Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Legea APICULTURII

Mesajde Dila Daniel » 12 Dec 2013, 13:58

LEGEA APICULTURII DATA LA PROMULGARE...
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/2013/pr148_13.pdf

sursa http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... ?idp=13028
...din cate am citit,apicultura nu poate fi practicata daca nu ai carnet de stupina.carnet ce se elibereaza de asociatii.
DECI,nu pot practica daca nu sunt asociat!

sa fiu eu in eroare?...va rog pe cei mai "tari"in legislatie sa imi confirmati sau sa infirmati...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 12 Dec 2013, 14:47

Căutai şi prin spatele monitorului şi nu găsii nimic referitor la drepturile apicultorilor, sau la cum încurajează statul român practicarea apiculturii de către tinerii şomeri ai patriei...... :shock:
ps. da Danii nu se mai poate practica apicultura fără să cotizezi la asociaţii şi ......Am pierdut averea cea mai de preţ : LIBERTATEA. :evil:
Ultima oară modificat de peterneamt pe 12 Dec 2013, 14:56, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Dila Daniel » 12 Dec 2013, 14:50

adica nu ai citit art.3? :D
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Legea APICULTURII

Mesajde ignatov andrei » 12 Dec 2013, 14:58

Obligatia "celor" sau a "celor" de a inventaria, numerota...
Obligat- fortat, trebuie sa ai carnet, altfel e infractiune.
Dar carnetul il procuri doar de la o "forma asociativa"!
Conform art. 3, "apicultorii asociati, pot beneficia de...
Deci sunt si neasociati...
Rezulta:
- vrei nu vrei, NE ASOCIEM!

O noua Lege aparuta in Romania, care spune ca... "laptele este de culoare deschisa" (intelege fiecare ce vrea)!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 12 Dec 2013, 15:02, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 12 Dec 2013, 15:02

Am înţeles perfect formularea şi faptul că esenţa este cuvântul pot. Adică pot primii bani pe polenizare dacă găsesc fraierul, pot primii pământ pentru vatră dacă vrea primarul şi consilierii, sau pot câştiga la 6 din 49 dacă au noroc..... :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde ignatov andrei » 12 Dec 2013, 15:16

O sa se poatea practica apicultura, chiar daca esti NEASOCIAT.
Dar cu o conditie:
- accepti statutul de INEXISTENT, adica... n-ai decat sa te descurci!
Sa asteptam promulgarea si Regulamentul de aplicare. Pot aparea situatii imposibil de prevazut din aceasta forma (a legii)!
Ca deobicei, nu putem sti ce a fost in mintea legiuitorului! In regulament vor fi specificate "limitele din spectru" referitoare la "culoarea laptelui"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Legea APICULTURII

Mesajde filip » 12 Dec 2013, 15:24

Legea incalca Constitutia.
Cetateanul e liber sa consimta ASOCIEREA.Ori ce a facut ministru Constantin prin Atestatul profesional care te obliga sa mergi pentru la asociatie sa primesti avizul pentru a vinde.Si parlamentarii care te obliga prin lege sa obtii numere de la asociatii.E profund neconstitutional.
Trebuie sa inaintam memoriu spre presedentie si CCR
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Jean Valjean » 12 Dec 2013, 15:32

Eu vad ca a fost adoptata deja de catre Camera Deputatilor in "Martea Neagra", dar nu stiu daca asta inseamna automat si promulgare, poate ma lumineaza cineva.

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... ?idp=13028
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Legea APICULTURII

Mesajde kiloz » 12 Dec 2013, 16:40

Pregatire ptr impozitare dupa cum este stabilit de ei.
-il poate obtine,nici vorba de ceva real.

u) valoare de piaţă – preţul pe care apicultorul îl poate obţine
prin vânzarea familiilor de albine şi a producţiei de miere obţinută în
urma culesului.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde filip » 12 Dec 2013, 16:53

http://www.antena3.ro/economic/constant ... 37585.html
Se leaga,am fost tradati.Vanduti pe 30arginti .
PNA-ul nu-i pentru apicultori cinstiti.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Legea APICULTURII

Mesajde kiloz » 12 Dec 2013, 16:55

Fara control,si fara protectie.

Art 13. - Pentru protecţia materialului biologic autohton – Apis mellifera carpatica, introducerea de material biologic din afara ţării trebuie sa fie avizată de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Agenţia Naţională pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie „Prof.dr.G.K. Constantinescu”, Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor şi asociaţiile apicole reprezentative din România.
Art. 13. - Se elimină
Autor: Comisia pentru agricultură
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 12 Dec 2013, 16:57

kiloz scrie:Fara control,si fara protectie.

Art 13. - Pentru protecţia materialului biologic autohton – Apis mellifera carpatica, introducerea de material biologic din afara ţării trebuie sa fie avizată de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Agenţia Naţională pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie „Prof.dr.G.K. Constantinescu”, Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor şi asociaţiile apicole reprezentative din România.
Art. 13. - Se elimină
Autor: Comisia pentru agricultură

ce ai scris tu mai sus este ELIMINAT/EXCLUS din forma finala adoptata
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 12 Dec 2013, 16:59

Mie-mi place cum e formulat art 16; ambiguu avem si noi drepturi dar au si ei dreptate :lol:
Art. 16. – (1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate înregistrate în circulaţie, care efectuează transportul stupilor în pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport.
(2) Prevederile alin. (1) intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde dumy academy » 12 Dec 2013, 19:51

adica numai platim taxa timbrului de mediu sau alte impozite ???
dumy academy
 
Mesaje: 83
Membru din: 10 Feb 2012, 00:12

Re: Legea APICULTURII

Mesajde reformistul » 12 Dec 2013, 20:07

Mie asta imi place: "j) trântor – individ mascul din familia de albine apt pentru împerechere cu matca;"
Oare daca nu e apt pentru imperechere se va numi altfel decat trantor? :lol: Ce ******! :lol:
Trebuiau sa puna punct dupa "individ mascul din familia de albine" - si sa elimine restul.
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lucky5strike » 12 Dec 2013, 23:58

A disparut formularea cu "apicultorii individuali sau asociatiile".

Da, ca sa existi, esti obligat sa fii asociat. E clar. Ba chiar, inainte sa iti iei stupi, ai face bine sa rezervi loc de parcare la seful cu stampila mare...

La 12 cu 3 au putut prevedea ca apicultorul sa ceara repartizare direct, dar un amarat de carnet de stupina sa nu-l poti lucra in regie proprie mi se pare hilar.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori