Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Prelucrarea turtelor de către albina

Mesajde Albinel bujorel » 08 Feb 2022, 18:12

Va salut. Sunt nou și pe forum și normal ca și în domeniul apicol. Nu am aflat un răspuns concret din cercetările mele pe net și as vrea sa aflu părerile Dvs. Despre turte și anume:
Turta (cea cumpărată) este prelucrata, transformata și băgată în celule, apoi consumata sau este consumata direct de către albină.
Dacă întrebarea este puerila va rog aveți îngăduință acuma învăț și eu.
Albinel bujorel
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Feb 2022, 12:01
Localitate: Maramures

Re: Prelucrarea turtelor de către albina

Mesajde marco68 » 08 Feb 2022, 19:41

Doar consumata.Dar bine nu face, doar salveaza familia pina apare ceva din natura.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Prelucrarea turtelor de către albina

Mesajde Albinel bujorel » 08 Feb 2022, 20:30

marco68 scrie:Doar consumata.Dar bine nu face, doar salveaza familia pina apare ceva din natura.

Deci nu o vor lua ca și siropul sa o bage în faguri.
Hmm. Interesant pt ca eu am văzut de câteva ori după administrare de turta sclipind în celule miere și am constatat(crezut) ca e turta data. Coincidenta? Sa fi adus nectar?
Albinel bujorel
 
Mesaje: 34
Membru din: 08 Feb 2022, 12:01
Localitate: Maramures

Re: Prelucrarea turtelor de către albina

Mesajde jonny_it » 08 Feb 2022, 22:07

Turta energetica o baga in faguri. Cand este frig consuma cat au nevoie din ea si mai putin ajunge in faguri.
Oricum evita orice fel de turte, dai doar daca ai indoieli ca nu au hrana suficienta. Primavara/toamna daca nu ai deloc polen in zona poti sa le dai o proteica dar in rest doar cresti nosema pe banii tai.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Prelucrarea turtelor de către albina

Mesajde 5rame » 08 Feb 2022, 23:12

jonny_it scrie:Turta energetica o baga in faguri. Cand este frig consuma cat au nevoie din ea si mai putin ajunge in faguri.
Oricum evita orice fel de turte, dai doar daca ai indoieli ca nu au hrana suficienta. Primavara/toamna daca nu ai deloc polen in zona poti sa le dai o proteica dar in rest doar cresti nosema pe banii tai.



Care este legatura intre turta si nosema?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron