Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Familii de albine arendate

Mesajde nae » 29 Noi 2014, 17:53

igo1 scrie:Eu vreau sa închiriez de la cineva 10 fam de albine în sezonul activ. Credeți ca e o idee buna? Câți bani ar trebui sa îi dau? Vreau sa fiu corect. Dar și el.

Daca ai intrebat CLAR nu-i profitabil pt d-ta . ;)

Am avut o oferta pt ''scalav pe plantatie'' in V si am cautat sa-mi SALVEZ stupina-AFACEREA = am gasit 2-3 OAMENI care s-au oferit sa ma ajute = MULTUMESC .

Cand arendezi ''ceva'' TU esti TAPAN/bazat pe problema si CUNOSTI ce arendezi si riscul ''anului'' si OFERTEZI in cunostiinta de cauza , restul sunt afaceri RUSESTI (castiga doar unul ) .
De capre nu sunteti interesati !? ;) (aduc profit mai mare/versatil nu sariti la jugulara )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde gica.mosu » 29 Noi 2014, 17:59

Circula o vb in popor:fie cozonacul cat de gustos...dar"RAHATUL" amestecat nu-i bun,motivul=prea multi de daca,ori,dar....Boierule,deciziea finafa i-ti apartine :!: :?: Daca,il refuzi=ramaii cu un prieten(+ liniste=fara stres)....daca accepti=ai doi"prieteni"plus vorbe tot satul ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde topy » 29 Noi 2014, 18:18

fapt real...
un prieten avea 6 stupi.la fel si fratele lui avea tot 6. i-au cumparat odata.fratele prietenului pleaca in strainatate si prietenul ramane sa aiba grija si de stupii fratelui plecat.ce a facut la ai lui a facut si la stupii fratelui. dupa un an, in primavara stupii prietenului au murit toti 6.
cum era daca mureau ai fratelui lui?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Ioan Guist » 29 Noi 2014, 18:59

probabilitatea sa se intample asta e foarte rara.Sa moare doar intr-o parte ...aproape imposibil
Se poate sa fi murit de la fiecare cate 2-3 si prietenul tau sa-i fi dat pe toti fratelui lui. :P
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde topy » 29 Noi 2014, 21:40

asta e versiunea prietenului confirmata de tatal lui. daca sunt dedesupturi nu stiu.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde igo1 » 01 Dec 2014, 03:14

Fraților. La mine e vorba de un bătrân bolnav ce lasă albinele de izbeliște. Anu trecut eu am avut grija de ele însă fără condiții acum mă tot roagă sa i le cumpăr. Dar albinele lui nu fac banii pe care îi cere. El știe ca o familie costa 400 de lei însă nu mai știe ca familia respectiva ar trebui sa aibă în primăvara măcar 5 rame de puiet pt a merita suma. Așadar îi voi propune acest târg. Jumătate din valoarea unei familii, plus returnarea numărului de familii în toamna. Oricum cu bătrânii e greu sa căzu la înțelegere.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde proapis13 » 01 Dec 2014, 07:26

igo1 scrie:Așadar îi voi propune acest târg. Jumătate din valoarea unei familii, plus returnarea numărului de familii în toamna.

Ce faci tu concret, pentru banii astia ?? :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Closcutz » 01 Dec 2014, 08:01

Nu cred ca procedezi corect, gandindu-te la combinatii ciudate(plata jumatate si sa i le redai la toamna), cand batranul va fi in aceeasi stare de sanatate, cu puterea de implicare si mai diminuata,etc iar in primavara sa ajungi la aceeasi targuiala. Daca iti pasa de albinele lui, in primavara vezi cu cat se da rama de albina in zona voastra(cu puiet) si ii propui sa-i dai banii la valoarea puterii fiecarei familii(plata pe loc, daca strangi banutii la ciorap) sau plata in transe, eventual si o cantitate de miere daca nu reusesti sa aduni capital suficient pana la momentul tranzactiei. Cu jumatati de masura nu vei reusi sa faci mare lucru.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde vlad » 01 Dec 2014, 08:32

e mai buna si , mi se pare mai cinstita, varianta lui closcutz ( adica fara dubii , loc de interpretari sau suspiciuni ) . tu-i dai la inceputul primaverii jumatate din bani ( pe care zici ca-i ai ) , iar pe parcursul verii , cum va intelegeti , cealalta jumatate ( in una - doua transe ) - bani pe care poti sa-i faci din stupii cumparati . poti profita de faptul ca va cunoasteti - sa fie ca pe un imprumut pe care el ti-l da .
daca nu se poate , iei stupi de cati bani ai , ii pui la treaba , mai faci rost de bani si-i cumperi si pe ceilalti inainte de salcam . faci roiuri si scoti o parte din bani
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde traian » 01 Dec 2014, 21:05

Doua situatii de arenda am avut.1 in vremea dinnainte de revolutie un sef de-al meu ma rugat sa-i vind o fam,binenteles i-am dat-o cu jumatate pretul.Nu a venit dupa ea pina anul urmator.Ce credeti?Mi-a zis ca familia lui a facut miere,are cel putin un roi si sa-i dau cel putin doua familii.I-am zis ca albinele nu-s oi date la cioban,dar a trebuit sa-i dau doua fam + lazile imprumut(care nu le-am mai vazut).Dupa 20 si ceva de ani am vindut 5 fam(3 pe bani 2 gratis),anul trecut si anul asta am dat 5% din profitul de la 100 fam,deja si-a scos banii investiti.. ;)
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde traian » 01 Dec 2014, 21:26

Defapt aceste 5 fam sint in asociere,dupa care trebuie sa dau cota cinestie citi ani deacum inainte.In concluzie nici asocierea nici arenda nu-s bune.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde lucky5strike » 01 Dec 2014, 23:16

igo1 scrie:Așadar îi voi propune acest târg. Jumătate din valoarea unei familii, plus returnarea numărului de familii în toamna.


Ia sa vedem, care e valoarea unei familii? :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde igo1 » 01 Dec 2014, 23:59

lucky5strike scrie:
igo1 scrie:Așadar îi voi propune acest târg. Jumătate din valoarea unei familii, plus returnarea numărului de familii în toamna.


Ia sa vedem, care e valoarea unei familii? :lol:

Valoarea unei familii este de 400 lei așa Cum e piața și Cum cere el.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde iunicu » 02 Dec 2014, 00:08

Familii inchiriate de la un batran dezinteresat? Infestate sau bolnave, din care tu o sa-ti tragi cate un roi daca reusesti sa le pui pe picioare. 10 roiuri iti fac eu dupa salcam. Sanatoase si fara paraziti.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde proapis13 » 02 Dec 2014, 00:34

Eu vad problema altfel,adica partea ailalta..cand le iei iti fata vaca...cand le dai iti moare vitelul... ;)
Omul ala ti le da pe incredere la primavara,le exploatezi cum stii si indiferent ce v-a oferi natura si priceperea apicultorului albinelor,
in toamna tot pe incredere trebuie sa-i duci omului familii sanatoase si cu rezerve suficiente cat sa treaca peste iarna :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Closcutz » 02 Dec 2014, 01:02

Ideea in sine e calea sigura de a intra in conflict cu batranul. Tu vrei sa faci apicultura experimentala pe materialul altuia si sa te si tina... Nu merge si punct. Cumpara in primavara atatea familii cate iti permiti si incearca sa faci miere cu ele si poate si ceva roi. Daca n-ai bani de familii, cumpara roi si asta e. Din asta cu inchiriatul, unul si-o va lua grav de tot, iar partea cealalta nu va face mare lucru si vor plana banuieli intre voi multa vreme.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


cron