Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Plantarea si cresterea teiului

Mesajde gabi bee » 04 Sep 2011, 18:07

am plantat in primavara cativa tei , foarte mici , cca 30 de cm la plantare si m-i se pare ca au mers foarte greu . unii aproape au atins 1 metru iar altii abia au crescut 10 cm . i-am udat regulat dar m-i se pare ca cresc f greu si deja la unii l-i sa-u uscat frunzele [dar batul in sine este verde]. stie cineva ceva de particularitatile de crestere ale teiului , cerintele fata de apa ,lumina etc ? :roll:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde clucian » 06 Sep 2011, 08:06

De care tei ai pus ???
Exista cam 3 feluri de tei (de importanta apicola vorbesc) :
- tei cu frunza mare ------- productia la hectar 800 kg ----- durata de inflorire 8 - 15 zile ---- infloreste in ultima decada a lunii mai
- tei pucios (frunza mica) ----------- productie la hectar 1000 kg ----- durata de inflorire 8 - 10 zile ----- infloreste in prima decada a luni iunie
- tei argintiu ------ productia la hectar 1200 kg ----- durata de inflorire 7 - 12 zile ---------- infloreste in a doua jumatate a luni iunie
Ultima oară modificat de clucian pe 06 Sep 2011, 22:26, modificat 1 dată în total.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde gabi bee » 06 Sep 2011, 08:31

nu sunt sigur ce fel de tei este dar pucios nu este ca teiul pucios are frunza mica iar la ai mei frunzele nu sunt deloc mici . teiul de pe langa care i-am scos infloreste cam printre ultimii tei deci posibil sa fie argintiu . nu-mi dau insa seama dupa culoarea frunzelor de pe spate . ai ceva experienta cu plantarea teilor ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde liviu1965 » 06 Sep 2011, 10:15

Din cate stiu mai este si tei negru. Apropo, avem un coleg de forum cu numele asta

Ce nu stiu este faptul ca exista si teitza.... cum o deosebesc de " masculi "?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde clucian » 06 Sep 2011, 22:26

282mare.JPG
floarea
Nu am plantat tei, dar am o oarecare idee despre ei. Am plantat in schimb salcam. Am in curte cativa tei.

Atasez cateva poze cu tei argintiu.
Fişiere ataşate
285mare.JPG
frunze tei argintiu
284mare.JPG
floare si frunze
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde clucian » 06 Sep 2011, 22:35

Diferenta dintre tei e cam urmatoarea:

Tilia cordata (tei pucios - tei frunza mica) este cel mai răspîndit în ţara noastră. Rezistent la geruri, suportă mai greu seceta, crescînd bine unde media precipitaţiilor este de 600-700 mm ; relativ pretenţios faţă de sol, fiind un indicator al fertilităţii acestora, întîlnindu-se pe cele brune sau brun-roşcate de pădure, cu textură nisipo-lutoasă pînă la lutoasă ; este specie de semiumbră. Altitudinal se întîlneşte în zona de deal - la 500-600 m de preferinţă fie în amestecuri, fie în arborete pure („teişuri"), mai rar în păduri din cîmpie sau montane. Frecvent în special în Transilvania şi Banat (Arad, Caraş-Severin, Maramureş, Timiş), Muntenia (Argeş, Prahova), Moldova (Bacău, Neamţ, Suceava). Creste maxim in jur de 20 m.

Tilia tomentosa ( tei argintiu ) are pretenţiile cele mai ridicate faţă de temperatură ; destul de rezistent la secetă ; vegetează bine pe soluri fertile reverie, dar rezistă şi la cele ceva mai compacte. Altitudinal se cantonează cel mai jos dintre toate speciile de tei, în pădurile de câmpie, cu deosebire în sudul şi estul ţării. în Dobrogea, în pădurile de la poalele Munţilor Măcinului, devine specie invadantă. Răspîndirea cea mai mare o are în judeţele Tulcea, Vaslui, Iaşi şi Buzău ; se mai întîlneşte frecvent şi în alte judeţe din Transilvania şi Banat (Alba, Arad, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Caraş-Severin, Cluj, Hunedoara, Sălaj, Sibiu, Timiş), Oltenia (Dolj, Gorj, Mehedinţi, Vîlcea), Muntenia (Argeş, Ilfov), precum şi în tot restul Moldovei. Creste in jur de 30 m.

Tilia platyphyllos ( tei cu frunza mare ) - Mai rar, mai pretenţios faţă de căldură şi lumină decît T. cordata. Se întîlneşte la limita dintre cîmpie şi deal, pe soluri fertile, uşoare, evitînd pe cele compacte sau inundabile. Creste in jur de 30 m.
Fişiere ataşate
286mare.JPG
tei argintiu
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde clucian » 06 Sep 2011, 22:46

Teiul cu frunza Mare.
Fişiere ataşate
298mare.JPG
lemn tei frunza mare
295mare.JPG
flori tei frunza mare
296mare.JPG
tei frunza mare
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde gabi bee » 07 Sep 2011, 08:43

mersi lucian ! interesant ! spune-mi te rog coaja neteda si aproape lucioasa [ cum e in poza teiului cu frunza mare] este caracteristica doar teiului cu frunza mare ? sau este o caracteristica a tineretii teilor ? :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde clucian » 10 Sep 2011, 12:51

Gabi normal ca e caracteristica teilor tineri. Poza aceea e mai degraba ca sa vezi prinderea cregi de trunchi.
Uite poze cu unul mai in varsta.
Fişiere ataşate
tei-matur0.jpg
tei matur
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde liviu1965 » 18 Sep 2011, 20:10

Am o rugaminte la dvs.:
Cine poate sa ma ajute cu un pui de tei .
Floarea sa poata fi folosita le ceai... dorinta sotiei, sa dea nectar albinutei....dorinta mea.

Cine poate , un mesaj pe PM

Cu multumiri,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde jimm » 18 Sep 2011, 20:33

Am plantat un tei in primavara si nu s-a prins :( , l-am luat dintr-o padure din apropiere, daca erai mai aproape iti trimiteam.
Acum in toamna am sa plantez din nou, in primii 2-3 ani merge greu, apoi cresc mai rapid
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde liviu1965 » 19 Sep 2011, 09:26

Se planteaza toamna , dupa ce-i cad frunzele.
De trimis e simplu: se taie la 80cm si se cheama un curierat . Plata se face la destinatie.Nu ai nici o cheltuiala

Numai sa fie bun ptr. ceai.

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde trantor » 19 Sep 2011, 11:41

Dorinta ta o inteleg; nu o inteleg insa pe a sotiei tale, dar ma rog asta e doar treaba voastra.... :)
Pana acum am taiat puii, dar daca mai sunt iti trimit.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde liviu1965 » 19 Sep 2011, 19:36

Cine poate sa inteleaga femeia? Cine afirma ca " da " ....e ipocrit.
Am inteles aluzia ta...... dar daca ea nu ma cunoaste.... atunci cine ( suntem casatoriti de vreo 24ani, nu stiu exact, ea stie..... pe toate le stie.... )

Merci anticipat.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde gabi bee » 19 Sep 2011, 21:22

liviu , eu in primavara am plantat 6 tei si s-au prins toti insa au crescut f putin . asa o fi in primul an ,poate si in al doilea , nu stiu ramane de vazut . i-am luat de la bunica mea si cred ca mai sunt vreo trei pui pe acolo dar sunt f mici , cca 30 cm . dupa toate semnalmentele pare sa fie tei argintiu .ti-as trimite dar suntem cam departe . poate gasesti mai pe aproape iar daca nu , iti trimit !oricum ideea de a planta un tei e f buna ,chiar daca vine de la sotie . la mine e invers , imi zice , mai plantezi multi pomi , ca m-ai zapacit ! in toamna urmeaza salcamul , 10 bucati ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde 4nissan » 19 Sep 2011, 21:26

gabi bee scrie:am plantat in primavara cativa tei , foarte mici , cca 30 de cm la plantare si m-i se pare ca au mers foarte greu . unii aproape au atins 1 metru iar altii abia au crescut 10 cm . i-am udat regulat dar m-i se pare ca cresc f greu si deja la unii l-i sa-u uscat frunzele [dar batul in sine este verde]. stie cineva ceva de particularitatile de crestere ale teiului , cerintele fata de apa ,lumina etc ? :roll:

Buna seara Un tei infloreste dupa 15-20 de ani si paduri de tei sunt slava Domnului ca a plantat alta generatie ca pe baza generatiei actuale....unde sunt padurile de evodia asteptate de 30 de ani? Astept ziua cand voi auzi de un ecologist adevarat care va face asa ceva.
4nissan
 
Mesaje: 3
Membru din: 15 Aug 2011, 20:31

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori