Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2013, 14:31

Uita de polipropilena si plasticuri. Te alegi cu condens. Nu e mult mai simplu cu niste ziare si cartoane deasupra podisorului? Eventual textile, dar cand ai mai multi stupi nu mai umblii cu sacul de zdremte dupa tine.

Mai bine pune sac de iuta. Ala macar mai absoarbe din umezeala.

Iernarea?

Hrana, USCACIUNE, liniste. Uscaciunea nu conteaza cum o obtii, dar obtine-o. Apoi uita ca ai albine pana in primavara lor.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 15:00

Mircea_63 scrie:Hrana, USCACIUNE, liniste.

Exact ... ca la carte ! :lol:
Pai , sa vedem cum stau ... hrana, insuficienta dupa parerea mea; uscaciune, momentan este normala, dar asta iarna a fost prea mare si se pare ca totusi nu-i tocmai OK cel putin in partea a doua a iernii; liniste ... mai au oamenii gaini si nu le pot impune sa le tina inchise ca doar m-au primit in curtea lor dezinteresati si cu maxima bunavointa, mai un caine care latra ... :o
Se pare ca nu intrunesc NICI O CONDITIE ! :o Cre' ca iar o dau in bara ... :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 15:16

paul scrie:Exact ... ca la carte ! :lol:
Pai , sa vedem cum stau ... hrana, insuficienta dupa parerea mea; uscaciune, momentan este normala, dar asta iarna a fost prea mare si se pare ca totusi nu-i tocmai OK cel putin in partea a doua a iernii; liniste ... mai au oamenii gaini si nu le pot impune sa le tina inchise ca doar m-au primit in curtea lor dezinteresati si cu maxima bunavointa, mai un caine care latra ...
Se pare ca nu intrunesc NICI O CONDITIE ! :o Cre' ca iar o dau in bara ... :(

Da tu unde ai stupii, Paul, nu la tine in ograda? Ai grija sa nu patesti ca dl Rotaru cu dl Ursu :D :lol:
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 05 Noi 2013, 15:20

Urmeaza partea grea pentru ele. Asa ca da-le pace acum cu hrana si dupa zborul de curatire le pui turte. Daca le zapacesti acum cu hrana, vor fi vai de ele in ghem. Ai hrana in stupi. Probabil suficient sa treaca greul.

2-3 luni consumul va fi foarte mic. Abia cand apare puietul explodeaza consumul, asa ca NU impacheta si nu incotosmana. Daca o faci, vei grabi aparitia puietului in primavara si atunci incep greutatile.

Lasa-le sa "hiberneze" cat mai mult si bucura-te si tu de vacanta de iarna. Exista o tendinta ca albina sa inceapa cat mai repede cu puietul, dimineata sa iasa cat mai repede la cules etc. Pai e ca in cuplurile alea de fac copii la 14 ani si imbatranesc prematur si ei si copii din cauza greutatilor. Las sa faca puiet mai tarziu, cand le ajuta si natura, dar sa plece ca din pusca.
Dimineata pe racoare ies afara? Si ce sa faca afara? Ca florile oricum nu secreta nectar decat de la anumite temperaturi.
Parerea mea!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 15:43

liviutzbogos scrie:Da tu unde ai stupii, Paul, nu la tine in ograda? Ai grija sa nu patesti ca dl Rotaru cu dl Ursu :D :lol:

Eu ... stau la bloc !!! :(
De patit, n-o patesc, pentru ca sunt ...OAMENI, doar ca mi-i rusine ca nu i-am putut omeni macar cu un borcan cu miere ... :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 16:05

paul scrie:
Eu ... stau la bloc !!! :(
De patit, n-o patesc, pentru ca sunt ...OAMENI, doar ca mi-i rusine ca nu i-am putut omeni macar cu un borcan cu miere ... :(

Am inteles...eu unul nu suport blocul, nu suport orasul. La sat m-am nascut, am crescut si vreau sa traiesc toata viata :)
Cu omenitul...lasa ca e vreme, anul viitor cand storci 40 kg/familie - doar la salcam - o sa ai de unde da. Uite un exemplu, colegul Duma, a omenit si in stanga si in dreapta ca acu' nu mai are nici sa manca gura lui :lol:
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 16:13

Mircea_63 scrie: NU impacheta si nu incotosmana. Daca o faci, vei grabi aparitia puietului in primavara si atunci incep greutatile.

Las sa faca puiet mai tarziu, cand le ajuta si natura, dar sa plece ca din pusca.

Parerea mea!

Total de acord. Cautam fel de fel de modalitati prin care sa le infofolim, sa le fie cat mai cald, ca unui nou nascut. Le producem o caldura in stup cu mult prea mult mai mare faca de cat e afara, iasa la zboruri de curatire la temperaturi prea mici, raman toate "tapene" in zapada. Incep cu puietul prea devreme, consuma prea mult, mai raman si gramada pe puiet si intepenesc cu mancarea deasupra lor. Mai bine o impachetare cat mai usoara, mancare din belsug, cum spuneati, si activitatea la minim pana in primavara. Eu unul nu i-am impachetat inca, dar cred ca nici nu mai am ce sa impachetez la ei. Stransi bine, o diafragma de lemn intr-o parte, folie deasupra, fundul gol jos, niste haine deasupra podisorului (pe astea vreau sa le tin si vara si iarna, capacul fiin din osb cu tabla). Probabil, in locul ramas dupa diafragma am sa bag ceva ziare sa absoarba umiditatea.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 16:33

Aveti dreptate, numai ca iarna din Nordul Moldovei nu-i aceeasi cu iarna din Banat !
Personal, incerc sa gasesc o formula de impachetare, nici prea ... prea, nici foarte ... foarte! Iau in considerare faptul ca un anumit ambient si lipsa curentilor in stup inseamna un consum mai redus de hrana . Adevarat ca si o infofoleala mare duce la consecintele aratate de voi !
Mai ... vad eu ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 16:42

paul scrie:Aveti dreptate, numai ca iarna din Nordul Moldovei nu-i aceeasi cu iarna din Banat !
Personal, incerc sa gasesc o formula de impachetare, nici prea ... prea, nici foarte ... foarte! Iau in considerare faptul ca un anumit ambient si lipsa curentilor in stup inseamna un consum mai redus de hrana . Adevarat ca si o infofoleala mare duce la consecintele aratate de voi !
Mai ... vad eu ! :oops:

Da, si asta e adevarat. La voi incepe mai repede, se termina mai tarziu, zboruri de curatire mai putine. Insa nu cred ca e nevoie de a placa stupii cu polistiren, de a-i infunda cu fel de fel de materiale, cum vad pe la unii. Nu vorbesc de tine, ci in general. Si, o parere in legatura cu rafia...trece umezeala prin ea? Eu am o prelata din rafie, exact pentru protectia impotriva ploii. O parere...podisorul, niste ziare deasupra lui si, eventual, o paturica, nu sunt de ajuns?
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Noi 2013, 16:48

Pana la urma va contraziceti singuri din cate vad . Acum ceva timp toata lumea discuta de cum sa impacheteze mai bine , daca e bun polisterienul sau nu , daca e bun bumbacul sau nu , ziarul sau alte materiale , acum vad ca nu mai are rost sa impachetam , sa-i lasam asa pur si simplu , o diafragma din lemn si cam asta e impachetarea. Personal prefer sa impachetez decat sa-i las asa , cel putin eu asa am invatat de la cine m-a invat si asa am citit si prin carti .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 16:55

BeeeK scrie:Pana la urma va contraziceti singuri din cate vad . Acum ceva timp toata lumea discuta de cum sa impacheteze mai bine , daca e bun polisterienul sau nu , daca e bun bumbacul sau nu , ziarul sau alte materiale , acum vad ca nu mai are rost sa impachetam , sa-i lasam asa pur si simplu , o diafragma din lemn si cam asta e impachetarea. Personal prefer sa impachetez decat sa-i las asa , cel putin eu asa am invatat de la cine m-a invat si asa am citit si prin carti .

Eu de la bun inceput am fost si sunt impotriva polistirenului in stup. De ce? Pur si simplu nu-mi place. Lemnul e sfant. Nici alte materiale, gen osb, sau cele in a caror componenta se gasesc diferiti adezivi nu-mi prea plac, iar iernile din Banat nu ma obliga la o infofolire a stupilor.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Noi 2013, 17:03

BeeeK scrie:
liviutzbogos scrie:
BeeeK scrie:Pana la urma va contraziceti singuri din cate vad . Acum ceva timp toata lumea discuta de cum sa impacheteze mai bine , daca e bun polisterienul sau nu , daca e bun bumbacul sau nu , ziarul sau alte materiale , acum vad ca nu mai are rost sa impachetam , sa-i lasam asa pur si simplu , o diafragma din lemn si cam asta e impachetarea. Personal prefer sa impachetez decat sa-i las asa , cel putin eu asa am invatat de la cine m-a invat si asa am citit si prin carti .

Eu de la bun inceput am fost si sunt impotriva polistirenului in stup. De ce? Pur si simplu nu-mi place. Lemnul e sfant. Nici alte materiale, gen osb, sau cele in a caror componenta se gasesc diferiti adezivi nu-mi prea plac, iar iernile din Banat nu ma obliga la o infofolire a stupilor.


Problema nu se pune asa , adica , nu impachetez cu polisterien ca nu-mi place , pur si simplu trebuie oferist un confort minim peste iarna , nu stim ce fel de iarna va fi , de ce sa nu fi pregatit??
Tu cum crezi ca e mai bine , sa impachetezi sau nu stupii iarna ??? Indiferent de materiale :)

PS : Problema cu cainele o am si eu , in sensul ca e langa stupina , dar n-am ce sa fac , merg asa.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 05 Noi 2013, 17:07

BeeeK scrie:Tu cum crezi ca e mai bine , sa impachetezi sau nu stupii iarna ??? Indiferent de materiale :)

PS : Problema cu cainele o am si eu , in sensul ca e langa stupina , dar n-am ce sa fac , merg asa.

Impachetati dar nu infofoliti. Cum am spus, si eu i-am impachetat, sa zic asa, cu o diafragma de lemn, folie si haine peste podisor...am fundul gol la ei. Si cu atat astept sa vina iarna...doar ca nu asa repede ca mai am puiet la unu :D
Cainele...eu am stupii afara, la stana. Am trei caini care se plimba pe acolo, oile...doar ca nu ajung langa stupi, i-am ingradit. Cainii s-au cam lecuit de umblat la stupi, i-am vazut de vre-o doua ori cu ochii umflati. Ma bufnea si rasul :lol:
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 05 Noi 2013, 17:50

Am inteles , deci impachetezi dar nu cum fac unii cu tot felul de materiale ingramadite pe si prin stupi ai vrut sa zici.
PS : Cainele e inchis tot timpul .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde joohny » 05 Noi 2013, 18:32

Va salut.D-lor,eu anul trecut i-am inpachetat cam asa: cuib ,diafragma osb,diafragma polistiren excrudat,fundul scos 50-60%peste cuib folie,peste folie o cirpa de bumbac(pe toata suprafata stupului),podisorul(total cu plasa),ziare ,o paturica tot din bumbac si capacul care are polistiren de 2 cm.Rezultat :condens +mucegai(in cuib) pe citeva rame,ziarele mucegaite la fel si plasa de la podisor ruginita.Anul asta inca nu m-am hotarit cum sa-i inpachetez.Poate imi da cineva o sugestie.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 05 Noi 2013, 18:59

joohny, ai fundul plin la stupi ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori