Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Lucian63 » 14 Feb 2015, 07:53

Bravo, frate drag! Sa o stapanesti sanatos, sa iti mearga in plin si cu mult spor toate cele ce iti doresti! Si multe, multe albinute harnice si fericite!
Lucian63
 
Mesaje: 91
Membru din: 08 Mai 2013, 22:07
Localitate: Focsani jud. Vrancea

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Florin Dobre » 14 Feb 2015, 10:51

Alexandru.Chisinau scrie:Vă scriu acum din căsuța mea unde focul arde duios în sobă, unde e cald și acceptabil de locuit.

Imi aduc aminte cu mare drag de momentul cand impreuna cu sotia ne-am luat casuta noastra si-o mica gradina. O casuta modesta din paianta, acoperita cu sita, 2 camarute cu pridvor si un mic beci. Piesa principala era o soba din teracota intre camere. In ciuda conditiilor modeste, a fost cel mai calduros cuib si cei mai frumosi ani. Cat de fain trosneau lemnele in soba si ce bine mirosea...era ca o casuta din povesti. :)
S-o stapanesti sanatos!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Mircea_63 » 14 Feb 2015, 11:02

Felicitari si sa o stapanesti sanatos!

Sintagma "frati romani" suna rau. Ca si cum tu ai fi altceva. Sa iti raspund cu "frate moldovean"? Eu nu te socot moldovean, ci ROMAN. Nu o lua ca pe o critica...

Ma bucur pentru tine române! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Alexandru.Chisinau » 14 Feb 2015, 18:32

Salutare
Vă mulțumesc de felicitări, urări, povestiri interesante, sfaturi, emoții pozitive! :)


Florin Dobre scrie:
Alexandru.Chisinau scrie:Vă scriu acum din căsuța mea unde focul arde duios în sobă, unde e cald și acceptabil de locuit.

Imi aduc aminte cu mare drag de momentul cand impreuna cu sotia ne-am luat casuta noastra si-o mica gradina. O casuta modesta din paianta, acoperita cu sita, 2 camarute cu pridvor si un mic beci. Piesa principala era o soba din teracota intre camere. In ciuda conditiilor modeste, a fost cel mai calduros cuib si cei mai frumosi ani. Cat de fain trosneau lemnele in soba si ce bine mirosea...era ca o casuta din povesti. :)
S-o stapanesti sanatos!


Da, sună de necrezut! Mai trec oamenii și din ziua de azi prin diferite urcușuri și coborâșuri ce îi călește și-i face mai tari, mai fericiți. :)


Mircea, eu nu mă supăr de remarca făcută mai sus ci vă mulțumesc de felicitări și urări! Și totuși doresc să remarchez și eu la rândul meu că sunt român și nu susțin moldovenismul sau separatismul și când mă adresez la frații mei români cu sintagma: frați români îmi doresc să-i aduc la cunoștință că suntem frați de sânge și nu invers. Dacă ași dori să mă distanțez ași fi zis d/e: ce mai fac frații români (note: frații cu doi de i) Sper că am fost înțeles corect. :)

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Closcutz » 14 Feb 2015, 20:42

Felicitari pentru casuta! Sper ca linga ea sa randuiesti o stupina ca-n povesti! ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde talex » 14 Feb 2015, 21:10

bravo, Alexandru.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Alexandru.Chisinau » 14 Feb 2015, 23:50

Closcutz scrie:Felicitari pentru casuta! Sper ca linga ea sa randuiesti o stupina ca-n povesti! ;)

Mulțumesc frumos! Sper și eu să rânduiesc pe viitor lângă casă o stupină ca-n povești. :)

TAlex, bravo e Cel ce m-a ajutat în toate!

Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde mellis » 15 Feb 2015, 01:07

Felicitari,
O casa frumoasa, sa aveti noroc de ea .. sufletul din ea este mai important decat orice ..
Omul sfinteste locul..
Mult noroc si sanatate in tot ceea ce faceti!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Alexandru.Chisinau » 15 Feb 2015, 02:19

mellis scrie:Felicitari,
O casa frumoasa, sa aveti noroc de ea .. sufletul din ea este mai important decat orice ..
Omul sfinteste locul..
Mult noroc si sanatate in tot ceea ce faceti!


Muțumesc! Cu adevărat sufletul e mai important decât o casă și desigur că omul sfințește locul.
Și vouă multă sănătate iar noroc nu vă doresc căci el nu există, la tot e voia Celui de Sus, în schimb există binecuvântarea Lui. Dumnezeu să vă binecuvânteze!

Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde ignatov andrei » 15 Feb 2015, 02:49

Alexandre, vezi ca la "avatar" am nr. telefon...
Ai si...MP
http://mbc.md/rom/video/
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde lucky5strike » 16 Feb 2015, 22:02

Alexandru.Chisinau scrie:Salutare. Privitor la casă ieftină, mică, rentabilă plus actele în regulă: mie mi s-a părut potrivită varianta cu procurarea unei căsuțe țărănești la ocazie și așa am și făcut. Multă sănătate


Spor la treaba, Alexandre, da-ti o noua sansa, si casei o noua viata!

In Bucovina iti vei gasi linistea, garantat. 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde namzeb » 17 Feb 2015, 16:10

Si daca tot ti-ai gasit linistea sufleteasca fa in asa fel ca in gradina ta sa-si gaseasca si albinile tot ce le trebuie.Pe linga tine este o ferma Gradina Verde site ,, Doropad.ro,, unde gasesti cam tot ce-ti doresti pentru gradina.Eu am mai adus ceva de pe la Chisnau.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Alexandru.Chisinau » 05 Mar 2015, 02:50

lucky5strike, vă mulțumesc de felicitări frumoase! Doar că satul Merești în care mi-am procurat căsuța se află la hotar între Regat și Bucovina, și anume în Regat, comuna Fălticeni.


namzeb, vă mulțumesc de urări și recomandări. E afacerea voastră proprie Pepiniera Grădina Verde? Arată foarte frumos. Trebuie să trec pe acolo. Apropo, când mai aveți drum la Chișinău dați de știre dacă aveți nevoie de ajutor.

P.S. Cine mai dorește să scrie ceva cu privire la casă ieftină, mică, rentabilă să se simtă liber să o facă, sper că topicul nu se va finisa aici. :)

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde jonny_it » 05 Mar 2015, 10:37

Care este pretul la teren in Republica Moldova? Vorbesc de teren agricol, bun pentru rapita, lucrena.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde Alexandru.Chisinau » 05 Mar 2015, 14:20

jonny_it scrie:Care este pretul la teren in Republica Moldova? Vorbesc de teren agricol, bun pentru rapita, lucrena.


Vă salut. Sincer vă zic că nu știu, nu am teren agricol și niciodată nu m-am preocupat să-mi cumpăr unul în R.M. Cred că puțin mai ieftin ca în Romania, contează ți locul unde se află și multe altele probabil. Acesta este siteul cel mai serios din RM unde găsiți tot felul de anunțuri: https://999.md/search?query=teren+agricol

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Casă ieftină, mică, rentabilă + acte ș.a. legate de aces

Mesajde StefanMarian333 » 16 Ian 2022, 22:33

Eu am vazut case din lemn foarte fain facute in Franta, arata atata de cozy si modern in acelasi timp
StefanMarian333
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Aug 2021, 15:06

Anterior

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori