Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sucul de ceapa

Mesajde proapis13 » 21 Dec 2011, 00:08

paul scrie:Proapis ... cu alte cuvinte ... te-a durut in cot ... :lol: :lol: :lol: De cine ??? ... .

Tatal unui prieten de-al meu toata viata lui a avut o vorba ce o spunea si la bune si la rele;
,,Baaaa,pe mine ma doare-n...tur'' si la durut,a fost operat dehemoroizi si a schimbat vorba cu;
,,Baaa,pe mine ma doare-n cot'' si l-a durut.
Intr-o iarna a alunecat pe scari si si-a fracturat oasele cotului,
sau mai bine zis locul unde se uneste bratul cu antebratul
Nu a mai putut intinde mana drept in veci
Dupa aia a tinut-o toata viata lui ca-l doare in pix...si nu l-a durut niciodata
Cand a aflat ca moare i-a zis lui fiusu ca indiferent ce se v-a intampla sa-l doara-n pix
Nu-l doare deloc,e contabil :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sucul de ceapa

Mesajde paul » 21 Dec 2011, 00:15

Domnilor ... Hai ca suntem offtopic ... total ... Ne dau afara de pe forum ...
Sucul de ceapa ... necesar albinelor ?
Sucul de ceapa ... efecte miraculoase asupra ... familiei de albine ?
Secretul ... strasnic pazit ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sucul de ceapa

Mesajde amadeusmbi » 21 Dec 2011, 09:43

Iaca un studiu rusesc (nu e f concludent dar ca reper merge)
http://www.medovik.info/bolezni/lecheni ... _pchel.php
"Dozele mari de producţie volatile (125 g ceapă, usturoi şi hrean pe litru de sirop), cu alimentare intermitentă şi hrănirea continuă de droguri reduce durata de viaţă a albinelor. Excepţia este ceapa (25 g la 1 litru de sirop), care prelungeşte durata de viaţă a albinelor şi de hrănire neîntreruptă." (traducere google)
Banuiesc ca daca se administreaza cantitati f mari nu-i bine (furtisag, spunea cineva pe un forum despre fam. de albine hranite cu sirop cu ceapa care "beneficiau" de un furtisag sanatos fara sa-si de-a seama) insa in cantitati moderate nu are ce sa strice (si Hristea recomanda ceapa in hraniri). Gasiti mai multe retete de siropuri cu tot felul de plante in cartea lui Hristea ("stuparitul nou" cred).
Amadeus
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Sucul de ceapa

Mesajde bucursorinelionel » 21 Dec 2011, 11:43

In zona Cimpulung Arges, toti stuparii batrani foloseau suc de ceapa si in sirop(25...50ml) functie de sezon, dar mai ales in turte(50...80ml).Cantitatea difera de concentratia siropului, si de perioada din an, cu maxim in sezonul cald.ATENTIE..NICI UNUL NU FOLOSEA SUC DE CEAPA TRATAT TERMIC!!DOAR CRUD, PREPARAT INAINTE DE UTILIZARE.De la unul dintre ei am prins o reteta originala:25...50ml suc de ceapa , proaspat stors, la 1 l sirop(1l apa,2..4 kg zahar)invertit( el folosea otet de Topoloveni, 2 linguri la kg de zahar), fiert cu 1-2 fire de busuioc, si/sau cimbru(de cele mai multe ori pe acestea le adauga dupa fiebere, punea capac si lasa acoperit 15...30 min) si pus in hranitoare uluc la temperatura mainii.Niciodata nu i s-a fermentat siropul sau turtele pe care le depozita in camara sau in beci in sticle cu dop sau in hartie cerata(turtele), chiar daca le utiliza dupa 3-4 luni(surplusul).Eu utilizez varianta la turta, cam 50ml suc de ceapa +25 ml tinctura de (propolis resturi+busuioc tocat+cimbru sau cimbrisor de padure + 1kg miere cristalizata +100...200 gr. polen uscat si macinat fin.Acest fel de tinctura=1 l alcool (de preferat de 90)+ propolis resturi( mai rar de la colector) cam 50..100 gr.+200gr. planta verde tocata si lasat la macerat..se poate si fara alcool.
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Sucul de ceapa

Mesajde mechenici » 21 Dec 2011, 12:11

Salut.NU am nimic cu matale dar in carte scrie ca turta o faci cit consumi atunci nu sa o tzii in camara 3,4 luni iar cu sucu de ceapa ,eu am 30 familii prietenii miau dat o retzeta cu zeama rezultata de la 4,5 cepe puse in ceaiul de plante medicinale impreuna cu 4 linguri de otzet ajuta la uzurz albinei------o fi bine o fi rau contrazicetzima -fara suparare.
Avatar utilizator
mechenici
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2011, 21:04
Localitate: ORSOVA-MEHEDINTI

Re: Sucul de ceapa

Mesajde alexandrucucu » 21 Dec 2011, 13:10

Reteta asta o fac de 30 de ani. Dau ceapa prin masina de tocat ( ceapa in raport de cantitatea de sirop ) o acoper cu apa 3 degete peste ceapa. Prepar siropul 2/1 adaug o lingura de sirop de ceapa si o lingura de otet la litru de sirop si dau in hranitoare, mai poti adauga diferite plante. Fac hraniri pentru rezervele de iarna numai pe zahar si nu am avut nici o pierdere niciodata. Ceapa este si un antibiotic.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Sucul de ceapa

Mesajde bucursorinelionel » 21 Dec 2011, 14:00

Sucul de ceapa nu face rau..atat timp cat e utilizat in cantitati moderate.Adica undeva intre 20..30ml la sirop si 50..80ml la turte. Nu am incercat mai mult niciodata, dar efectul creste daca se utilizeaza si alte plante cu efect antibactericid. Singura planta la care sunt f. zgarcit e pelinul, care , la cel mai mic exces, are ca efect din partea albinelor evitare suplimentului. Si atunci ori arunci, ori diminuezi concentratia cu muult sirop. Cel mai bun efect l-am observat primavara si toamna.Iar siropul, daca folosesc asa ceva in caz ca nu am alta varianta, neaparat invertit. Mai ales toamna.
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Daniel Popovici » 25 Dec 2011, 20:42

Am finalizat o teza de doctorat pe domeniul nutritiei albinelor si tot timpul am auzit (chiar si de la cercetatorii stiintifici din ICDA): "ceapa prelungeste viata albinei".
Timp de 4 ani am "greblat" toata literatura in romana si engleza de pe internet, am cautat tot ce se putea in domeniul cartilor si revistelor romanesti, am facut 2 vizite de "scotocire" in biblioteca ICDA si...
niciodata nu am aflat:
- cine a descoperit aceasta,
- in ce context,
- ce experiment(-e) s-a(-u) facut,
- ce rezultate au dus la aceasta concluzie,
- cand...
Totul a ramas pentru mine doar folclor.

Poate cineva sa relateze sau sa ne trimita in vreun fel la sursa (stiintifica a) acestei legende?
sau poate are cineva ceva rezultate/experiente proprii (cu cifre), ca sa ne dumirim...
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Sucul de ceapa

Mesajde apiidcs » 25 Dec 2011, 22:30

personal am experimentat sucul de ceapa. am auzit de o reteta de turte pentru iarna de la un apicultor batran iar cantitatile sunt cam 1 kg zahar farin 750 g. miere si ceai din diferite plante medicinale iar la circa 10 kg de turte am adaugat aprohimativ sucul din trei cepe de marimea pumnului (mari). consumul turtei a fostmai bun si am observat ca este consumata mai repede turta decat cele cu protofil
apiidcs
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Noi 2011, 18:16

Re: Sucul de ceapa

Mesajde alexandrucucu » 25 Dec 2011, 22:43

Eu am invatat de la rusi in 69.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Dragos2006 » 25 Dec 2011, 22:49

Hai sa dezlegam misterul !

Fitoncidele sunt ultramicroorganisme din lumea plantelor superioare, care abia pot fi văzutela microscopul electronic şi care au proprietăţi bactericide. Ele plutesc în aer sau trăiesc în anumitevegetale, sucuri, răşini, rădăcini, uleiuri, tulpini sau flori, ducând o viaţă de tranziţie, până când îşi procură elementele cu care pot trăi şi înmulţi, făcându-le un bine gazdelor, prin eliminarea producătorilor de boli. Fitoncidele sunt folositoare şi albinelor, care, la cercetarea florilor letransportă în stupi, unde, înmulţindu-se pe seama anumitor bacterii primejdioase pentru albine,scapă coloniile de boli grave.Usturoiul, ceapa, hreanul conţin fitoncide ce prelungesc viaţa albinelor mai mult decât dublu .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Sucul de ceapa

Mesajde alexandrucucu » 25 Dec 2011, 23:07

Daca este toamna ploioasa si lunga pun mai multa ceapa. Deci zahar, ceapa si otet si trec de cires am avut albina insemnata si a ajuns la rapita. Care e secretul nu stiu dar a mers. La rusi iarna e lunga si multi dintre ei folosesc reteta asta.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Sucul de ceapa

Mesajde horia_ch » 26 Dec 2011, 19:38

Dragos2006 scrie:Hai sa dezlegam misterul !

Fitoncidele sunt ultramicroorganisme din lumea plantelor superioare, care abia pot fi văzutela microscopul electronic şi care au proprietăţi bactericide. Ele plutesc în aer sau trăiesc în anumitevegetale, sucuri, răşini, rădăcini, uleiuri, tulpini sau flori, ducând o viaţă de tranziţie, până când îşi procură elementele cu care pot trăi şi înmulţi, făcându-le un bine gazdelor, prin eliminarea producătorilor de boli. Fitoncidele sunt folositoare şi albinelor, care, la cercetarea florilor letransportă în stupi, unde, înmulţindu-se pe seama anumitor bacterii primejdioase pentru albine,scapă coloniile de boli grave.Usturoiul, ceapa, hreanul conţin fitoncide ce prelungesc viaţa albinelor mai mult decât dublu .

(Textul trebuia scris ca citat, pentru că este un citat)
Nu stiu de unde a ajuns S. Stroiu la concluzia că fitoncidele ar fi vietăţi (care trăiesc). Alţii, mulţi alţii, spun că fitoncidele sunt substanţe. Care acţionează uneori ca şi apărători ai plantelor. Sunt arme chimice (şi nu biologice) ale plantelor.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Dragos2006 » 26 Dec 2011, 19:46

Vietati , nevietati adevarul e ca fitoncidele fac bine la albine .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Sucul de ceapa

Mesajde balasbebe » 27 Dec 2011, 09:53

In primavara la Cluj Napoca s-a discutat in sala despre ceapa. Am inteles ca nimeni nu a facut analize finale. Stiu ca ceapa este buna, nu are ce sa strice, si eu o folosesc. Partea nedizolvata, eu o pun pe o tava in aer liber. Raman doar ceva urme de ceapa (hoaspe).
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Sucul de ceapa

Mesajde doruuu » 27 Dec 2011, 22:53

Dupa Hristea - se adauga 25 ml. suc de ceapa la litru de sirop. Eu sucul de ceapa il obtin cu storcatorul de fructe si merge excelent. Am folosit suc de ceapa in siropul pentru stimulare din toamna si sper ca o sa fie ok in primavara - fiind un antibiotic natural.
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori