Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde CORNEL V. » 01 Feb 2013, 08:57

folia sa fie mai groasa...ai zis ca ai constant 20 grade ziua...se apropie inflorirea pomilor...atunci
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde valigorj » 03 Feb 2013, 01:21

folia poate fi tinuta tot anul pe stup jonglinduse cu ea in functie de necesitati.de ex cind vrem sa fie mutata mierea din cat in cuib,folia se pune intre si se lasa o fanta.acelasi lucru si primavara cind fam se dezvolta,dar noptile sint inca reci[in acest caz mai e si varianta in care se baga pt inceput catul sub cuib].
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Feb 2013, 03:05

eu bag catul sub cuib in august si il pun sus inapoi la rapita !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde victor s » 03 Feb 2013, 12:17

ves.lucian.zabrani scrie:eu bag catul sub cuib in august si il pun sus inapoi la rapita !!! :P :P :P

Lucian, aceeasi metoda am vrut s-o aplic si eu dar rezultatul era sa fie unul destul de periculos pentru iernarea in siguranta a coloniei.
Ceea ce m-i s-a intamplat nu pot explica iar daca mai sunt colegi ce au patit la fel i-i rog sa scrie aici, poate reusim sa intelegem corect fenomenul.
Deci, dupa ultima extractie am lasat magaziile de recolta (3/4) o saptamana deasupra cuiburilor pentru curatare etc.
Dupa o saptamana am inversat cuibul cu magazia, prin urmare, cuibul fiind sus. La controlul saptamanal, am constatat ca mierea din cuib este carata jos, in magazie, aranjand in acest fel cuibul de iernat jos, pe ramele de 3/4.
I-mi intelegeti ingrijorarea...am zis sa mai las cateva zile, poate m-i se pare mie. La urmatorul control situatia era clara, jos cu caturile, baga viteza cu rame dupa diafragma doar doar nu ma prindea frigul fara mancare in cuib.
Daca situatia era la 1sau 2 colonii poate ca o luam ca pe o ciudatenie dar sa ai la toti cei pregatiti in asa fel (doar o parte din cutii permit modul asta de impachetare) deja nu o mai putem lua ca pe o ciudatenie ci ca pe o regula generala.
Voi a-ti patit asa ceva ? :roll:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde alt stupar » 03 Feb 2013, 14:24

Victor, este putin anapoda... adica care sa fi fost cauza/cauzele ?
- aerisire deficitara deci albina tragea sa se apropie de urdinis ?
- fund clasic ?
- rame negre in magazia pusa sub cuib ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde victor s » 03 Feb 2013, 16:13

Nici macar una din aceste cauze...Stupi noi cu fund A.V. , marca Adi Hodis, rame 50% noi restul de anul trecut.
Intrebarea mea este de ce ar fi vrut sa ierneze in partea de jos atata timp cat vremea era in racire (noaptea) , sitele erau deschise (intradevar urdinisul era redus si cu grile antisoareci) iar rezervele erau in partea de sus ? De ce atata efort de a muta mierea dintr-o parte in alta ?
Pentru mine ramane o necunoscuta, cu toate ca , sunt sigur ca ceva le-a determinat sa se manifeste in acest mod .
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde bostina constantin » 12 Mar 2013, 13:57

As vrea sa animam acest topic deoarece mai e putin si infloresc pomii fructiferi si cred ca e necesar sa ,,incalzim'' cunostintele despre aceasta lucrare cu stiinta si experienta colegilor binevoitor, mai ales ca avem colegi noi ;)

Despre largirea cuibului s-a scris mai mult, as dori o axare pe cladirea fagurilor necesari tuturor apicultorilor, si in acest sens l-as ruga pe Andrei [Calinescu], sa ne spuna daca folosim pt largire, metoda ,,trioletului'', mai putem pune foite la crescut ?
Multumesc anticipat :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde badguy_goodguy » 12 Mar 2013, 16:20

Nu stiu cum sa ma exprim, dar nu mi se pare o idee prea geniala sa adaugi rame din data de 1 Februarie...
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde ADITZU » 12 Mar 2013, 18:21

Cand de fapt mai normal ar fi la aceasta data ca sa facem intr-un fel sa strangem cuiburile :shock: si nu sa adaugam rame parerea mea nu stiu acum voi cum vedeti lucrurile mai ales acum cand se anunta temperaturi scazute deci ...
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde jenica67 » 12 Mar 2013, 21:38

bostina constantin, trioletul merge la stupi mai tari si cand ai reusit sa impachetezi foarte bine cuibul, pentru ca albinele sa isi mentine caldura in stup. Daca o faci fara sa ti seama de aceste aspecte, o sa ai sigur puiet racit. Metoda trioletului lui Calinescu, forteaza putin familia, sa aiba puiet, peste posibilitatile de acoperire. Deci faceti intai test cu o familie doua, pana apreciati cat merge sa intindeti coarda si dupa generalizati. Acum dupa mine, cea mai buna metoda este sa strangi cat mai bine familia, sa o ti asa, pana are puiet pe toate ramele, mai putin pe exteriorul celor marginase. Numai dupa aceasta, poti sa mai adaugi o rama. La infloritul pomilor, este altceva, este in aprilie, dar si atunci, trebuie sa se tina seama, de mentinerea temperaturii in stup. Asta este parerea mea.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde lucky5strike » 12 Mar 2013, 23:40

Ai facut restrangerea pana la ora asta, ai prins startul...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 13 Mar 2013, 08:22

Asa este!Dar startul cred ca se amana.
Am vazut la un prieten ca foloseste numai Mavrirol impotriva paduchilor.Recent si-a cumparat ca sa le puna peste o saptm. doua cand nu va mai fi frig.A mai pus in sept. si asa face de mult timp.Mentionez ca e stationar.Stiam ca alternanta intre cele doua medicamente, face ca parazitul sa nu devina imun la unul dintre ele.Iata si contrariul.
Face careva dintre dvs. la fel sau da cineva varachet acum in martie?
Multam!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 19:39

Familia de albine, se dezvolta - in natura - dupa un anumit sablon (forma a cuibului). Iarna arata ca un balon mic, iar vara se umfla, dar tot forma de balon are! Daca vom tine cont de acest lucru, nu va conta pe ce parte punem rama pentru ouat sau cea la crescut, pentru ca sigur o vom pune acolo unde ne va "cere familia de albine", adica unde trebuie! Nu va ganditi sa dezvoltati cum vreti voi! Veti fi tot timpul intr-o competitie cu albina si nucred ca e nevoie sa-l nominalizam pe cel care pierde! Albina va aduce hrana in apropierea progeniturii, "plusul" de hrana, langa cea existenta, iar "surplusul", langa "plus", pentru ca totdeauna sa existe forma de balon (nu-i spun sfera pentru ca nu prea arata a sfera prin stupii sistematici).
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde Geocrin » 14 Mar 2013, 19:58

Domnilor, discutia purtata de voi pana acum, a fost pentru mine ceea ce este soarele pentru albine ...aur curat...mi-am conspectat in agenda ceea ce trebuie sa fac in fiecare primavara de acum incolo...va multumesc... si va rog continuati discutia... mai am loc in agenda :D
Salutare ;)

PS.sunt sigur ca si celalat topic trebuie citit adica Restrangerea cuibului
Vincit omnia veritas-Adevarul invinge totul
Avatar utilizator
Geocrin
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Sep 2012, 17:21
Localitate: Medias

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 20:26

Geocrin scrie:PS.sunt sigur ca si celalat topic trebuie citit adica Restrangerea cuibului

Eu ma cam incurc prin "topic-uri". Cand sa continui o idee, hop ca trebuie in alta parte! Cand ma duc in alta parte, nu intelege "unul" ce vreau sa spun! Eu cand rog pe cineva... fac asa:
- ai un foc, sa-mi dai o tigara, ca mi-e foame de nu am unde dormi la noapte!
Scuze pentru gluma!
Largirea cuibului se face pentru reintregirea "balonului", "ajutand" albinele sa-l repare, sau stricandu-l, in mod controlat, pentru ca suratele sa-l repare, iar noua sa ne iasa pasienta! Fiecare "piesa" pusa sau luata din structura "balonului" va insemna o rama pentru ouat, sau o rama la crescut, sau rame pentru miere. depinde ce urmarim. Trebuie sa fim cei mai "parsivi prieteni", adica NISTE HOTI! Dam familiei senzatia ca o ajutam, iar ea ne rasplateste. Daca ar sti saraca unde se duc roadele muncii ei!
Atentie mare! NICIODATA (pana la intrarea in iarna) acest "balon sa nu fie construit si "dat la gata", pentru ca urmatorul pas este CRACA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde machi33 » 11 Dec 2014, 19:57

andrei_calinescu scrie:Cand puneti voi faguri la claditit totusi ?

MAi Raule_Bun,

La albine totul e glandular. Trebuie pus FA cand li se activeaza secretia glandelor cerifere. Ceara construiesc cand au aport de nectar sau cand le stimulezi tu cu dulce lichid. Nectar se secreta cand temp e pe la 20 grade. Ajungem tot la fructiferi.
Daca esti nesigur fa asa: dupa rama de acoperire introdu un fagure artificial. Cand vezi ca apar primele semne de crestere ale acestuia, atunci da-i bice.
Daca nu pui acel fagure, barometrul va fi ceara "albita" de pe fagurii din cuib, odata ce incepe aportul de nectar.
Ca regula generala ele nu construiesc decat cand "inoata" in abundenta: nectar si polen.



CE ESTE si la ce foloseste rama de acoperire,roi stoloni :oops: ? nu inteleg termenii si caut de o ora pe net
machi33
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Dec 2014, 21:44

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori