Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde delorin I » 13 Aug 2014, 10:18

Salutare! Sun la ICDA sa intreb daca au cele cateva produse pe care le folosesc sa fac tratamente- in speta Protofil, Mavrirol si Varachet! Aflu ca nu vand persoanelor fizice dar nu asta ar fi problema mea oricum, conform unui ordin din iunie 2014, mai exact ordinul 83, pentru a cumpara aceste produse am nevoie de trimitere sau reteta de la medicul veterinar cu care am contract! Nu am PFA, am un contract dar la distanta, la targul de pe 13-15 septembrie nu se stie cum se vor face vanzarile- daca vor mai fi la liber si oricum pentru administrare Protofil este cam tarziu! Sa fie asta o masura de a forta cumparatorul sa cumpere doar din anumite locuri la preturi mult mai mari? Nu am terminat inca de citit aceasta Hotarare...Stam pe forum discutam despre orice, dar nu despre astfel de lucruri esentiale! Care vor fi efectele? Mai putine tratamente? O sa avem tot mai mult varoa pentru ca nu toti avem contract cu un medic veterinar? Eu am...dar ca sa vin cu o hartie cu parafa, mai trece o saptamana si imi propusesem sa incep tratamentele! Mai am o cutie cu Varachet...dar nu imi va ajunge pentru cele 3 tratamente!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde delorin I » 13 Aug 2014, 10:34

Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde alin75 » 13 Aug 2014, 11:37

Daca "selectia naturala" nu este suficienta, ea trebuie "stimulata" sa aiba un efect si mai mare.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde proapis13 » 13 Aug 2014, 11:45

Anul trecut fratele meu lucra cu contract in Italia,la Roma
Am cerut sa-mi cumpere un anumit tratament pentru albine
Dupa ce a batut Roma de la nord la sud si a gasit produsul si la un pret mai mic
s-a lovit de refuzul farmacistului de a-i vinde produsul fara trimiterea de la medicul veterinar
De ce sa nu intram si noi in rindul tarilor europene si la capitolul farmacii veterinare ???

Legea spune ca pentru a intra in posesia medicamentelor,faci nota de comanda scrisa,faci dovada
ca esti inregistrat sanitar-veterinar conf legislatiei in vigoare si ai un contract cu un medic veterinar de la care iei trimitere ART. 8 :!:

Ca o paranteza,de anul asta fratele lucreaza in Franta si cind a plecat din Italia a plecat si cu cei doi caini cu acte in regula
Saptamana trecuta a vrut sa-si trateze cainii acasa cum o facea si in tara si cum a facut-o si in Italia
A fost luat in evidenta si inscris cu cainii la un medic veterinar zonal unde a fost obligat sa semneze un contract de colaborare
Deoarece una dintre catele este de rasa pitbull periodic trebuie sa mearga cu ea la doctor sa vada acesta daca nu dezvolta tendinte spre agresivitate :o
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde delorin I » 13 Aug 2014, 11:51

Civilizatie...da! Doar ca ce vad eu- nu prea seamana a civilizatie ci a dedicatie! Ma uitam pe site-ul unui magazin apicol din Bucuresti care vinde Protofil , Varacchet,...si altele! Diferenta de pret intre Institut si magazin este de 10 Ron la toate produsele! La institut Varachet 350 Ron....dincoalce 450 ron ! Protofil 30 Ron la magazin 40! Daca e asa in Bucuresti cu ce pret va ajunge la Satu Mare? Sau la Caras Severin?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde proapis13 » 13 Aug 2014, 13:24

Pe mine unul prea putin ma intereseaza cu cat vine o societate comerciala un produs apicol
Ma bucura ca plateste darile catre bugetul de stat,e societate comerciala si practica ce adaos vrea
Din cate stiu ICDA,trimite tratamentele in teritoriu catre asocitii pe baza de comanda preplatita
Asociatiile dau tratamentele catre mebri in baza unui grafic de tratamente ce trebuie depus la sediu
De anul acesta legislatia spune ca nu poti accesa PNA-ul daca nu ai ridicat tratamentele pentru tot septelul :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde cosming » 13 Aug 2014, 15:46

delorin I scrie:Salutare! Sun la ICDA sa intreb daca au cele cateva produse pe care le folosesc sa fac tratamente- in speta Protofil, Mavrirol si Varachet! Aflu ca nu vand persoanelor fizice dar nu asta ar fi problema mea oricum, conform unui ordin din iunie 2014, mai exact ordinul 83, pentru a cumpara aceste produse am nevoie de trimitere sau reteta de la medicul veterinar cu care am contract! Nu am PFA, am un contract dar la distanta, la targul de pe 13-15 septembrie nu se stie cum se vor face vanzarile- daca vor mai fi la liber si oricum pentru administrare Protofil este cam tarziu! Sa fie asta o masura de a forta cumparatorul sa cumpere doar din anumite locuri la preturi mult mai mari? Nu am terminat inca de citit aceasta Hotarare...Stam pe forum discutam despre orice, dar nu despre astfel de lucruri esentiale! Care vor fi efectele? Mai putine tratamente? O sa avem tot mai mult varoa pentru ca nu toti avem contract cu un medic veterinar? Eu am...dar ca sa vin cu o hartie cu parafa, mai trece o saptamana si imi propusesem sa incep tratamentele! Mai am o cutie cu Varachet...dar nu imi va ajunge pentru cele 3 tratamente!


Salut, vad ca pe site-ul ICDA se pot face comenzi online si de catre persoane fizice iar la depozit doar persoane juridice(cel putin asa reiese din pagina lor). Care o fi adevarul? Deci daca vreau sa despaduchez cainele ca s-a imprietenit cu maidaneza din colt musai hartie de la veterinar si asta doar daca am cainele pe persoana juridica? :shock: ...hmmm n-ar fi rau.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde delorin I » 14 Aug 2014, 06:26

Probabil e doar un formular vechi! De cand dateaza oare aceasta situatie? Mi se pare oricum aberant, ca un ICDA alcatuit din banii ACA acum cu multi ani in urma, deci cumva direct din banii apicultorilor, astazi sa devina o institutie opaca care sa si semneze propria condamnare la moarte renuntand sa vanda fiecare produs ( indirect in favoarea altor produse de pe piata) devinind o institutie inchisa tocmai pentru cei care au fondat-o! De, intre timp doar cei autorizati sunt importanti....restul nu mai conteaza, au murit!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde paul » 15 Aug 2014, 08:44

Adica ??? :o
Daca eu am 3 stupi in fundul gradinii, nu am voie sa cumpar varachet si protofil pentru ca nu am reteta de la veterinar care fie vorba intre noi habar n-are de albine ??? :o
Si la farmaciile umane se elibereaza medicamente la liber !!! Care-i problema ???
LE ... proapis, plata taxelor si impozitelor se face si de catre cei care vand aceste produse ... fara reteta ! Reteta nu-i o piedica in calea evaziunii !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde proapis13 » 15 Aug 2014, 09:27

paul scrie:LE ... proapis, plata taxelor si impozitelor se face si de catre cei care vand aceste produse ... fara reteta ! Reteta nu-i o piedica in calea evaziunii !

De ce ma citezi inainte de a citi cu mare atentie sa vezi la ce m-am referit ???? ;)
Ma refeream la faptul ca,cu cat ai adaosul comercial mai mare cu atat platesti mai mult impozitul pe venit si CAS-ul
In fine,fiecare se gandeste la ce-l intereseaza....eu zic ca ordinul este binevenit si sa fie pus in practica
cei ce l-au citit pina la anexe a vazut ca mai mult e vba despre norme de organizare si functionare a farmaciilor veterinare :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Re: Ordinul 83 din 23 iunie 2014!

Mesajde Marius Adrian » 27 Dec 2015, 20:35

Doamne ajuta. Acum o sa scapam de dependenta fata de medicii arondati care stiau ca fara spaga nu poti obtine nimic de la ei.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori