Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Topitor de ceara solar

Mesajde liviu1965 » 27 Aug 2011, 14:58

Deschid un nou topic intrucat sunt si sper ca sunteti interesati de acest lucru. E ptr. puturosi, asa ca mine, si discutand poate ajungem la un topitor solar " ideal "
Spre rusinea mea am facut in vara asta un minitopitor solar, de experienta, si a topit....... din parti, de fapt din toate partile. Singurul lucru bun a fost ca a fost subiect de mistocaraie la adresa mea din partea familiei si a prietenilor
Daca cineva vrea sa ma lumineze...... este binevenit
Cand mai prind un aparat foto, pun si poza ingeniosului dispozitiv.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde pin » 27 Aug 2011, 20:02

Eu am gasit schema de mai jos la : http://www.beesource.com/build-it-yours ... /solmeltr/
si as vrea sa construiesc unul in care sa incapa 2 rame 1/1. Gasesti acolo un pdf mai lizibil.
Fişiere ataşate
solmeltr.gif
topitor solar de ceara
solmeltr.gif (21.34 KiB) Vizualizat de 22442 ori
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Adi Hodis » 27 Aug 2011, 21:44

liviu1965 scrie: am facut in vara asta un minitopitor solar, de experienta, si a topit....... din parti, de fapt din toate partile. Singurul lucru bun a fost ca a fost subiect de mistocaraie la adresa mea din partea familiei si a prietenilor
...

Liviule, unu d´asta daca-ti faci ... poti sa-i pui pe pretini la sauna, sa le treaca cheful de mishtocareala ... daca nu-s grashi, incap v´o 2 :lol:
PS
Vezi sa faci sita prin care se scurge ceara in asa fel, incat ramele sa fie aproape de geam iar topitorul sa fie etansh ca sa nu piarda caldura.
Un singur rand de rame cu faguri negri e suficient odata iar daca pui capaceala, merge un strat de min. 5 cm grosime.
PPS
Poza este mica pt. ca nu mai am folderul original ... dar vezi aici cate ceva ... http://stuparitul.3xforum.ro/post/4642/ ... picultori/
Fişiere ataşate
ok_112951.jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde liviu1965 » 28 Aug 2011, 11:02

Eu am facut experimentul dupa capul meu de electronist.... sticla dubla umpluta cu apa ptr.focalizare mai buna, suportul ptr.ceara....din sticla....sub el o oglinda.....sa reflecte razele solare...... si a iesit un mare FIS.

Va multumesc ptr. idei.
De acum .... la iarna intra in productie

A , va pun poza ....
Fişiere ataşate
topitor.jpg
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde proapis13 » 29 Aug 2011, 08:41

liviu1965 scrie:Eu am facut experimentul dupa capul meu de electronist.....

Nu intzeleg de ce se tot fac atatea experimente degeaba cand sunt atatea modele gratis pe Net
Eu l-am facut dupa o schita dintr-o revista de apicultura de prin anii 70'' shi mi-a iesit
Intra 2 rame 1/1 sau 3 de 1/2,planul inclinat este de aprox 15% distantza pana la geamul dublu de 5cm
iar perna de aer dintre cele 2 geamuri este de 1cm pentru o cat mai buna focalizare a razelor solare
tabla este de inox,etansheizarea fiind punctul forte
Spor la treaba
salve :D
Fişiere ataşate
DSC03325.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde liviu1965 » 29 Aug 2011, 09:34

proapis13, referitor la "Nu intzeleg de ce se tot fac atatea experimente degeaba cand sunt atatea modele gratis pe Net"

M-am gandit ca e simplu de facut......... acum stiu.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Aug 2011, 22:19

Cand a-m vazut topicul asta tocmai ma pregateam sa va scriu sa nu mai pierdeti timpul de pomana cu topitoarele solare ca eu am probat la viata mea vreo cateva si nu m-am indragostit de nici unul.

Dar cand am vazut "artileria grea" a lui Adi m-am oprit si m-am inclinat. Da domnule cu scula asta poti sa zici ca nu pierzi timpul!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde un OM » 29 Aug 2011, 23:52

Important este sa fie cat mai etanse, sa aiba sub tabla materiale cat mai bune pastratoare de caldura gen vata minerala, polistiren. Restul sunt doar diferente de finisare. A sa nu uit si o sita care sa nu permita scurgerea impuritatilor.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Adi Hodis » 31 Aug 2011, 03:09

Adrian Galofteanu scrie: ...
Dar cand am vazut "artileria grea" a lui Adi m-am oprit si m-am inclinat. Da domnule cu scula asta poti sa zici ca nu pierzi timpul!

Stai asa ca nu-i asa !!! ... adica, chiar asa :)
Eu l-am conceput cu suprafatza mare pt. a putea pune mai multe rame deoadata ... si sa-l pot folosi la ... ghicitoareee ... cine ghiceste oare ??? :roll:
Dupa cum bine se vede in poza, sint mai multe randuri de rame pentru test ... rezultatul este ca cel mult 2 randuri de faguri negri, merge iar faguri noi, necorespunzatori pt. folosit in familii merge pina la o plaja de max. 10 cm. in zilele caniculare, in rest plaja scade la 5 - 7 cm.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Adrian Galofteanu » 31 Aug 2011, 07:52

La ce domu' Adi? La dezinfectat, la uscat lemnul?????? :?

In rest se confirma faptul ca la capitolul randament nu este o scula tare. Dar e bun la casa omului ca pui ramele acolo si mai amani atacul de gaselnita.

Toate cele bune!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde liviu1965 » 02 Sep 2011, 16:09

Ok, am nevoie de ajutor . Mai am 4 ore la dispozitie....

Ca sa topesc niste faguri negrii am folosit o oala de-a sefei. Plus sita aia buna a ei..... Plus ca aragajul e negru..... de la stropeala.....

Cu ce se spala???????????????? Am incercat cu apa fierbine + tix...... kngi.... bacseala.

Helpppppp.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde horia_ch » 02 Sep 2011, 16:16

Fugi de cumpara alta oala si alta sita. Ca-i de rau!
Ceara se dizolva in benzen ori in esenta de terebentina, da' banuiesc ca nu vrei sa pui d-astea pe oalele doamnei!
Cu aragazu' incearca cu lama cutitului. Iti trebuie rabdare, da merge, c-am incercat.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde liviu1965 » 02 Sep 2011, 16:20

Horia, merci.

Incep sa-mi construiesc discursul..... " stii, ca sa ai miere mai trebuiesc si sacrificii....."
Intre timp fiica-mea s-a apucat ea sa curete.....

Am glumit, am o sotie superintelegatoare ( asta poate citeste ea ) , deci maine o sita + 2-3 oale pe care le vrea de ceva timp.... costisitor hobby-le asta.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde horia_ch » 02 Sep 2011, 16:23

Acu oala si sita "aranjate" tine-le, c-o sa mai fie nevoie!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde liviu1965 » 02 Sep 2011, 16:25

Daca tot am incheiat capitolul cu oala....

Ce pot sa fac cu ..... chestia aia care ramane de la topit ( nu stiu cum se cheama, la tuica =borhot) ?
Am gasit si viermi de gaselnita. Din aia altoiti. Daca iese poza am sa o postez la topicul respectiv

Nu ma uitati cu " borhotul" . E pacat sa-l arunc, poate e bun la ceva.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde gica » 02 Sep 2011, 17:27

Arunca-l Liviule si alta data sa nu mai faci prostii.
Tu cu minuni de astea o sa ajungi un stupar balconist mai mare decat Janese.
Intre timp poate te mai docunentezi.
Ce ai facut tu cu alte scule si metode fac si azi salbaticii aia din Africa.Mai ai ceva milenii de esperente si ajungi la practica cerarilor daci.Si de acolo ai drum drept pana in ziua de azi.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori