Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PROTOFIL

Mesajde jimm » 08 Noi 2011, 21:34

proapis13 scrie:
liviu1965 scrie:busuiocul.... La noi, in Moldova se pune inclusiv la ... persoana defuncta.Este antibacteriana..

Interesant,apropo,la voi la moldoveni mortul se ingroapa cu popa :?:
salve :D

:lol: :lol:
La ce-l mai ajuta antibacterianu.
Eu am facut o tinctura din urmatoarele plante home made din care mai iau si eu cate o pipeta ca miroase frumos.
Ce sa fac sunt pofticios :mrgreen:
Fişiere ataşate
1.jpg
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2011, 23:20

jimm scrie:Eu am facut o tinctura din urmatoarele plante home made din care mai iau si eu cate o pipeta ca miroase frumos.
Ce sa fac sunt pofticios :mrgreen:

Cam lunga lista ta cu plante :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde jimm » 08 Noi 2011, 23:44

Salut Proapis :lol: :lol:
Batranetea!
Urmatoarele plante: pelin, coada soricelului, sunatoare, galbenele, musetel,salcam, paducel, macese, menta, busuioc.. si mult suflet :D
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: PROTOFIL

Mesajde gica » 08 Noi 2011, 23:51

Jimm,daca ai pus busuioc de ce nu ai pus si cimbru?
Cadeau de 5 ori mai multi paduchi.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PROTOFIL

Mesajde jimm » 09 Noi 2011, 00:01

Va salut nea' Gica
:idea: bagat la cap!
Multumesc!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 09 Noi 2011, 00:11

gica scrie:Jimm,daca ai pus busuioc de ce nu ai pus si cimbru?
Cadeau de 5 ori mai multi paduchi.

Eu asi mai adauga si putin macrish
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde delorin I » 03 Dec 2012, 23:24

Greu..deja sunt atatea bordeie pe aici si tot atatea obiceie incat incep sa cred ca fiecare amesteca ce crede ca e mai bine si nu ce ar conta...deci EU CE RETATA SA FAC CAND VA VENI VREMEA? :) Dar oricum discutia este interesanta...cred ca voi citi prospectul de protofil sa vad din tot ce e postat aici care reteta e ce a mai apropiata...apoi sa vad cum se dilueaza volumul de alcool....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: PROTOFIL

Mesajde bostina constantin » 04 Dec 2012, 00:29

delorin I scrie:Greu..deja sunt atatea bordeie pe aici si tot atatea obiceie incat incep sa cred ca fiecare amesteca ce crede ca e mai bine si nu ce ar conta...deci EU CE RETATA SA FAC CAND VA VENI VREMEA? :) Dar oricum discutia este interesanta...cred ca voi citi prospectul de protofil sa vad din tot ce e postat aici care reteta e ce a mai apropiata...apoi sa vad cum se dilueaza volumul de alcool....

Nu e greu, daca ai facut infuzii[ceaiuri] pt tine sau familia ta, nu ai pus niciodata plantele [pt doza care o doreai] pe cantar, doar ai apreciat [dupa efectul fiecarei plante, care-l apreciezi :lol: ], asa-i si la dozele de plante pt protofil.
In ceace priveste diluarea alcolului din protofil, pt a junge la cca 40 grade sunt doua metode[si iar revenim la doze];
1 daca plantele au fost in doza mica , se poate dilua cu apa plata[rezulta cantitate de protofil mai mica].
2 daca doza de plante a fost mare, diluarea se face cu alcool mai slab pana se ajunge la cca 30-40 grade pt protofil.

Incearca, nu dauneaza albinelor daca folosesti doze de plante ca la ceaiul pt copii, eu asa am facut si sunt multumit :)
Bafta !!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: PROTOFIL

Mesajde un OM » 04 Dec 2012, 00:47

In afara folosirii uzuale a protofilului home made in turte si siropuri am inceput de anul acesta sa-l folosesc si la stropirea ramelor scoase de la centrifuga. Inainte de a fi introduse in stup le stropesc dintr-o sticla pet de 2 l.(capacul gaurit in 3-4 locuri cu un cuisor, burghiu de 1,5 mm.) cu 2 jeturi pe ambele fete. Amestecul este slab, cam 10 ml la 2 l. apa.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: PROTOFIL

Mesajde delorin I » 04 Dec 2012, 06:59

Pentru ce anume? Doriti ca albinele sa le ia in lucru rapid?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: PROTOFIL

Mesajde bostina constantin » 04 Dec 2012, 09:20

Un Om are dreptate, si eu cand puneam sirop cu protofil, neavand pulverizator, luam din sticla in gura si pufaiam pe si printre rame, sa poata lua direct si puietul tanar care inca nu culege, asa m-a dus capul asa am facut :lol:
Numa bine :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: PROTOFIL

Mesajde un OM » 04 Dec 2012, 10:01

Eu l-am dat pe ramele goale scoase din centrifuga. Scopul fiind antimicrobian. Am observat, sau asa mi s-a parut, o mai rapida refacere a fagurelui. Nu cred ca este buna varianta de a fi dat pe fagurele cu puiet, mai ales cel larvar. La urma urmei este cu alcool .
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: PROTOFIL

Mesajde delorin I » 04 Dec 2012, 23:45

Va propun sa gasim un programel care sa aplice/calculeze formula diluarii alcolului de la 90 sau 70 de grade al 40 si sa avem un rezulta tparticularizat pentru orice cantiate de alcool! Nu ca ar fi greu altfel..Dar traim in secolul XXI!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: PROTOFIL

Mesajde proapis13 » 04 Dec 2012, 23:55

delorin I scrie:Va propun sa gasim un programel care sa aplice/calculeze formula diluarii alcolului de la 90 sau 70 de grade al 40 si sa avem un rezulta tparticularizat pentru orice cantiate de alcool! Nu ca ar fi greu altfel..Dar traim in secolul XXI!


Cu tot respectul te rog ca de azi incolo, mai inainte de a posta citeste ce s-a scris mai inainte de tine sau daca se poate de la inceputul subiectului Uite ce scrie tassevasi la pag 3; viewtopic.php?f=9&t=585&start=32#p14941
Eu unul dupa indelungi discutii cu nea Gica D-zeu sa-l ierte am ajuns sa-i dam dreptate;astazi cind fac protofilul home made dupa reteta mea apelez la formula de diluare a alcolului expusa mai sus;incearca si tu
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROTOFIL

Mesajde delorin I » 05 Dec 2012, 00:07

proapis13 scrie:
delorin I scrie:Va propun sa gasim un programel care sa aplice/calculeze formula diluarii alcolului de la 90 sau 70 de grade al 40 si sa avem un rezulta tparticularizat pentru orice cantiate de alcool! Nu ca ar fi greu altfel..Dar traim in secolul XXI!


Cu tot respectul te rog ca de azi incolo, mai inainte de a posta citeste ce s-a scris mai inainte de tine sau daca se poate de la inceputul subiectului Uite ce scrie tassevasi la pag 3; viewtopic.php?f=9&t=585&start=32#p14941
Eu unul dupa indelungi discutii cu nea Gica D-zeu sa-l ierte am ajuns sa-i dam dreptate;astazi cind fac protofilul home made dupa reteta mea apelez la formula de diluare a alcolului expusa mai sus;incearca si tu
salve :D



Cine crezi ca citea acest topic asta dimineata pe la 6? Si asta a doua oara? :) Am intervenit pentru ca undeva pe aici cineva reluase a nu stiu cata oara modul de diluare...si de asta..avand in spate experienta de astazi cu programul de debitat placa de osb....pe care altfel o invarteam pe hartie de 2 zile, m-am gandit sa extindem procedeul...Problema este ca inca nu am inca o imagine foarte clara a ce sa caut....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: PROTOFIL

Mesajde csaa » 20 Ian 2013, 22:05

Pana la urma cat se lasa la macerat 12 sau 14 zile?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori