Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea cu turte .

Mesajde cristi-serban » 05 Ian 2012, 18:53

O alta reteta. :D Materialele necesare:
25 kg de zahăr pudră, 1,5 kg de drojdie proaspătă pentru pâine, 1,25 kg de miere si 1 litru de apă.
Procedura de preparare: Într-un castron pune drojdie sub formă de praf fin şi se amestecă cu 1 kg de zahăr pudră.
Aşteptaţi de reacţie şi formarea de masă lichid / 5 minute /. În astfel de tcnost adăuga miere şi apă şi se fierbe
/ min de fierbere 5-10 /, în scopul de a inactiva drojdii. Această masă caldă a radiatorului se toarnă imediat în
mixer şi se adaugă restul de zahăr.
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Bee Happy » 05 Ian 2012, 18:57

Drojdie proaspata pentru paine :shock: Pai nu se umfla compozitia, cand da de caldura?
Sau zic si eu ca tiganu' cu laptele: ''Inmulteste-l Doamne, inmulteste-l'' :lol:
Dar daca se inactiveaza...
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: stimularea cu turte .

Mesajde jenica67 » 05 Ian 2012, 19:58

Nu creste, uite aici, ca a mai fost aratata de proapis13 daca nu ma insel o reteta asemanatoare dar la scara mai mare :
http://www.youtube.com/watch?v=zgVw6qrT ... r_embedded
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: stimularea cu turte .

Mesajde gabi bee » 05 Ian 2012, 20:57

ceva despre cum combinam ceaiurile din plante medicinale cu turtele proteice , stie cineva ? care ar fi cele mai importante 3 plante care ar trebui folosite la prepararea ceaiului si in ce proportii ? numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stimularea cu turte .

Mesajde victor s » 05 Ian 2012, 22:25

ca si la om gabi, ca si la om...ce e bun pentru om, cu siguranta e bun si pentru albine... ;)
bai...ce activ esti de la o vreme...(asta a fost intepatura...dar cred ca deja esti imun... :lol: )
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Făniță Teleorman » 05 Ian 2012, 22:26

teinegru64 scrie:
popik50 scrie:
Făniță Teleorman scrie:eu cred ca familiile au intrat in iarna cu hrana putina. Ce pot sa le dau de acum din decembrie ca sa le scot in primavara familii normale sau chiar puternice?

Dale pace si liniste pana pe 15 ianuarie si atunci sa incepi sa le dai miere zaharisita in pungi . ;)

Ma da rai mai sunteti.Pot sa dau pariu Fanita are haleala pana in august.Greseala lui ...si nu numai.....e ca
nu pun poze...poze si iar poze.Din ce spune Fanita suna a reclama....si multi ne abtinem.
Daca crezi ca nu ai rezerve urmeaza sfatul lui popik ....dar si al meu.


Sunt incepator si cred ca intrebarea pe care am pus-o este fireasca! Cand voi fi avansat cum probabil sunteti voi nu voi da raspunsuri rautacioase la nimeni! Este prima iernare pe care o fac cu familii de albine! Si oricum nu inteleg care este treaba cu reclama,de ce fac reclama sau la ce fac reclama!
Ultima oară modificat de Făniță Teleorman pe 05 Ian 2012, 22:51, modificat 1 dată în total.
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Făniță Teleorman » 05 Ian 2012, 22:28

alt stupar scrie:
Făniță Teleorman scrie:eu cred ca familiile au intrat in iarna cu hrana putina. Ce pot sa le dau de acum din decembrie ca sa le scot in primavara familii normale sau chiar puternice?

Cea mai "benga" intrebare de sezon :lol: :lol: :lol:
Am sa mi-o bag la avatar !


Pentru tine cel mai ,,benga,, raspuns de sezon! Iar la avatar daca vrei pune fotografii cu stupina ta daca ai ce arata!!! :mrgreen:
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: stimularea cu turte .

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Ian 2012, 22:32

Fanita prietene !!! iti spun eu ca are ce arata !!! am fost la el si am vazut !!! el , alt stupar , este a patra generatie de apicultori !!! sa fii sanatos cu toata familia ta !!! :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Făniță Teleorman » 05 Ian 2012, 22:47

popik50 scrie:
Făniță Teleorman scrie:eu cred ca familiile au intrat in iarna cu hrana putina. Ce pot sa le dau de acum din decembrie ca sa le scot in primavara familii normale sau chiar puternice?

Dale pace si liniste pana pe 15 ianuarie si atunci sa incepi sa le dai apifonda sau miere zaharisita in pungi . ;)


Multumesc pentru sfat, care dovedeste ca sunteti cu adevarat apicultor!
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Făniță Teleorman » 05 Ian 2012, 22:49

CORNEL V. scrie:da-le cate o turta cu zahar pudra si miere sau apifonda ca sa nu ai surprize si sa-ti moara de foame , daca zici ca ai miere putina...da' la anuu :P ... sa le lasi mai multa miere sau sa le faci hranirile de completare asa cum trebuie


Multumesc pentru sfat, la anul asa o sa fac! Anul acesta n-am stiut si este prima iernare cu familii de albine!
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: stimularea cu turte .

Mesajde victor s » 05 Ian 2012, 22:50

Făniță Teleorman scrie:daca ai ce arata!!! :mrgreen:

:lol: :lol: :lol:
asa,asa....corect...ai ce arata domnule altstupar ? (in afara de cele din pavilioane si cele varsate prin curte...) vrem ceva noutati...! :lol:
Ultima oară modificat de victor s pe 05 Ian 2012, 22:53, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Adi Hodis » 05 Ian 2012, 22:52

Făniță Teleorman scrie:...
Pentru tine cel mai ,,benga,, raspuns de sezon! Iar la avatar daca vrei pune fotografii cu stupina ta daca ai ce arata!!! :mrgreen:

Fanita, ce sa arate ? ... ca eu n-am vazut putine lucruri pe la el si nici nu le are cu albinele, mai da si el cu stangu-n dreptu` adesea ( de obosit ) ... da ce face ce nu face, o scoate la capat cu v´o 300 de stupi.
Si nu fi necajit ca ai pus o intrebare "benga " ... a zis unu` ceva " de locul I ".
Cica era nemultumit ca nu i-a iesit socotelile cu mierea si mas. 141 ... si la extras a lasat putina miere albinelor pt. iernat.
Zice " sa-mi bag picioru`!!! ... daca mie mi-e greu, apai sa le fie si lor !!! "
E clar ce o sa iasa din iarna, nu ?.
Deci, aia-i cea mai " benga " afirmatie !. :shock:

ps
toti am facut greseli ... important e sa nu mai facem.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Făniță Teleorman » 05 Ian 2012, 23:17

victor s scrie:
Făniță Teleorman scrie:daca ai ce arata!!! :mrgreen:

:lol: :lol: :lol:
asa,asa....corect...ai ce arata domnule altstupar ? (in afara de cele din pavilioane si cele varsate prin curte...) vrem ceva noutati...! :lol:


daca are atitea pavilioane si sute de familii + este un super apicultor,are ce ne invata pacat ca este putin rautacios cu cei care cer ajutor,oricum eu îi doresc sa fie sanatos si sa aiba mari succese în apicultura în continuare
Făniță Teleorman
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Noi 2011, 15:05

Re: stimularea cu turte .

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Ian 2012, 23:21

Nu Fanita !!! sa stii ca nu-i deloc rautacios !!! nici nu-ti poti inchipui cat de mult m-a ajutat si pentru asta inca ii sunt dator !!!
in postarea respectiva cred ca ai vrut sa spui ceva si a iesit putin altfel !!! este doar o chestie de interpretare !!!
fii sanatos si la punga gros !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: stimularea cu turte .

Mesajde gabi bee » 05 Ian 2012, 23:22

victor s scrie:ca si la om gabi, ca si la om...ce e bun pentru om, cu siguranta e bun si pentru albine... ;)
bai...ce activ esti de la o vreme...(asta a fost intepatura...dar cred ca deja esti imun... :lol: )


salut victore ! ca si la om , de acord , dar cum combin eu un litru de ceai cu o turta facuta din soia , lapte praf , polen si sirop invertit fara sa afectez concentratia de 15 % proteina /kg ? :?: :D
pariu ca nu va spune nimeni ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stimularea cu turte .

Mesajde nellu.ar » 05 Ian 2012, 23:42

Fanita,continua sa intrebi daca vrei sa inveti,intotdeauna se va gasi cineva cu bun simt sa-ti raspunda.Dar sa nu uiti cand ajungi sus!!!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori