Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lucky5strike » 12 Dec 2013, 23:59

Art. 16 cu 4 - trebuia mai clar formulata treaba cu pe raza de zbor... pe ce lungime e ea...raza de zbor a albinei e de, sa zicem, 3 km. Daca in pastoral plasezi familii la 1-2 km de marginea unui sat, e risc mare sa te interpui unuia din sat cu 30-40 familii. Foarte cu scantei acest articol. Cum sa stie exact pastoralistul la ce distanta de sat poate sa isi lase albinele fara riscuri din partea legii. Asta la campie. Ca la salcam.... :twisted:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lucky5strike » 13 Dec 2013, 00:01

Definitia pt roiul la pachet a iesit...cum am zis eu. Banuiesc ca au obosit a numara 1,5 kg albina... deci e bine! :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Mishu05 » 13 Dec 2013, 09:41

Articolul 2 e suficient. Poti face apicultura doar daca esti membru intr-o asociatie, ai toate familiile inscrise in sistem , etc. Au fost beton fondurile , nu? Ultra beton de beton ia uite ce ne alinieaza astia la linia legii.
Sa vedeti cernere acum.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Legea APICULTURII

Mesajde geangu » 13 Dec 2013, 09:57

oricum nu o sa se aplice , singura chestie buna e cea cu dispagubarile in cazul stropirilor neanuntate.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Dila Daniel » 13 Dec 2013, 10:00

:) tare asta cu neaplicatul!
pai daca este lege...ce-i facem?
te salut!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 13 Dec 2013, 10:34

Pregatiti-va de scandaluri si sicane cu ,,bastinasii'' in pastoral de acum incolo
Daca la primaria X-eni, de exemplu, aflata intr-o zona defavorizata ce se afla si in posesia unei paduri de salcim se declara in urma analizei bazei melifere pe teren ca acesta nu poate suporta decat efectivele de albine ale localitatii or sa se respinga cererile de acordare de vatra si cativa incapatinati,ca sunt destui si ne-am intilnit cu totii pe unde am umblat,vin si ocupa cu tupeu tarlale nemuncite; se aplica legea ??????
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 13 Dec 2013, 10:37

ghitacusman scrie:e bine ca roiul artificial poate fi compus din 3-5 rame ,pe cand o familie are doar... rame -pot fi si 2 daca nu este mentionat numarul (asta ca sa dea bine la numaratoare pentru ....).

Mai avem un coleg,ala cu permacultura care a scris ca are o familie pe...2 rame dar nu o pune la socoteala ca poate nu iasa din iarna :lol:
Familia de albine contine minim 6 rame...asta vara majoritatea celor controlati aveau familii in plin cules pe 6 rame ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2013, 10:39

AAAAAAAH.........CUM NU VI TU ŢEPEŞ DOAMNE, CA PUNÂND MÂNA PE EI.......Dar eu aş dorii să le aplic rezistenţa la întindere sau la înţepaturi de albine să văd la a câta înţepătură dau colţu.....Chiar aşa, avem o ţară condusă numai de idioţi ? Nu găsim pe nimeni să îi facă să înţeleaga că albinele sunt însăşi viaţa......ACA, Asociaţiile, Sindicatul E MOMENTUL SĂ NE ORGANIZAŢI CĂ SĂ PUTEM LUPTA PENTRU VIAŢA COPIILOR ŞI NEPOŢILOR NOŞTRII ASTA DACĂ AVEŢI SÎNGE DE PATRIOTI :evil: ..........
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Dila Daniel » 13 Dec 2013, 10:42

peterneamt scrie:......ACA, Asociaţiile, .....

cum adica?...ACA nu este tot o asociatie?,de ce este scrisa separat? :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2013, 10:52

PENTRU CĂ PE ACA O CONSIDER PRINCIPALA VINOVATĂ DE ACEASTĂ IMPUNERE DE SNCŢIUNI ŞI ÎNGRĂDIRI ATI-CONSTITUŢONALE CARE VOR AVEA CA EFECT ÎN 10 ANI TRANSFORMAREA ROMÂNIEI DIN EXPORTATOR DE VIAŢĂ (MIERE ŞI PRODUSE APICOLE ) ÎN IMPORTATOR DE ZAHĂR ( MOARTEA ALBĂ ).
Pentru 90% dintre Români mierea este un produs de lux. Cei ce au 10- 30 familii mai dau miere pe la rude, prieteni , cunoştiinţe sau obligaţii, şi astfel mai mănâncă şi copii compatrioţilor o linguriţa de viaţă şi nu sirop de porump din supermarchet la preţuri ......pe care nu şi le pot permite. Legea pe ei vrea să îi termine pentru că de la ei statul nu ia bir......dar nu ia în considerare că nu te poţi apuca de apicultură investind făra să cunoşti ( fără practică )....
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde kiloz » 13 Dec 2013, 11:19

Sa vedem si parerea din partea cealalta !
11.12.2013 - Adresa punct de vedere la Raportul Parlamentului privind Legea Apiculturii transmisa catre Senat si Camera Deputatilor.

http://www.aca.org.ro/informatii-apicol ... turii.html
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2013, 11:36

Poate sunt şi idioţi care cred că lumea se va termina odată cu ei. Locuri ce par improprii apiculturii şi vieţii sunt transformate de către albine în timp prin polenizarea şi deci înmulţirea plantelor melifere şi polenifere formând practic biotopuri sustenabile pentru celelalte specii de plante şi animale. În lipsa polenizatorilor plantele se vor consangviniza un timp şi apoi vor degenera şi dispărea din arealul respectiv apoi şi celelalte specii.... Cei cu stupine mari caută zone cu potenţial melifer ridicat şi nu au trabă cu sate izolate unde nea Gheorghe are 10 stupi, iar un sat făra stupi este un loc ce va fi dat uitării...... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2013, 11:53

ACA A FOST CEA CARE A INIŢIAT ŞI A DORIT O NOUĂ LEGE A APICULTURII. CĂ UNA ŞI-A DORIT ŞI ALTA A IEŞIT E PENTRU CĂ NU A FOST CONSEGVENTĂ.......SAU POATE CĂ NU A AVUT INTERES ( mai ştiţi declaraţiile lu domna....... ). :oops:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 13 Dec 2013, 12:27

kiloz scrie:Sa vedem si parerea din partea cealalta !
11.12.2013 - Adresa punct de vedere la Raportul Parlamentului privind Legea Apiculturii transmisa catre Senat si Camera Deputatilor.

http://www.aca.org.ro/informatii-apicol ... turii.html

E fix-pix adresa de vreme ce legea a fost aprobata pe 10 decembrie si adresa este trimisa pe 11 :shock:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Cristian IONITA » 13 Dec 2013, 13:00

Dila Daniel scrie::) tare asta cu neaplicatul!
pai daca este lege...ce-i facem?
te salut!



pai ca la multe alte legi .... stim de ea .... dar facem cum ne este bine :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Legea APICULTURII

Mesajde filip » 13 Dec 2013, 14:06

proapis13 scrie:Pregatiti-va de scandaluri si sicane cu ,,bastinasii'' in pastoral de acum incolo
Daca la primaria X-eni, de exemplu, aflata intr-o zona defavorizata ce se afla si in posesia unei paduri de salcim se declara in urma analizei bazei melifere pe teren ca acesta nu poate suporta decat efectivele de albine ale localitatii or sa se respinga cererile de acordare de vatra si cativa incapatinati,ca sunt destui si ne-am intilnit cu totii pe unde am umblat,vin si ocupa cu tupeu tarlale nemuncite; se aplica legea ??????
salve :D

Nu asta s-a dorit prin lege,ca unii sa dispara ca altii sa se lafaie acolo unde doreste muschiul lor.
Eu am scris aici pe forum ,s-a dorit apicultori de rangul 1 si apicultori de rangu 2.
Vreau si eu sa vad cum decurge pastoralul langa un apicultor stationar sanctionat fiindca nu are documente si nu-i inscris in asociatie.Va spun eu sigur ca cel din pastoral ramane fara albine.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori