Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 24 Dec 2015, 20:20

Am luat si eu de la Baneasa gutui si piersici, problema e ca la mine au crescut organic... in sensul ca buruiana crestea mai inalta decat ei. Piersicii s-au uscat din prima, gutuii dupa 4 ani. La ierbicide nu m-am gandit deoarece am in jur albine. Acum vreau sa incep sa experimentez si eu altoitul pe cioturile(portaltoi) de gutui si ma gandeam la niste lastari de par, am studiat metoda lui Lucian si la primavara ma pun pe treaba.


Pe un hotar unde am niste vecini mai sensibili la temperament m-am gandit sa ridic o perdea de rasinoase, pana acum am incercat cu tuia... dar 8 din 10 s-au uscat :oops: deci noob!! Voi incerca cu niste pini si pamant cu un PH mai mare.
La mine panza freatica este foarte jos (undeva la 20 de metri) terenul fiind in panta, apa se dreneaza foarte bine, ar fi un pamant excelent pentru constructii, pentru pomi mai tropicali foarte slabe sanse daca nu vin cu ceva irigatii.

Ma mai lupt si cu niste duzi, care probabil au fost adusi de ciori... de 5 ani am incercat multe inclusiv motorina, si nu! au radacinile alea o vigoare si pofta de viata ceva de speriat. N-ar merge altoiti cu ceva vita de vie?

Si daca tot vine mosul, ma gandesc sa pun si niste brazi, nu se stie daca peste 40 de ani mai apuca nepotii nostri sa vada brazi..
Craciun fericit, si sa va aduca mosul tot ce va doriti! :P
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde Donbazil » 24 Dec 2015, 21:54

proapis13 scrie:
CATALIN scrie:Ma nea Mariane...lasa omu in pace sauuu moderatori sa-si faca treaba...sa consideram o alta carte asta...altceva

NU inteleg...ce NU intelegi... :?:
Poti sa consideri ce vrei....nu te opreste nimeni...
Am atras atentia ca mai exista un topic despre POMII FRUCTIFERI...
...SI ESTE PACAT CA INFO SA SE DISPERSEZE...



Sal'tare!

Cand vad ca unul confunda pomii cu copacii.....Aferim!..... :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 24 Dec 2015, 23:52

Se pare ca simbolul sarbatorii de craciun nu e inteles de toata lumea, altfel am putea macar in astfel de momente sa ne calcam pe inima si sa nu mai postam gratuit puncte de extensie "pline de talc si farmec" cu aluzii la !? O fi crestineste?

https://dexonline.ro/definitie/pom

E bine totusi ca traim in democratie si ne putem fiecare exprima liber, indiferent daca este cu putin continut sau doar a baga batul prin gard!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde State » 25 Dec 2015, 00:10

Bambucha scrie:Se pare ca simbolul sarbatorii de craciun nu e inteles de toata lumea!


Pai da, ca la comunisti venea Gerila, nu Craciun. Ei tot cu ale lor...
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pomii

Mesajde Donbazil » 25 Dec 2015, 16:25

Sal'tare!

Craciun fericit!....
Ahaaaa!....Acuma m-am prins!....viewtopic.php?f=24&t=1055&hilit=livada&start=256#p247330....Era deschis de un ardelean si asta nu da bine .....Trebuie dat de-o parte si musai- obligatoriu, un moldovean - sau doi ( cu unu' state) - sa se bage si ei in seama.....Ca numa' ce stiu ei e pe bune, restu....Vax populi!.....
Daca tot ati facut-o nefacuta, - deschizand un topic cu acelasi subiect ca si unul deja existent din 2011- macar lasati-o asa in sange....Delicat, unul dintre moderatori va rezolva problema si gata, dar voi vreti sa va dati incontinuare cocosi.....
In spiritul sarbatorilor Craciunului pe care-l invocati, fiti voi mai intelegatori si sa vedeti ce bine-o fi!....
La ce va pricepeti dati-i tare, da la ce nu....Lasai-o mai moale ca nu va pica coroana....
Sarbatori fericite!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pomii

Mesajde gica.mosu » 25 Dec 2015, 20:47

.....Daca as avea 1 ha de pamant,as pune juma-juma plop si (randuri intercalate)salcamm...s-au nuci(total) :idea: La V-1 i-ti scoti de n ori cheltuiala si-si lemn cules pt fam de albini..Doar o parere ...Bafta-G.M :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Pomii

Mesajde State » 26 Dec 2015, 00:15

Donbazil scrie:Sal'tare!

Craciun fericit!....
Ahaaaa!....Acuma m-am prins!........Era deschis de un ardelean si asta nu da bine .....Trebuie dat de-o parte si musai- obligatoriu, un moldovean - sau doi ( cu unu' state) - sa se bage si ei in seama.....Ca numa' ce stiu ei e pe bune, restu....Vax populi!.....


Asa esti matale plin de logica mereu sau te-a lovit acum un val?
Apropo de coroană, ai legat-o sau ti s-a intepenit? Eu nu stiu sa intorc obrazul, mai ales unuia care S-A BAGAT IN SEAMĂ aiurea exact intr-o discutie despre RELIGIE.
In topicul asta ai facut acelasi lucru dupa cum observi. Cel putin ai avut o interventie de c*cat, puteai sa formulezi altfel, indiferent de initiatorul topicului....
Moldoveni, banateni, etc. toti au uscaturile lor, dupa cum bine constat.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pomii

Mesajde teinegru64 » 26 Dec 2015, 11:09

State scrie:
Bambucha scrie:Se pare ca simbolul sarbatorii de craciun nu e inteles de toata lumea!


Pai da, ca la comunisti venea Gerila, nu Craciun. Ei tot cu ale lor...

La unii venea ded moroz.
Fişiere ataşate
snegurochka i ded moroz 290.gif
snegurochka i ded moroz 290.gif (42.64 KiB) Vizualizat de 10656 ori
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 26 Dec 2015, 12:36

Draga domnule Magu,
Cu toate ca avem viziuni si valori profund in contrast, v-am lansat invitatia de a pastra spiritul crestinesc ale acestor sarbatori. De felul meu sunt calm, pacifist, incerc sa fiu echidistant si echilibrat evitand astfel conflictele prostesti. Am in mine sange de ardelean, moldovean, oltean, muntean, macedonean, cu alte cuvinte sunt roman si nici prin cap nu-mi trece de a desconsidera pe cineva pe criterii etnice sau geografice.

Se pare insa ca avem ceva polite deschise din moment ce va este asa de greu sa va abtineti si insistati mai ales aici, asa ca hai sa “n-o lasam in sange”, sa mergem cu lucrarea pana la capat! Nu am continuat topicul de la baza melifera din motive logice, o curte cu 40-50 copaci pe de o parte nu poate constitui baza melifera nici macar pentru un 1 sau 2 stupi, si pe de alta parte intr-o curte mai plantam si alte soiuri de pomi, nu doar fructiferi!

Trecand peste faptul ca ati denaturat tema topicului deturnand discutia tematica cu …. puncte de extensie (sute) ce joaca rol de aluzii “subtile”, trecand si peste faptul ca incarnati rolul de Don Qijote pe calul alb si va luptati cu balauri imaginari dandu-va cu parerea dvs experta in ceea ce face si drege cel mai bine interlocutorul (se pare ca avem aici un singur cocos), ei bine dupa tot acest tablou ne recomandati sa o “lasam in sange”!! Hai sa vorbim cu subiect si predicat, poate ca pe unii nu-i duce capul sa citeasca printer randuri.

Personal la momentul loviturii de stat din 1989 aveam 12 ani si nu am facut parte din nici un aparat nomenclaturist tocmai datorita acestei varste. Parintii mei aveau dosar deschis pe motivul ca 2 prieteni buni fugisera peste dunare la pf2. Turnatorii m-au descris si pe mine (copil fiind 5 ani) ca fiind un copil gras si introvertit (*pareri de psihologi experti*). Nu rareori parintii dadeau raport cu ce planuri de viitor au, si erau persecutati la locul de munca! Probabil pentru dvs era o lume comunista, desavarsita, perfecta!
Mergem mai departe?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde Donbazil » 27 Dec 2015, 22:40

Sal'tare!

Sarbatori fericite "dizidentule" ! :lol: :lol:

Azi am fost la vanatoare, apoi la "concluzii", asa ca nu mai am pic de "ura-n mine".... :lol: (Daca nu stii bancul ti-l povestesc candva, cand o fi vreme)....
N-a fost cea mai potrivita expresia cu lastu-n sange, si chear nu cred ca trebuia sa replic, da' initial m-am gandit c-o iei ca pe-o gluma, insa nu-i bai....Ramane cum am stabilit....Io cu ale mele, tu cu ale tale.
Primeste din poartea unui fost ...."Odios"... :lol: urarea de multa sanatate si putere de munca in noul an si daca accepti sfatul s-o lasi putin mai moale cu munca "peste program" - ca esti tanar si-ti strici sanatatea. Pe bune! :idea:

La multi ani!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pomii

Mesajde CATALIN » 28 Dec 2015, 21:46

State scrie:
Donbazil scrie:Sal'tare!

Craciun fericit!....
Ahaaaa!....Acuma m-am prins!........Era deschis de un ardelean si asta nu da bine .....Trebuie dat de-o parte si musai- obligatoriu, un moldovean - sau doi ( cu unu' state) - sa se bage si ei in seama.....Ca numa' ce stiu ei e pe bune, restu....Vax populi!.....


Asa esti matale plin de logica mereu sau te-a lovit acum un val?
Apropo de coroană, ai legat-o sau ti s-a intepenit? Eu nu stiu sa intorc obrazul, mai ales unuia care S-A BAGAT IN SEAMĂ aiurea exact intr-o discutie despre RELIGIE.
In topicul asta ai facut acelasi lucru dupa cum observi. Cel putin ai avut o interventie de c*cat, puteai sa formulezi altfel, indiferent de initiatorul topicului....
Moldoveni, banateni, etc. toti au uscaturile lor, dupa cum bine constat.
....bai Statica da ce revenire...si cu mustar la supra_plin...da ce-ai domne de te ambalezi asa???
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Pomii

Mesajde Bambucha » 29 Dec 2015, 17:18

Clinciuri, cioace, cioturi, "glumite" si "sfaturi utile", mai putin pomi. Foarte constructiv! Multumesc ;)

Zile senine si fericire, la vanatoare! La multi ani!




pentru alte vesiuni si parodii https://www.youtube.com/results?search_ ... reaua+lata ;)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii

Mesajde sapstel » 29 Dec 2015, 18:35

Bambucha scrie:Am luat si eu de la Baneasa gutui si piersici, problema e ca la mine au crescut organic... in sensul ca buruiana crestea mai inalta decat ei. Piersicii s-au uscat din prima, gutuii dupa 4 ani. La ierbicide nu m-am gandit deoarece am in jur albine. Acum vreau sa incep sa experimentez si eu altoitul pe cioturile(portaltoi) de gutui si ma gandeam la niste lastari de par, am studiat metoda lui Lucian si la primavara ma pun pe treaba.


Pe un hotar unde am niste vecini mai sensibili la temperament m-am gandit sa ridic o perdea de rasinoase, pana acum am incercat cu tuia... dar 8 din 10 s-au uscat :oops: deci noob!! Voi incerca cu niste pini si pamant cu un PH mai mare.
La mine panza freatica este foarte jos (undeva la 20 de metri) terenul fiind in panta, apa se dreneaza foarte bine, ar fi un pamant excelent pentru constructii, pentru pomi mai tropicali foarte slabe sanse daca nu vin cu ceva irigatii.

Ma mai lupt si cu niste duzi, care probabil au fost adusi de ciori... de 5 ani am incercat multe inclusiv motorina, si nu! au radacinile alea o vigoare si pofta de viata ceva de speriat. N-ar merge altoiti cu ceva vita de vie?

Si daca tot vine mosul, ma gandesc sa pun si niste brazi, nu se stie daca peste 40 de ani mai apuca nepotii nostri sa vada brazi..
Craciun fericit, si sa va aduca mosul tot ce va doriti! :P


Nu te-as sfatui sa altoiesti par in gutui. Este compatibil dar, in cativa ani focul bacterian te va face sa-i tai.Am o livada de cateva sute de pomi si vorbesc din experienta. Orice am incercat ca si stropiri pentru focul bacterian nu a mers.
Referitor la duzi: da o gaura cu un burgiu pentru a strabate tulpina dudului dintr-o parte in alta. Baga o vita de vie prin acea gaura, incercand sa prinzi in interiorul tulpinii macar doi mugiri. Etanseaza cele doua capete cu niste lut amestecat cu balega sau altceva pentru a nu intra aer. Vei fi uimit de felul in care se va dezvolta acea vita.
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Pomii

Mesajde Cristi Ciocoiu » 29 Dec 2015, 20:58

Va recomand o emisiune foarte interesanta - http://transilvaniatube.ro/taxonomy/term/20518/toate
Cristi Ciocoiu
 

Re: Pomii

Mesajde Donbazil » 29 Dec 2015, 22:02

Sal'tare!


Donbazil » 03 Noi 2013, 20:14
Sal'tare!
Mai de mult am postat niste poze cu peri altoiti in gutui ( ca la mine-i gradina cam joasa si tine apa - deci gutuiul merge)....Acuma iacata ceva rezultate:...Cea mai grea para 650 grame. Se observa in prima poza punctul de altoire ...
Nu stiu ce soi sunt dar le-am vazut la un consatean ungur si am cerut mladita pentru altoi. Se coc tarziu si raman verzi da-s bune ca-s mari, dulci si parfumate....Da!....M-am uitat pe net si-i Pachams Triumph.....
Fişiere ataşate
IMG_20150930_151135.jpg
IMG_20150922_093524.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pomii

Mesajde Donbazil » 29 Dec 2015, 22:09

Sal'tare!

Da io am mai spus ca in gutuiul respectiv am altoit mai multe soiuri....Trimful s-a papat de mult cand perele Cure erau tocmai bune de cules....In spatele meu , pe alta sarpanta, se observa crengile de un verde mai deschis. Este soiul Nashi - japonez, dar ala inca n-a rodit....
Fişiere ataşate
IMG_20151010_141942.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori