Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tudorascu » 14 Iul 2015, 19:43

Eu iti dau o reteta si mai simpla, nu are rost sa invertesti zaharul.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Mircea_63 » 14 Iul 2015, 22:05

Bogdan Ionut scrie:Sa nu fie cu suparare, dar vreau sa aflu( daca se poate) cum se face invertirea unui kg de zahar, cu tot cu cantitatile.Posibil ca s-a mai scris, dar sunt nou si nu am atata rabdare sa caut in 77 de pagini.Multumesc!


Iaca ici si reteta. :D viewtopic.php?f=9&t=643#p11252 cu tabla impartirii te descurci matale si singur.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde pustu » 14 Iul 2015, 22:46

Adi Hodis scrie:...
Azi, ploaia mi-a stricat planurile. Cum vroiam sa aflu niste raspunsuri la unele intrebari, am luat googalu' la rasfoit. Am gasit un amalgam de ... versiuni. Dar cu rabdare, curaj si vointa ... m-am lamurit.
Parca era mai simplu sa intreb aici. :)

Daca stiam i-ti raspundeam eu . I-am raspuns si lui dar m-a intrebat pe privat si am scris acolo . Acum am mai mult timp liber . Cand oi avea 500 ...
Multa sanatate .
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde ovidiu8403 » 15 Iul 2015, 09:01

Hai sa lamurim odata povestea asta cu HMF -ul care pentru mine e cu multe ??? . Vorbim de reteta Nea' Gica pentru numele lui Dumnezeu 78 pagini !!! . Eu nu dau niciodata apa cu zahar la abine ,si nu inteleg de ce se contesta aceasta invertire " necontrolata " home made , acasa ... De ex. cumpar zahar coronita diamant-cristal Agrana (nu fac nici o reclama ) si fac reteta nea Gica invertit ,adaug pana la 1/1 sau 2/1 ceai din (menta , coada soricelului , sunatoare , musetel etc) , pun apicomplex , protofil home made , zeama de ceapa ... Da ., are HMF !!! cat ??? nici nu ma intereseaza...
VS Sirop din ungaria "foarte bun" relative ieftin 2.7- 2.8 lei / kg , vrac , .( care o iau de la samsari la mana a 2 cel putin , au si ei castig , cu cat iese din ungaria , sub pretul zaharului cu mult , din ce e facut?)

Deci mie imi iese cost mult mai mare de productie acasa + munca , cand pot cumpara glucoza fructoza aia invertita chimic din cine stie ce ....Nu pot sa cred ca e mai bun !

Va rog sa imi spuneti cum afecteaza HMF-ul , albinele dupa reteta Nea Gica . Racirea rapida e mai posibila in cazul 1/1 decat in 2/1 asta daca ceaiul l-ai facut in prealabil si s-a racit la momentul punerii peste siropul invertit luat de pe foc . Reactia violenta cand pui ceai rece peste siropul proaspat invertit luat de pe aragaz / plita ce reprezinta ? .Va rog cine stie exact treaba cu HMF-ul din siropul lui nea Giga sa ma lamureasca . Eu cand il fac, il tin la punctual de fierbere 20-40 secunde dupa care il dau la un foc mai domol si scade => invertirea . Am iernat cu completari de genu foarte bine , la fel si stimulari foarte bune primavera / toamna . Rog pareri .

Va salut cu stima ,
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde ovidiu8403 » 15 Iul 2015, 09:05

tudorascu scrie:Eu iti dau o reteta si mai simpla, nu are rost sa invertesti zaharul.


Spune-mi de ce ???
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tudorascu » 16 Iul 2015, 08:39

De ani de zile fac completarile cu sirop neinvertit si nu am nici o problema . La inceput faceam si eu sirop invertit. Nu am observat nici o diferenta intre cele doua metode. Anul trecut fiind un an catastrofal si neavand miere aproape deloc in cuib am facut completarile 80% cu sirop 1/2 neinvertit. Au iernat foarte bine si anul acesta am avut o productie foarte buna la salcam.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde cristi_vidican » 16 Iul 2015, 09:33

tudorascu scrie:De ani de zile fac completarile cu sirop neinvertit si nu am nici o problema . La inceput faceam si eu sirop invertit. Nu am observat nici o diferenta intre cele doua metode. Anul trecut fiind un an catastrofal si neavand miere aproape deloc in cuib am facut completarile 80% cu sirop 1/2 neinvertit. Au iernat foarte bine si anul acesta am avut o productie foarte buna la salcam.

În ce perioadă ai făcut completările? Când ai dat ultima dată sirop în toamnă?
Cât dai odată? Ce concentrație zahăr/apă?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tudorascu » 16 Iul 2015, 16:56

Completarile le incep cel mai devreme pe 5 august si cel mai tarziu 12 august. Dupa 20 august incep stimularile pana pe 15 septembrie ,maxim. La doua kg de zahar, unul de apa, fara nimic altceva(pentru completari) Pentru stimulare 1/1, 300gr la 3 zile cu apicomplex si protofil.Asa procedez eu.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde alin75 » 17 Iul 2015, 18:54

https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde rihmond » 17 Iul 2015, 20:01

Inainte de a face siropul a spalat chiloti. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde alin75 » 17 Iul 2015, 20:05

rihmond scrie:Inainte de a face siropul a spalat chiloti. :lol: :lol: :lol:

Acum de sezon sunt pepenii verzi. Uita-te prin tomberoanele din piata acolo unde vezi pepeni si alte dulcegarii aruncate si sa-mi pui daca sunt albine! Oare ce aduna duc in stup? Oare o fi buna mierea? Ai impresia ca aduna nectar doar din floarea de langa urdinis?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Bogdan Ionut » 23 Iul 2015, 11:55

In completare daca vreau sa scot sirop 2/1 pot pune ceai in loc de apa?
Bogdan Ionut
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Iul 2015, 17:02

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tudorascu » 23 Iul 2015, 12:25

Da, Dar ceai nu altceva.
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde socaciu » 01 Aug 2015, 12:45

Deci ar fi indicat sa mentinem siropul aproape de punctul de fierbere in timpul invertirii, timp de 2-3minute, pana scade spuma, apoi oprit focul si racit imediat cu ceai preparat anterior, pana la proportia de 1/1 sau 2/1, cat ai nevoie la momentul respectiv.
Eu asa am priceput si asa fac.
Sper ca fac cat de bine se poate, in conditiile absolut "artizanale" din bucataia personala.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Trantorul@ » 05 Aug 2015, 21:15

Cert ii un lucru anu trecut bagam sirop invertit 4:1 dupa reteta aceasta si zahar "cristal" .... deh sa nu trebuiasca sa ventileze .... sa nu se uzeze cu invertirea .... si se depopulau roii parca vazand cu ochii ... iarna tot zaharul ala s-o facut bocna si pa ..... am mai scris .. EEE anu asta dau 1kg zahar ( margaritar , diamant , coronita ) in sticla de 2 litri si completez cu apa, ii sub 1/1 concentratia ... fara sare de lamaie si fara otet .... si populatiile din roi parca cresc vazand cu ochii .... sa vad cum se comporta la iarna roii pe asa ceva si daca nu gata cu iernat roi pe zahar in zona mea .. au coronite frumoase si capacite unii din asa ceva ... vedem la iarna
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde mellis » 05 Aug 2015, 22:23

socaciu scrie:Deci ar fi indicat sa mentinem siropul aproape de punctul de fierbere in timpul invertirii, timp de 2-3minute, pana scade spuma, apoi oprit focul si racit imediat cu ceai preparat anterior.

Eu folosesc doar invertit după rețeta din acest topic.
Nu am observat depopulare, roii făcuți cu o rama puiet au crescut binișor. Nici urma de cristalizat.
Pun 1l apa la fiert, când suspina adaug 100 ml sare lămâie (din plic 8g fac 160 ml si folosesc 100 ml).
Pun 2 kg zahar si amestec pana începe sa se albească si sa suspine, apoi adaug restul 3 kg, focul il las tare ( inducție), amestec continuu, când începe sa fiarbă dau mai încet, se umfla in spuma, il las la " foc " domol pana scade spuma (câteva minute) pun apoi 1 l apa rece si mut oala in chiuvetă cu apa rece, dau drumul la robinet pana se umple oala (1\1).
După răcire sau călduț il dau unde trebuie.
Daca faceți la fel si aveți probleme nu stiu ce sa zic, eu nu ma plâng.
Zahar mărgăritar la punga de hârtie, sare dr O.
Sănătate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori