Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde nepriceputeanu » 23 Ian 2013, 19:20

am gasit undeva un stup cu exteriorul de 43 cm/43 cm,cu rame de 41 cm leatul superior,23 cm inaltime rama,precum si o presa de ceara pentru aceasta dimensiune respectiv 36/23cm.
Stie cineva despre ce tip de stup este vorba?
Or fi bune aceste dimensiuni?
sau faptul ca nu este in standardul nostru ,este cu mult mai important(in rau)?!
cu respect
nepriceputeanu
 
Mesaje: 37
Membru din: 26 Iun 2011, 19:07
Localitate: Pitesti

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde BUNKA » 23 Ian 2013, 20:30

E oricum mai bun decat Dadantul.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde eucondruz » 26 Ian 2013, 22:00

BUNKA scrie:E oricum mai bun decat Dadantul.

Convinge-ne! Poate asa modificam tot.Si stupi si centrifuga si ladita de transport si furculita si roaba lui Pupe si........modul de a trai.
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde BUNKA » 27 Ian 2013, 13:56

eucondruz scrie:
BUNKA scrie:E oricum mai bun decat Dadantul.

Convinge-ne! Poate asa modificam tot.Si stupi si centrifuga si ladita de transport si furculita si roaba lui Pupe si........modul de a trai.


Convinge-te singur...fa-ti o lada si pune albine in ea si vezi cum e!
Poti sa mai si deduci logic cateva aspecte asta daca te gandesti bine!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde cristi-serban » 27 Ian 2013, 14:01

se apropie de tipul de rama Zander(42/22 exterior sau 40/20 interior)
daca a folosit latul superior de grod=2cm inaltimea este de 23cm.
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde cristi-serban » 27 Ian 2013, 14:04

Acest tip de stup Zander se foloseste mult in Germania
un fel de me
sunt multe filme cu acest tip de rame
au corpul pe 11 rame sa poate fi folosit si in pat cald si rece deci este un patrat
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde eucondruz » 27 Ian 2013, 21:53

BUNKA scrie:
eucondruz scrie:
BUNKA scrie:E oricum mai bun decat Dadantul.

Convinge-ne! Poate asa modificam tot.Si stupi si centrifuga si ladita de transport si furculita si roaba lui Pupe si........modul de a trai.


Convinge-te singur...fa-ti o lada si pune albine in ea si vezi cum e!
Poti sa mai si deduci logic cateva aspecte asta daca te gandesti bine!

Stiam ca pana acum ai lucrat pe ME 1/1 cu 1/3 sau 1/2,apoi ai trecut la 1/3 peste tot.Cinste tie pt ceea ce faci si sper sa ai rezultate cu 33/33/30. Nu sunt multi cei ce au curajul tau de a experimenta. Multi sunt "conservatoristi" iar tu risti si iti doresc sa nu fie in zadar.Felicitari si revolutioneaza-ne!
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde BUNKA » 28 Ian 2013, 00:46

Nu credeam ca sunt asa de "monitorizat"...asa e, am testat tot ce e pe 10 rame 2*1/1, apoi 1/1 cu cat de 1/2, apoi cu 1/1 cu cat 3/4, apoi am trecut la ME 3/4 pe care-l implementez acum pe cateva familii, ma duc pana in maxim 30-40 de ME si mai nou vreau sa fac si acesti Delon 30/30 cu inaltimea de 31 a corpului, sa vad cum imi da...daca merg bine si eu asa cred ca vor merge o sa extind foarte mult tipul asta de stup...de fapt daca raspunde asteptarilor ME-ul o sa-l pastrez doar pana vad ce poate, cativa ani apoi posibil sa rennunt si la ME sa raman numai cu turnuletele.
De inceput am inceput si eu cu Orizontali ca tot omul...ma batea un gand de Layens insa am sarit direct la Delon, acelasi tip de lada, rama etc..mai multe avantaje!
Nu m-a atras MER-ul niciodata desi sunt colegi care au rezultate frumoase cu ei...asa cum nu ma atrage stupul de polistiren si poliuretan desi clar sunt avantaje in folosirea lor...am eu o problema cu ei, cred ca albina exista ca sa stea in lemn, nu in altceva!
Sper sa mearga bine Delonul asta cu rama inalta de 30cm..este practic o rama patrata, si un corp cubic, daca merge bine o sa va spun si voua cu siguranta ce am obtinut...deocamdata totul este la stadiul de idee, de gandire si in curand ma apuc de modificat niste ladite si de facut niste funduri si capace speciale pt laditele astea mici..dupa care ceva rame, vreo 600 pt inceput...daca as reusi sa populez 30 de ladite la 2 corpuri ar putea fi un inceput bun si un experiment concludent!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde eucondruz » 28 Ian 2013, 01:25

N-am monitorizat.Esti interesant si am urmarit multe din postarile tale.Am in vedere si deschiderile tinerilor catre nou, de la ei poti invata multe ,ce daca sunt mai "mici"(ca varsta).
eucondruz scrie:
BUNKA scrie:E oricum mai bun decat Dadantul.

Convinge-ne! Poate asa modificam tot.Si stupi si centrifuga si ladita de transport si furculita si roaba lui Pupe si........modul de a trai.

Dar cum spuneam mai inainte cum faci cu centrifuga in primul rand? Stiu ca ramele si celelalte din inventar le poti face singur. Multi altii ,nu. Si eu eram tentat pt Layens dar de acelasi lucru m-am lovit. Sa zicem ca ar incapea rama in picioare in centrifuga(s-ar putea sa nu se aseze bine) dar nu iese mai greu mierea tinand cont de inclinarea celulelor? N-ai incercat ,dar poate stiu altii.
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde akmm » 28 Ian 2013, 10:54

Iata ce zicea Abatele Warre in 1948.Ma gandesc ca nu am evoluat deloc in gandire.
,,Tipurile de stupi
Numarul de tipuri de stupi continua sa creasca. Se taie 1 cm aici si se adauga acolo.Ramele trec prin toate formele geometrice posibile si definesc un nou stup care va fi cu siguranta mai bun decat un altul, asa incat apicultorii au o noua oportunitate. Aceasta oportunitate inseamna o noua investitie, deoarece orice modificare presupune si o marire a costului de fabricatie. De cele mai multe ori noii stupi nu constituie un nou sistem de lucru intrucat nu au la baza principii apicole noi. Insa multi apicultori sunt obsedati de inventii.Ei doresc sa schimbe ceva la propriul stup.''
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde danut » 28 Ian 2013, 19:56

Si cata dreptate avea saracu abate
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde cantemir » 28 Ian 2013, 20:30

akmm scrie:...Ei doresc sa schimbe ceva la propriul stup.''


Cand e vorba de STAS-ul dadant, cum sa nu doresti sa schimbi ceva, cata vreme stupul a devenit impropriu supravietuirii peste iarna a familiior de albine.
Sa luam in seama schimbarile climatice din ultimile zeci de ani, conditiile diferite pe latitudine, longitudine si altitudine ( numai la nivelul tarii noastre) si devine clara dorinta apicultorului de a modifica ceva, pe ici pe colo, prin punctele esentiale: in primul rand lungimea ramelor! Rame care garanteaza moartea prin infometare a ghemului de iarna, cu provizii suficiente de miere la doi centimetri.
Concluzia mea: rama Dadant e buna pentru productie, rea pentru iernat.
MEA e una din incercarile de a elimina neajunsul Dadant-ului.
Iar saracul abate avea mare dreptate la momentul vorbirii. Astazi nu!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde alt stupar » 28 Ian 2013, 22:57

ba da, vorbele abatelui sunt perfect valabile si in zi de azi.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde cantemir » 28 Ian 2013, 23:19

alt stupar scrie:ba da, vorbele abatelui sunt perfect valabile si in zi de azi.

Din respect pentru dvs. si akmm si mai ales pentru experienta dumneavoastra in domeniu, nu imi voi permite sa va contrazic!
Dar pe Warre, da! El zice sa mergi pe poteci batatorite...,dar el da ceasul inapoi cu suta de ani (la vremea lui) si (re)inventeaza stupul fara rame- ca ramele-s principalele purtatoare de boli in stup. Tot el propune si (re)inventeaza varianta cu rame mobile a propriului stup.
Toate astea cand Dadant se impusese deja pe piata!
Morala: fa ce face popa, nu ce zice popa!

P.S. Ca sa nu ma intelegeti gresit: am podul plin cu stupi Warre. Abia astept primavara!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde BUNKA » 28 Ian 2013, 23:33

eucondruz scrie:N-am monitorizat.Esti interesant si am urmarit multe din postarile tale.Am in vedere si deschiderile tinerilor catre nou, de la ei poti invata multe ,ce daca sunt mai "mici"(ca varsta).
eucondruz scrie:
BUNKA scrie:E oricum mai bun decat Dadantul.

Convinge-ne! Poate asa modificam tot.Si stupi si centrifuga si ladita de transport si furculita si roaba lui Pupe si........modul de a trai.

Dar cum spuneam mai inainte cum faci cu centrifuga in primul rand? Stiu ca ramele si celelalte din inventar le poti face singur. Multi altii ,nu. Si eu eram tentat pt Layens dar de acelasi lucru m-am lovit. Sa zicem ca ar incapea rama in picioare in centrifuga(s-ar putea sa nu se aseze bine) dar nu iese mai greu mierea tinand cont de inclinarea celulelor? N-ai incercat ,dar poate stiu altii.



Momentan nu sunt asa dotat la capitolul asta, am o centrifuga simpla 3 rame tangential..la care m-am gandit eu sa atasez o bormasina sa ma scuteasca de invartit; la ea pot sa extrag rame ME, cate 3 e adevarat, un randament foarte slab, problema mea nu e asta deocamdata...oricum am in plan sa fac o centrifuga radiala pt rame de astea patrate, inclinarea celulelor nu ma deranjeaza caci se vor pune in aceeasi pozitie cum se baga orice rama in centrifuga radiala..singurele diferente sunt cele de inaltime, dimensiune (diametru)..pe piata sigur nu gasesc ce-mi trebuie asa ca o voi confectiona, problema e ca intai trebuie sa testez stupii si abia apoi sa ma gandesc la centrifuga si descapacitor...ma gandesc pt descapacire modelul cu 2 cutite in V verticala incalzite cu aburi..mi-a placut modelul si eficienta, si simplitatea constructiva!
Legat de celelalte aspecte Cantemir a raspuns si pt mine...sunt de acord cu el!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde nae » 28 Ian 2013, 23:44

Problema centrifugii se pune la Layens nu la MEA .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori