Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dan

Mesajde mellis » 14 Feb 2017, 02:06

Eu sunt unul dintre cei ce au dat 600 ron per stup acum cativa ani. A meritat fiecare banut.
Pretul este pentru ME luat in aprilie - 2 corpuri. A scos investitia si satisfactia este pe masura.
Este normal sa tii la pret pentru calitate, dar cine mai cauta calitatea - doar cilipiruri si stupine in desfintare - gratis daca se poate.
Depinde ce inseamna un stup, cate rame, albina, ce model, cum arata..
Ideal ar fi roi la pachet - acolo este un start bun, lasam in urma posibile boli..dar pe de alta parte - chinul incepatorului cu claditul de rame..este drum lung..face parte din calire si rabdarea succesului..
Multa bafta la negociere ;)..
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Dan

Mesajde Closcutz » 14 Feb 2017, 02:18

La mine in zona este supra oferta, toti sunt dezamagiti de pretul mierii, de platit paza, de rezistat in conditiile in care am avut un 2016 f greu si Ministerul s-a facut ca ploua, neonicotinoidele fac ravagii dar se obtin derogari pe tacute de catre fermieri... Treaba nu merge cum trebuie.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Dan

Mesajde lucky5strike » 22 Apr 2017, 21:19

Jos palaria pentru... MAME! ;)

Da ce zici, mai breaz ca Daea era?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Dan

Mesajde lucky5strike » 22 Apr 2017, 21:20

dan pescarul scrie:
lucky5strike scrie:Salutare, Dane, bine-ai venit intre noi. Tare... hotarat mai scrii. (Iti mai amintesti) cum te-ai apucat de albine? :P

Da, in 1991 mama a cumparat 3 familii de albine.Este tare bolnavă de inimă şi albinele au ajutat-o extrem de mult.Ca profesor de biologie si chimie iubea animalele, plantele si teoria evolutiei.Atit a lui Darwin cit si in viaţă.A stiut să mă canalizeze spre albine, desi la prima intilnire mi-am luat şi prima înţepătură...


Jos palaria pentru... MAME! ;)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Dan

Mesajde lucky5strike » 22 Apr 2017, 21:21

dan pescarul scrie:... Am fost coleg cu fostul ministru al agriculturii, Daniel C-tin, aşa incit am nestramutata convingere că de la politicienii nostri nu poţi aştepta nimic .Să zicem mersi dacă nu ne încurcă, de ajutat nu se discută.

Ma frate, eu nu sunt chiar de aceeasi parere. Apicultura era mai predictibila pe timpul lui ala micu'. Macar, mai breaz ca Daea este.
Ca, pana acum, nea Daea nu e la concret in intentiile lui... nu are politici clare .
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Dan

Mesajde teinegru64 » 26 Iul 2017, 07:26

Mă bucur că am reuşit să evit rapiţa şi fl.soarelui, deşi aveam unde să las stupii în siguranță.
Eu nu am evitat rapita nici fl.soarelui. Au fugit de laga mine.Acum trec dealul cu sacul in spate.Salut Dragos.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Dan

Mesajde vslsilviu » 06 Noi 2017, 10:23

Burete in stup? Nu este o greșeală de scriere?!

Daca chiar ai băgat burete... eu zic că din cauza lui ai șanse MARI sa ramai fara familii.

Privește în stânga și în dreapta... Cat mai puțin complicat, cat mai multa miere lăsată și nederanjate până la primăvară.

Albina nu a trăit pe spatele stuparului, ci invers!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Dan

Mesajde Balian » 06 Noi 2017, 15:21

vslsilviu scrie:Burete in stup? Nu este o greșeală de scriere?!
Daca chiar ai băgat burete... eu zic că din cauza lui ai șanse MARI sa ramai fara familii.

Nu prea înțeleg de ce este periculos buretele? :?: Tot timpul am avut sursă de deșeu de burete, și de 25 de ani iernez numai cu strat de 2-4 cm burete fără probleme.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dan

Mesajde Balian » 08 Noi 2017, 07:24

dan pescarul scrie:Păi să ne gindim, anul trecut am pus burete, din 49 de stupi şi roi am pierdut 2roi, din cauza furtişagului, in primăvară. Iernarea fără folie, cu urdinisul deschis la maxim ,18 cm,pe perioada frigului, restrâns până vine frigul din cauza viespilor si după 1 Martie , cînd avem puiet.Stupii nu vor fi deranjaţi pînă pe la jumătatea lui Martie. Fără apikk , turte, doar degajarea zăpezii, soare, fără curenţi reci.

Așa. Unde-i pericolul? :?:
Folie am și eu decupată în dreptul intrării hrănitorului de plastic, care este pus tot timpul anului. Peste astea în elementul de refugiu stratul de burete 2-4 cm croit fix fără fante laterale. Toamna urdinișul restrâns 3-7 cm până la înflorire pomi fructiferi. Jos grilaj, și sub grilaj polistiren 5 cm. 0,5 cm fantă de aerisire în spate. Nu am probleme cu condensul, pierderi sub 10% de 6 ani de când am MER-i.Înainte am avut orizontale tot cu burete am acoperit și lateral. Rezultat asemănător. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dan

Mesajde vslsilviu » 08 Noi 2017, 07:58

Și rolul buretelui care este? Izolator? Să acopere spațiul gol?

Evident că mă refeream la situația folie etanș 100%.
Sincer nu știu de ce mai pui folie dacă ai un colt întors sau decupezi?!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Dan

Mesajde Balian » 08 Noi 2017, 08:31

vslsilviu scrie:Și rolul buretelui care este? Izolator? Să acopere spațiul gol?

Evident că mă refeream la situația folie etanș 100%.
Sincer nu știu de ce mai pui folie dacă ai un colt întors sau decupezi?!

Buretele cum este pus fix oprește curentul de aer, dar fiind poros (nu ca polistirenul) lasă vaporii să iasă,
și izolează termic. Cel puțin așa mă gândesc. :?: Acoperă toată suprafața dar nu umple tot spațiul. Deasupra
mai am vreo 6-7cm unde sita laterală este deschisă tot anul. Înrt-o parte și iarna.

Așa folia izolează, dar nu închide etanș. Cred eu. :) Am decupat ca să ajungă albinele la hrănitor. Am folosit
și etanș 100%, dar curgea apa pe pereți, mai ales martie-aprilie.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dan

Mesajde vslsilviu » 09 Noi 2017, 00:01

este adevarat ca la folie trebuie sa ai grija la dimensiunea urdinisului + sa ai fund cu sita (eu nu pun si nu as pune la fund plin); daca nu le "corelezi" pe coltul opus in spate gasesti umezeala. pe langa asta evident mai intervine si zona... la mine daca as pune burete la fund gol cu folie cred (subliniez cred) ca as gasi buretele cu apa in el.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Dan

Mesajde Balian » 26 Noi 2017, 16:00

La urdiniș folosirea de burete este destul de practic. Vara. :!: Iarna însă păstrează umezeală și după un timp am observat că putrezește zona urdinișului.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dan

Mesajde Balian » 26 Noi 2017, 20:39

Mucegaiul provine din umezeală. Dacă vaporii nu au unde să se evacueze se depun ca umezeală pe suprafețe reci prin condensare. Dacă nu se pune izolație în exterior oricum apar suprafețe reci. Pentru soluționare rămâne evacuarea vaporilor. Dacă folia este compactă numai un fund deschis sau urdiniș larg deschis poate aerisi atmosfera interioară creînd un fel de vârtej că vaporii singuri nu ies. Ei neantrenați, întotdeauna se deplasează în sus, și ies prin decuparea sau îndoirea foliei. (Mai ales primăvara după apariția puietului!)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Dan

Mesajde vladonofrei » 13 Mai 2019, 22:52

Iti admir perseverenta si entuziasmul cu toate ca ai ramas fara stupi. Despre ideea de izolare sa stii ca mi-am batut si eu capul si am incercat de la izolare de genul pe care ai facut tu,stupi facuti se mine intr-o combinatie de 2cm scandura/2cm polistiren/2cm scandura, pana la stupi din polistiren . Sa stii ca de-a lungul anilor am ajuns la concluzia ca acesti stupi nu fac vreo mare diferenta.Daca albinele au o cutie uscata si apicultorul are grija sa intre bine in iarna ,e cam tot ce trebuie.
Spor la treaba!
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Dan

Mesajde yuonyuon » 19 Mai 2019, 17:43

dan pescarul scrie:Am încercat să pun aici filmările de ieri din stupină,nu am reușit,le-am pus pe YouToube,căutați Api Kultura 1 dacă doriți să le vedeți.
frumo s...

m am uitat la fimarile matale...pot sa zic ca mai trebuia vreo 2 caturi si vreo 5 faguri artificali(jos)....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 73 vizitatori