Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Descapacit rame cu miere

Mesajde Relu s » 10 Oct 2017, 10:37

Buna ziua
Ma intereseaza sa stiu daca este bine sa descapacesc rame de miere acum , in octombrie inainte de strâns cuibul.
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 10 Oct 2017, 10:50

Relu s scrie:Buna ziua
Ma intereseaza sa stiu daca este bine sa descapacesc rame de miere acum , in octombrie inainte de strâns cuibul.
banuiesc ca te referi dupa diafragma? atunci Da .. ar fi indicat si o organizare cat de cat a cuibului , adica scos ramele noi si cele necorespunzatoare sau cele fara coronite .


nu uita ca rama pe care a fost ultimul puiet sa ramana totusi in centru. si rama cu pastura la margine ... pentru in februarie.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde Relu s » 10 Oct 2017, 10:59

yuonyuon scrie:
Relu s scrie:Buna ziua
Ma intereseaza sa stiu daca este bine sa descapacesc rame de miere acum , in octombrie inainte de strâns cuibul.
banuiesc ca te referi dupa diafragma? atunci Da .. ar fi indicat si o organizare cat de cat a cuibului , adica scos ramele noi si cele necorespunzatoare sau cele fara coronite .


nu uita ca rama pe care a fost ultimul puiet sa ramana totusi in centru. si rama cu pastura la margine ... pentru in februarie.

Multumesc pentru raspuns.chiar acum ma apuc de treabă,imi ere frica de uzura albine.
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 10 Oct 2017, 11:05

Relu s scrie:
yuonyuon scrie:
Relu s scrie:Buna ziua
Ma intereseaza sa stiu daca este bine sa descapacesc rame de miere acum , in octombrie inainte de strâns cuibul.
banuiesc ca te referi dupa diafragma? atunci Da .. ar fi indicat si o organizare cat de cat a cuibului , adica scos ramele noi si cele necorespunzatoare sau cele fara coronite .


nu uita ca rama pe care a fost ultimul puiet sa ramana totusi in centru. si rama cu pastura la margine ... pentru in februarie.

Multumesc pentru raspuns.chiar acum ma apuc de treabă,imi ere frica de uzura albine.
mutarea mieri in centrul stupului nu e chiar uzura dupa lume.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde Arhivistu » 10 Oct 2017, 17:44

Nu e nici o uzură,poti descapaci linistit acolo unde nu ai inca rezervele formate,grabeste-te pana nu vine frig mai mare.
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde mellis » 10 Oct 2017, 20:55

Relu mama,
Dar pana acum ce ai facut?
Este o problema cu viespii care-s mai acctivi pe frig decat albinele, dar...
si eu ma pregatesc de dezcapacit - dar pt borcane.
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 11 Oct 2017, 16:45

mellis scrie:Relu mama,
Dar pana acum ce ai facut?
Este o problema cu viespii care-s mai acctivi pe frig decat albinele, dar...
si eu ma pregatesc de dezcapacit - dar pt borcane.
Sanatace buna!
da cand descapacim ? in august? poate omu' pana acum a dat la centrifuga si a avut treaba ....:))
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde jonny_it » 11 Oct 2017, 17:18

yuonyuon scrie:Sanatace buna!
da cand descapacim ? in august? poate omu' pana acum a dat la centrifuga si a avut treaba ....:))[/quote]

Da, in august. Atunci iau repede ramele descapacite, la fel si siropul pt completare, au timp sa capaceasca tot + ca este o buna stimulare.
Siropul sau mierea de la sfarsit de septembrie/octombrie ramane asa necapacita si dupa aia primavara se plang ca sunt familiile slabe.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 11 Oct 2017, 19:58

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:Sanatace buna!
da cand descapacim ? in august? poate omu' pana acum a dat la centrifuga si a avut treaba ....:))


Da, in august. Atunci iau repede ramele descapacite, la fel si siropul pt completare, au timp sa capaceasca tot + ca este o buna stimulare.
Siropul sau mierea de la sfarsit de septembrie/octombrie ramane asa necapacita si dupa aia primavara se plang ca sunt familiile slabe.
[/quote]omu a zis ca dupa diafragma , in august stupii is cu caturile pe ei . unde pun rama ?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde jonny_it » 11 Oct 2017, 20:35

yuonyuon scrie:omu a zis ca dupa diafragma , in august stupii is cu caturile pe ei . unde pun rama ?


Am familii care nici acum nu am unde pune rama.
De aia exista caturi :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde tiih » 11 Oct 2017, 20:42

Incredibil cate pareri sunt, referitoare la descapacirea ramelor..unele total antagoniste....
Un lucru e sigur,cine nu stie CAND,CAT si CUM trebuie facuta descapacirea ramelor la sfarsitul sezonului apicol..nu va avea parte de descapacirea ramelor la inceputul sezonului apicol din anul urmator..in vederea extractiei!!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde jonny_it » 11 Oct 2017, 20:47

tiih scrie:Incredibil cate pareri sunt, referitoare la descapacirea ramelor..unele total antagoniste....
Un lucru e sigur,cine nu stie CAND,CAT si CUM trebuie facuta descapacirea ramelor la sfarsitul sezonului apicol..nu va avea parte de descapacirea ramelor la inceputul sezonului apicol din anul urmator..in vederea extractiei!!!!


O familie puternica isi trage in cuib mierea dupa ce nu mai este cules inclusiv de pe ramele neocupate cu albine.
Problema este ca vine imediat zapada si unii inca nu au rezerve prin stupi, si vedem iar discutii despre turte in ianuarie/februarie.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde jonny_it » 11 Oct 2017, 21:02

Unii dau pungi cu miere in decembrie. :lol:

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 11 Oct 2017, 21:15

da asta e suplimentare , adica cadou de craciun.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde jonny_it » 11 Oct 2017, 21:21

yuonyuon scrie:da asta e suplimentare , adica cadou de craciun.


Daca le dau cadou de Craciun produc mai mult? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 11 Oct 2017, 21:50

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:da asta e suplimentare , adica cadou de craciun.


Daca le dau cadou de Craciun produc mai mult? :lol:
ia uite marea lucrare ce am facut eu azi, nu i am mai verificat de la 1 septembrie, mai trebuie ceva haleala. [youtube] https://www.youtube.com/watch?v=4TEtobWpyUY&t=50s [/youtube]
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori


cron