Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde topy » 17 Dec 2013, 10:21

pt ca asociatia a vrut sa ia o felie.....
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 17 Dec 2013, 12:35

Recititi legea crotalierii stupilor,e alta nu ca cea animalelor
Acolo scrie destul de clar ....Asociatia cere si elibereaza numerele de ordine pentru stupi.....
Nu ti le face asociatia la fel si panoul de identificare...nu esti obligat sa-l iei de la forma asociativa
Nu o gasesc pe cea din iulie cu completarile nou aduse
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 17 Dec 2013, 12:49

proapis13 scrie:Recititi legea crotalierii stupilor,e alta nu ca cea animalelor
Acolo scrie destul de clar ....Asociatia cere si elibereaza numerele de ordine pentru stupi.....
Nu ti le face asociatia la fel si panoul de identificare...nu esti obligat sa-l iei de la forma asociativa
Nu o gasesc pe cea din iulie cu completarile nou aduse
salve :D

Proapis 13.Mi-ai luat-o înainte,deoarece doream să-ți mulțumesc,și nu în ultimul rând lui KILOZ,pentru promtitudinea cu care ne-ați prezentat aici actele normative care ne interesau și care ne ajută să ne apărăm.
Am postat în intervenția anterioară pentru a sesiza că,din moment ce ne consideră albinele animale,legislația trebuie să fie aceeași pentru toate.Dacă nu le convine,să o schimbe pe cea prezentată mai sus și vor avea de furcă cu oierii și
deținătorii de vaci.noi până acum am fost slabi.Totuși,cu mămăliga nu trebuie să întinzi ața prea mult,la un moment dat se rupe.Poate a sosit acel moment.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mircea » 17 Dec 2013, 13:05

Va solicit sa recititi urmatoarea atentionare : viewtopic.php?f=28&t=3620
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 17 Dec 2013, 13:18

mircea scrie:Va solicit sa recititi urmatoarea atentionare : viewtopic.php?f=28&t=3620

Domnule Mircea.Am tot respectul pentru dumneavostră ,moderatori și membrii forumului.Dacă este vorba despre mine,vă asigur că nu este în intenția mea de a denigra sau ataca pe cineva.Dacă s-a înțeles așa ceva îmi cer scuze.
Am semnalat niște prevederi din acte normative,în nume propriu.Rămâne să mă gândesc,s-ar putea să fie ultima postare pe acest forum.Sunt prea bătrân pentru apostrofări nefondate.Cu stimă.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde mircea » 17 Dec 2013, 13:24

Neafiliatul scrie:
mircea scrie:Va solicit sa recititi urmatoarea atentionare : viewtopic.php?f=28&t=3620

Domnule Mircea.Am tot respectul pentru dumneavostră ,moderatori și membrii forumului.Dacă este vorba despre mine,vă asigur că nu este în intenția mea de a denigra sau ataca pe cineva.Dacă s-a înțeles așa ceva îmi cer scuze.
Am semnalat niște prevederi din acte normative,în nume propriu.Rămâne să mă gândesc,s-ar putea să fie ultima postare pe acest forum.Sunt prea bătrân pentru apostrofări nefondate.Cu stimă.

Nu este vorba despre cineva anume.
Este doar un indemn la responsabilitate valabil in trecut, acum si pe viitor .
Vrem doar ca discutiile sa nu degenereze.


Cu aceesi stima !
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Legea APICULTURII

Mesajde marian ivan » 17 Dec 2013, 13:38

EXACT....am ramas tot in pom. Dupa cum am vazut in postarile anterioare o mare problema era si cu aplicarea art.16 din vechea lege, iar in noua lege se face referire numai la taxa de mediu, dar cu impozitul cum ramane?
Avatar utilizator
marian ivan
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Sep 2013, 13:16
Localitate: lunca corbului, argeş

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 17 Dec 2013, 13:44

La putin timp dupa promulgarea unei legi trebuie sa apara si normele de aplicare,asa ca asteptam....
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde Neafiliatul » 17 Dec 2013, 14:17

Pînă acum câteva zile am fost un vizitator fidel pe acest forum,apreciat de mine pentru calitatea oamenilor și a informațiilor prezentate.Am reușit ,cu greu pentru mine la această vârstă de acomodare cu aceste tehnici care sunt stăpânite
mai bine decât mine și de un copil,să devin dintr-un vizitator,un user ,cu intenția de a da și eu informații utile,așa cum și alții mi-au dat mie.
Mulțumiri speciale domnului DILA DANIEL pentru acest topic,venit prompt.MULȚUMIRI Dilă Daniel,Ghiță Cusman,Neculai Luca,Adi Hodiș pentru puterea excepțională de a percepe calitatea unui om,fapt pentru care vă voi fi veșnic recu-
noscător. Mulțumiri Lucky5Strike, kiloz,proapis13,refomistul,peterneamț,filip pentru eforturile dvs.de a avea o lege bună PENTRU TOȚI APICULTORII .Vă doresc tuturor sărbători fericite și multă sănătate!
ESTE ULTIMA POSTARE PE ACEST FORUM.Voi șterge contul.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Legea APICULTURII

Mesajde bucursorinelionel » 17 Dec 2013, 14:48

Eu bag de seamă că tot legea din 1998 e valabilă...http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... dp=13321...
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Legea APICULTURII

Mesajde topy » 17 Dec 2013, 17:19

marian ivan scrie:EXACT....am ramas tot in pom. Dupa cum am vazut in postarile anterioare o mare problema era si cu aplicarea art.16 din vechea lege, iar in noua lege se face referire numai la taxa de mediu, dar cu impozitul cum ramane?



se face referire la impozit nu la taxa de mediu.vezi nr. legii la care se face referire.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Legea APICULTURII

Mesajde bucursorinelionel » 17 Dec 2013, 17:46

”http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiecte?cam=2&idp=13321„
Asta ar fi adresa completă...site-ul oficial al Camerei Deputaților...observația era că legea a fost respinsă...și procedură inchisă...concluzie : legea aplicabilă este ultima viabilă..respectiv cea din 1998..
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Legea APICULTURII

Mesajde lupu_albinelor » 17 Dec 2013, 19:46

nu merge nici una din adresele de mai sus...
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 17 Dec 2013, 19:58

Colegul se refera la prima lege a apiculturii cea cu nr.89/1998
http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?ida=16426

Problema este ca intre timp apicultorii s-au ghidat dupa Legea 131/2010
http://www.dreptonline.ro/legislatie/le ... _1998.php#

Odata cu aparitia unei noi legi cea veche se abroga asa ca e valavil ce scrie la Legea 131/2010
S-a mai vorbit la topicul dedicat legislatiei
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde bucursorinelionel » 18 Dec 2013, 10:56

Proapis 13, mulțumesc frumos pentru completare/intervenție.clarificare..!!
Aceasta era ideea de bază...am scăpat, momentan, de anomalia aceea de proiect...dar nu înseamnă că, putem dormi în continuare pe urechea bleagă...!
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Legea APICULTURII

Mesajde marian ivan » 18 Dec 2013, 12:05

Apropo de impozit, acum 5 minute a plecat de la mine un avocat cu legea apiculturii in mana, cu toate modificarile aparute pana in prezent si sunt tare curios ce va rezolva. O sa merg pana la judecata. Asta ca sa cream precedentul si sa discutam unitar de aici incolo la nivelul tuturor primariilor pe baza impozitelor stabilite la nivelul autostupinelor.
O zi buna tuturor.
Avatar utilizator
marian ivan
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Sep 2013, 13:16
Localitate: lunca corbului, argeş

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori