Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Anul nou pentru albine

Mesajde gica » 23 Dec 2011, 14:34

Hai sa discutam altfel.Hai sa discutam despre albina asa cum este ea.Pentru ca albina este fiica Soarelui.Asa a fost de cand este,asa va fi.
A trecut soltitiul,ziua incepe sa creasca.In zona noastra de acum incolo asteptam perioada cu gerul naprasnic,gerul de crapa pietrele.Albinele stau stranse in ghem,au hrana si incep sa se pregateasca pentru ce va veni.Sa nu uitam ca mierea din faguri este soarele si caldura verii stranse in stup (Maeterlink),sa nu ne fie frica de gerul care va veni ca pentru asta albinele au un remediu sigur de milioane de ani dupa cum am spus.
Ziua incepe sa creasca,in fiecare stup la o data diferita la un declic misterios,albinele cresc temperatura in centrul cuibului si Regina stupului incepe sa puna azi cateva oua,maine mai multe,si asa incepe un nou ciclu anual.
Astept si comentariile voastre.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde andrei_calinescu » 23 Dec 2011, 15:45

Domnule ROMANESCU,
Ca de obicei fara cuvinte mari, ai subliniat lucruri esentiale.
Tot Maeterlinck in "Viata albinelor" de unde ai citat si Dumneata, spunea ca i se pare ridicol si neavenit amestecul intempestiv al omului in viata , activitatea si ordinea albinei, toate acestea fiind milenare. Si ca cea mai importanta si castigatoare atitudine a apicultorului trebuie sa fie doar acompaniamentul acestor sublime vietuitoare.
Prin albina am invatat sa renunt la ceea ce spunea Krishnamurti "Renuntarea la cunoscut". Tocmai acest mister unic al coloniei te invaluie si te face sa vezi, sa distingi si sa percepi viata...altfel.
Despre activitatea de acum a stuparului?
Doar sa priveasca linistit la urdinis si sa asculte tot la urdinis acolo unde i se pare ceva periculos dincolo de misterul inefabil.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Dec 2011, 17:41

intotdeauna in 21 decembrie am un sentiment de bucurie stiind ca ziua incepe sa creasca , desi urmeaza ianuarie si februarie , cu gerurile obisnuite !!!
la fel in 21 iunie , cand ziua incepe sa scada , am un sentiment de tristete , desi urmeaza luna lui cuptor si august , zis si gustar !!!
astazi asa de tare mi-a fost de dor de fetitele mele dragi , ca nu pot sa va spun !!! maine vad stupii , dar la capace si podisoare nu umblu !!!
la mine este a doua iernare !!! prima a fost cu emotii , sper ca iarna asta emotiile vor fi mai mici !!!
le iubesc si ma bucur nespus ca Dumnezeu mi-a descoperit aceasta fiinta minunata - albina !!!
ma voi stradui din rasputeri ca si ele sa se bucure la fel de stapanul lor !!!
multa sanatate tuturor !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde andrei_calinescu » 23 Dec 2011, 18:04

Si mai e un secret, de la solstitiul de vara coloniile incep sa dea inapoi.
Pana la data aia roiurile din an trebuie sa fie "la adapost".
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Dec 2011, 18:07

andrei_calinescu scrie:Si mai e un secret, de la solstitiul de vara coloniile incep sa dea inapoi.
Pana la data aia roiurile din an trebuie sa fie "la adapost".

multam fain !!! mai invatai ceva !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde proapis13 » 23 Dec 2011, 22:36

La mine in zona ,,iarna albinelor'' incepe undeva la 2 saptamani dupa ,,gerul bobotezii''
,cam pe 21-24 ianuarie si tine cam pana pe 12-14 februarie dupa care vremea se moineaza
Pana atunci undeva intre2 si 10 ianuarie se face o fereastra de zbor cu zile cu temperaturi
de peste 12-15 grade cateva ore pe zi,de care profita din plin albinutele
Anul asta in ianuarie a fost puiet destul de frumos in unii stupi - eu unul nu am controlat,
am vazut la un coleg,
la mine am vazut insa in februarie la mijlocul lunii aproape pe 2-3 rameinsa numai pe mijloc
cam cat pui palma
Solstitiul asta iti da asa,cum s-ar zice aripi si te face sa gandesti pozitiv
numai la gandul ca incepe sa se mareasca ziua si cu cateva minute
Cine stie ca albina a ajuns sus sa-si faca temele cum trebuie ca de nu.....
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde cristi-serban » 23 Dec 2011, 23:37

Cand imi este dor dau o tura prin stupina si ridic capacul si le vad parca framanta o paine :shock:
Fişiere ataşate
SP_A5062.jpg
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Bee Happy » 25 Dec 2011, 23:38

In 22 dec. am controlat tablitele de pe fundul stupilor. Toate bune si frumoase. Ghemul format unde trebuie, consum mic. Se vede influenta catorva zile mai calde. Dar am mai vazut si altceva, la cativa stupi: oua cazute, printre rosatura de ceara.
Clar ca unele matci, deabea au apucat solstitiul, ca sa inceapa munca. Dar ce se intampla cu acele oua? Sunt luate in crestere de albine sau nu? De ce sunt pe fundul stupului? Le-au scos albinele din celule, sau sunt rateuri ale matcii? Sunt viabile, sau nu? De ce nu le-au consumat albinele si au preferat sa le arunce, cand stiu ca in stup e putina pastura, deci proteina? Multe intrebari, dar...de! Sunt incepator :mrgreen: . Mentionez ca anul acesta, matcile au incetat ponta dupa 15 sep., din cauza secetei. Stimularea, nu a ajutat prea mult.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Adrian Galofteanu » 26 Dec 2011, 08:36

Ma intreaba ueori prieteni, neapicultori care mai vin pe la mine la extras si vad cate o familie care "da pe afara":

- Cum poate conduce o regina atata "musca"?

Ar fi greu si poate nelalocul lui sa incep sa fac teoria feromonilor, a varstei albinei, a perioadei din an, a....etc, etc.......si atunci le spun asa:

- Regina nu este atat de importanta pe cat pare in conducerea unei familii. Regina nu ar fi nimic fara "Măria Sa ALBINA". Albina este cea care da nastere unei regine noi, albina este cea care hotaraste cand sa indepărteze o regina....la o prima vedere ca in societatea umana, cu liderii. Diferenta majora este in scopul urmarit. In timp ce noi oamenii avem, deja la nivel de instinct, "sa traiesc mai bine", albina are imprimat instinctul de "sa traim mai bine" si de aceea ea este in permanenta in slujba familiei din care face parte. Toti sunt impresionati de cat de putin traieste o albina in sezonul activ, da cat de multa miere pot sa adune cand au de unde, de faptul ca muncesc pana la epuizare.

Noi, stuparii suntem un fel de zei pentru familia de albine. De ce? Pentru ca le putem schimba destinul! Daca facem asta in sens pozitiv atunci se cheama ca suntem zeul bun. Daca, prin ceea ce facem, nu ajutam cu nimic familia de albine sau o ducem la pieire atunci se cheama ca suntem un........

Numiti-l voi!

PS Expresia "sa traim mai bine" nu are nici o legatura cu sloganul politic, jenant dupa parerea mea!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde vali79 » 26 Dec 2011, 12:03

Pe 22 decembrie incepe ...numaratoarea inversa :!:
Sanatosi sa fim ca boala...vine!
vali79
 
Mesaje: 87
Membru din: 05 Mar 2011, 20:49
Localitate: Teius/Alba

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Bee Happy » 26 Dec 2011, 12:06

Adrian Galofteanu scrie:
Noi, stuparii suntem un fel de zei pentru familia de albine. De ce? Pentru ca le putem schimba destinul! Daca facem asta in sens pozitiv atunci se cheama ca suntem zeul bun. Daca, prin ceea ce facem, nu ajutam cu nimic familia de albine sau o ducem la pieire atunci se cheama ca suntem un........

Numiti-l voi!



...un Duoqintopolipus. :lol:
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde andrei_calinescu » 26 Dec 2011, 12:50

Bee Happy scrie:In 22 dec. am controlat tablitele de pe fundul stupilor. Toate bune si frumoase. Ghemul format unde trebuie, consum mic. Se vede influenta catorva zile mai calde. Dar am mai vazut si altceva, la cativa stupi: oua cazute, printre rosatura de ceara.
Clar ca unele matci, deabea au apucat solstitiul, ca sa inceapa munca. Dar ce se intampla cu acele oua? Sunt luate in crestere de albine sau nu? De ce sunt pe fundul stupului? Le-au scos albinele din celule, sau sunt rateuri ale matcii? Sunt viabile, sau nu? De ce nu le-au consumat albinele si au preferat sa le arunce, cand stiu ca in stup e putina pastura, deci proteina? Multe intrebari, dar...de! Sunt incepator :mrgreen: . Mentionez ca anul acesta, matcile au incetat ponta dupa 15 sep., din cauza secetei. Stimularea, nu a ajutat prea mult.


BeeHappy, fii...happy.
Acele familii denota un instinct igienic ridicat. Noteaza-le si trage matci din ele.
E foarte bine ca se intampla astfel. Altfel, daca s-ar apuca ca toantele sa creasca copii pe care nu-i pot infasa, ar deschide poarta larg la loci.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ilalexandru » 26 Dec 2011, 19:46

Nu am citit eu prea mult la viata mea, insa aici aud pt prima data... oua pe fundul stupilor!!!! Si printre rosatura de ceara. Sigur era altceva, dar in nici un caz oua. Offffffffffffffff!
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ciptheman » 26 Dec 2011, 20:18

ba eu cred ca erau oua, am avut aceasi situatie la cativa stupi,matcile au pontat tarziu si la interval de 4 zile intre controale nu am mai gasit puietul larvar am funduri cu sita si nu erau pe fund dar nici in celule, deci au scapat de el ca de albina eclozata la 4 zile inca nu am auzit
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Bee Happy » 26 Dec 2011, 21:06

ilalexandru scrie:Nu am citit eu prea mult la viata mea, insa aici aud pt prima data... oua pe fundul stupilor!!!! Si printre rosatura de ceara. Sigur era altceva, dar in nici un caz oua. Offffffffffffffff!


Domnule Ilalexandru, desi sunt incepator, atitudinea de condescendenta pe care o afisati in mesajul asta, nu va prinde. Pt. ca dv. sunteti cel in eroare. Se pare ca nu ati citit nici fundurile stupilor.
Daca aveti stupi clasici, cu fund plin, atunci se intelege. Nici nu aveti cum sa vedeti oua pe el.
Fenomenul exista cu certitudine, iar intrebarile mele, au fost puse ca sa-l inteleg.
Sigur o sa mai auziti in stuparit multe din astea... nevazute. Daca deschideti ochii.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde CORNEL V. » 26 Dec 2011, 22:07

Bee Happy, ouale pe fundul plin al unui stup se vad ,crede-ma
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori