Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Legea APICULTURII

Mesajde stefan 30 » 15 Ian 2014, 21:35

Cel putin este un inceput . Articolul 16 este bun sa speram ca va ramane asa. Acum ' Nu exista padure fara uscaturi' unii parlamentari nu fac diferenta intre albina si viespe.
nimic fara DUMNEZEU
stefan 30
 
Mesaje: 23
Membru din: 08 Apr 2011, 21:39
Localitate: campulung muscel

Re: Legea APICULTURII

Mesajde misustuparelu » 19 Ian 2014, 14:02

s Legea asta e facuta mai mult pt. a favoriza sistemul, adica statul si nicidecum sa ajute albinele care cu totii stim ca fara ele biodiversitatea nu ar exista!!!!!in alte state polenizarea e stimulata de catre guvern,la noi e invers te bucuri numai de obligatii...
misustuparelu
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Iul 2012, 11:42

Re: Legea APICULTURII

Mesajde LUCIAN AVRAM » 01 Feb 2014, 22:57

LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Legea APICULTURII

Mesajde adytza » 04 Feb 2014, 02:02

LUCIAN AVRAM scrie:http://www.stiriagricole.ro/cnp-urile-pentru-stupi-criticate-la-bruxelles-8582.html

merita un borcan de miere ? :)


Din pacate a inceput bine cu :"Este o bătaie de joc la adresa apicultorilor români, care – de bine, de rău, așa cum pot – produc anual peste 20.000 de tone de miere, așezând România pe un onorabil loc 4 în Uniunea Europeană. Ei merită felicitări și sprijin! La ce alt capitol mai suntem pe un astfel de loc?" , insa termina cu afirmatia: "Opt milioane de lei înseamnă aproape 200.000 de alocații pentru copii" . Asta nu este deloc la subiect. Ce cauta o astfel de comparatie intr-un program destinat apicultorilor? Putea sa compare cu plantarea de arbori meliferi sau orice altceva legat de apicultura. Cam suna a declaratie politica. Imi este teama ca daca cei de la Comisie o catalogheaza astfel, atunci nici nu va fi bagata in seama.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Legea APICULTURII

Mesajde stefan 30 » 11 Feb 2014, 21:59

Apropo , a fost cineva la primarie sa plateasca impozitul la / camionul apicol/ avand in vedereca legea 383 (legea apiculturi) a intrat in vigoare pe data de 09 februarie 2014 referitor la articolul 16.
nimic fara DUMNEZEU
stefan 30
 
Mesaje: 23
Membru din: 08 Apr 2011, 21:39
Localitate: campulung muscel

Re: Legea APICULTURII

Mesajde cipy » 12 Feb 2014, 08:04

ieri am fost la primarie si am depus copia dupa cartea de identitate a masinii ca sa dovedesc ca e apicola si o cerere.
cipy
 
Mesaje: 21
Membru din: 04 Apr 2011, 22:12

Re: Legea APICULTURII

Mesajde luci » 14 Feb 2014, 23:25

Am fost. Mi s-a spus ca legea spune despre autovehicole inregistrate iar camionul meu e inmatriculat si ca trebuie sa ceara detalii de la curtea de conturi.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Legea APICULTURII

Mesajde ioanpuiu » 19 Feb 2014, 19:08

Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Legea APICULTURII

Mesajde aurelianpopescu » 19 Feb 2014, 22:48

a reusit cineva sa scuteasca camionul apicol de plata impozitului local cf. legii apiculturi????
aurelianpopescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Sep 2011, 15:20

Re: Legea APICULTURII

Mesajde cipy » 20 Feb 2014, 08:19

Da.Am depus cererea si copia cartii de identitate si luni am trecut pe la primarie sa vad care e situatia si mi-au zis ca cererea e semnata de primar si nu mai am nimic de plata.Sa vedem cat tine minunea.
cipy
 
Mesaje: 21
Membru din: 04 Apr 2011, 22:12

Re: Legea APICULTURII

Mesajde aurelianpopescu » 20 Feb 2014, 20:46

cererea a-ti depus-o la primaria de care apartineti?nu la organul fiscal unde platiti impozitul?cerere tip sau de mana?mersi
aurelianpopescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Sep 2011, 15:20

Re: Legea APICULTURII

Mesajde bucursorinelionel » 20 Feb 2014, 20:52

Asimilarea apicultorilor cu fermierii poate fi asociată cu recunoașterea importanței și a rolului economic.Cui ar strica să fie asimilat unui fermier cu 6000 de ha..??? 6000 de ha reprezentând raza economică de acțiune a stupinei..Și , cel puțin 1 euro pe/ha...hmmmmm...parcă sună frumos..!!!
Daaaa..așa o fi...balonașe de săpun....am vrea noi..!!..Dar ..mai știi..??!!..de unde sare iepurele..??
Dacă mai corelăm și informația că albinele domestice (?)..și cele sălbatice sunt în declin ( inclusiv bondarii)...poate s-o băga (oare?) cineva în seamă.????
Dincolo de supoziții/interpretări....ceva se modifică..!!!
Din păcate nu sunt prea puțini cei care știu sau pot estima /prognoza..ceea ce va veni..indiferent dacă e de bine sau de rău...
Concluzia dură, grea și cu gust de tăiș..este că ..albinarul român nu prea are habar în ce lume trăiește..respectiv cam ce urmează...iar lipsa de informare doare..dacă nu acum ...mai târziu...și cu atât mai târziu...cu atât va fi mai usturător..
Prețul indiferenței va fi pe măsură...al indiferenților care cred sau speră că ei nu intră sub efectele modificărilor..sau al celor care își spun în sinea lor că ”..pe mine chestia asta nu mă afectează...deci nu mă interesează..!!„...
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Legea APICULTURII

Mesajde luku2 » 20 Feb 2014, 21:02

a reusit cineva sa scuteasca camionul apicol de plata impozitului local cf. legii apiculturi????





Am reusit eu . am depus o declaratie pe proprie raspundere la registratura primariei . am declarat ca eu folosesc camionul doar la transportul stupilor in pastoral, am specificat ca este prevazut cu rastele pentru transportul stupilor. Am atasat la cerere si legea apiculturii. Astazi am fost sa platesc impozitul ; pe camion 000000. Camionul nu este omologat apicol.............

ART. 16
(1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate înregistrate în circulaţie, care efectuează transportul stupilor în pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport.
luku2
 
Mesaje: 58
Membru din: 13 Ian 2012, 12:51
Localitate: onesti

Re: Legea APICULTURII

Mesajde proapis13 » 20 Feb 2014, 21:04

Apicultorii romani vor fi asimilati crescatorilor de animale, pentru a primi fonduri UE pentru agricultura ecologica
Asta este titlul articolului
Ce nu stiu multi este faptul ca o parte din apicultori au fost sfatuiti sa scrie in Planul de afaceri cind au solicitat sprijin prin Masura 141ca vor trece la apicultura/agicultura ecologica.Legiuitorii sunt inca in impas la impartirea fondurilor pentru Start-up si dezvoltarea fermelor agricole/apicole :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Legea APICULTURII

Mesajde zip2006 » 21 Feb 2014, 09:18

Iuku 2 bravo dle ''MAI DAT PE SPATE'' vreau sa fac si eu treaba asta da-mi un bip la 0720530718 si te sun eu sa iau ceva informatii de la dta .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Legea APICULTURII

Mesajde zip2006 » 24 Feb 2014, 11:14

Astazi am depus cerere de scutire a impozitului pe camion si m-i s-a spus ca primesc raspunsul cind apare noul cod fiscal ,in2-3 saptamini.
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori