta incompleta???

habar n-am am citit acus vre-o 10 ani am incercat in toamna n-am reusit ...,decat sa raspund spre deosebire de....!
vai ma scuzati dvs ati scris cartea?interesant n-ai zice!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde Nebunu_R » 10 Mar 2012, 21:49

am facut reteta pt turte si le-am dat acum o saptamana cam 5-600g de fiecare.
nici nu s-au atins de ea...
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde proapis13 » 10 Mar 2012, 22:09

kamy scrie:habar n-am am citit acus vre-o 10 ani am incercat in toamna n-am reusit ...,decat sa raspund spre deosebire de....!
vai ma scuzati dvs ati scris cartea?interesant n-ai zice!

Fi coerent te rog ca nu am inteles nimic :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde balloo » 14 Iul 2012, 13:10

gica scrie:Reteta standard pentru sirop din zahar invertit:
Necesar
-oala de 10 litri
-100 ml solutie 5% sare de lamaie
-1 litru de apa
-5 kg zahar
Sa presupunem ca vrem sa invertim 5 kg de zahar.
Se ia o oala de 10 litri,preferabil emailata.
Se pune 1 litru de apa apoi 100 ml solutie sare de lamaie
Se pune la fiert.Cand apa incepe sa cante (inainte de a fierbe) se pun 2 kg de zahar.Se amesteca bine,cand se apropie de fiert se pun celelalte 3 kg si se continua cu amestecatul.
Mare atentie la foc,cand incepe sa fiarba se unfla ca laptele pus la fiert.Face spuma si creste in oala,la un moment dat stationeaza si incepe sa dea inapoi.Asta inseamna ca invertirea s-a terminat.Se stinge focul.Acum :
- daca vrei sirop 1:1 pui imediat 4 litri de apa rece si amesteci bine.
- Daca vrei sirop 2:1 pui imediat 1,5 litri apa rece si amesteci bine.
Asta este totul.Acum daca se doreste ceva mai bun se poate pune Protofil sau ceaiuri.


Trei intrebari am:
1. Fatza de ce subliniat si ingrosat mai sus: 100ml solutie = cu 5gr?? Ca sarea de lamaie se vinde la pliculete de 5gr.
2. Eu am pus doar un pliculet, in rest am respectat intocmai retzeta de mai sus. Mi-am stricat siropul sau nu? Adaug ca l-am gustat si acum e putin mai acrisor decat inainte (cand il faceam dupa alta reteta).
3. Inca ceva: Protofil...la 6-7 litri cat rezulta din retzeta de mai sus, cat se pune? cand s-a racit sau dupa ce e gata?
Avatar utilizator
balloo
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Mai 2012, 16:29
Localitate: Cluj-Napoca

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 14 Iul 2012, 13:27

balloo scrie:1. Fatza de ce subliniat si ingrosat mai sus: 100ml solutie = cu 5gr?? Ca sarea de lamaie se vinde la pliculete de 5gr.
2. Eu am pus doar un pliculet, in rest am respectat intocmai retzeta de mai sus. Mi-am stricat siropul sau nu? Adaug ca l-am gustat si acum e putin mai acrisor decat inainte (cand il faceam dupa alta reteta).

Nu ma pricep la chimie, dar la 1 kg de zahar trebuie 1 g de sare de lamaie pentru invertire. Deci, se pare că ai procedat corect.
Dar, din ce știu eu de pe piață, pliculețele (dr.Oetker) cu sare de lămâie sunt la 8 g. Am văzut că majoritatea au 8 g, dar sunt și cu 5 g. Daca ai pus 8 grame, e normal că a ieșit mai acrișor
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde balloo » 14 Iul 2012, 14:22

E pliculet de 5gr, marca "ALEX". E o firma din Galati; acolo scrie ca e ambalat.
Avatar utilizator
balloo
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Mai 2012, 16:29
Localitate: Cluj-Napoca

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde victor s » 14 Iul 2012, 22:43

Protofil - 17 ml /la 1 litru e sirop.
Se adauga protofil inaintea administrarii. astazi dai la albine, astazi pui protofil. Daca i-ti ramane de pe o zi pe alta nu-i problema, dar dupa 2/3 zile incepe sa fermenteze.
Sanatate !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde balloo » 15 Iul 2012, 13:40

Mersi mult pentru detalii Victor!

Inca ceva: ma poate ajuta cineva cu gramajele? Mi-am luat un borcan mic de plastic, gradat cu gramaje pt faina si zahar! Dar nu stiu o proportie intre cele 2 si polen. Deci, spre exemplu, 100gr de polen = cate gr de zahar, sau de faina? Daca are cineva un cantar din acela mic de bucatarie, vor rog mult ajutati-ma cu conversia! :)

Sau invers: 100gr zahar = cate grame polen (uscat!) ? Dar 100 gr faina? Are cineva timp de joaca? :))
Avatar utilizator
balloo
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Mai 2012, 16:29
Localitate: Cluj-Napoca

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde lefter » 03 Sep 2012, 19:27

am facut reteta lui nea gica sirop invertit am respectat gramajele si ordinea totusi compozitia nu sa unflat oare a avut loc invertirea culoarea este buna
lefter
 
Mesaje: 57
Membru din: 22 Aug 2011, 21:09

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde paul » 03 Sep 2012, 19:37

lefter scrie:am facut reteta lui nea gica sirop invertit am respectat gramajele si ordinea totusi compozitia nu sa unflat oare a avut loc invertirea culoarea este buna

Depinde cand ai adaugat solutia de sare de lamaie !!!
Eu o adaug intotdeauna cand aproape incepe sa clocoteasca siropul !
Depinde si de foc ! Este de preferat un foc mai alert cand adaugi solutia de sare de lamaie , apoi cand incepe sa se umfle se reduce ...
Cred totusi ca intr-o anumita proportie s-a invertit !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2012, 19:53

lefter scrie:am facut reteta lui nea gica sirop invertit am respectat gramajele si ordinea totusi compozitia nu sa unflat oare a avut loc invertirea culoarea este buna

S-a invertit, dar nu prea.
Am patit si eu exact ca tine, i-am scris lui nea Gica, inca mai traia pe atunci, si mi-a zis ca si el mai avea rateuri.
Depinde si de foc. Trebuie un foc mare la inceput. Cand incepe sa se umfle, reduci focul.
Dar, grabeste-te cu siropurile ca oricum uzeaza albina si e pacat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde lefter » 03 Sep 2012, 20:14

cristi_vidican scrie:
lefter scrie:am facut reteta lui nea gica sirop invertit am respectat gramajele si ordinea totusi compozitia nu sa unflat oare a avut loc invertirea culoarea este buna

S-a invertit, dar nu prea.
Am patit si eu exact ca tine, i-am scris lui nea Gica, inca mai traia pe atunci, si mi-a zis ca si el mai avea rateuri.
Depinde si de foc. Trebuie un foc mare la inceput. Cand incepe sa se umfle, reduci focul.
Dar, grabeste-te cu siropurile ca oricum uzeaza albina si e pacat.

va multumesc pt. raspunsuri din fericire mai am puiet pe 2 =3rame care sunt goale de miere si cam negre astept sa le scot dupa care fac hranirile de completare 15 sep. dupa calculele mele
lefter
 
Mesaje: 57
Membru din: 22 Aug 2011, 21:09

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde cristi_vidican » 03 Sep 2012, 20:19

Daca mai ai loc liber (si cred ca mai este destul) pe celelalte rame baga-le siropul urgent, cel care face ca rezervele sa fie suficinete. Apoi poti descapaci, aranja rame etc. Dar, exista un timp potrivit pentru completare si acela e, dupa parerea mea, in perioada cand in stup avem cat mai putina albina care va trece iarna.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: INVERTIREA ZAHARULUI

Mesajde ANITEI » 04 Sep 2012, 08:43

Am invertit si eu cu succes (mare succes, era sa dea in foc!) 30 kg de zahar , nu e mare lucru , intr-o ora s-a facut tot.
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori