Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde gica » 19 Dec 2011, 11:40

viorel55 scrie:XXl--puteti sa ne spuneti si noua din ce asociatie faceti parte????

XXL,domnul a pus o intrebare pertinenta.Nu a fost cu rea intentie.Poate urma un sfat.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 19 Dec 2011, 17:32

Sincer va spun ca nu prea mai are rost sa iti exprimi opinia pe net ca imediat apar niste domni anonimi si binevoitori care vad numai conspiratii peste tot si bineinteles prezinta eternul si fascinantul sindrom romanesc numit "capra vecinului". Nu mai departe de ziua de ieri (duminica) postez un film in jurnalul meu apicol uitand ca la finalul clipului un prieten facea o remarca hazoasa(asa o consider eu) . Imediat interventii cu critici , nu va mai spun de telefoane asa incat a trebuit sa trec filmul pe privat . In curand cred ca voi folosi pentru a comunica lucruri importante numai canale private iar pe forumurile publice vom discuta despre starea vremii , despre culoarea trantorilor , despre filatelie, etc.
In urma cu doua saptamani am facut cateva filme in care se discutau probleme despre PNA , nu am putut posta acele filme deoarece in ele apareau niste persoane care au spus ca prezenta lor acolo se poate interpreta... asa ca mai bine "ciocul mic si joc de glezne".
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 19 Dec 2011, 17:49

Dragos2006 scrie:.... eternul si fascinantul sindrom romanesc numit "capra vecinului"

De cand cu fondurile europene s-a modificat sintagma ,,sa moara capra vecinului'' cu;
Sa moara vecinul si sa raman eu cu caprele sa accesez 141 :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde popik50 » 19 Dec 2011, 18:18

proapis13 scrie:
Dragos2006 scrie:.... eternul si fascinantul sindrom romanesc numit "capra vecinului"

De cand cu fondurile europene s-a modificat sintagma ,,sa moara capra vecinului'' cu;
Sa moara vecinul si sa raman eu cu caprele sa accesez 141 :lol:
salve :D

Hai ca am ras cu pofta :lol:
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 19 Dec 2011, 19:57

Sunt bani garla sa ajunga la toata lumea , inclusiv anul acesta au ramas bani necheltuiti pe PNA ! In loc sa discutam cum ne putem dezvolta afacerea si cum putem sa accesam fonduri europene imediat se gasesc unii care incep sa strige : RISIPA !!! MAGARII !!!, etc. De ce nu putem gandi si pozitiv si punem doar raul in fata ???

Daca este sa reprosez ceva ACAR este tocmai acest lucru : lipsa de comunicare cu masele se stupari si inducerea unui stil subversiv de cooperare care duce la ideia ca numai cei din varf au acces la bani .... In fapt prostirea maselor care ajung sa se multumeasca cu un 141 si ceva medicamente decontate prin PNA cand respectivii stupari au dreptul LEGAL la sume mult mai mari numai ca nu sunt indrumati corect.

Unii vorbesc de PNA ca s-a facut risipa !!! ce risipa la 100 LEI ROIUL ????????????
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde viorel55 » 19 Dec 2011, 20:32

gica scrie:
viorel55 scrie:XXl--puteti sa ne spuneti si noua din ce asociatie faceti parte????

XXL,domnul a pus o intrebare pertinenta.Nu a fost cu rea intentie.Poate urma un sfat.


Locuim amandoi in aceeasi zona geografica si cei care cunosc acest fapt s-ar putea sa creada ca suntem colegi in aceasi asociatie,lucru care nu este adevarat.
Am afirmat ca nu-l cunosc pe XXL,nu stiu cine este si cati stupi are,dar din cele afirmate de el trag concluzia ferma ca NU FACE PARTE DIN ACEASI ASOCIATIE CU MINE.
Totusi ,d-le XXL poti sa ne spui unde are sediul asociatia din care faci parte ?????? Sau esti neinregimentat...liber...pe soarta stapan!!!!!

PS Acest forum trebuie sa militeze pentru un schimb de informatii corecte si sa nu fie o tribuna a unor anonimi cu imaginatie bogata !
D-l Mircea ,aveti cuvantul.....
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 19 Dec 2011, 21:23

Dragos2006 scrie: Daca este sa reprosez ceva ACAR este tocmai acest lucru : lipsa de comunicare cu masele se stupari si inducerea unui stil subversiv de cooperare care duce la ideia ca numai cei din varf au acces la bani .... In fapt prostirea maselor care ajung sa se multumeasca cu un 141 si ceva medicamente decontate prin PNA cand respectivii stupari au dreptul LEGAL la sume mult mai mari numai ca nu sunt indrumati corect.

Unii vorbesc de PNA ca s-a facut risipa !!! ce risipa la 100 LEI ROIUL ????????????

Astazi intr-o vizita la sediul A.C.A. Turnu-Severin am aflat ca
apifonda a fost scoasa de la decontare si ca urmeaza apiinvertul :shock:
Cei de la I.C.B.M.V.spun ca stimulentele sunt pe lista :lol:
Oricum lista v-a aparea zilele astea si o sa o fac publica daca nu mi-o ia altul inainte

Si inca una de sezon; protofilul a fost scos oficial din hrana-stimulent apicol
insa se regaseste in turtele apicole facute de I.C.D.A sub denumirea de ceai de plante,se poate verifica
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 19 Dec 2011, 21:45

E lupta grea pentru cine apare pe lista cu suplimentele nitritive care combat varooa , am auzit ca cei de la agrana au facut presiuni enorme pt. a ramane pe lista chiar daca dosarul lor cam scartaie .... fiind firma mare detin unele "argumente" demne de bagat in seama.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 19 Dec 2011, 21:48

Si stii de ce??
Cu un an in urma ,daca nu ma insel postam pe undeva ca urmeaza
sa se produca in Romania apifonda romaneasca undeva linga Plescoi
se pare ca din cauza asta; apare pe piata apifonda de Plescoi, pe bune
Am inteles ca a primit toate acreditarile
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Cristian IONITA » 19 Dec 2011, 22:58

proapis13 scrie: ...

Si inca una de sezon; protofilul a fost scos oficial din hrana-stimulent apicol
insa se regaseste in turtele apicole facute de I.C.D.A sub denumirea de ceai de plante,se poate verifica
salve :D


a fost scos de pe lista de subventionare sau de fabricatie?

ai idee si care sunt motivele care au dus catre aceasta decizie?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 19 Dec 2011, 23:05

Am gustat serbetul de Buzau si mi s-a parut bun , este echivalent cu Apifonda . Nu mai stiu cum stau preturile dar e bine ca a aparut concurenta in piatza.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 19 Dec 2011, 23:40

[quote="Cristian IONITA"
a fost scos de pe lista de subventionare sau de fabricatie?

ai idee si care sunt motivele care au dus catre aceasta decizie?[/quote]
OFICIAL nu mai face parte din ingredientele turtelor proteice
insa gustul spune altceva
Protofilul Nu este inclus in lista de subventie;
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 19 Dec 2011, 23:41

Dragos2006 scrie:Am gustat serbetul de Buzau si mi s-a parut bun , este echivalent cu Apifonda . Nu mai stiu cum stau preturile dar e bine ca a aparut concurenta in piatza.

O fi...
La Severin apifonda 8ron iar serbetul 8,5
De gustibus...
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 20 Dec 2011, 00:43

Ce paradox traim , biostimulatorii sunt mai scumpi decat mierea poliflora la en-gros ! ori sunt eu tampit ori vremurile sunt tampite.....
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde XXL » 20 Dec 2011, 15:12

Dragos2006 scrie:Ce paradox traim , biostimulatorii sunt mai scumpi decat mierea poliflora la en-gros ! ori sunt eu tampit ori vremurile sunt tampite.....


uite cum ajungi sa imi dai dreptate fara sa vrei

XXL scrie:iar singurele efecte reale pana acum sunt;
-cresterea artificiala a pretului la; matci,roi, familii de albine(mai nou si a apiinvertului de cand a fost inclus in program)


daca sefii de asociatii aveau idee cate picioare are albina
propuneau sa se subventioneze un anumit procent din pretul zaharului
pt apicultori
dar asta e..deocamdata interesele apiculturii romanesti sunt reprezentate
de cativa batranei cu palaria in mana la usa APIA
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde gica » 20 Dec 2011, 15:24

XXL,char vrei sa ne strici sarbatorile?
Scrie dom'le ceva despre albine ca ai ce spune.Ai 35 de mesaje si doar balacareala.
Cred ca voi muta topicul la '' troaca''
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori