Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde csaa » 03 Feb 2018, 14:20

Am vazut la ale mele ca se consuma turta proteica si dupa ce apare polenul din natura, pana infloresc pomii fructiferi
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 03 Feb 2018, 21:02

Da,in acest an e foame ff mare de pastura,in majoritatea zonelor... :shock: ...,si s-ar putea sa puna "botu" sa o ia (timpul si ce polen v-a intra d'afara,in acea perioada hotaraste)..., :idea: Eu, in lipsa de "alteceva"...,la "grupa mica",am pus cate una mica,SI-SI(miere'n punga-proteica,cam3-4gr) chiar daxa au miere berechet in rame,le prinde bine=au intestnul gros gol si au unde acumula...P,S- in zona mea,alunul si pomii sunt ff avansati in vegetatie,si cornul sta sa plesneasca...v-om traii si v-om videee :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Thewatcher » 03 Feb 2018, 21:37

buna citesc de mult timp tot ce se scrie pe forum dar de scris o data pe an.sunt din alba si azi e prima zi cand leam deranjat din toamna cu aceasta ocazie le-am pus cate-o turta din miere cu zahar pudra.am desfacut un singur stup sa vad ce e,miere mai este cam2/3 puiet capacit si o rama pregatita la ouat pastura destul de bine asa ca pana pe sfarsitul lunii liniste.vreau sa le administrez la urmatorul control miere cu polen congelat ca am suficient oare e bine daca il prepar acuma si il dau peste 3sapt.
Thewatcher
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Ian 2017, 19:21

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde peterneamt » 04 Feb 2018, 10:11

Dacă deschizi stupii iarna vei crea un dezechilibru termic pe care albinele îl vor redresa în scurt timp dar, pentru asta vor crește consumul de miere. Crescând agitația și consumul măresc temperatura și încep să hrănească matca cu mai mult lăptișor și implicit suprafața de puiet va crește. Dacă mai dai și turte fenomenul ia amploare și odată ce ai intrat în horă trebuie să joci și jocul asta continuă până la 1 aprilie , timp în care cu banii pe care-i dai pe hrană ( turte, miere , înlocuitori de polen etc. ) mai cumperi stupii încă odată. Binențeles că dacă duceți stupii la polenizarea migdalului se merită investiția, dar trebuie să țineți cont că albina ecluzionată iarna se hrănește în special cu lăptișor secretat de albinele bătrâne, care după ce-și dau toată proteina din rezerve (corpul gras ) mor rămânând ca o carcasă goală, iar albinele proaspăt eclozate trebuie să consume (mănânce, asimileze ) în prima săptămână 90 % din proteina asimilată în toată viața ei și nu prea au de unde.....
Albinele (eclozate din toamnă) trebuie să consume polen proaspăt pentru a curăța suprafața intestinelor și a facilita astfel absorția proteică.....și dacă noi le dăm înlocuitori de polen înainte ca albinele să consume polen și să facă zborul de curățire, riscăm să înbolnăvim albinele de nosemoză .......(am mai descris fenomenul ...)...
Deci cine hrănește stupii iarna riscă , metoda fiind o lamă cu două tăișuri și în urma aplicării ei unii stupi vor fi foarte populați dar cu albină de proastă calitate (corpul gras insuficient format ) și alții terminați (cu albină epuizată) sau, bolnavi de nosemoză, sau chiar morți !
ps. vrei stupi puternici care să înceapă să producă miere de la pomii fructiferi, atunci bagă la iernat familii puternice cu peste 7 intervale de albină (unificări...) ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Balian » 04 Feb 2018, 11:02

Totdeauna este bine să ai familii puternice, dar cine are posibilitate de cules timpuriu, pomi fructiferi, rapiță ar fi bine să pregătească familiile puternice din toamnă. Efort financiar și de muncă același, numai să fie făcut potrivit, nu în ultimul timp în primăvară.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 04 Feb 2018, 14:39

Teoretic,e ff corect cele scrise de PETERNEAMT....daar,incaz ff acut(lipsa) de pastura, se pot folosii cu succes si inlocuitorii(cu anumite riscuri,evinent)...,decat NICA..,este buna siiii BUNICA(Anica :P )s-au fiecare cu ce are in functie de metoda lui de lucru :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde tiih » 04 Feb 2018, 19:37

peterneamt scrie:ps. vrei stupi puternici care să înceapă să producă miere de la pomii fructiferi, atunci bagă la iernat familii puternice cu peste 7 intervale de albină (unificări...) ;)


LIKE! ..cu o mica adaugare,mai exista o varianta...selectia de matci foarte prolifice,facuta ani de zile..chiar cu riscul de a fi roitoare.....

PS.Pentru dl gica mosu...e pentru prima data cand nu sant raspicat, de acord cu dvs.......Decat BUNICA (Anica :) )mai bine.... NICA!
Decat inlocuitori mai bine astepatam...polen poaspat,cat mai proaspat.....! :lol:
Sanatate!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 04 Feb 2018, 20:03

...D-le TIIH,e buna si ANICA daca se misca natural(polen crud ,galbenus de oua,lapte+ branza de vaci(proaspata la zagalna)+apimer(miere cu apilarnil)....Si,da scoatem"vaca" la iarba verde-la pascut :PP.Si,sa nu uitati ca :ALBINA DE IERNARE TOT DISPARE...fie ca vrem noi s-au nu,ff curand(se sacrifica pt urmasi :) )
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 05 Feb 2018, 08:55

daffid mihailov scrie:Haha bună asta. Ce am ras. :lol: da' pai folclorul nostru e plin de versuri cu 'dusmani' de la moldovean pana la vrâncean.


...Apai,d-le D Mihalov...,io bag sama, ca sunte-ti o ta'r de NATIONALIST...,precum si forumul ista care,s-o rupt in doua=PRO si CONTRA turtei cu inlocuitori de polen... :shock: ...,la fel vaz si-n politica cu a'i din parlament(PSD-isti),ce fac= dau legi PRO-CONTRA HOTIEI-CORUPTIEI... :shock: ...dar sunt si din aia(DE CENTRU STANGA)...,de-i doare'nc.r(de restul lumii),o tin p'alor...,pai de,interesul poarta fesul :mrgreen:P.S- si eu am ras...,din pacate, sunt inspirate din viata ROMANILOR de zi cu zi... ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2018, 10:15

Dacă vom avea vreme bună și în zona de iernare pe rază de 500 m-1000 m suficient polen..... , albinele pot aduce într-o zi mai mult polen de calitate decât conțin turtele noastre .
ps. dacă trăiești doar din apicultură (fără alte venituri ) calculele le faci altfel.... Nu zic că dacă le dai.... nu te vor răsplătii......dar, uneori din dorința de a face bine, facem mai mult rău, uitând că albinele au propria srategie de a trece peste perioadele de iarnă și peste cele de lipsă de cules și că pentru a fi rentabili trebuie ca albinele noastre să fie în armonie cu natura (conectate la ceasul biologic.....fenofaza ). ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde daffid mihailov » 05 Feb 2018, 10:29

Nea Gica, ai uitat cel mai important lucru, disputa secolului, buckfast vs carpatina. Are și asta o legătură cu sentimentele. 8-) prin 2011 era fundul gol sau fundul plin.

Peterneamt, va citesc și mai mereu va dau dreptate. Dacă e polen.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde ignatov andrei » 05 Feb 2018, 10:52

Sunt foarte bune aceste hraniri, mai ales cu inlocuitori, deoarece, de ceva timp, albina are si o flora intestinala bogata!
Este primul pas in transformarea albinelor in mamifere zburatoare...!!!
Astfel Ordinul Hymenoptere se va imbogati cu Homeopataes Mamiferaes Melliferae!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde gica.mosu » 05 Feb 2018, 11:06

D M....v,scrie: in 2011 era fundul gol s-au plin...Da,si-si...,uneori TANGA(atan'c.r :P )daaar,ne adaptam dupa nevoi,si "dansam" cu ci aveam :shock: Cat despre MATCI...,eu,dansez cu carpatinele...,uneori si cu ceva "straine"...,cand schimb(sangele) scuzati .... LINIEA :D
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde daffid mihailov » 05 Feb 2018, 16:27

Am încercat și eu toate și de toate când eram tânăr si vedeam cum se ridica la unii albina sub podisoare sau cum acoperă ultima rama(de frica) când nu au diafragma de ziceam wow ce rasa minunata. Dar acu nu mai pun botul la tot ce zboară. Pt ca ma interesează ce am în butoaie la urma urmei.

Cat despre turte, înclin mai mult spre Ignatov și Peterneamt.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde vladonofrei » 05 Feb 2018, 19:43

ignatov andrei scrie:Sunt foarte bune aceste hraniri, mai ales cu inlocuitori, deoarece, de ceva timp, albina are si o flora intestinala bogata!
Este primul pas in transformarea albinelor in mamifere zburatoare...!!!
Astfel Ordinul Hymenoptere se va imbogati cu Homeopataes Mamiferaes Melliferae!!!


Dl Ignatov daca omul care e o fiinta superioara, nu reuseste sa se adapteze la schimbarile climatice pe care singur le provoaca,credeti ca albina are sanse mai mari sa se adapteze la vremea total schimbata din ultimii 20 de ani? Ma intreb in zona dumneavoastra mai e polen in august?Dar vremea mai e la fel ca acum 10 ani in martie si aprilie?Inlocuitorii de polen sunt departe de a fi perfecti dar mai buni decat deloc.
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde ignatov andrei » 05 Feb 2018, 20:47

vladonofrei scrie:Inlocuitorii de polen sunt departe de a fi perfecti dar mai buni decat deloc.


Asa este, da-i tare!!!
Nu uita de intretinerea "florei intestinale" a albinei, cu de toate bulboasele si plantele (pe care le mananca doar vaca, cateodata)...!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori