Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde gigieu » 19 Feb 2019, 21:45

Amesteca-l cu putina miere si zahar pudra si poti face turte. Dar eu as zice sa mai ai rabdare putin, nu-l da chiar acum.[/quote]

L-am dat in fata stupilor,trecut prin rasnita.L-au luat in 30 minute.Stau langa padure si probabil se deschide cornul pentru ca am vazut ca aduc polen galben,slab dar aduc.Multumesc de sfat!
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 12 Feb 2021, 15:13

Azi dimineață erau -15 Gr
Acum la ora 14 00 sunt -13.
Vânt.

Curios ce cred adepții stimulării timpurii cu proteice, dar și adepții turtelor albe de siguranță administrate in ianuarie, că se întâmplă cu puietul in astfel de perioade.

Sau daca merita sa ai puiet acum.
Ce se întâmplă cu albina născută acum...
Urmând 2 săpt fara zbor...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 12 Feb 2021, 15:46

kovacslg scrie:Azi dimineață erau -15 Gr
Acum la ora 14 00 sunt -13.
Vânt.

Curios ce cred adepții stimulării timpurii cu proteice, dar și adepții turtelor albe de siguranță administrate in ianuarie, că se întâmplă cu puietul in astfel de perioade.

Sau daca merita sa ai puiet acum.
Ce se întâmplă cu albina născută acum...
Urmând 2 săpt fara zbor...


Vine in goana un ostean la Stefan cel Mare:
-Maria Ta, dau turcii navala!!
-Pregatiti sabia, calul si camasa mea cea rosie daca sunt ranit sa nu se descurajeze ostenii mei! Dar cati sunt turcii?
-Vreun milion Maria Ta!
-Iara noi?
-Vreo zece mii!
-Pregatiti si pantalonii maro…

Cam asa si cu cei care au tot stimulat de prin ianuarie. :)
O parte din puiet o sa dispara. Familiile puternice nu o sa fie prea afectate, problema este ca cei care dau turte si stimuleaza din ianuarie sunt tot cei care au de obicei familii slabe.
O sa fie scumpe la primavara familiile.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 12 Feb 2021, 18:51

Na acum se vor supăra multi pe dvs.

Cum adică??? Cei cu turte au familii slabe???
Cu greu am.putut convinge pe câte unul sa nu le pună.
Cred că deja e obișnuință la multi.
Dar nici unul nu recunoaște că poate pica familiile în cap în martie exact din acest motiv.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 12 Feb 2021, 19:40

kovacslg scrie:Na acum se vor supăra multi pe dvs.

Cum adică??? Cei cu turte au familii slabe???
Cu greu am.putut convinge pe câte unul sa nu le pună.
Cred că deja e obișnuință la multi.
Dar nici unul nu recunoaște că poate pica familiile în cap în martie exact din acest motiv.


Nu generalizez, dar am observat asta destul de des. Rar am vazut turte la familii care erau de la 7-8 intervale in sus.
Inca ceva, de obicei familiile mai slabe/medii sau care nu sunt atat de puternice pe cat vrea instinctul lor sa fie vor sa recupereze toamna tarziu/primavara devreme. Cand apicultorul le mai da si apa la moara nu prea se termina cu bine, dar si asta este pentru cine are ochi sa vada. Dupa o sa dea vina pe varroa sau altceva dar numai pe ei nu.
Si totul pleaca de la faptul ca multi nu stiu din ce fel de albine sunt formate albinele de iernare, cat timp traiesc dupa ce incep sa hraneasca puietul, cat timp traiesc albinele din prima generatie(alea hranite de albinele de iernare) si alte lucruri elementare de apicultura. Cu exceptia lui Nea Andrei Ignatov nu am vazut pe nimeni sa spuna anumite aspecte care sunt banale, dar foarte multi nu le stiu si de aceea fac greseli care de multe ori fac diferenta intre profit si pierdere.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 13 Feb 2021, 09:57

Ce ziceti ?....sa pun turte proteice la stupi?
Eu zic ca daca iau trei perechi de izmene si se mai domoleste vantu...afara.....as putia sa ridic doua capace....

O fi bine ca am stimulat ponta matcii?

Nu va grabiti sa mi dati raspuns!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 13 Feb 2021, 10:26

Albina de iernare așa numita diutinus bee, e un fenomen în sine.
Sunt zeci de lucrări f interesante din păcate majoritatea in limba engleza, care traduse esunt inexacte.

S au făcut multe observații.
De ex dacă condițiile "corecte" sunt generate și albina de iunie/iulie, poate devenii albina de iernare.
Pe de altă parte, dacă condițiile de iarna sunt menținute artificial, albina de iernare poate trăi și 8 luni.

Când albina de iernare devine activa, (creste temperatura din cuib, hrănește larve, consuma peste măsură,) ea devine "muritoare" in foarte scurt timp.

Din astea doua perspective se pot deduce multe, daca cineva gândește, și are ceva experiență cu stupii.


De ex. Merita create condiții de activitate specifice sezonului activ pt albinele de iernare numai când condițiile sunt prielnice creșterii puietului.
Adică căldură (și noaptea), cules din natura.
Numai atunci merita sa fie puse la munca, fiindcă sunt capabile să crească generația de schimb.
Iarna nu. Se chinuie se zbat pt.ceva puiet neviabil și mor degeaba în număr mare în martie.

Nu merita menținut puietul in toamna.
Ponta scade din iulie, august.
Așadar cu cât mai târziu intervin condițiile care lasă albinele sa devina alb de iernare, cu atât ele vor fi mai puține, și mai vulnerabile, crescute in condiții neprielnice, deranjate de varroa etc.
Iar albina care ar fi fost perfecta de iernare s a sacrificat pt acele ultime generații neviabile.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 13 Feb 2021, 11:54

Despre hranirea cu turte si stimularea familiilor de albine in timpul iernii, s-a discutat foarte mult pe forumuri. Din pacate foarte multi dintre cei care vor sa se apuce de crescut albine nu se documenteaza din literatura apicola serioasa si nu asculta de cei care dau sfaturi corecte, ca cele din postarea de mai sus.Inca din decembrie unii incepatori intreaba cand se dau turte la albine. E mai comod de urmarit niste filme pe youtube in care niste neaveniti profita de naivitatea incepatorilor si isi vad de propriile interese facand reclama la tot felul de maglavaisuri si "steroizi" pentru albine. Pana in 1989 nu erau tot felul de produse folosite pentru "dopa" albinele si familiile erau foarte sanatoase si productiile de miere pe masura. Incepand cu anii 90 si in special dupa intrarea in UE au aparut tot felul de stimulente si medicamente pentru albine si familiile de albine sunt tot mai bolnave si productiile tot mai mici. Daca amintim si de pesticidele care se folosesc si la noi in agricultura avem tabloul complet a conditiilor in care trebuie sa supravituiasca bietele albine.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 13 Feb 2021, 21:34

kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 13 Feb 2021, 21:55

Concluzie.
Nu exista zone în tara unde sa fi ferit 100 % de temp f scăzute până la.sfarsitul lunii februarie.
As fi curios cum arată stupii aia după perioada asta de frig.

Poate și fara turte am avut puiet, (care dispare acum), dar macar nu au primit uzura de 3-4 kg de turte...fix degeaba...

Cu acel preț cumperi 8 kg de zahăr și faci 12 l de sirop în aprilie....când chiar au nevoie de hrana...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 14 Feb 2021, 12:05

kovacslg scrie:Concluzie.
Nu exista zone în tara unde sa fi ferit 100 % de temp f scăzute până la.sfarsitul lunii februarie.
As fi curios cum arată stupii aia după perioada asta de frig.

Poate și fara turte am avut puiet, (care dispare acum), dar macar nu au primit uzura de 3-4 kg de turte...fix degeaba...

Cu acel preț cumperi 8 kg de zahăr și faci 12 l de sirop în aprilie....când chiar au nevoie de hrana...
DISPARE DACA AVETI STUPI PE 3-4 RAME!!

in cazul stupilor puternici nu dispare nimik.....!

foarte multi au dezvoltat o intreaga apicultura /metodica raportata doar la stupi slabi....si o infinitate de rezolvari a unor probleme specifice doar stupilor slabi.....deci daca ai stupi slabi ..le ai pe toate ...si raie si ciuma si paduchi....si nici miere nu faci...plus ca mai mult cheltui(asta nu mai mentionam)

cei ce stiu /sau au stupi puternici(sau stiu s ai faca ) nu au ce discuta ...nu au cu ce sa se "laude" ....aia sunt"pescari"(in limbaj popular)
cam asa se inpart apicultorii in doua lumi paralele: .......apicultori .....si "pescari" pe care nu i intelege nimeni.........si totusi mai sunt si "pescari apicultori"(din randu apicultorilor) ...dar aia sunt acceptati cu bratele deschise..... :?

ma intreb oare ce fac admiratorii lui costin....cred ca dau cu bumnii in tastatura :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Shrek » 14 Feb 2021, 13:06

Este extrem de interesant cum se duc "luptele" pro si contra folosirii turtelor proteice pe timpul iernii. Uni asa zis" influenceri" apicoli, care au un nr de stupi necunoscut sau nedefinit dar au multa logoree( nu va gânditi la...nosema), recomandă cu sârg folosirea turtelor proteice ( probabil cele făcute în casă cu polen si cu rumegus la fabrica). Citeam zilele trecute despre un " sfat" de a pune preventiv în stupi, pe timpul iernii, turte in cap pentru a " usura" accesul albinelor la sursele de hrana. Adept al logicii elementare, imi dau seama că, o astfel de recomandare se refera in general la stupii mai slabuti, cu rezerve de albina si hrana limitate. Cam 3-4 rame cu albina plus 2-4 rame pastura ( daca stie apicultorul" ce este aceea) si miere, in total 6-8 rame cu care ierneaza foarte multi apicultori. Astea sunt ramele cu care se intra in iarna. Cu ce ajunge în primavara, este alta poveste. Depinde , cel puțin din punctul meu de vedere, neargumentat științific, de structura genetică a coloniei, de vreme si mai ales de putinta stuparului de a se abține la cotrobait in stupi , in miezul iernii. Dar, ceea ce pot sa va spun din " experienta " mea , destul de mica in calitatea de " crescător de albine", ca stupii care au intrat în iarna pe 6-8 rame, asa cum i-am descris mai sus, care au reușit să si iasa tot pe atâtea rame la începutul lunii martie, fără " adausuri" de coliesa, pe timpul iernii, au o dezvoltare umăr la umăr cu stupii intrati cu 8-10 rame, din care cel putin 6-7 intervale de albina. Riscul este la aceștia din urmă, sa intre in friguri chiar înainte de salcam.
Bine, acum au sa vine teoreticienii si matematicieni care argumentează științific, ca nu este posibil ca din 4-5 intervale de albina in martie, sa ajungi la 2-3 magazii 1/2 la începutul lunii mai ( la salcam). Eu spun că da, cu puțin sirop sau miere si o primavara normală si mai ales fără chimice la in zona.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 14 Feb 2021, 14:11

un stup slab ...este in deficit....este o familie de albine care e la limita supravieturii...deci trebuie asistat(cu turta minimis :lol: )..
la astfel de stupi este "LOGIC" (SAU MORAL)sa i se dea ....DAR din punct de veredere al bisnisului ....el reprezinta o paguba....si nu ar trebuii sa existe DE LA INCEPUT!

si tot din punctul de vedere al bissnisului DAR SI MORAL....grija apicultorului ar fi sa nu mai aduca coloniile in starea asta si sa chinuie albinele peste iarna...eu zic ca asa e un pic mai "LOGIC"

"LOGIC" poate fi in mai multe feluri.....depinde cine te invata sa gandesti "logic"
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Balian » 14 Feb 2021, 16:15

Interesant cum sunt stupari care știu la perfecție ce au ceilelți în stupii lor. :lol:
Vorbim de numărul de rame cu care se intră la iernat. De la 3 la 8. Despre cantitatea
și calitatea proviziilor lăsate pentru iernare........

Spun ce am eu acum. Am și familii și roiuri. Toate sunt lăsate la 9 rame că al 10-lea este
rama clăditoare. În august las și completez provizii cât să fie un corp 1/2 și cum
nu prea am în zonă mult polen pun turte proteice în august nu primăvara.
Tot toamna unitatea care este slabă le slăbesc și mai mult și le pun câte 4 într-un stup.
Astea trec iarna fără probleme și primăvara fac ce vreau cu ele. Nici măcar nu le
ascult cu furtunul. Roiurile care au ghem mai mic pimăvara se dezvoltă la fel sau
mai bine decât familiile. Au loc că și ei au iernat tot pe 9 rame.
În martie după zborul masiv de curățire le verific rapid, remediez dacă este ceva
problemă și dacă nu se anunță un val de frig cam pe 8 martie le dau un cadou, o
turtă proteică, dar nu este regulă numai dacă anunță ploi multe. La a doua jumătate
a lunii martie le dau 2-4 stimulări cu medicament în sirop. Asta înainte de a înflori
pomii. După înflorirea pomilor gestionez pe ce au și ce aduc. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kiloz » 14 Feb 2021, 16:42

Caz la caz. Ce ai si ce poti face. De doi ani toamna până târziu am cules cam asa , mană si zeama de struguri, mana- zeama de struguri si iulisca. Iulisca nu sstiu de unde, nu am gasit sursa.
Am doua variante, iernez pe amestec din astea sau o storc si inlocuiesc mierea respectivă.
1).
Prima varianta, familii slabe, depopulate sau chiar pierdute până in primavara. Din familii testate chiar 80%.
2).
a.-lnlocuirea ramelor cu miere de la rezerva, daca am.
b.- completez cu sirop până la o anumita cantitate, dupa aia bag turte (apifonda) chiar din decembrie
Până la ora actuala a functionat varianta 2)b. Oare de ce?
Puiet zero în data de 05.02.
Zona, genetica, stilul de împachetare, metoda de lucru?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Balian » 14 Feb 2021, 17:40

kiloz scrie:Caz la caz. Ce ai si ce poti face. De doi ani toamna până târziu am cules cam asa , mană si zeama de struguri, mana- zeama de struguri si iulisca. Iulisca nu sstiu de unde, nu am gasit sursa.
Am doua variante, iernez pe amestec din astea sau o storc si inlocuiesc mierea respectivă.
1).
Prima varianta, familii slabe, depopulate sau chiar pierdute până in primavara. Din familii testate chiar 80%.
2).
a.-lnlocuirea ramelor cu miere de la rezerva, daca am.
b.- completez cu sirop până la o anumita cantitate, dupa aia bag turte (apifonda) chiar din decembrie
Până la ora actuala a functionat varianta 2)b. Oare de ce?
Puiet zero în data de 05.02.
Zona, genetica, stilul de împachetare, metoda de lucru?

Da. Așa este și la mine. În jurul meu sunt vii de unde adună zeamă de struguri. Este cât se poate
de dăunător. Iulișca încă nu am. Pentru iernare și eu am două variante:
- storc cam 50-70% din mierea de fs și completez masiv cu F40
- las multă miere de fs 50-70% (ca în acest an) și completez restul
Când am albină multă toamna pot completa nu e problemă. Când e mai puțină dau turtă proteică
și sirop mai puțin. Le scutesc de lucrul mult. Las să se ocupe cu puietul de iarnare, siropul dau mai
mult pentru stimulare puiet. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori