Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Adi Hodis » 10 Sep 2011, 14:06

Pin-ule
La caderea primei brume ... dimineatza vei putea vedea primele indicii ale ghemului de iernare si atunci poti decide mai bine pe cate rame sa-l restrangi/ reorganizezi in functie de rezervele existente in rame.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabimihai » 11 Sep 2011, 15:34

Domnilor, cum e mai bine sa iernez familiile avand in vedere ca stupii sunt pe 2 corpuri, familia e jos iar sus rame cu miere si goale. Unii zic ca sa inversz corpurile (ceea ce nu pot fiindca sunt stupi cu fund antivarooa nedetasabil). Daca mut ramele cu albina sus si cele din cat jos, iernarea e mai buna? Voi cum a-ti face?
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde horia_ch » 12 Sep 2011, 15:00

Poti ierna pe doua corpuri (am incercat, am reusit). Problema care apare este sa nu ai faguri goi sus si faguri plini jos. Tot timpul ghemul trebuie sa aiba mierea DEASUPRA CAPULUI. De asemenea, daca ghemul se formeaza in totalitate in corpul de jos (coroane de miere jos) e destul de "cu schepsis" sa o faci sa treaca peste bariera de 40 sau mai multi milimetri fara miere dintre cele doua corpuri (am facut-o si pe asta, la minus 15 grade, fara sa umblu la ghem, cu mari emotii - poate-oi povesti vreodata, la ASA NU!).
Concluzie: cel mai bine MIERE - SUS, FAGURI GOI - JOS.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Iernarea albinelor

Mesajde amadeusmbi » 12 Sep 2011, 17:58

de la dl Gica citire:
"Lucrat normal,cu o matca buna stupul M.E. intra in iarna cu ghemul pe 8-9 rame,format intre corpuri 60% din albina in corpul 2."

http://stuparitul.3xforum.ro/post/4475/ ... ernare_ME/
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 13 Sep 2011, 20:10

in care sistem, ghemul de iernare pastreaza oare mai bine temperatura in timpul iernii , in cel stil horn sau in cel stil clopot cu fundul lasat liber , sau partial liber ? :?: :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde un OM » 13 Sep 2011, 21:10

Stilul "horn" presupune un fir de aer care circula de jos in sus, deci pierdere de caldura, stil pe care intr-un fel il folosesc la orizontali. La verticalii cu sita pe fund se presupune ca folosim stilul "clopot".
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 13 Sep 2011, 21:21

O intrebare:
Astazi , stand de vorba cu un amic mi-a spus ca " ghemul " se misca numai in plan vertical, si de asta isi fac coronita in partea superioara.Intrebarea este : pe plan orizontal deloc? Cum se deplaseaza de pe o rama pe alta? Pe partea superioara si coboara pe urmatoarea?E logic, dar doresc sa fiu sigur.

Cu multumiri
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabimihai » 13 Sep 2011, 22:02

Va multumesc de sfaturi, dar sa stiti ca in cuibul care este jos au mancare suficienta, ba chiar si sus in corpul 2 am miere, cred ca voi ierna cu toata familia in corpul de sus, iar jos pun ramele goale si cele cu miere pe care le voi descapaci pana da frigul. Intre corpuri nu voi pune nimic, doar sus deasupra cuibului sub podisor vin cu folie peste care pun un carton.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica » 14 Sep 2011, 17:41

liviu1965 scrie:O intrebare:...un amic mi-a spus ca " ghemul " se misca numai in plan vertical,intrebarea este : pe plan orizontal deloc? Cum se deplaseaza de pe o rama pe alta? Pe partea superioara si coboara pe urmatoarea?E logic, dar doresc sa fiu sigur.Cu multumiri

Liviu,in mod normal ghemul se formeaza pe rame in dreptul urdinisului,roade pana ajunge sus si apoi o ia cu rontaitul in lungul ramelor.Cand ajunge in spate adio si un praz verde daca nu a venit primavara.Daca ramele au fiecare minim 2 kg de rezerve (pe jumate pline) nu sunt probleme,ghemul ajunge in spate dupa 1 aprilie.Nu se deplaseaza de pe o rama pe alta -mor de foame si gata.
Asta in mod normal,in zone normale si in ierni normale.
Acum urmeaza cazurile anormale sau marile greseli facute de stuparii foarte grijulii cu albinele lor.
Daca te uiti la o rama in aceasta perioada vei observa ca rezervele (evit folosirea cuvantului miere)sunt dispuse intr-un fel care pare ciudat la prima vedere - partea de rama care vine in dreptul urdinisului are coroana subtire,catre centru si in spate se ingroase mult,la partea din spate zona capacita poate sa ajunga pana jos.Ce face stuparul nostru grijuliu?
1. Lasa o rama asa cum este,a doua o roteste cu partea din fata in spate,a treia ramane,a patra o roteste s.a.m.d.
Ce crede el ca obtine si care va fi realitatea?
Stuparul crede ca astfel aduce mai multe rezerve pentru iernare la indemana albinelor.Mare greseala,le reduce la jumate rezervele de iernare.Ghemul se va forma in acest caz pe centru,va urca in sus apoi o va lua spre partea insorita a stupului,in general in fata spre urdinis.La jumatatea lui februarie ajung in fata,termina rezervele si mor de foame.
2. Scoate ramele cu rezerve putine si le pune in laterale sau dupa diafragma.Organizeaza cuibul pe rame pline sau aproape pline cu rezerve.Pune podisorul si capacul si daca nu mai umbla la stup catre primavara il gaseste mort de foame pe ramele goale sau trecut dupa diafragma.
Mai sunt vreo cateva greseli cum ar fi deranjul fara sens,hranirile aiurea in miez de iarna dar albina le rabda si razbeste in primavara.
3.Cum fac eu ca trebuie sa zic si asta.Cu ME e mai simplu.Bag dalta intre corpuri,salt corpul superior si dupa greutatea lui stiu cum voi proceda.Arunc o privire la ghem care poate sa fie in trei feluri si apoi procedez dupa caz.
- ghemul ocupa 6-7-8 intrevale si e pe centru corpului cu multa albina in corpul superior - are rezerve zdravene,ramane asa cum este.Notez ok in caiet si mai am treaba cu el cand infloreste cornul
- ghemul ocupa 6-7 intervale,a prins bine in corpul de sus dar este pozitionat in partea din fata a stupului,are rezerve - rotesc corpul si partea din fata care a fost insorita vine in spate.Albina roade pana sus si o ia in lungul ramei spre in fata.
- ghemul este in corpul de jos,are rezervele jos,sus corpul este gol,de multe ori ramele sunt noi.Aici fac inversarea corpurilor si am grija cu rezervele.In general roiurile sunt in situatia asta.
- ghem sub 3 intervale - unesc
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviu1965 » 14 Sep 2011, 18:13

Multumesc, nea Gica
Acum am inteles
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 14 Sep 2011, 18:29

ves.lucian.zabrani scrie:
gica scrie:
liviu1965 scrie:O intrebare:...un amic mi-a spus ca " ghemul " se misca numai in plan vertical,intrebarea este : pe plan orizontal deloc? Cum se deplaseaza de pe o rama pe alta? Pe partea superioara si coboara pe urmatoarea?E logic, dar doresc sa fiu sigur.Cu multumiri

Liviu,in mod normal ghemul se formeaza pe rame in dreptul urdinisului,roade pana ajunge sus si apoi o ia cu rontaitul in lungul ramelor.Cand ajunge in spate adio si un praz verde daca nu a venit primavara.Daca ramele au fiecare minim 2 kg de rezerve (pe jumate pline) nu sunt probleme,ghemul ajunge in spate dupa 1 aprilie.Nu se deplaseaza de pe o rama pe alta -mor de foame si gata.
Asta in mod normal,in zone normale si in ierni normale.
Acum urmeaza cazurile anormale sau marile greseli facute de stuparii foarte grijulii cu albinele lor.
Daca te uiti la o rama in aceasta perioada vei observa ca rezervele (evit folosirea cuvantului miere)sunt dispuse intr-un fel care pare ciudat la prima vedere - partea de rama care vine in dreptul urdinisului are coroana subtire,catre centru si in spate se ingroase mult,la partea din spate zona capacita poate sa ajunga pana jos.Ce face stuparul nostru grijuliu?
1. Lasa o rama asa cum este,a doua o roteste cu partea din fata in spate,a treia ramane,a patra o roteste s.a.m.d.
Ce crede el ca obtine si care va fi realitatea?
Stuparul crede ca astfel aduce mai multe rezerve pentru iernare la indemana albinelor.Mare greseala,le reduce la jumate rezervele de iernare.Ghemul se va forma in acest caz pe centru,va urca in sus apoi o va lua spre partea insorita a stupului,in general in fata spre urdinis.La jumatatea lui februarie ajung in fata,termina rezervele si mor de foame.

sa traiesti nea Gica !!! sa traiesti ca ne trebuiesti !!!
am vazut ce ai scris mai sus cu pozitionarea ramelor pentru iernat !!!
am observat la mai multi stupi ca si-au facut rezerve mai mari inspre spatele stupului !!! daca am inteles bine se inverseaza ramele TOATE cu rezervele spre urdinis !!! pe cum se termina rezervele se apropie ghemul de urdinis si vine primavara !!! schimbarea pozitiei ramelor o pot face rama cu rama !!! eu am fundul detasabil si m-a intrebam daca nu pot sa intorc cuibul cu 180 * ( nu celsius ) . cum ar fi mai bine ???
2. Scoate ramele cu rezerve putine si le pune in laterale sau dupa diafragma.Organizeaza cuibul pe rame pline sau aproape pline cu rezerve.Pune podisorul si capacul si daca nu mai umbla la stup catre primavara il gaseste mort de foame pe ramele goale sau trecut dupa diafragma.
Mai sunt vreo cateva greseli cum ar fi deranjul fara sens,hranirile aiurea in miez de iarna dar albina le rabda si razbeste in primavara.
3.Cum fac eu ca trebuie sa zic si asta.Cu ME e mai simplu.Bag dalta intre corpuri,salt corpul superior si dupa greutatea lui stiu cum voi proceda.Arunc o privire la ghem care poate sa fie in trei feluri si apoi procedez dupa caz.
- ghemul ocupa 6-7-8 intrevale si e pe centru corpului cu multa albina in corpul superior - are rezerve zdravene,ramane asa cum este.Notez ok in caiet si mai am treaba cu el cand infloreste cornul
- ghemul ocupa 6-7 intervale,a prins bine in corpul de sus dar este pozitionat in partea din fata a stupului,are rezerve - rotesc corpul si partea din fata care a fost insorita vine in spate.Albina roade pana sus si o ia in lungul ramei spre in fata.
- ghemul este in corpul de jos,are rezervele jos,sus corpul este gol,de multe ori ramele sunt noi.Aici fac inversarea corpurilor si am grija cu rezervele.In general roiurile sunt in situatia asta.
- ghem sub 3 intervale - unesc



nu stiu ce prostie am facut ca nu mi-a intrat textul !!!
ma gandeam ca pozitionarea ramelor cu rezervele spre urdinis o pot face rama cu rama sau , avad fundul detasabil pot sa intorc cuibul cu 180 * ( nu celsius ) !!! cum ar fi mai bine ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gabi bee » 14 Sep 2011, 18:37

nea gica , am observat si eu la stupi ca in partea din spate a ramelor coroana cu miere coboara pana jos de tot si doar in partea din fata mai sunt celule cu puiet , cam cat o palma . acest lucru l-am vazut doar la doi stupi iar la ceilalti portiunea ocupata cu miere coboara mult mai putin . la aranjarea cuibului pt iarna ar trebui intoarse toate ramele cu grosul mierii in partea din fata a stupului ? am inteles eu bine ? :roll: :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nicu68 » 14 Sep 2011, 18:48

azi am facut si eu un control sa vad cum stau cu mierea cu puietul,am dedus ca matcile au redus ponta mult de tot, daca nu a
mai ouat matca cuiburile sau cam blocat cu miere,la fam care le-am bagat rama la ouat acum 2 saptamani au umpluto cu miere nu au ouat in ele,ce parere aveti?
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica » 14 Sep 2011, 21:27

Eu rotesc corpul cu 180 de grade dintr-un motiv simplu.Partea din fata este vopsita in alb si galben pentru a evita supraincalzirea stupilor.Se vede in poza ca au scapat cateva corpuri nerotite
Fişiere ataşate
Campina 2011 020.jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alin m » 14 Sep 2011, 23:22

nicu68 scrie:azi am facut si eu un control sa vad cum stau cu mierea cu puietul,am dedus ca matcile au redus ponta mult de tot, daca nu a
mai ouat matca cuiburile sau cam blocat cu miere,la fam care le-am bagat rama la ouat acum 2 saptamani au umpluto cu miere nu au ouat in ele,ce parere aveti?


de unde au avut cules ale tale?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Iernarea albinelor

Mesajde pin » 15 Sep 2011, 10:56

gica scrie:Eu rotesc corpul cu 180 de grade dintr-un motiv simplu.Partea din fata este vopsita in alb si galben pentru a evita supraincalzirea stupilor.Se vede in poza ca au scapat cateva corpuri nerotite



Va rog sa imi spuneti si mie ce distanta aveti intre stupi. Vreau sa fac si eu un suport si nu stiu ce distanta sa las.

Multumesc.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori