Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Problema pastoral

Mesajde Tudor20 » 01 Dec 2011, 23:43

Buna seara!
Inainte de a va adresa intrebarea pentru care am apelat la acest topic vreau sa fac mai intai o mica introducere.
Nu sunt chiar "strain" de ocupatia de apicultor, tinand cont ca bunicul si tatal meu au avut stupi, cei drept acum f. mult timp! cel putin 20 de ani...
De ceva vreme am inceput sa "sterg praful" de pe cartile de apicultura "mostenite" cu gandul ca in primavara imi voi lua cateva familii(4-5) nu mai mult.
Studiind nopti intregi acest forum , interesul pentru apicultura s-a amplificat si mai mult , zi de zi , dorindu-mi acum chiar sa investesc serios in acest domeniu.(bineinteles asta dupa cel putin 3-4 ani de practica).
Pana acum toate bune si frumoase...insa azi din discutia avuta cu un apicultor, am inteles ca pe langa multe probleme aparute de cand eu si familia mea ne-am rupt de apicultura, mai apare una fundamentala, care ma si "desumflat" si anume cea a locului de pastoral.
S-au format grupuri de apicultori care au pus "stapanire" pe bazele melifere de salcam si tei iar cei ca mine care merg pt prima data nu li se permite sa se aseze in aceste locuri.Mi s-au relatat incidente de la Ivesti si Ciucurova.
Intrebarea mea este :
DACA este o problema REALA SI DE ACTUALITATE acest lucru!!!
Multumesc anticipat celor ce doresc sa ma lamureasca!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Problema pastoral

Mesajde tassevasi » 02 Dec 2011, 00:15

Mai intii bine ai venit .
Normal nu treb sa se intimple asa ,intrucit toti am fost incepatori .
De la cine ai auzit asta ,acela-i omul rautacios ,ca nu o sa mai faca el treba .
In cel mai rau caz ar fi ca padurarii ce administreaza acele paduri.... salcim ,tei , etc sa se opuna si sa aleaga , dar stuparii nu au acest drept in conditii normale .
Numai bine .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: Problema pastoral

Mesajde Adi Hodis » 02 Dec 2011, 01:18

Nu-i chiar asa ... ce-i drept ca sint cazuri cand unii se cearta pt. un loc ... dar sint locuri destule.Cauti alta locatie si gata.
Ce sa zici de cei care lasa placutza la rapitza, cum ca e ocupat locul pt. un nr. de X stupi a´ lui Y ... si nu mai vine la locul respectiv.
Deci ... nu te amari.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Problema pastoral

Mesajde Tudor20 » 08 Dec 2011, 00:30

Va multumesc pentru incurajare!
Oricum pana sa ajung sa fac pastoral mai este...ma refer cu stupii personali, ca la anul poate ma ajuta D-zeu sa ma "lipesc" de o stupina si sa fac cateva zile de "practica" !!!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Problema pastoral

Mesajde catalin_viezure_6 » 08 Dec 2011, 00:33

Tudor20 scrie:Va multumesc pentru incurajare!
Oricum pana sa ajung sa fac pastoral mai este...ma refer cu stupii personali, ca la anul poate ma ajuta D-zeu sa ma "lipesc" de o stupina si sa fac cateva zile de "practica" !!!

daca vrei sa vii prin zona doljului iti fac io poze la culturi si iti alegi
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: Problema pastoral

Mesajde Tudor20 » 08 Dec 2011, 01:00

Multumesc sincer pentru invitatie dar distanta este destul de mare pentru a ma deplasa in dolj, eu fiind de loc din neamt!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Problema pastoral

Mesajde catalin_viezure_6 » 08 Dec 2011, 01:13

Tudor20 scrie:Multumesc sincer pentru invitatie dar distanta este destul de mare pentru a ma deplasa in dolj, eu fiind de loc din neamt!

ok am inteles
cati stupi ai ?
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: Problema pastoral

Mesajde Tudor20 » 08 Dec 2011, 01:21

pai se pare ca nu ai citit ce am scris ...sus...!!!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Problema pastoral

Mesajde catalin_viezure_6 » 08 Dec 2011, 03:17

Tudor20 scrie:pai se pare ca nu ai citit ce am scris ...sus...!!!

sory .. am vazut bafta cu mica stupina
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: Problema pastoral

Mesajde Tudor20 » 24 Oct 2012, 17:57

Dupa aprox.11 luni...revin cu aceeasi intrebare!!! (cea de la inceputul topicului) deoarece nu am fost lamurit . Insa acum pot spune ca sunt stupar.Am si stupi (patru) si ATESTAT! :lol: Deci sunt oficial "APICULTOR" in toata regula!. :P :P :P
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Problema pastoral

Mesajde apivasmob » 24 Oct 2012, 18:15

Felicitari
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Problema pastoral

Mesajde Tudor20 » 24 Oct 2012, 21:18

Multumesc!
Dar cum ramane cu raspunsul la intrebarea mea?
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Problema pastoral

Mesajde cavaleriu » 26 Oct 2012, 16:37

Pai raspunsul il afli singur la primavara it iei albinilii si pleci in pastoral cu ele
atunci o sa vezi daca te deranjeaza cineva sau daca tu deranjezi la rindul tau
eu zic sa auzim de bine iernare usoara sa ai .DE UNDE ESTI DIN NT.
cavaleriu
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Iun 2011, 21:22
Localitate: Moreni Dambovita

Re: Problema pastoral

Mesajde janese » 26 Oct 2012, 19:41

problema in pastoral se pune asa
1. corect este sa intrebi paduraru unde ai vrea sa te asezi si daca in locul ala vine cineva...ca s-ar putea ca in locul placut ochiului tau sa vina unu de 20 de ani.
2. nu e corect ca tu cu cinci stupi sa vii intr-un loc si sa te asezi curmezis intr-o poiana ca si cum ar fi numai poiana ta de nu se mai poate nimeni aseza sau trece mai departe pe langa tine
.3. pana prinzi nitzel cheag la o padure, fii si tu mai maleabil...incearca sa intri in vorba cu stuparii de acolo sa vezi ce si cum,si dupa ce,, i-ai citit""anu urmator lipeste-te si tu langa ei!!!
4 treaba cu locul e al primului venit...nu e corecta...ca la anu s-ar putea sa tzi-o platesca inzecit cel pe care l-ai incurcat!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Problema pastoral

Mesajde Tudor20 » 27 Oct 2012, 13:12

Multumesc pentru raspuns domnule Janese sau nea Janese daca imi este permis! V-am citit multe din interventiile d-stra de pe forum , sunteti un om deosebit!!!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Problema pastoral

Mesajde peterneamt » 28 Oct 2012, 11:19

janese scrie:problema in pastoral se pune asa
1. corect este sa intrebi paduraru unde ai vrea sa te asezi si daca in locul ala vine cineva...ca s-ar putea ca in locul placut ochiului tau sa vina unu de 20 de ani.
2. nu e corect ca tu cu cinci stupi sa vii intr-un loc si sa te asezi curmezis intr-o poiana ca si cum ar fi numai poiana ta de nu se mai poate nimeni aseza sau trece mai departe pe langa tine
.3. pana prinzi nitzel cheag la o padure, fii si tu mai maleabil...incearca sa intri in vorba cu stuparii de acolo sa vezi ce si cum,si dupa ce,, i-ai citit""anu urmator lipeste-te si tu langa ei!!!
4 treaba cu locul e al primului venit...nu e corecta...ca la anu s-ar putea sa tzi-o platesca inzecit cel pe care l-ai incurcat!

Asa este si eu t-as sfatui sa te asociezi cu unul sau doi stupari mai cu experienta, pentru ca, in pastoral mai bine pleci cu cel mai aprig dusman al tau, decit singur. Daca as scrie prin cite am trecut, as scrie 2 romane. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator